Skip to main content

Poll

Podržavate li donošenje zakona o sustavima bespilotnih zrakoplova?

  • Za
    52 (55.3%)
  • Protiv
    42 (44.7%)

Total Members Voted: 89

Voting closed: February 27, 2015, 07:40:44 pm

Topic: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova (Read 252901 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #210
Ovo su letačke operacije


[attachimg=1]


lp
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #211
Hvala.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #212
Zakon je prekopiran skoro pa u dlaku..to što nije isto,zamaskirano je(jer je skoro isto) da se ne vidi da je prepisano..
Some days you feel like the Wright Brothers.
And some days you're Icarus.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #213
Od kuda je prepisan?
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #214
Može li se zakon autorski zaštititi da se onemogući prepisivanje?

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #215
@faldomak

nešto od Austrijanaca evo link


http://www.hdrr.at/2014/drohnengesetz-in-oesterreich/


recimo o kinetičkoj energiji


Klasse SpielzeugWann gilt mein ULFZ als Spielzeug?LFG § 24 d: Bewegungsenergie < 79 Joule bedeutet “Spielzeug” und ist nicht vom Luftfahrtgesetz betroffen. Es ist also keine Bewilligung nötig.Wie berechnet man die Bewegungsenergie?Gewicht (kg) x Steighöhe (m) x Erdbeschleunigung (m/s²)zB: 0,3kg x 20 m x 10 m/s² = 60 Joule

recimo ovo




So, jetzt wissen wir also über welchem Gebiet wir fliegen wollen, jetzt gibt es noch 3 Gewichtsklassen:bis einschließlich 5kg
  • bis einschließlich 25kg
  • bis einschließlich 150kg
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #216
Susjed zivi u Australiji ja sam mu slozio online video nadzor tako da u svakom trenutku može vidjeti kucu i dvoriste na nekoliko kamera placa mi simbolicnu cjenu za odrzavanje tog sustava, kad sam mu se pohvalio phantomom predlozio mi je da jednom tjedno napravim prelet preko cjelog imanja i snimku dignem na vimeo on mi to placa kroz cjenu odrzavanja sustava videonadzora preko paypala.


Sada me zanima dali cu ja po novom zakonu trebati neke posebne dozvole ili otvoriti obrt ili udrugu ili cu moci raditi isto kao dosada.
Mozda bi bilo rješenje složiti nekog micro quada sa micro hd kamericom tako da letilica ostane u kategoriji igračka a ja na legalnoj strani zakona.


P.S. Dali i zmaj spada u kategoriju zrakoplova i dali ce se moc zmajeve pustat kao i dosada ili i za to treba dozvola,osiguranje licenca....



Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #217
ok citam ... :)


sto znaci kada kazu bespilotne letjelice, to su svi leteci modeli ili se misli na one sa kamerom i multirotore ?

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #218
Čini mi se da negdje piše da se odnosi na sve..avione, heliće, multije, cepeline...

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #219
Zakon se najviše odnosi na multirotore, i prvenstveno reguliranja u naseljenom mjestu, jer su uzeli maha.

Pa koji modelar pušta F3J u gradu i naseljenom mjestu?
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #220
@Jarun75 - hvala ti, znam sve o austrijskom zakonu - samo me zanimalo koliko je poznat tu u okolici.

I sva je sreća da se pokušava prepisati taj zakon.  Austrija ima vjerojatno najliberalniji "modelarski" zakon u EU. I kod njih je krenulo žestoko - AustroControl je pokušao progurati jedan jako restriktivan zakon ali se Austrijski Aero Klub (modelarski dio)
[attachimg=1]

vrlo dobro pripremljenom i odrađenom akcijom uspio izboriti za pristojan zakon - na korist svima.

[attach=2]

http://www.prop.at/b160/luftfahrtgesetz.html

____________________________________

I ova tema (u najboljoj tradiciji foruma) sadrži 99,99% budalašenja i poneki razuman komentar.


Osobno sam za engleski model. Polaganje ispita za letenje modela, FPV isključivo na teacher/student stanicama (FPV+optičko letenje) do neke max udaljenosti (u UK 500m), potpuna zabrana letenja u naseljima - za "amatere".


A komercijalno letenje je ionako pitanje porezne uprave a ne modelarskog zakona.
_________________________________

I zakon se odnosi na sve modele ali je isprovociran sveprisutnim multirotorima - i "pilotima" koji sa modelarstvom veze nemaju.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #221
@Faldomak, iako se 100% slazem sa tobom, ispravio bi da komercijalno letenje nije stvar porezne.
Stvar porezne je izdavanje racuna.


Komercijalno letenje, kao i svako drugo spada pod pravila letenja.


U pravilniku se FPV dozvoljava uz promatraca, sto je vrlo liberalno, i vjerojatno su proucili vise stranih pravilnika, a ne
uzeli prvi koji im je dosao pod ruku.


Mogu si zamisliti komentare na forumu da su uzeli UK model FPV letenja, koji jos niko nije spomenuo na forumu, iako se
pozivalo na regulativu u UK-u.




 

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #222
komercionalno letenje se valjda smatra da si pridobiješ kakvu korist... naravno da ćete morati imati neku firmu da obavljate djelatnost snimanja iz zraka ili možete raditi za neku firmu koja se u opisu djelatnosti podudara sa istim. Npr. Helifoto d.o.o je registrirana firma koja u opsiu djelatnosti ima snimanje iz zraka...

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #223
Gospon Feldomak,dajte molim vas pojasnite kako tako dobro poznajete austrijski zakon o letenju?Jel to iz iskustva letenja I snimanja tamo il je preko napisa il je preko predaje....jer koliko ja čujem od svojih prijatelja tamo zakon je sve samo ne jedan od najliberelnijih pa bih volio da nam pojasnite.Dupli autopilot..koliko nas tu to ima?ili Jedan možda malo krajnji primjer;letenje težom letjelicom izvan vidokruga(line of sight)moguće je samo uz pilotsku dozvolu koja košta 10000 Eur..pa do toga da na teren di snimaš izlazi komisija kojoj moras sve prvo demonstrirat,pa ti onda oni odobre itd...a sve papreno košta....Bilo bi lijepo kada bi netko pozvao nekog iz Kopterworxa da nam iz prve ruke pojasni jer oni tam rade...Robi :-* daj poduzmi nešto
Some days you feel like the Wright Brothers.
And some days you're Icarus.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #224
komercionalno letenje se valjda smatra da si pridobiješ kakvu korist... naravno da ćete morati imati neku firmu da obavljate djelatnost snimanja iz zraka ili možete raditi za neku firmu koja se u opisu djelatnosti podudara sa istim. Npr. Helifoto d.o.o je registrirana firma koja u opsiu djelatnosti ima snimanje iz zraka...


moja firma ima u opisu djelatnosti i snimanje iz zraka i organizaciju putovanja u svemir, kad sam to upisivao nije mi ni nakraj pameti bilo da cu se i jednim od toga ikada baviti ali knjigovođa je tako napravio za iste novce,sad izgleda da bu dobro došlo


 8)