Skip to main content

Topic: RC-baksuz!  (Read 6199 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

RC-baksuz!

Pa jel to ikako moguce!
 Vjerojatno se to samo meni moze desiti da mi nehotice ostane spojena Lipo baterija (na 11.4) u modelu spojena SAMO na ESC+morot i receiver
na 2 TJEDNA i dodem kuci za rođendan, iskljucim bateriju
[/size]pro[/size]vjeravam napon preko onog malog cuda koje se NECE NI UPALIT jer je napon 0 VOLTA ..... TOTALKAAA ???!!! ponovno provjeravam i stvarno nista... ni 1 mili Amper , ne pokrece ni jedno trosilo.

o rezultatima ponovnog pokusaja punjenja da ni ne pricam ... nakon 40min i dalje ista prica...

STO se dogodilo ?? zastoo ? npr u transmitteru kad ostane neka lipo u storrage modu ili svejedno na kojem naponu nista ne ne trosi.. ??!?!
[/size]
Posebno sam mislio cuvati bateriju i odrzavati je u svim mogucim idealnim uvijetima,ali NE........

NIJE NAPUHANA niti su vidljivi ikakvi tragovi curenja plina elektrolita il cega vec.. samo fino praznjenje..


Odg: RC-baksuz!

Reply #1
Probaj ju lagano pobudit sa NIMH punjenjem, polako do nekog napona po ćeliji 3.4 cca ako je uspiješ poslje je baci na LiPo balance i napuni. sve to radi u nezapaljivom prostoru i tu bateriju drži podaleko od svega... možda i probuiš je. ali nije to više ta batka..

Odg: RC-baksuz!

Reply #2
mini_fly_moriss ti je odgovorio kako da je probudiš a ja ću ti odgovorit zašto se to dogodilo:
BEC ESC-a i popratna elektronika ti je u stanju mirovanja trošila min 20mA, to je dakle za 2 tjedna 20x24x14=6720mA/h, s time da kada je na kritičnom naponu napravio cutoff svejedno je vuklo koji mA/h i dokusurilo bateriju do kraja.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: RC-baksuz!

Reply #3
Koliko je isplativo "probuditi" takvu bateriju? Koliko je ona sad pouzdana nakon takvog soka?


_C

RC-baksuz!

Reply #4
0) nisi baksuz, samo neoprezan
1) ne kosta te nista da probas
2) definitivno ne za bilo kakvo ozbiljnije korištenje. Izmjeri IR pa ces vidjeti.

Odg: RC-baksuz!

Reply #5
Koliko je isplativo "probuditi" takvu bateriju? Koliko je ona sad pouzdana nakon takvog soka?


_C

Nije pouzdana kao nova, ali može poslužiti. Preporuka je da nabaviš novu u međuvremenu, za svaki slučaj. No ovu možeš oživjeti kako je gore spomenuto. I meni se to dogodilo, pa sam opet letio. Nema više isti kapacitet, ali leti (neka Turnigy, ne znam sad točno koja). Dakle, stavi na NiMH, pa ju polako dopunjavaj recimo 100 mA sve do napona. Budi samo na oprezu, jer u NiMH mislim da nema naponske regulacije. Ili, barem da ti dođe do nekih 2.9V ili 3V, pa onda puni prvo sa manjom strujom od nazivne, pa ju opet isprazni i tako nekoliko puta da se "uhoda" na staro (ok, nikad više stari kapacitet, ali barem radi). I to je to.

Javi.

LP,
milan
---

Odg: RC-baksuz!

Reply #6
Oštećenje je sigurno, samo je pitanje u kojoj mjeri ?
Ono što bi moglo biti presudno za neku buduću upotrebu je - da li je oštećenje podjednako na svim ćelijama, jer ako nije, pojaviti će se disbalansiranost koja se rješava reciklažom.
Tumačenje na slici...

Damir

Odg: RC-baksuz!

