Skip to main content

Topic: GPS hexa - 26 min u zraku s GoPro (Read 57337 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Tricopter/Quadcopter/Hexacopter + KK/Wii kontroler + nešto ledica

Reply #120
Ma bojim se da su oni nužnost kod FPV-a. Jednostavno u procesu učenja FPV letenja su, čini mi se, neizbježni, a tako i kasnije kada se stekne više iskustva. Pogotovo kada se leti na neke daljine. Nešto malo iskustva imam prikupljeno i sam kod multija i fpv-a. Prvi je dojam da je to puno zamki. Naime, okrenuo sam se prema jednoj zgradi i držao je u kadru na LCD ekranu. Meni je sve izgledalo super i kadar je bio cjelo vrijeme isti, no nisam ni bio svjestan da je quad otišao nošen vjerom dobrih 40-tk metara unazad. Bio je na acc pa onda plovi kao balon. GO PRO je širokokutna pa odmah ne primjetiš takve promjene. A što da je iza njega bila druga zgrada, stablo, što god? Neminovan kreš! To se jučer dogodilo i Tomi - išao je u nazad misleći da ide u drugom smjeru. Steći dojam prave visine je opet priča za sebe, tako da. Bojim se puno sati leta i puno padanja. Tomo je krenuo pametno. Napravio je trikija da šteta bude manja. ;) 
lp
Toni

 

Odg: Tricopter/Quadcopter/Hexacopter + KK/Wii kontroler + nešto ledica

Reply #121
he he kakvo nepovjerenje @robi1kenobi
samo pokušavam naučiti i ne izmišljati toplu vodu
ne živim dovoljno blizu dežele da bih skoknuo po FPV link preko granice
sve što leti je potencijalna opasnost
svakakvih krševa sam se nagledao i mogu reći da smo imali više sreće nego pameti    ::)

Odg: Tricopter/Quadcopter/Hexacopter + KK/Wii kontroler + nešto ledica

Reply #122
OSD je onaj od 8$ s HK-a koji pokazuje vrijeme leta i napon 2 batke.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__19369__Super_Simple_Mini_OSD_.html

link je oko 100$ ništa pretjerano skupo, a nije gubio sliku ni na tren.
http://www.bevrc.com/bev-13g-800mw-p-52.html

ne smeta mu što se napaja sve preko iste batke(motori i fpv, nema smetnji)


takav sličan, 0.8-1W, sam imao pred godinu dana dok se nije skurio
jer je ostao upaljen preko ljeta na tlu 1h bez hladnjaka, jer je skinut radi mase kao i na ovome.
prije toga je radio preko 4km na zemlji, u zraku ga nismo stigli testirati...
nadam se da će ovaj poživiti malo dulje od ovog prvog leta di je položio s desetkom unatoč stock antenama, iako su cloverleaf i ona skew planar u pripremi...
http://rcexplorer.se/page14/CPantennas/CPantennas.html


dosta ljudi pada i vidio sam dosta snimki koje su pokazale hrpu zamki koje se ne vide na prvi pogled, ali malo je toga online. najgore mi je kada usred savšenoga leta ode krak propelera i vibracije od preostalog kraka zblesiraju FC i sruše model.
bilo je i toga da sama kamera(ne FPV link!) stvara RF smetnje i ubije rc link na 200m iako testirano radi puno puno dalje.  a tko bi to testirao, ako je s gopro i fpvom koji dan prije bilo sve ok.
ja priznam kada padnem, ali opreza nikad dovoljno.
ona livada 500 x 150m se preleti za čas i teško se zadržati kada te ponese ta sloboda,
da nisi ograničen kao letenjem bez fpv-a, kada model postaje sve manji pa skužiš da je vrijeme za zaokret. tu toga nema. 
samo je igra što će prije otkazati kako se ide dalje, rc ili video link.
ili neki dio na modelu, FC, ESC, motor, servo, kabel ištekat, propeler puknut sam od sebe... ili naravno, pilot zakenjat stvar  :D





Odg: Tricopter/Quadcopter/Hexacopter + KK/Wii kontroler + nešto ledica

Reply #124
evo kako se malo krenulo u FPV...

Gaui Quad seen from FPV KK tricopter

FPV multicopter


koristio se prvi OSD samo s naponima...

E-OSD preview

onda sam nabavio  HK GPS osd, koji je prilično neupotrebljiv,
ima prikaz visine i gps koordinate s desetak znamenki, kao da je to korisno u real timeu  :D  ;D
nema 'distance to home',  'home arrow' itd...



pa ga se treba otvoriti, zalemiti nešto kontakata da bi ga se spojilo na programator i flashati s drugim firmwareom.
koji pak ima dosta opcija, neke ću i maknuti (kao LOS, koji računa trigonometrijom iz visine i udaljenosti, a meni nije bitan.. itd)

[attach=1]

prvom prilikom ide proba kako radi na terenu :)


http://www.youtube.com/watch?v=a-evMBtFyjA

Odg: Tricopter/Quadcopter/Hexacopter + KK/Wii kontroler + nešto ledica

Reply #125
18min i 22sek u zraku s gopro kamerom i homemade trikijem  :)
napon pod opterećenjem na kraju je bio 10.5V i onda smo odlučili sletiti, nije cijeđena batka do 10V.


[attachimg=1]

moglo se nabrati i 19, da nije bilo pločice od 84 grama,
možda i više da se koristila jedna veća batka umjesto 3 manje, (manje kablova i konektora)
a u slučaju nabijanja max vremena ni nogari nisu potrebni kada se ionako starta i slijeće u ruku,
ledice kojih ima hrpa imaju i masu i cuclaju struju...

