Skip to main content

Topic: Povecanje dometa jacom antenom? (Read 3430 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Povecanje dometa jacom antenom?

Zanima me da li ima smisla te da li drzi vodu da ce se poboljsat domet ako se stavi jaca antena (6 ili vise dBi za razliku od tvornickih 2 ili 3)

Ima dosta stanica / modula koje imaju u.fl konektor pa je nadogradnja na nesto jace izuzetno jednostavna.

Ovako nesto u.fl to rp-sma
www.ebay.com/itm/RP-SMA-female-plug-center-nut-bulkhead-to-IPX-U-fl-1-13-pigtail-cable-20cm-/320847624761?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4ab4023a39

+ jedna 7dBi antena s rp-sma konektorom
www.ebay.com/itm/7dbi-Wireless-WIFI-Network-Antenna-Booster-WLAN-RP-SMA-/251044674256?pt=US_Directional_Network_Antennas&hash=item3a736dbad0

S ovim bi se lako iz modula izveo konektor za antenu da ne bude na dnu stanice. Itd.

Ako je bila slicna tema ja se ispricavam. Probao sam trazit al nisam nasao.

Milos @ Galaxy S3

Re: Povecanje dometa jacom antenom?

Reply #1
"Pojacanje" se dobije fokusiranjem signala.

Kod omnidirekcionalnih antena signal se suzava tj horizont se smanjuje ili postaje sve tanji tako da je sve pitanje sto zelis postici. Postoji i mogucnost da nova antena nije precizno napravljena sto je cesti slucaj kod jeftinih antena pa umjesto da pojacava frekvenciju koja tebi treba ona u biti rezonira malo ispod ili malo iznad ili pak segmenti nisu isti pa svaki rezonira na svojoj frekvenciji. Kod izrade antena malo truda i preciznosti jako puno znaci.

Ugalvnom vjerujem da sam te zbunio odgovorom no tako stvari stoje. Dok ne isprobas neces znati.

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk 2

Re: Povecanje dometa jacom antenom?

Reply #2
Antene jesam radio za komp. Od tuba do ..... u sustini sve tipove. I imao jako dobre rezultate.
Al zanima me to za stanice dal je neko radio?
Milos @ Galaxy S3

Re: Povecanje dometa jacom antenom?

Reply #3
Antene su iste. Frekvencija je bitna. Ako radis omni antenu onda je jedan segment 1/2 valne duljine.

Dakle 2.4GHz antena za wifi je ista 2.4GHz anteni za modelarstvo.

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk 2

Re: Povecanje dometa jacom antenom?

Reply #4
Oke. Budem isprobao pa budem javio rezultate. Sutra u chipoteku vidit dal oni imaju takav konektor.

Milos @ Galaxy S3

Odg: Povecanje dometa jacom antenom?

Reply #5


po meni zanimljiv info, za "surface" modele i vise nego primenljivo i 7dBi dok za avione, vijanje istog stalno da bue u opsegu nije bas prakticno

Odg: Povecanje dometa jacom antenom?

Reply #6
lete ljudi i s užim snopom ne brini,
jer dok je blizu lovit će kako god antenu okreneš,
a kada je daleko onda mora prevaliti veeelik put dok izleti lateralno ili visinski iz polja zračenja antene, pa je dovoljno usmjeriti antenu da baca u smjeru prema kojem letiš.
jer se snop širi, pa i 5° na 20km od tebe bude dosta široko...




Odg: Povecanje dometa jacom antenom?

Reply #7
 ;)
Thanks for the info


Odg: Povecanje dometa jacom antenom?

Reply #9
ova prva dva sam radio, onos to nije napomenuto a bitno je da antena treba biti na 1/4, 3/4 itd valne duljine od parabole kako bi se pravilno odbijali talasi.

sto se yagi antene tice  :D