Skip to main content

Topic: Apollo DLG (Read 6785 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Apollo DLG

Kažu da je znatiželja ubila mačku.
Mene još nije ništa ubilo, a znatiželja je i dalje tu.
Elem, jedrilice....svašta sam tu već kemijao i probavao, ali nikada DLG.
No DLG mi se, onako, odoka, sviđao, pogotovo kad sam vidio kolegu @alkul130 sa svojim FALKE-om, pa čak i probao malo letiti s njegovim modelom ljetos.
E sad, DLG (pošteni) je skup ko vrag, a ja početnik, pa se nisam upuštao niti u gradnju, niti u nabavku nekog dobrog modela, već onog najjeftinijeg koji se nađe na tržišti, a to je HobbyKingov Apollo:


http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=39815


Pa malo o modelu.
Pakiranje je OK, nije onako u stiroporu da je sve zaštićeno, već samo u kartonu sa odjeljcima za pojedine dijelove.
No sve je stiglo neoštećeno.
Upute su samo na engleskom i nisu baš neke, a neke stvari koje treba napraviti nisu uopće navedene.
No na HK pod Files Tabom se nađu još neke upute za sličan model, pa treb i to proučiti.
Ono što ne piše u uputama, a jako je bitno, jest da šarke nisu nigdje fiksirane.
Riječ je o CA Hinge, i ukratko, treba ih samo zalijepiti sa CA ljepilom. Čas posla, ali početnik možda neće obraćati pažnju na to pa bi mu se moglo dogoditi da u letu jednostavno kontrolne površine "izlete" van.
Ugradnja serva u krila je jednostavna, trebaju vam ukupno 4 9gramska serva, 2 za krila i 2 za trup.
Trup je njlošiji dio cijele jedrilice, odnosno, njegov boom koji je od fiberglasa. I to lošeg.
Šteta, mislim da bi karbon ili čak aluminij bolje funkcionirao.


Pa što je tako loše u tome ?
Prvo, nosač za horizontalni stabilizator se po uputama treba navući na boom, no to navlačenje je dosta teško i na kraju, boom malo popuca po dužini.
Izgleda da je boom malo deblji od nosača, rekao bih čak i više od jednog milimetra. Šteta, trebao sam možda malo obrusiti nosač...ali sad je gotovo.
Drugo, procjep za vertikalni stabilizator nije dobro odrezan, i nakon ljepljenja istog, nije stajao okomito već je bio blago nagnut u jednu stranu.
Kasnije sam to riješio tako da sam ispucani dio boom-a od nosača pa do kraja repa namazao epoxy-em i poravnao vertikalac da stoji normalno.
Definitivno upgrade koji treba napraviti jest zamijeniti taj boom, najbolje s karbonskim, ili bar aluminijskim i sve to pošteno uravnati.
To će mi biti posao za preko zime ako nabavim pošteni boom.


CG sam namjestio točno po uputama i probao baciti model iz ruke.
Kakva cigla.
Sjurio se nosom u travu kao da je nanjušio tartufe.
Uglavnom, CG po uputama definitivno ne valja, kasnijim ispitivanjima i trimanjima, CG je dobranih 3.5 cm iza navedenog i onda model leti lijepo.
Još uvijek skreće udesno, a za to krivim i dalje boom koji mi je sav nikakav i s kojim sam najviše razočaran.


E sad, za prvi DLG, nije to tako ni loš model, trpi svašta, od slijetanja na asfalt do zabijanja u travu.
Trebam se još naučiti pravilno izbaciti model. Nije za neke duge letove, jer je dosta težak. U uputama piše da je RTF 360g, no moj ima i 400 iako sam štedio na svakom gramu.
Pogonim ga s 2S 300mAh baterijom i BEC-om u jednoj varijanti, a u drugoj sa 1S 700mAh baterijom i Voltage boosterom.


Za tu cijenu mislim da se isplati, pogotovo za početnika u DLGu, naravno, uz zamjenu tail booma koji je najveći problem na modelu.


Tu je par sličica:




















Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.


Odg: Apollo DLG

Reply #2
Hm, raspitah se kod par forumaša, a i sam sam probao sa nekoliko raznih mjesta i različitim preglednicima i sve se vidi. I meni i kolegama. I onima koji nisu članovi foruma.
Inače, album je na picassawebu i javan je, ovdje su samo linkovi na njega.

Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: Apollo DLG

Reply #3
Da se napokon vratimo u topic: Varadero, čistitam na izboru DLG i dolasku među nas koji volimo ''savijati kralježnicu'' makar i sa skromnijim modelom. Kod ovog Apolla me čudi da mu je raspom 1550 a ne 1500, no dobro; ali težina od 400 grama mi je nekako više za čukanje na padini nego na livadi.  Fiberglass rep obojen crno ''kao karbon je'' - tipična muljaža proizvođača - ne možeš shvatiti dok to ne vidiš u svojim rukama. Kako skinuti težine, makar 50 grama, jer to je jako velika razlika ? Prvo bi stavio lakši prijemnik, pretpostavljam da imaš nešto u rangu 5,6,7,8 gr.... mali četverokanalni prjemnik u bužiru ide i ispod 3 grama.  Vidim da su ova krila djeljiva... već sam negdje vidio da je modelar napravio spoj krila lijepljenjem i uz malo stakla te montažu jednim šarafom naprijed i jednim iza  ( za to treba modificirati trup) , hvalio se da je to bolje i lakše (koliko?).  4*9 grama servači mogu se zamijenit i sa 4*6 grama, ali uz taj izdatak ide dole jedva 10 grama..ako.
Ova presvlaka mi se čini teškom i debelom, ako se zamijeni sa lakšom, možda par grama uštede ?
Za bateriju ne znam, mi forsiramo 1S setup, jer za to ima i malih baterija, prijemnika i serva čak i na HK...i ne treba nikakav BEC ii slićno.

