Skip to main content

Topic: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita. (Read 30746 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #75
OK, bio si blizu i čuo si batku kako šumi.
Zašto si punio evidentno neispravnu bateriju?
Što si očekivao, metamorfozu u novu batku?
Što si namjeravao s njom, stavit ju u model da šumi zrakom?
Krivica je tvoja jer forsiraš nešto što ne ide i nepotrebno riskiraš.
Baterije nisu skupe, barem ne toliko koliko veliku štetu mogu uzrokovati u pogrešnim rukama.
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #76
Na kraju sve je dobro završilo sa jednom bačenom baterijom i malo sekiranja.
Upamtiti ćemo slućaj i uzrok da se ne ponovi !

Moj dodatak: svakako nabaviti punjač koji može mjeriti unutrašnji otpor (IR) baterije: ako se primijeti da jedna ćelija počinje rasti po ovoj vrijednosti u odnosu na ostale - to je to, slijedi reciklaža.
Bit unutrašnjeg otpora je da je on posljedica stvarnog stanja baterije (različit je kada je puna ili prazna) i ne predstavlja direknu fizički jedinstveno mjerljivu veličinu poput dimenzija ili težine već je potrebno mjeriti napon/struju pri dva opterećenja i onda izračunati.

Upravo zato IR predstavlja 'trenutak istine' , tj. kakvo je stanje ćelija naše baterije: baterije sa niskim IR-om ujednaćenim po čelijama = DA to je za korištenje !
Damir

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #77
Bravo Damire, ovakav post čekam već godinama!!! Kako vidjeti stanje baterije odnosno ćelije... imao sam hrpu raznoraznih pokušaja, ali nikada do sada se nisam posvetio unutrašnjem otporu. Hvala što si mi otvorio oči na tako evidentnu stvar.


E sad te molim ako biš mi objasnio jedan life cycle baterije i stanje unutarnjeg otpora iste kako bih malo bolje to razumio.


Pitam iz razloga jer imam 8 5Ah turnigy nanocell baterija, koje su prilično nove (imaju 5 ciklusa), i napuhale su se zbog prvenstveno velike temperature (na bicikli - jake struje na velikoj vanjskoj temp, nije bio dobar bms ocito). Volio bih spasiti što se da iz njih, tj, provjeriti svaku ćeliju pojedinačno pa vidjeti sta se jos da iskoristiti.


Može pomoć? Hvala puno!
"Ko leti, vrijedi, ko vrijedi, leti, ko ne leti, ne vrijedi."

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #78
E sad te molim ako biš mi objasnio jedan life cycle baterije i stanje unutarnjeg otpora iste kako bih malo bolje to razumio.
ovdje je jedna rasprava koju smo vodili nedavno, ima slika i primjera dobre/loše batke i sve je objašnjeno:
http://www.flyfreak.net/elektronika-i-baterije/zippy-compact-tj-zdippy-za-naivne/msg153773/#msg153773

Bitno je primijetiti : baterija nema isti IR kada je puna i kada je prazna, ista baterija može imati potpuno različita mjerenja IR-a na različitim punjačima i to nije greška !

Kao što sam već i napisao, IR je kalkulativna veličina za dva različita opterećenja iste baterije (kao posljedica su tu dva različita napona i struje).

Najjednostavniji način je mjeriti uvijek na istom punjaču  kada je baterija svježe napunjena. Kod nove baterije najbolje napisati markerom na bateriju koliko je IR pojedinih ćelija i onda tokom vremena pratiti. Kod nove baterije, u početku koristenja postoji kao malo 'uhodavanje', tj. brake in, vremenom se ustabili i pod kraj životnog vijeka naglo poraste. Nije bitno što je 'ubilo' ćeliju: temperatura, prevelike struje puni/prazni, duboko pražnjenje, čim se pojavi sumnja, mjeriti.