Reply #7
Ja ostavio 1400 4S Multistarku celu noc na drvetu....ujutro (oko 11) je bila na 3,2V UKUPNOG napona...
Spasio laganim 100mA punjenjem do 3.3V po celiji, napunio normalno dalje i vozim ju kao i sve druge baterije. Kapacitet iz nekog razloga nije pao (pretpostavljam jer je dosta kratko bila u praznom stanju (jedno 20 sati)

Odg: RC-baksuz!

Reply #8
Iskustva su presudna
Hvala svima na informacijamai preporukama!
Jos sam malo preletio net i evo uz Zlatcom-ovu posudbu punjaca punim sa 200mAh na NiMH  trenutno je 20min sa ukupno 3.87V a daleko je 9.9V pa polako uz nadgledanje
 ..od stajanja se malo napuhnula 3mm, ali tokom punjenja sad nema promjena...

Zanima me kako da pratim balansiranje celija dok punim... ili moram svako malo isljucivati i provjeravati  (Punjač iMax B6) ... i jel kada pređem u Lipo mod malo punim pa malo praznim i balansiram ?

Odg: RC-baksuz!

Reply #9
Iskustva su presudna
Hvala svima na informacijamai preporukama!
Jos sam malo preletio net i evo uz Zlatcom-ovu posudbu punjaca punim sa 200mAh na NiMH  trenutno je 20min sa ukupno 3.87V a daleko je 9.9V pa polako uz nadgledanje
 ..od stajanja se malo napuhnula 3mm, ali tokom punjenja sad nema promjena...

Zanima me kako da pratim balansiranje celija dok punim... ili moram svako malo isljucivati i provjeravati  (Punjač iMax B6) ... i jel kada pređem u Lipo mod malo punim pa malo praznim i balansiram ?

Na NiMH nemaš balans ali niti zaštitu. Samo da pređe 3 V po čeliji, pa onda stavi na normalno punjenje. Možeš prvo probati manjom strujom, no onda će ti javiti "time", dakle time-out. Onda ponoviš. Prije drugog punjeja staviš na recimo 0.5C pražnjenje i opipaš ako nemaš termalni senzor dali se jako grije ili se ne grije uopće (i ne bi smjelo na tako maloj struji pražnjenja). Onda puniš sa 1C strujom ili barem 0.7C (70% nazivnog kapaciteta baterije, C = "capacity"). To je preporuka krajnjeg opreza. Ako ti je to već tko zna koja baterija i nije ti bitna, onda već možeš početi experimentirati.

Od svih baterija koje sam do sada imao, samo su ove Turnigy nano-tech stradale i to jako brzo, jer u njima nije ugrađena prenaponska zaštita, a ovi punjači za igračke isto nemaju prenaponsku zaštitu, pa svako prepunjavanje obavezno rezultira u napuhanoj bateriji. Toliko napuhana da postane tvrda k'o košarkaška lopta. Ta više nije ni za let, ni za držanje unutar kuće. Umjesto pijeska, ja jednostavno držim odvojeno takve baterije u metalnom koritu.

A evo da malo promoviram moj kanal (i da Skale-tu dam priliku da stavi palac dolje :D ), što se događa kad se baterija ošteti:

https://www.youtube.com/watch?v=j1wOsj9UIJo

Dakle, ona smrdljiva i toksična stvar (elektrolit?) izgori i ostane samo hrpa bakra i litija, koji sa vodom reagira i stvar gotova.

LP,
milan
---

 

Odg: RC-baksuz!

Reply #10
Napon je 3.95V i jako polako to sve ide, a vec je proslo skoro 2 sata punjenja na NiMH sa 0.2A ?!?!
čini mi se kao da puni jednu čeliju, a ostale ne?! valjda trebam biti strpljiv...

Milane ,mozda na vecer predje 3V po celiji ... vidio sam da neki na YT to rade sa 1.4A i za 15 min digne taj napon, ja ne bih zelio riskirati jer se jos nadam da ce polakse biti bolje.. ?!  :(  a ok.
Inače baterija je bez i jednog leta, može se reći nova.. 2200mAh 25C i neču je puniti sa 1C zasad... sumnjičav sam.


