Skip to main content

Topic: zvucni zid (Read 9905 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: zvucni zid

Reply #15
ah Selak... izvor prica i legendi.

Evo jedna od ponajboljih fotki nasih migova.
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: zvucni zid

Reply #16
U svoje vrijeme (1956) MIG-21 je bio vrlo napredan avion. Aerodinamika nadzvučnih brzina je još bila u razvoju. Vrlo napredan dizajn od upotrebe prepoznatljive delte krila sa vrlo tankim profilom prilagođenim za nadzvučne brzine, pravila povećanja presjeka prema repu, uvodnika zraka za nadzvučne brzine sa promjenjivom geometrijom, vrlo naprednog izbacivog sjedala, flapsova sa upravljanjem graničnog sloja a probavali su tad i kanarde ...
Može se modificirati na glass kokpit, motor sa MIG-a 29, i najnovije rusko naoružanje sa phased array radarom.
Imaju potpuno operativnog demonstratora za razliku od "Lancer"-a (još nije integrirano svo naoružanje).

Pozdrav
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG







Odg: zvucni zid

Reply #23
Ja sam odrastao blizu Splitskog aerodroma i nagledao se svega i svačega. Koliko su samo puta letjeli Fishbedi - po njih dvadesetak jedan za drugim. Posebno je bilo zanimljivo kada bi se na njima obučavali iranski, irački, libijski piloti itd. Mig 21 svakako treba gledati u vremenu kada je bio velika prijetnja Amerima i Izraelcima. Izraelci su se čak jednoga domogli i imali 6 mjeseci vremena da se s njime dobro upoznaju. To im je kasnije bilo od velike važnosti u njihovim ratovima protiv Arapa. Bilo bi malo neozbiljno reći da je to kanta, jer nakon 20-30 i 50 godina za svaki današnji avion ćemo reći da je kanta pa tako i za F-22 i F-35, Su 50 itd. F-16 je za sadašnje pojmove već polako kanta pa ipak odrađuje veliki posao u brojnim zrakoplovstvima. Mig 21 ima hrpu slabosti ali samo se sjetimo njegove uloge u Domovinskom ratu. Nedostatci se onda moraju nadoknaditi improvizacijom, hrabrošću i genijalnošću pilota, tehničkoga osoblja, planera, svih koji su uključeni u to. Zgodna anegdota je o jednoj NATO vježbi u Hrvatskoj. Tada je jedan od naših genijalaca, čini mi se Selak, u simuliranome napadu srušio AWACS. Letio je ultra nisko i brzo i onda se vertikalno popeo prema AWACSU. Amerima je opala labrnja jer sa svim svojim sustavima i lovcima nisu mogli spriječiti jednu kantu da to učini. Naravno da Mig 21 danas nema šansi protiv novih generacija lovaca ali, kako ga je još uvijek lijepo vidjeti sa šahovnicom na repu. ;)  
 
lp
 
Toni            

Toni,
kada pises o Kanti pomislim da mislis na mene i ako to ne mora biti,
jednom prilikom sam napisao da je MIG Kanta !!
ne mislim da je to u pravom smislu rijeci ali sam time mislio na njegovu veoma veliku tezinu mase koja mu umanjuje ozbiljno manevarske sposobnosti,

znam ga prilicno dobro i znam i to da je mnogo pilota ostalo na zemlji jer prilikom vadjenja iz obrusavanja veoma cesto je znao da dohvati zemlju i tu ostane,
kazem da dobro poznam taj avion (Kantu)
pogledaj ovu verziju koju je stavio ovdje eewan sa usisnikom dole,
na nosu Peraja koja mu mnogo poboljsavaju manevarske osobine,to je sasvim novi MIG
po obliku 1a
pozdrav

p.s.ovo sa Selakom se prepricava kao Vic,da li je stvarno a i ako jeste,
i slijepa Koka nadje Zrno!

Odg: zvucni zid

Reply #24

Toni,
kada pises o Kanti pomislim da mislis na mene i ako to ne mora biti,
jednom prilikom sam napisao da je MIG Kanta !!
ne mislim da je to u pravom smislu rijeci ali sam time mislio na njegovu veoma veliku tezinu mase koja mu umanjuje ozbiljno manevarske sposobnosti,

znam ga prilicno dobro i znam i to da je mnogo pilota ostalo na zemlji jer prilikom vadjenja iz obrusavanja veoma cesto je znao da dohvati zemlju i tu ostane,
kazem da dobro poznam taj avion (Kantu)
pogledaj ovu verziju koju je stavio ovdje eewan sa usisnikom dole,
na nosu Peraja koja mu mnogo poboljsavaju manevarske osobine,to je sasvim novi MIG
po obliku 1a
pozdrav

p.s.ovo sa Selakom se prepricava kao Vic,da li je stvarno a i ako jeste,
i slijepa Koka nadje Zrno!

 
O Ivane pa ti odgovaraš na post koji je napisan u veljači i sam nisi siguran da li se odnosi na tebe, a moram ti priznati da nisam niti ja. Jesu li to vrućine u pitanju? Šalu na stranu. Ja sam ti sada na godišnjem odmoru, u Trogiru nedaleko spomenutog splitskog aerodroma. Po cijele dane sleću samo civilni avioni. Još osluškujem nebi li čuo prepoznatlji zvuk naše "kante". No, bojim se da nažalost od toga neće biti ništa. Možda sam malo nostalgičan spram Fishbeda ali zašto ne. Da sam odrastao uz neku NATO bazu danas bi se s nostalgijom prisjećao nekog F-4, F-16, 15 itd.  Imao je on još dosta mana, ali i poneku vrlinu u vremenu kada se pojavio. No, kada malo razmislim teško je nači savršeni avion. Sjeti se samo razvikanoga F 16. Koliko je samo on pobio pilota zbog svojih nedostataka u mirnodopskim uvjetima. O tome su Ameri čak kasnije i film snimili. Svi znamo koliko je F-104 bio u svoje vrijeme napredan borbeni stroj, a znamo i zašto su ga prozvali Widow maker. Nije mi želja bila veličati niti preuveličavati značenje Miga 21. On svoje mjesto u povijesti zrakoplovstva ima. Za mene je pak osobno lijepa uspomena iz djetinjstva, ali i podsjetnike na ne tako davne godine kada je ta kanta bacala bombe po nama. Na sreću i mi smo imali te kante pa smo mogli koliko toliko uzvratiti. Što se tiče g. Selaka osobno ga ne poznajem, ono što sam napisao čuo sam iz više relevantnih izvora. Ako i je bajka ili vic onda je svakako u pitanju lijepa bajka ili dobar vic. No, kada vidim kako posljednjih desetljeća, a tako i danas, prolaze moderno opremljene vojske u sukobu s manjim i slabije opremljenim protivnikom onda mi se i ta priča o rušenju AWACSA ne čini tako nemogućom. No, to je neka druga tema koju sada ne bih započinjao. Ipak sam ne godišnjem i to krvavo zasluženom.
 
Lijep ti pozdrav Ivane.
 
Toni


Odg: zvucni zid

Reply #26
aha , sedam minuta do Zadra  ;D , otpratili smo cijeli let

Odg: zvucni zid

Reply #27
jeste li ga culi? prvo sam mislio da je neka eksplozija u daljini, ali sam za minutu dvije cuo buku motora i ako to nije bio mig onda smo napadnuti. :D

  sad mi se beba probudila radi toga
struja zakon, nitro USTAV


 

Odg: zvucni zid

Reply #29
Dobro je jedan Citalac napisao,

"Kakvog smisla ima  odrzavati tu staru Ragu "

poz. Iv