Skip to main content

Topic: MIG-Bez Kabine ? (Read 69327 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: MIG-Bez Kabine ?

Reply #90
Otac, koji je kao mališan preživio 2. svjetski, često mi je znao reći, kada bi pričali o tome vremenu i poraću, uzrečicu "čuvaj se ruske okupacije i američke avijacije". S obzirom da ovdje govorimo o ovom drugom skloniji sam zapadnoj tehnologiji. I tu bi trebalo gledati prema zrakoplovima koji su se debelo pokazali u ratnim sukobima. Gripen lijepo izgleda na papiru, ali čini mi se da mu je tek ova kampanja u Libiji bila prvo sudjelovanje u ratnom sukobu i to niskog inteziteta i bez prirodnog neprijatelja u zraku. 
lp
Toni  


Odg: MIG-Bez Kabine ?

Reply #92
Stipe, mi sigurno nećemo sudjelovati u odabiru budućeg zrakoplova HRZ-a, al iz našeg džepa će se plaitti to je sigurno. Da možemo odlučivati više bi išao prema provjerenome i u sukobima dokazanome borbenom zrakoplovu. Tu je jako važna i logistika, nabavka djelova, naoružanje. Engelzi su ostvarili zračnu nadmoć nad Argentincima onda kada su Ameri Harriere naoružali Sidewinderima. A Argentinci su, među ostalim, imali A-4, također američke zrakoplove. Pogledaj sada situaciju u Iranu. Imaju još uvijek operativne F-14, kao i američke helije Cobre itd. Ali ih više ne mogu održavati nego skidaju djelove s preostalih. Dakle situacija slična kao kod naših Migova-21. Hoću reći da je bolje biti uz velikog igrača. I u Gripenu je još uvijek američki motor.

lp
Toni


Odg: MIG-Bez Kabine ?

Reply #94
Ono što bi ja htio vidjeti s hrvatskim znakovljem na vertikalcima nam ni Ameri neće htjeti prodati jer bi to onda značilo zračnu dominaciju u regiji s mogućnošću dubinskih prodora u neprijateljski teritorij.  I dalje se u ovoj raspravi treba vraćati činjenici da smo danas u NATO-u i da su pravila igre bitno promijenjena. Čini mi se da nam je određeno i koliko brojkom možemo imati tenkova, itd. Hrvatska politika pokušava plesati na relaciji Bruxelles -Washington. Tako je i kada je u pitanju nabavka novih zrakoplova. Teško se zamjeriti bilo kome jer si ovisan i o jednima i drugima.  ;)

lp
Toni


Odg: MIG-Bez Kabine ?

Reply #96
Jedno je sigurno...Još ćemo se neko vrijeme svakako zabavljati pričama o kabrio-migovima, jedino je pitanje što će biti kada niti to više ne bude moguće popraviti. Zapadni avioni djeluju primamljujuće, pretpostavljam da se ni amerima ni eu neće svidjeti ako uzmu nešto od rusa, tak da ostaje samo šugave F-16-ice ili nešto made in EU.  :-\
Ja bih čisto onak laički rekao da mi se gripeni sviđaju, no i dalje ostaje pitanje koliko su u stvari dobri u borbi, te kako bi sve to u praksi ispalo. Činjenica je da će nam svi musti lovu kak god okreneš. Možda bi bilo dobro pokrenuti domaću industriju a dotle voziti migove. Valjda i mi imamo kaj mozgova da slože kakav solidni avion. Ak mogu kinezi kopirat ostale, kaj nebi mogli i mi...usto i prodat nešto po vani, otvorit koje novo radno mjesto, gomila posla i za dosta ostalih domaćih igrača...Baš fantaziram kaj ne?  :P

Odg: MIG-Bez Kabine ?

Reply #97
Domaćoj proizvodnji aviona nema mjesta ni u mašti. Možda bi smo mogli proizvoditi poneki dio uz uvjet da kvalitetom, količinom i rokovima zadovoljimo ugovore. Sve ostalo je megalomanija.
Pri izboru u svakoj većoj investiciji treba se voditi odnosom prodavatelj-kupac. Ukoliko smo orijentirani na istočna tržišta, tada tamo trebamo tražiti i avione. Ako nam zapad otvori vrata, od tamo će doći i avioni. Jednostavno, zar ne?
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: MIG-Bez Kabine ?

Reply #98
Evo ja sam iz svojih pouzdanih vojnih izvora dobio dojavu da nabavljamo 4 Raptora F-22 po nenormalno povoljnim cijenama. Očito Amerima trebaju beta-testeri
MAK Zapad

Odg: MIG-Bez Kabine ?

Reply #99
Evo ja sam iz svojih pouzdanih vojnih izvora dobio dojavu da nabavljamo 4 Raptora F-22 po nenormalno povoljnim cijenama. Očito Amerima trebaju beta-testeri

to ti mene badaš  :o , o cemu ti pričaš? kakvi raptori tako ti svega? kakvi beta testeri pa raptori vec letaju i dobro se testiraju!?

Odg: MIG-Bez Kabine ?

Reply #100
Pa ja ti kažem što mi je izvor rekao. Znači Raptori stižu u Hrvatsku negdje do sredine sl. godine, naravno naši prije toga idu na obuku. Navodno mi nismo jedina zemlja koja ih dobiva po "promo" cijenama, meni tu nešto smrdi, ne znam zašto bi ih davali tako jeftino (ne znam točnu cifru, ali je navodno stvarno povoljno), zato kažem beta testeri
MAK Zapad


Re: MIG-Bez Kabine ?

Reply #102
Ja budem servisirao za sitnu lovu

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2
dovoljno jak motor moze dignuti i tavalon u zrak

Odg: MIG-Bez Kabine ?

Reply #103
svedska je neutralna pa su tako i gripeni neutralni. nama takav avion ne treba jer u slucaju rata mi nemamo mogucnost odrzavanja zrakoplova posto neutralnost iskljucuje naoruzavanje jedne od zaracenih strana.
struja zakon, nitro USTAV