[attachimg=4]
[attachimg=2]
[attachimg=3]

ideja je došla sasvim slučajno na livadi s priručnim materijalima(balans pločica za punjenje batki)
nakon što smo ispraznili 2 batke u hoveru, isprobavajući barometar s prvom batkom, 5 minuta nema potrebe za diranjem palice gasa i kormila,
magnetometar drži rep a baro održava visinu, i to smo se iznenadili kako dobro.
pošto nema gps, tu i tamo je trebalo staviti prst lagano na desnu palicu, kada model odpliva nošen vjetrom 10m dalje, ali ništa posebno
a uskoro će biti i test sonara, on radi do nekih 5m visine od podloge a drži dosta preciznije, navodno, moramo probat  :P  

s 1 batkom i gopro leti 8 minuta
s 3 batke i gopro leti 19 minuta, to je 780g tereta + masa samog modela.  lebdi na 60% gasa.
(po vremenu leta to odgovara potrošnji od oko 19A na 3S za hover)

kada se odbije jedna batka koja je potrebna za let,
to ostavlja 600gr za koristan teret(fotić), na 10'' propu i 60% gasa, nije loše :)

18min flight of multirotor with GoPro

Odg: Tricopter/Quadcopter/Hexacopter + KK/Wii kontroler + nešto ledica

Reply #126
vidi se koliko je puhalo, model je morao biti nagnut dobrano u lijevo da bi stajao na mjestu,

ali mislim da je video ispao ok, nema previše oscilacija
Paragliders in Zagreb

Odg: Tricopter/Quadcopter/Hexacopter + KK/Wii kontroler + nešto ledica

Reply #127
evo danas bio maiden novog multija...
mislim da je ono kbelcar iza na prvoj slici u zraku  :)





još nije gotov 100%,

za sada su dva procesora gore,
jedan spojen na 10Hz GPS receiver, koji žvače NMEA stringove i računa udaljenosti, brzine itd... pa servira na gotovo glavnom procu,
a drugi, glavni, kontrolira senzore i motore, kao i 2 serva u gimbalu kamere,
treći procesor sa spojenim sonarom je na stolu, vidjet ću kada i kako bum i to spojio :)

to bu komedija ak će radit kak treba,
3 arduino procesora,
1 proc u samom gps receiveru,
1 u prijemniku,
 6 u reglerima,
to bi bilo 11 njih, koji moraju raditi bez greške da bi model ostao u zraku  :D

RTH radi na moje veliko veselje,   :P
kao i position hold,
visinu održava barometrom... gurnem ga u zrak, pa se vrati, povučem dole rukom, on se digne opet na istu... (ne u 1cm kao sonar, ali na 20m visine, nema šanse da se skuže oscilacije)
a ima i carefree opciju, pa kada se palica npr. gurne naprijed, model ide od modelara, bez obzira kako je okrenut,
probao sam ga vrtit konstatno na mjestu, a on u hodu prima komande kao da stoji zakucan ravno.
to je super za početnike, ili nekoga tko povremeno leti pa ne mora 'učiti kako se leti'

za sada je to sve neispodešavano, bit će koji filmić... jer trenutno mi je špica ovo ispod multija na 3. slici,
to sam letio cijelo popodne, a multija u 10ak minuta isprobao samo  8)

e da, ništa bez kapi znoja,
osim što sam se otelio da posakrivam sve kablove, rastvorim reglere i flasham ih nekin drugim softom, te složim model bez trunke izolirke  :)
gad me ugrizao kada sam flashao firmware, imam sreću što su se upalila samo dva motora, ne svi,
nije mi se dalo skidati propove kao inače, jer sam ih ulovio vezicama.
opreza nikad dosta  :o





Odg: Tricopter/Quadcopter/Hexacopter + KK/Wii kontroler + nešto ledica

Reply #128
vjerovatno piše  ali koja te točno elektrika ugrizla? :)


Odg: Tricopter/Quadcopter/Hexacopter + KK/Wii kontroler + nešto ledica

Reply #130
multi wii,
a regleri su flashani drugim softverom, maknute sve zaštite i one funkcije programiranja, da bi se ubrzao odziv na komadnu,
pa nije radilo iz prve sve kao da su nedirani, tvornički.  i onda se zavrtilo samo od sebe  :-X

Odg: Tricopter/Quadcopter/Hexacopter + KK/Wii kontroler + nešto ledica

Reply #131
evo novih snimki, da ne letim avion u pauzama, prolupao bih već od štelanja i pimplanja po njima.
s njima nikad kraja, kao što je netko napisao na forumu...  ;D

kameru dobrano peru vibracije... pa uživajte u jello efektu  :D
bar GPS RTH radi, to mi je sada primarni cilj bio
hexacopter testing
hexacopter GPS testing multiwii

Odg: Tricopter/Quadcopter/Hexacopter + KK/Wii kontroler + nešto ledica

Reply #132
GPS na djelu,
idealno za početnike, jer model ne može 'odlutati'
na pritisak tipke, se vraća otkuda je poletio i tamo stoji dokle treba,
a kad se isprazni batka, sleti.

sve je još u testnoj fazi, za ovo sam se namučio i nalemio pošteno da proradi.

MultiWii GPS EosBandi r26 testing

Odg: Tricopter/Quadcopter/Hexacopter + KK/Wii kontroler + nešto ledica

Reply #133
Tomislave kapa dole. Večeras smo gledali kako radi return to home funkcija i kako letiš u simply modu na multiwiju. Svaka čast. To treba znati napraviti na takvom kontroleru. 8)
 
lp
Toni

Tri/Quad/Hexacopter + nešto ledica + GPS

Reply #134
Hvala, joj presretan sam kako radi   :)

evo nove snimke  8)  maknuo sam kak mi laprdamo i stavio muziku  :P

RTH me oduševio, nevjerojatno  ???

MultiWii RTH GPS testing r26