Ja skoro da i ne mjerim kapacitet, nego postavim alarm približno na 'storage' i dalje letim samo ako želim riskirati. Dakle ne koristim puni kapacitet baterije i po potrebi izmjerim IR , jer traje kratko i ništa ne košta.

Izjave tipa 'nakon letenja vratio sam u bateriju XXXX mAh, a ona je deklarirana kao XXXX' uopće me ne zanimaju jer i kapacitet nije fiksna veličina nego ovisi o više faktora u monetu punjenja/trošenja, te predstavlja samo orjentaciju sa velikim postotkom disperzije očitanim vrijednosti (varijanca za one koji se bave takvim stvarima...).

Elektrokemijski sustav koji se koristi isprekidano, dakle ne kontinuirano u jednom ciklusu ima vrijeme oporavka (tzv. ionski oporavak) i tu se možeš lako zeznuti koliko ti je još preostalo 'juhe u bateriji'. Dakle nije isto mjerenje kapaciteta za multirotor/heli/motornjak/jedrilicu.

Baterija nije tanjur da u nju 'napuniš juhu' pa točno vidiš i znaš koliko ti je ostalo.

Punjači koje koristimo, uglavno su u granicama nekakvih sigurnosnih preporuka, daleko bolji od onih koji imaju samo LED-diodu puni/napunjeno jer možemo očitati nekakvo stanje a ne samo blejiti u diodu koja kaže da je baterija napunjena a da ne znamo niti približno koliko je u nju 'ušlo'.

Najbolja investicija u naše baterije za modele je dobar punjač, recimo da to počinje negdje iznad 50-60$ ... odokativno.

Damir

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #79
Odlicno. Trebat ce mi malo vremena da to sad proucim, ali vec vidim da ce mi trebati novi/bolji punjac. Sad imam imax b6. Mozes li mi dati neki prijedlog sto da uzmem kad dodje slijedeća plaća? Znam da znas :D nesto sa 6s, best buy ofc :)
"Ko leti, vrijedi, ko vrijedi, leti, ko ne leti, ne vrijedi."

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #80
Nisam jos ni jednu bateriju uspio dokrajcit punjacem prije nego ju je dokrajcila prevelika struja/krš/dalekovod/slično :D


Samo za info...

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #81
Odlicno. Trebat ce mi malo vremena da to sad proucim, ali vec vidim da ce mi trebati novi/bolji punjac. Sad imam imax b6. Mozes li mi dati neki prijedlog sto da uzmem kad dodje slijedeća plaća? Znam da znas :D nesto sa 6s, best buy ofc :)

Sys, sa iChargerom neces fulat, njihovi modeli su ti oko 100ak €, ali shvati to kao ulaganje u nesto sto ti je ipak dosta bitno


Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #82
Tko bi rekao da baterija moze ovako planuti, gledao sam nesto na Flite Testu kako je brzo izgorila ali mi je izgledao nerealno, covjece, od sada svoje drzim u materinom loncu  8)
haha
Bitno da se leti.

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #83
Sa iChargerom zaista ne možeš pogriješiti... počinju  sa oko 100$ uračunat shipping... pa do par stotica...

Kako je popularnost iChargera porasla, Truljnigi se potrudio rebrandati ih i sada imaš seriju punjača 'Reaktor' , čak se nisu potrudili ni manual preraditi...
Npr. ovakav: http://hobbyking.com/hobbyking/store/__58216__Turnigy_Reaktor_300W_20A_6S_Balance_Charger_EU_Warehouse_.html

Nemaju kvalitetu kao originalni iCarger, iako su im modeli ekvivalentnih specifikacija, ali već za 70$ sa shipping je OK osim ako ne puniš svaki dan hrpu baterija. Meni jedan takav Reaktor radi već izvjesno vrijeme, imaš mogućnost mjeriti IR, komunicirati sa PC-jem (LogView), ima program za rezanje striropora žicom, pa brake in za brushed motore, spremanje logova o svakom punjenju itd...za te novce- pun kufer  ;)  !

