Skip to main content

Topic: ziroskop u avionu (Read 22668 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: ziroskop u avionu

Reply #46
ne ali srebreni pir je isto kao i prva svadba,daleko sam dogurao kako vidis,
a ti gdje si ti kada nisi na kanalu,
je li vrijeme lose ili teska glava od jucerasnjaga "letenja"

Odg: ziroskop u avionu

Reply #47
ne ali srebreni pir je isto kao i prva svadba,daleko sam dogurao kako vidis,
a ti gdje si ti kada nisi na kanalu,
je li vrijeme lose ili teska glava od jucerasnjaga "letenja"

bolestan....
glava ko lubenica još i danas.

ali sutra bi mogao letiti
Debljina je ozbiljan medicinsko-estetski problem koji se može riješiti dijetom, a glupavost je medicinsko - socijalni problem koji se NE može riješiti.

YT kanal http://bit.ly/2lAbpIe

Odg: ziroskop u avionu

Reply #48
danas mi se dogodilo nesto lose sa zircima,zapravo moja greska.
naime svog talona sam przio ko da nema sutra.iz brisanaca sam poceo raditi sve vece zaokrete sve dok ga nisam slomio i izgubio uzgon u jednom okretu.sad mu zirac na dubimi nije dozvolio da mu nos padne i avion je jdnostavno stalirao.ima jedna dobra stvar,zirci na eleronima su ga dzali ravno pa je pao na trbuh sa minimlnim ostecenjima.

Odg: ziroskop u avionu

Reply #49
nakon 50tak letova na talonu,poslije malo prilagodbe i navikavanj na novu tehnologiju moje misljenje je da su zirci u modelu izvrsna stvar,cak i ako zanemarimo neko ekstremno letenje tj. figure koje se ne mogu izvesti bez njih.
koristim zirce na eleronima i elevatoru.bez ikakvog straha mogu raditi duge brisance na manje od metar visine pod punim gasom bez bojazni od promjene visine tj.zakucavanja u tlo ili naginjanja uslijed udara vjetra.
kad im postelate osjetljivost kako vam pase funkcionira fantasticno.
da ne pricam koliko pomazu pri bacanju modela iz ruke.nema nenadanog naginjanja ili propinjanj ili propadanja.model ide kud si ga bacio.
voznja modela i sljetana pri naletima vjetra postaj zabava,za relativno malo novaca.

Odg: ziroskop u avionu

Reply #50
a sto je sa  ziroskopom u jedrilici.....   moze li  smetati ili isto funkcionira kao i kod  motornih modela

Odg: ziroskop u avionu

Reply #51
Ma jos bolje u jedralki, jel nema tolko vibracija.
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: ziroskop u avionu

Reply #52
a sto je sa  ziroskopom u jedrilici.....   moze li  smetati ili isto funkcionira kao i kod  motornih modela

Vrlo korisno pri sletanju pogotovo pri jačem vjetru, ali uvjek postoji ali, ato je da ne vidiš strujanja po vertikali ako imaž giro. To znači da nečeš moči pogoditi dizanja a to je osnovni cilj jedrenja. Model trzne krilom kad osjeti dizanje a giro to popravi i ne vidi se.

Kombinacija bez za vreme jedrenja i sa za vreme sletanja bilo bi idealno.
Malo giroa ima mogučnost zasebnih elerona što je na jedrilici gotovo obavezno.
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO

Odg: ziroskop u avionu

Reply #53
A imas uvijek V-mikser (lose) ili varijantu sa 2 zirca.
Za svaki eleron po jedan.

I da, ukljucujes ga samo kod slijetanja :)
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: ziroskop u avionu

Reply #54
da istina... kod trazenja termike samo smeta...  daj malo pojasnite kako se i gdje spaja  gyro,na slobodni kanal ili ?  sada su postali tako povoljni (hvala kinezima)  pa sam se poceo zanimati i za to i daj malo pojasni ono zasebni eleron na jedrilici .... godinama letim  ali eto nisam nikada to koristio  pa me zanima u kojim situacijama je to potrebno kod zaokreta i ulaska u stup ili odrzavanja putanje kod letenja u stupu  ::)

Odg: ziroskop u avionu

Reply #55
da istina... kod trazenja termike samo smeta...  daj malo pojasnite kako se i gdje spaja  gyro,na slobodni kanal ili ?  sada su postali tako povoljni (hvala kinezima)  pa sam se poceo zanimati i za to i daj malo pojasni ono zasebni eleron na jedrilici .... godinama letim  ali eto nisam nikada to koristio  pa me zanima u kojim situacijama je to potrebno kod zaokreta i ulaska u stup ili odrzavanja putanje kod letenja u stupu  ::)

Zasebni eleroni na jedrilici se koriste zato što pri spuštanju elerona raste uzgon na tom krilu s tim i otpor tog krija se povečava znači da to krilo zaostaje u odnosu na drugo. To znači ako desno krilo ide gore trup ide desno, kontra od zavoja. Kompenzacija tog skretanja kormilom smjera je čisti gubitak. Rješenje je da se eleroni različito pomiču gore i dole. Obično Ako eleron ide jedn cm gore treba isprogramirati da ide pola cm dole. To će znatno ublažiti skretanje trupa kontra od nagiba. Na stanicama se to zove diferential eleron, i može se programirati samo ako svaki eleron je na svom kanalu. To vrijedi za sve letjelice asimetričnog profila. Akrobatske letjelice simetričnih profila imaju neznatno izražene te probleme.

Ideja upotrebe dva gira za nezavisne elerone je za raspravu jer jedn giro popravlja realni pomak letjelice a drugi pokušava popraviti prvi giro i tako u krug, misli da bi stvar bila vrlo nestabilna, ali nikad ne reci niakad.
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO

Odg: ziroskop u avionu

Reply #56
sve ovo meni vodi ka tome da prestajemo biti yubito piloti....

treba uvesti novi termin ... gyropiloti....

i mislim da nestaje draž letenja ako si na modele nakeljimo gyra....
a pogotovo draž sljetenja....
Debljina je ozbiljan medicinsko-estetski problem koji se može riješiti dijetom, a glupavost je medicinsko - socijalni problem koji se NE može riješiti.

YT kanal http://bit.ly/2lAbpIe

Odg: ziroskop u avionu

Reply #57
Da, sad kad sam skuzio kaj sam napisao dva zirca nebuju isla.

Eventualno neki flight stabilization sustav sa 3-osnom platformom, ala FMA Co-pilot.

Inace ziro spajas izmedju prijemnika i aktuatora (servoa) i onda on kontrolira tu os.
Sa dodatnim kanalom mozes kontrolirati osjetljivost ziroskopa, ako ima. Inace imas potencionetar na samom zircu kod ovih jeftinijih modela.

Ako imas volje citati
http://www.flyfreak.net/helikopteri/kako-rade-ziroskopi/
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24