Odg: RC-baksuz!

Reply #11
Napon je 3.95V i jako polako to sve ide, a vec je proslo skoro 2 sata punjenja na NiMH sa 0.2A ?!?!
čini mi se kao da puni jednu čeliju, a ostale ne?! valjda trebam biti strpljiv...

Milane ,mozda na vecer predje 3V po celiji ... vidio sam da neki na YT to rade sa 1.4A i za 15 min digne taj napon, ja ne bih zelio riskirati jer se jos nadam da ce polakse biti bolje.. ?!  :(  a ok.
Inače baterija je bez i jednog leta, može se reći nova.. 2200mAh 25C i neču je puniti sa 1C zasad... sumnjičav sam.

Dali imaš neki "čitač" baterija, ondaj alarm sa display-om ili neki voltmetar? Možda bi ipak bilo bolje da premjeriš čeliju po čeliju i vidiš koja je sa najnižim naponom. Ako je jedna čelija još uvijek nula, onda je ta baterija za baciti. Ja to mogu raditi sa 1 A, no to bude uobičajeno sa starim baterijama koje su dugo stojale, ili sa onima za koje mi nije bitno. Znam da je nova baterija nova, ali...

Probam ipak malo podići sturu, na recimo 0.5A. Samo da se ne pregrije i da ne ode napon preko 4.2 V po čeliji, jer bi neke ćelije mogle biti praznije, neke prepunjene.

LP,
milan
---

Odg: RC-baksuz!

Reply #12
Običan battery checker kada sam spojio prije koji sat neće se niti upaliti, onda sam i probao čeliju po čeliju pa ništa osim sa crvenom+ i prvom do nje crnom - pokaze taj isti napon 4V ... (mislim da to nije jedna čelija već krajevi serijskog spoja čelija - ukupan napon)

Podigao sam amperažu na 0.5 raste polako (4.2V)

Ako stvarno ne bude išlo sutra je možda i šokiram sa 1,4..
::)

Odg: RC-baksuz!

Reply #13
Nadam se da će ovo biti još jedan dobar primjer ŠTO NE RADITI SA BATERIJAMA , nije svaki slučaj ISTI, nego se ponekad treba osloniti i na neke svoje pretpostavke tj. znanje.

Kao što sam i prije napisao, činilo mi se da se puni samo 1 čelija a ostale ne, no nisam bio siguran zbog rasporeda crnih žica po čelijama.
Rastavio sam bateriju jer nakon 2 tjedna pražnjenja nema nade da su SVE čelije dobro (ali slabije), sigurno su neke mrtve - kod mene su dvije 0V i jedna prepunjavana do 6.5V (u seriji s ostalima) a nakon odspajanja je 4,55V

PREPORUKA:
Za sve slučajeve kada su lipo batt. toliko PREDUGO stajale i pražnjene - NEMOJTE PUNITI jer je SIGURNO neka čelija gotova.
najsigurnije je ili odložiti-reciklirati bateriju ili rastaviti i ispitati prije punjenja svaku čeliju posebno kada se može vidjeti raspored žica balansera!!!!!!

ovako sam napirio bezveze 1 ispravnu čeliju !! (a vi možda i 2 ili više )  ???

Kao što jedan mudri forumaš napisa: Iskustvo je najbolja škola, samo je školarina vrlo skupa. - m_f_m :D

...ali nastavljam dalje.


Odg: RC-baksuz!

Reply #14
Sve se može riješiti ali kad su u pitanju Lipo baterije najjeftiniji način je isprazniti ili uništiti pa nabaviti novu. Posljedice oštečene baterije mogu biti višestruko teže nego nabava nove.
LP

Poslano sa mog LG-H500 koristeći Tapatalk

Sve više znan a sve manje mogu