Skip to main content

Topic: pitanje u vezi krivulja gasa (Read 1501 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pitanje u vezi krivulja gasa

probao sam objasnit ali bilo mi je puno lakse nacrtat nego istipkat

koja je razlika ako je krivulaj ravna ili ako je ovako kao na slici zaobljena

koja je fora s tim krivuljama gasa???
cemu to sluzi

Odg: pitanje u vezi krivulja gasa

Reply #1
Na jednoj osi ti je ulaz (stick), na drugoj izlaz (ono kaj, nakon transmitera, risivera, reglera, prijenosa i motora na kraju dobiješ na elisi).

Dakle, prva krivulja preslikava 1:1 - ako si na 10% sa stickom gasa, onda i regler (pokušava) goniti motor s 10% snage.

Druga je krivulja nelinarna - daje ti veću preciznost iza 50% gasa (ili obrnuto, ovisno koja ti je os ulaz, a koja izlaz). Odnosnon drugim riječima, do 50% ti već i mali pomak sticka na stanici rezultira velikim porastom broja okretaja / snage, a nakon 50% ti je potreban veći pomak sticka za ekvivalentan porast broja okretaja / snage.

Ne znam koliko sam bio jasan, vjerojatno ne baš  ;D

Odg: pitanje u vezi krivulja gasa

Reply #2
Inače, ako nije fixed pitch helić, onda te to ne bi trebalo previše zabrinjavati.

Krivulju gasa podesiš tako da ti uvijek daje isti broj okretaja, neovisno o kutu krila elise (odnosno opterećenju).
A to uštimaš s tahometrom. I onda pitch i throttle vežeš na isti stick, naravno.

Ako imaš regler s governor funkcijom, onda se ne moraš brinut za to - krivulju gasa ostaviš ravnu, a regler se brine da broj okretaja uvijek bude isti, neovisno o momentu (opterećenju).

Odg: pitanje u vezi krivulja gasa

Reply #3
hvala na odgovoru