Hyperion je prodavao odličnu ( i skupu) seriju EOS punjača, nažalost sada ih više ne vidim osim nekoliko osnovnih modela ( bez opcije mjerenja IR-a), ali sa jednom divnom osobinom : 12-bita za mjerneje napona kod balansiranja, to niti jedan Truljnigi nema niti u mokrim snovima. www.aircraft-world.com - tu ih još nešto ima na lageru.

Damir

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #84
Odlično Damire, mislim da će ipak takav jedan reaktor zavrsiti kod mene... jga, ne mozes si uvijek priustiti najbolje, pogotovo jos na mom nivou modelarstva. Sad sam na go 3 tjedna, pa kad se vratim već vidim di ode sva lova opet :)


Jos jedno pitanje usput... kako se kreću unutarnji otpori kod lipo, tj, koliki je kad je lipo nova, a koliki kad je mrtva (navodno ove nanotech imaju u startu manji ir - sto to znaci - više ciklusa?)... jel donekle linearni rast ir-a kod "normalne" konstantno iste upotrebe?
"Ko leti, vrijedi, ko vrijedi, leti, ko ne leti, ne vrijedi."

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #85
Ako ces se zadrzati u hobbyu punjace ces mijenjati cesto, pogotovo ako mislis da ti je neki jeftini zasada dovoljan. Ispod 100€ iskreno jedino iCharger 106b+. Divan punjac sa samo jednom manom a to je struja praznjenja.

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #86
Divan punjac sa samo jednom manom a to je struja praznjenja.
Omogućava i upotrebu shunta (navodno do par stotina W ?), zatim vanjski balanser kao i refleksno pražnjenje baterije uz punjenje izvora.
Dakle, sve ono što jednom isprobaš iz znatiželje, veliš 'a-ha' i za par dana zaboraviš kako se to radi  :D .

@Sys: Nanotech je u praksi dobio popularni nadimak: nanošit ! Možda prvih nekoliko desetaka su OK, nakon toga razvijaju neku vrstu paučine koja peforira elektrode i počinje sr***. Ima o tome čak i slika na UCLA, pa ako ti se da proguglaj.

Ovo su ti neki primjeri iz prakse, za LiPo, mjereno sa iCharger, baterije obavezno napunjene:

1000-1500 mAh cca <=10 mOhma po ćeliji, kada poskoći do 20 - bacaj!
2200 mAh (često korišteno kod modelara) oko 5 mOhma, kada se približi do 10 - bacaj!
Baterije sa većim 'C' moraju imati što manju vrijednost, inače je muljaža !

Još jednom napominjem, IR nije fizička veličina u smislu težine, volumena, temperature itd, nego je  izračunata veličina za neke uvjete, a to znači da koristiš uvijek isti punjač ili metodu kada mjeriš.
Drugim punjačem možeš dobiti sasvim drugačije veličine a da je sve OK!
Damir

Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #87
Super, opet sam shvatio da nista ne znam :) hvala na smjernicama, pitam jos zs detalje kad bude vrijeme.
"Ko leti, vrijedi, ko vrijedi, leti, ko ne leti, ne vrijedi."


Odg: LiPo baterije nesigurne, LiPO-BAG nedovoljna zaštita.

Reply #89
Diogene moram se obrecnut na vase opetovano pljuvanje vrsta baterija (Zippy, NanoTech) - RAZLIKE SU OD CELIJE DO CELIJE, po petnaesti put objasnjavam i molim da se to uvazi.
Dakle tipa Nanotech 1300mAh 3S su vjerojatno najbolje baterije na HK trenutno, dok su 1400 teska kifla, itd. itd.

Ovo je generaliziranje koje nema smisla! Cijeli svijet vozi na Nanice a vi ljude uvjeravate da ne valjaju...OVISI O KAPACITEEETUUU :D