Skip to main content

Topic: Šlep kanta (Read 64089 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Šlep kanta

Reply #165
Pregledao sam dosta slika i pokušao odgonetnuti koliki je taj kut predpaljenja.

[attachimg=1]

[attachimg=2]

[attachimg=3]

Rezultati su od 17-23 stupnja.


Da bi se lakše snalazio na zadnjem dijelu nosača propele postavio sam kutomjer.

[attachimg=4]

[attachimg=5]


Za donošenje bilo kakvog zaključka treba mjeriti neke stvari jer osječaj jako vara.

Mjerne sonde: U stopici je osjetiolo temperature a ono drugo je Hall senzor za mjerenje broja okretaja. Žice sondi sam obukao u bakarni plašt i uzemljio da putem ne skupljaju smetnje od paljenja motora, preko svega je termo bužir.

Nedostaje sonda za mjerenje temperature ispušnih plinova, nije stigla.

[attachimg=6]

[attachimg=7]



Novi nosač za dva Hall senzora jedan je za paljenje a drugi za mjerenje broja okretaja.

[attachimg=8]


Mjesto gdje mjerim temperaturu na glavi motora.

[attachimg=9]


Ovdeje se vidi skala kutomjera kad je montirana na motor.


[attachimg=10]







MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO

Odg: Šlep kanta

Reply #166
Pedantno kao i uvijek   8)
Vjerujem da buš tako brzo našao najbolji kut, kada sve mjeriš u živo.


Jel ti te sonde spajaš na Aurora telemetriju, ili ćeš samo mjeriti na tlu?

[attachimg=1]

Odg: Šlep kanta

Reply #167
Zdravko to će biti sve samo ne kanta.  8)
 
Tomo, kak ti imaš dobru stanicu ha ha.
 
 
lp
Toni

Odg: Šlep kanta

Reply #168
ja ne koristim telemetriju, pročitao sam da od nje padaju modeli.
zaljepio sam si crnu izolirku preko tog dijela na ekranu stanice, jer se ne da ni ugasiti, nadam se da će izolirka smanjiti smetnje barem  :D

Odg: Šlep kanta

Reply #169
Čitao sam to s Aurorom i NE SVIĐA MI SE. :D

Zato sam se odlučio na EagleTree PRO. http://www.eagletreesystems.com/Plane/plane.html

Znači mjeri brzinu i visinu s GPSom i presostatski (mjeri tlakove u Pitot cijevi), Mjeri Opterečenja do 36G u dva smjera, ima umjetni horizont od FMA direct-a dvokanalni A/D konverter s kojim ću mjeriti gorivo i još nisam odlučio što s drugim kanalom.

Za sad ide na svoj Data Dashboard dok ne stigne OSDPRO s http://eagletreesystems.com/guardian/index.htm
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO

Odg: Šlep kanta

Reply #170
To će definitivno biti skupo opremljena šlep kanta. Vidim ja da te ne zanim šlep jedralki nego neke druge namjene. Nice.
 
lp
Toni

 

Odg: Šlep kanta

Reply #171
To će definitivno biti skupo opremljena šlep kanta. Vidim ja da te ne zanim šlep jedralki nego neke druge namjene. Nice.
 
lp
Toni

Prva i jedina namjena je šlepanje jedrilica. U svijetu i u susjedstvu takva telemetrija se podrazumjeva ako želiš sudjelovati na druženjima.
Telemetrija je od proizvođača opreme koji podržava svoje korisnike godinama. Loger je stigao s Firmwareom 4.0 sad je već 10.04 i dalje razvijaju podršku za taj hardware.

Komplet telemetrije

[attachimg=1]

GPS i Transmiter

[attachimg=2]

G-Force Expander i Dual Channel A/D Input Board vrlo korisna stvarčica za one koji se malo razumiju u elektroniku.

[attachimg=3]

Senzor umjetnog horizonta optički a iznad njega Pitot cijevi

[attachimg=4]

Data recorder, priključuje se na predajnik za spoj s Data Dashboadd-om ili na OSDPro ili preko USB-a na PC ili snima pa po završenom letu se skinu podaci na PC.

