Skip to main content

Topic: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka (Read 46809 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #15
OK. Treba biti reda.

No nažalost mislim da ove zakone guraju lobisti, možda čak i članovi ovog foruma...

Prvenstveno radi zaštite bussinesa i to je razumljivo, jer će za par godina "svi" (htjeti) letjeti.

Koliko ja znam sluzbeno nitko od modelara nece dobiti dozvolu kao firma za snimanje iz zraka jer ce time biti nelojalna konkurencija velikim letjelicama koji placaju najam parkinga, osiguranje, avgas, mahanicare, licence, dokvalifikacije i sl. Jedino sto zakon jos nije izglasan ali bude jako brzo a onda cemo vidjet kako ce i kom smjeru sve ici. Nadam se da nas nece zadesiti americko/kanadska sudbina.  Recimo u Australiji moras imati PPL barem (to ti je kod nas cca 70000 kn sa 40 sati leta, ispitima i 9 predmeta predavanja+ispiti).
Sva sreca da si se predstavio pa da znamo tko se to brine.

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #16
Tehnologija jako napredovala pa se mora uhvatit u koštac sa zakonom  :)
Kako ova slika pita tko je krao tako vas ja modelari pitam tko je snimao iz zraka neka digne ruku.  :)
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #17
Ahahaha bogami da je tako :D

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #18
Ja nisam nikad. majkemi. Nikad. Bash !


Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #20
ne ide retroaktivno kao niti jedan drugi zakon.  Na snazi je i nema šanse mijenjati ovu Uredbu.  Nije istina, zapravo samo donekle da je koordinirana sa Hrvatskom kontrolom zračne plovidbe jer je na tu temu sastanak održan u 5/2011.  Prije izdanja ove Uredbe DGU je trebao pitati dal se kaj mijenjalo, a jebote JE mijenjalo se!

I nisu pitali industriju tj korisnike tj nas, a u demokratskom svijetu to je standard, i to su oni htjeli da svi mi mislimo kada su stavili to sramotno obrazloženje na kraj.  Predlažem da što više ljudi piše tom ravnatelju (dr. sc. Danko Markovinović, DGU, Gruška 20, 10000 Zagreb) svoje komentare, a ja već jesam, al kad si sam se ne lovi.  Nebu se odmah niš promijenilo al možda u nekoj novoj reviziji Uredbe (a ona prije ove je bila TOTALNO DEBILNA) bude.  Osim toga lik se možda malo posrami, a trebao bi.
Gimbal, nemaš NKD ali imaš djelatnost ispred Trg Suda na njihovom rješenju, to ti je dosta za DGU, iako ne zadovoljavaš sve odredbe Uredbe, jer nije donesen Propis koji se spominje u članku 18 Uredbe.  Trenutno se razmatra tko će ga pisati jer Agencija za civilno zrakoplovstvo nema vremena, kao imaju pametnijeg posla.
ZAKLJUČAK: dok šutimo pušimo.  Ako organizirano pišemo i žalimo se i DGU i HACZ možda će se nešto pokrenuti u ovoj državi izjebanoj, a (nekad) punoj potencijala. 
šmrc
 :'(

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #21
Ja sam čuo sljedeće, makar to ne piše u članku koji je Tomislav objavio (makar ne znači da se ne spominje u nekom drugom članku). Ima li netko kakav komentar?

Ukoliko snimaš za vlastite potrebe i nećeš prodavati tu snimku tj. nećeš ju publicirati na javnim medijima (isključuje se Youtube), ne trebaš dozvolu. A ukoliko misliš prodavati da se ta snimka prikazuje u nekom spotu ili emisiji odn. na javnom mediju, moraš tražiti dozvolu.
FUTABA 14SG, T8FGSUPER
T-REX 700E V3 V-Bar DFC
FIVE F8X.04 DJI A2 Z15 GH3

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #22
Luxo to si sam izmisli, to ne piše niti u Uredbi o snimanju (DGU) niti u Zakonu o zračnoj plovidbi, niti Pravilniku o letenju, dakle to ne postoji. 
Možda se nešto takvo ugradi u novi Pravilnik o modelima i UAV, a koji je spomenut u članku 18 Uredbe.


Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #23
Na kraju mislim da će se to svesti na to da ukoliko imaš konkurenciju za snimanje iz zraka, možeš prijaviti istu ukoliko ti smeta. Jer ne vjerujem da će izvršna vlast pratiti tko je što snimio. Ne mogu si zamisliti kako netko osniva ured za pračenje snimaka iz zraka sa youtube-a/vimea. Ali... nikad ne znaš.
FUTABA 14SG, T8FGSUPER
T-REX 700E V3 V-Bar DFC
FIVE F8X.04 DJI A2 Z15 GH3

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #24
Baš me zanima kako će ''njima'' tražiti dozvolu za snimanje.... ;D
http://www.bbc.co.uk/news/uk-21450456
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #25
Evo i Česi snimali (vjerojatno s malim DJI fantomom koji se trese) par kadrova iz zraka, za upotpuniti prilog.