Eto toliko, ne znam da li ti se sve to isplati i želiš li ići usavršavati model, ugl, želim ti puno dobrih startova i preciznih slijetanja ( u ruku  ;) )
Damir

Odg: Apollo DLG

Reply #4
Mislim da je čovjek ''zaražen'' i tu sad nema nazad.
Sa svakim narednim izbačajem, polako se spoznaju pravila, zakonitosti i što je najvažnije rutina.
Kasnije dolazi do ''nadgradnje'' sa nekim lakšim modelom. Možda stimulans za gradnju Mimija.
U svakom slučaju Varadero, puno zadovoljstava i zabave sa Apollom.

Odg: Apollo DLG

Reply #5
@Diogen


Ovo sam uzeo čisto za probu, da uopće vidim da li će mi se svidjeti. A je.
Jedino što stvarno imam preinaka za napraviti i onda možda i bude letio kao pravi DLG.
Prijemnik je Orange, bez kućišta, tako da lakše ne ide, težak je 3.7g.
Koristim 1S bateriju i voltage booster, sve skupa jedva 19g. I uz to sam u početku malo olova dodavao , jer taj tail boom je dosta težak, pa je jedrilica teška na rep.
Ne znam kako je kod DLGova što se tiče CG-a, negdje sam načuo da je inače CG kod jedrilica na 50% krila, pa čak i iza. Za razliku od aviona gdje je kod većine modela CG negdje oko prve trećine krila.
Da zamjenim serva, uštedio bi 12 g i ostao bez 15ak dolara, dalje nemam gdje uštediti osim u , kako si naveo, presvlaci.
E to je već onda skuplja investicija. Em je nemam, em ne znam to raditi....


Razmišljao sam i o Dreamflight Libelle modelu, kojega vani jako preporučaju. No on je gotovo duplo skuplji i napravljen je od EPO stiropora.
Mislim da je to za jednog stiroporca bez elektronike stvarno preskupo, mada model jako lijepo leti.
Stiropori (svi) imaju jednu manu. Vrijeme.
S vremenom, smekša se (budući da su moji svi modeli depronci i stiroporci, imam iskustva s tim) gubi onu svoju čvrstoću, ne znam, nekako kao da postanu "spužvasti".
Zbog toga, a i zbog cijene, sam odustao od Libelle za svoj početnički model.
Sad ću se boriti s ovim, koliko-toliko. Moram nabaviti 7 ili 8 mm karbon cijev za rep...ili alu cijev, mada mi se ona ne čini puno lakša od fiberglassa, ali je barem čvršća i kruća.


Sve u svemu, ipak sam zadovoljan s modelom, ništa nije savršeno, kao što ni mi nismo savršeni, pa se treba malo i potruditi.



Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: Apollo DLG

Reply #6
Mislim da budeš morao odustat od aluminija kao buma, on ti se bude u prvih par izbačaja svinul i onda to dovodi do zamora materijala kad budeš pokušavao ga savit natrag tj lom!
Ak nemreš nač karbon ostavi ovaj kaj imaš.
Evo to je moje mišljenje. Sretno što god budeš radio!
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: Apollo DLG

Reply #7
slazem se sa stkijem alumini kao bum nikako kao cijev mekan je i kod izbacaja od trzaja ce se savinut i pre tezak je za repnu cijev


Odg: Apollo DLG

Reply #8
Eh, raspucao se fiberglas boom, sad mi treba karbonski od 8 mm, čim ga nabavim idem u promjenu.

Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.


Odg: Apollo DLG

Reply #10
Je, no to su sve konusni tail boomovi, a koštaju kao pola ove jedrilice  :)
Ne znam ni kako bi to upasao u trup koji imam.

Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: Apollo DLG

Reply #11
Ma sve točno. Samo pronaći karbonku sa tankom stijenkom je lutrija. Ajde budemo tu lokalno nekaj pokopali - možda se nađe nešto prihvatljivo.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Apollo DLG

Reply #12
Nevolje sa boom-om su završene.
Kupio karbonsku strijelu u trgovini za lov i ribolov  :D


Danas malo bacao , tek toliko da me sutra boli ruka.


http://www.youtube.com/watch?v=Ka_stzP7xxM
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: Apollo DLG

Reply #13
Varadero, sve si bolji i bolji. Slijedeća stanica Ludbreg  na F3k  :D .
I da, dobrodošao u klub!