[attachimg=5]

Neke djelove neću koristiti u Šlep kanti

[attachimg=6]
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO

Odg: Šlep kanta

Reply #172
Kobac svaka čast! Izgleda da tek počinjem shvačati koliko si ti ogrezel u modelarstvo :)
Ovo sa predpaljenjem kod motora za avio modele nije mi bilo jasno a nisam ni proučavao iskreno no na nekim motorima sam vidio da je to puno previše u predpaljenju, kod elektronskog paljenja. Znači tako tvornički. E sad nije to bez veze.
 
Možda zavisi i od proizvođaća elektronike a neznam ima li kakve razlike kod motora u autima i motociklima od ovih u avionima zbog različitih opterečenja unutar motora na klip i radilicu  jer sigurno su različita kod motora koji vuku neki teret po asvaltu i avionskog motora koji vuče avion kroz zrak.
 
Zato je ovo sve skupa još zanimljivije, pogotovo kad si se ovak ozbiljno primio posla i jedva čekam tvoje rezultate.

Odg: Šlep kanta

Reply #173
ranije paljenje daje vise momenta na nizim okretajima i vece grijanje motora, a sa kasnijim paljenjem se veci moment razvija na visim okretajima. barem je tako bilo na bubi dok sam je jos imao.
po tome bi se sa ranijim paljenjem motor trebao razvrtati lijepo na svim okretajima, a krajnji okretaji ce biti nizi, sa kasnijim paljenjem motor bi se trebao slabije razvrtavati, ali nakon nekih okretaja bi se naglo razvrtio tj. preskocio bi srednje okretaje i otisao u visoke posto mu je moment pomaknut u visu turazu. 

vjerojatno je isto i na 2t motorima, a kako je modelima potrebno da imaju kompletan raspon okretaja na raspolaganju bilo bi logicno paljenje postelati ranije. na sve to bi najvise utjecao izbor propa jer sa manjim propom se paljenje moze pomaknuti kasnije posto motoru treba manje momenta da se razvrti, a sa vecim propom obrnuto.

ne tvrdim da je tako, samo razmisljam na glas ;)
struja zakon, nitro USTAV

Odg: Šlep kanta

Reply #174
ranije paljenje daje vise momenta na nizim okretajima i vece grijanje motora, a sa kasnijim paljenjem se veci moment razvija na visim okretajima. barem je tako bilo na bubi dok sam je jos imao.
po tome bi se sa ranijim paljenjem motor trebao razvrtati lijepo na svim okretajima, a krajnji okretaji ce biti nizi, sa kasnijim paljenjem motor bi se trebao slabije razvrtavati, ali nakon nekih okretaja bi se naglo razvrtio tj. preskocio bi srednje okretaje i otisao u visoke posto mu je moment pomaknut u visu turazu. 

vjerojatno je isto i na 2t motorima, a kako je modelima potrebno da imaju kompletan raspon okretaja na raspolaganju bilo bi logicno paljenje postelati ranije. na sve to bi najvise utjecao izbor propa jer sa manjim propom se paljenje moze pomaknuti kasnije posto motoru treba manje momenta da se razvrti, a sa vecim propom obrnuto.

ne tvrdim da je tako, samo razmisljam na glas ;)

E mislim da nisi sasvim u pravu. Predpaljenje je obavezno kod svakog motora i kod većeg broja okretaja u autima kut predpaljenja se mijenja jer većem broju okretaja odgovara veće predpaljenje. Znači kreče se u večini slučajeva sa 10 stupnjeva pa se povečava sa večim brojem okretaja. To se može odrađivati mehanički kao kod bube sa onim malim utezima na bregu kaj podiže platine, kako se povečava br. okretaja tako centrifugalna sila zakreče pomoču utega kut paljenja a federi ga smanjuju pri manjim okretajima jer privlače utege nazad. Kod novijih auta to radi elektronika.
Krivo misliš da u većim okretajima motoru paše kasnije paljenje. Uvijek se radi o predpaljenju i predpaljenje bi se trebalo povečavati okretajima motora. No za jeftine motore se radi fixni kut paljenja.
 
Motori sa fixnim kutem paljenja su nešto drugo a to je vjerojatno ovaj avionski motor kaj ima Kobac, kao i mopedi flaxerice i slični motori.
Tu trebaš naći kut paljenja prema režimu rada motora, znači ako motor radi večinu leta na 5000 okretaja onda je bolje imati više predpaljenja jer će to odgovarati motoru većinu vremena. I neće se motor grijati zbog toga već baš naprotiv, radit će većinu vremena na optimalnoj temperaturi.
Mislim da zato i proizvođaći tih motora tvornički stavljaju veće predpaljenje jer ti motori većinu vremena rade na većem broju okretaja.
 
Svakako treba se malo poigrati sa kutem paljenja jer kod ovak malih motora kut predpaljenja utječe i na snagu motora.
 
Kobac ovo radi oke a opet kad bi dao jedan prijedlog. Kad se neka testiranja naprave na zemlji treba to ponoviti i kad avion poleti jer to nije isto. Znači kad se dobije rezultat na zemlji zapamti se pa se proba dodešavati kut paljenja i probati letjeti sa malo više predpaljenja ili manje.
Makar letio bu on kako god da se podesi kut paljenja ali zanimljivije je ovak :)
 

Odg: Šlep kanta

Reply #175
Drago mi je da ste se upustili u raspravu, to će možda potaknuti modelare da malo drugačije razmišljaju o motorima s kojima lete svoje modele.

Za početak svi znate za TOMOSA 4 ili vanbrodski motor ili APN ili motorna pumpa.

T4 ima definiciju predpaljenja na 1,5 mm prije gornje mrtve točke, ako je hod klipa 43mm u grubo točka predpaljenja je na 30 stupnjeva.

Na ovom forumu su originalni Tomosovi papiri kako to učiniti. Ima i nešto rasprava o tome.
http://tomos.11.forumer.com/viewtopic.php?t=3792

Pregledavanjem interneta našao sam jedan grafikon koji pokazuje idealo predpaljenje u odnosu na broj okretaja.

Moje pitanje je bilo prije nešto postova zna li tko gdje to ima za moj motor ili ima li tko?


[attachimg=1]

To je tipičan primjer za jedan dvotaktni motor, nažalost nije za ZG62. Proizvođači motora te podatke čuvaju ko zmija noge.
Uz dobru elektroniku nije nikakav problem dobiti idealan kut predpaljenja u svim režimima rada.

Uz idealnu točku predpaljenja treba osigurati da ne dolazi do detonacija i nastojati izbječi samopaljenje.


U tekstovima o predpaljenju javljaju se tri osnovna pojma:
Predpaljenje, samopaljenje, detonacija.

Ako neko ima volju objasniti te osnovne pojmove?
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO

Odg: Šlep kanta

Reply #176
Predpaljenje se događa prije gornje mrtve točke, to mora biti za motor u određenom trenutku prije gornje mrtve točke da bi sa zamahom koji ima radilica pri određenom broju okretaja detonacija dogodila u gornjoj mrtvoj točki ili malo prije.

Detonacija potisne klip nadolje a nesmije biti previše prije gornje mrtve točke jer će klip vratiti unazad pa će se motor vrtjeti na krivu stranu. Nesmije biti ni kasnije dakle poslje gornje mrtve točke motor tada nema snage i može lupati.

Samozapaljenje se događa kod dizelskih motora ili sa benzinskim gorivom koje nema aditive u sebi kao nedovršen benzin, benzol, pa se takvo gorivo zapali dok se sabija a događa se i kod goriva sa niskom oktanskom vrijednosti, koje se koristi u autima sa manjim kompresiskim omjerom, ako je natočeno u motor koji koristi visoko oktansko gorivo, motor sa visokim kompresijskim omjerom, u tom slučaju se motor ne gasi kad se oduzme kontakt jer mu nije potrebna iskra da se gorivo zapali pošto dolazi do samozapaljenja pri sabijanju zbog jake kompresije. Samozapaljenje se događa uvjek prerano.
 
Sad smo se dotakli kako radi benzinski motor. Pa evo jedne animacije
Two stroke engine
 
Četvorotaktni i dvotaktni motori su različiti, sam naziv određuju ciklusi koji se odvijaju unutar takvih motora.
Nas zanimaju dvotaktni motori a spominjali smo bube koje imaju četvorotaktne motore. To može zbuniti.
Evo još jedna animacija.
Yamaha 2 stroke basics (Builder) - Post By BoatTest.Com

Neka vas ne zbuni ako na animaciji nije prikazano predpaljenje. Predpaljenje je potrebno zbog same brzine vrtnje radilice a za cikluse je potrebno određeno vrijeme. Tisuću okretaja u minuti se brzo vrti a to je tek ler gas, kod dvotaktnih motora može biti i veći od tisuću okretaja u minuti.
Tako ako je na tisuću okretaja u minuti potrebno pretpaljenje 10 stupnjeva prije gornje mrtve točke koje nam je potrebno da se detonacija dogodi u pravo vrijeme a to je gornja mrtva točka pri većim okretajima se predpaljenje mora dogoditi prije tih 10 stupnjeva da se detonacija zbog velike brzine vrtnje i vremena koje je potrebno za svaki ciklus ne dogodi prekasno a to je poslje gornje mrtve točke.
 

Odg: Šlep kanta

Reply #177
Htio bi malo pojasniti.

Eksplozija ili paljenje je poželjni proces u motoru gdje gorivo sagorjeva  i stvara tlakoko 70-80 bara, sagorjrvanje počinje iskrom na sviječici i širi se u svim smjerovima.

Detonacija je vrlo nepoželjan proces gdje gorivo eksplodira na večini mjesta istovremeno i stvara tlak preko 150 bara. Proces je vrlo razoan za motor, prvo se rastali masa od sviječice zatim se počne raspadati klip, gdje nerijetko dolazi do nastanka rupe u klipu čak i proboja.
Detonacija se čuje kao metalno lupanje u motoru.

Predpaljenje se koristi da bi gorivo, koje ima vrijeme izgaranja, počelo gorjeti u trenutku predpaljenja ali da maksimalni tlak postigne nekoliko stupnjeva poslije gornje mrtve točke i na taj način postigne maksimalni učinak.

Svako gorivo ima točku samozapaljenja. Ta točka ovisi o tlaku, temperaturi i oktanskom broju http://www2.autoportal.hr/200804282155/Nove-tehnologije/RON-je-laboratorijski-a-postoji-i-motorski-oktanski-broj-odreoen-za-svaki-motor-posebno/menu-id-72.html

Znači adekvatno gorivo u motoru koji se pregrijao dovodi do samozapaljenja goriva. To je slučaj kad nismo osigurali dovoljno hlađenje motora ili smo izabrali sviječicu koja premalo odvodi toplinu. Ukoliko do samozapaljenja dolazi poslije predpaljenja pir gašenju struje znatno padne snaga motora al se još neko vrijeme vrti i dosta trese. Ukoliko do samozapaljenja dolazi prije točke predpaljenja motor počne lupati i na kraju stane, nerjetko su posljedice trajne.
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO

Odg: Šlep kanta

Reply #178
Moj bed u vezi detonacije, pobrkao sam eksploziju i detonaciju, nisam mislio na negativne procese u radu motora no Kobac je to rasčlanio.
Naravno ja sam to šlosarski objasnil po svom pa je došlo do krivog tumačenja. No nisam puno fulao :)

Odg: Šlep kanta

Reply #179
Malo offtopic.
 Ovako izgleda moja komora za grijanje. Naletio na ovaj super termostat, cijena prava sitnica.