Skip to main content

Topic: Supravodljivost (Read 3688 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Supravodljivost

Na današnji dan prije, sto i pet godina otkrivena je supravodljivost, prirodna pojava kod koje pojedini materijali pri vrlo niskim temperaturama imaju električni otpor jednak nuli. Iako nerazjašnjena, barem ne u potpunosti, pojava se koristi u tehnici ponajviše za izradu jakih elektromagneta. Zanimljivo je primjetiti kako su na Leidenskom sveučilištu već tada, prije sto godina, raspolagali opremom za stvaranje niskih temperatura i mjerenja niskih otpora.
I kad smo već kod fizike, na današnji dan prije sto i jedne godine, rodio se poznati fizičar Ivan Supek.
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: Supravodljivost

Reply #1
Na današnji dan upravo ove godine (2016.) barem 96% frikova sa ovog foruma  ne zna kako bi mogli upotrijebiti supravodljivost u našem hobiju !  :D

Računajuči i mene... :-[

Ovdje se ipak raspravlja o pametnijim stvarima nego li je supravodljivost !

Damir
 

Odg: Supravodljivost

Reply #2
koristimo suprovodljivost svaki dan (nažalost ne onu 100 postotnu) npr. magneti u el. motorima

Odg: Supravodljivost

Reply #3
Bio sam u cernu par dana pred par godina, oni u lhc-u uredno koriste supravodljivost hladeći supervodiče (iz vlastite proizvodnje) na -271.3°C, vrlo blizu apsolutnoj nuli. Imaju 6 postrojenja (radi efikasnosti distribucije) za proizvodnju tekućeg helija. Ludilo :) Imam i nesto slika ako nekog zanima...
"Ko leti, vrijedi, ko vrijedi, leti, ko ne leti, ne vrijedi."


Odg: Supravodljivost

Reply #5
šta si radio u cernu

Odg: Supravodljivost

Reply #6
Bez trenja nema zadovoljenja

Odg: Supravodljivost

Reply #7
Bio sam u cernu par dana pred par godina, oni u lhc-u uredno koriste supravodljivost hladeći supervodiče (iz vlastite proizvodnje) na -271.3°C, vrlo blizu apsolutnoj nuli. Imaju 6 postrojenja (radi efikasnosti distribucije) za proizvodnju tekućeg helija. Ludilo :) Imam i nesto slika ako nekog zanima...
A zašto da ne, par slikica iz blizine apsolutne nule  ;) !

Trenja će uvjek biti ;) :D :D :D :D :D 8) .
Otvoriti ćemo ako treba i temu o trenju, pa tamo možeš trljati do mile volje...

Damir

Odg: Supravodljivost

Reply #8
 :)
dx9-xd8-gobac630