i pustili to javno u SVOM dnevniku,
pa naši sada izrezali taj prilog i pustili u NAŠEM dnevniku.  HRT 1  ???

dozvola? tko koga pita? očito ne treba  ???



video
http://hrt.hr/?id=enz&tx_ttnews[cat]=119&cHash=1

dnevnik 8.8.2013, vrijeme priloga u dnevniku 8m10sec

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #26
Evo dosta je dugo prošlo ali radi se na zakonu, ne znam kako sada trenutne firme snimaju u HR reklame itd. ali očito je zabranjeno snimat iz zraka dok se zakon ne poravna kako treba. Neka me se ispravi ako sam u krivu, jedna osoba me bila pitala bili bio voljan snimit neke objekte iz zraka za njihov promo materijal pa sam samo slegnuo ramenima, iskreno strah me to za komercijalnu upotrebu upotrijebit a isto tako zaradit neki novac nije na odmet...  :-\

Inicijativa za reguliranje snimanja iz zraka sa malim bespilotnim letjelicama
27/11/2013

Inicijativa za reguliranje snimanja iz zraka sa malim bespilotnim letjelicama

Kako je razvoj tehnologije posljednjih godina omogućio razvoj malih bespilotnih letjelica pomoću kojih se mogu izvršiti snimanja iz zraka zadovoljavajuće kvalitete za potrebe obavljanja određenih stručnih geodetskih poslova, sve veći broj naših članova iskazuje želju i potrebu za korištenjem navedene tehnologije.

Uredbom o snimanju iz zraka (NN 2013/130) koju je na donijela Vlada Republike Hrvatske propisani su uvjeti koje pravne i/ili fizičke osobe moraju ispuniti kako bi mogla snimati iz zraka kopnena područja i vodene površine u Republici Hrvatskoj, razvijati, umnožavati i/ili objavljivati snimljene materijale, postupke i uvjete pod kojima je dopušteno iznositi snimke iz zraka iz Republike Hrvatske te proceduru i način pregledavanja snimaka prije njihovog korištenja.

U Članku 3., stavka 3. navedeno je da operator zrakoplova za izvođenje operacija snimanja iz zraka mora imati važeću svjedodžbu za radove iz zraka i u operativnim specifikacijama navedeno odobrenje za snimanje iz zraka, ili drugo odobrenje koje izdaje Hrvatska agencija za civilno zrakoplovstvo (HACZ) u skladu s propisima koji reguliraju zračni promet.

Trenutno stanje je takvo da naše kolege nisu u Republici Hrvatskoj u mogućnosti koristiti navedenu tehnologiju jer od HACZ ne mogu ishoditi potrebna odobrenja pošto za to u RH još ne postoji potreban pravni okvir.

Iz tog razloga je HKOIG u listopadu 2013. godine pokrenula inicijativu prema HACZ za reguliranje snimanja iz zraka sa malim bespilotnim letjelicama. HACZ je prihvatila ponudu HKOIG za suradnjom na izradi nacrta pravilnika koji će regulirati zakonski okvir operacija sustava zrakoplova bez posade kako bi se i taj segment zrakoplovstva regulirao i u konačnici između ostalog, omogućilo korištenje sustava zrakoplova bez posade i na način koji interesira HKOIG.

Intenziviranje radova na nacrtu pravilnika očekuje se od travnja 2014. godine, zavisno od raspoloživosti resursa unutar HACZ.

Predstavnici HKOIG u razgovorima sa HACZ su Stipe Baučić i Ivan Remeta.

izvor: http://www.hkoig.hr/inicijativa-za-reguliranje-snimanja-iz-zraka-sa-malim-bespilotnim-letjelicama#

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #27
Ako si to mislil snimat preko računa, lijepo platiš dozvole koje trebaju i platiš razno razne licence koje ti isto tako trebaju. I na kraju vidiš koliko ti sekunda snimanja košta.
Ako si to mislil snimat na crno bez ovih gore navedenih davanja onda nisi to trebal ni postat.
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #28
Ako si to mislil snimat preko računa, lijepo platiš dozvole koje trebaju i platiš razno razne licence koje ti isto tako trebaju. I na kraju vidiš koliko ti sekunda snimanja košta.
Ako si to mislil snimat na crno bez ovih gore navedenih davanja onda nisi to trebal ni postat.
Ok, znači potoji način da sve bude legalno jer ipak nisam brzoplet pa poslje kad se nešto desi nisam znao. Problem je taj što niko niš ne zna kad ga nešto pitaš i svi neki čudni odgovori se dobivaju, najgluplji odgovor je "napravi to  neće ti niko ništa". tako bi i ja sam bez ikog da pitam mogo donjeti zaključak. ima tu puno ljudi koji snimaju iz zraka pa ako može neki konkretan savijet (kome se javit di kako što za dobit dozvole) ako ne isto dobro. samo sam pitao.

LP

Odg: Zakon u nastanku - Snimanje iz zraka

Reply #29
Sve je to za komercialno snimanje i to ima smisla . Za rekreativno i dalje nadam se nema ograničenja .
'Tko vrijedi leti, tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi''