Skip to main content

Topic: Messerschmitt BF109 - samogradnja - pomoć  (Read 2326 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Messerschmitt BF109 - samogradnja - pomoć

Lijep pozdrav svima  :)

Kao što i naslov kaže, tema je o legendarnom avionu...već dugo vremena bacam oko na taj model, skupljam elektroniku, razgledavam razne nacrte...ono što bih ja htio, i gdje trebam vašu pomoć, je izgradnja modela tog aviona. Modelar sam već neko vrijeme i izgradio sam 15ak modela ( 10ak zagija :), 2-3 BF109 od stiropora i piper cub-a ). Piper je moj prvi avion od drva ( 1300 raspon i elektro pogon ) no još ga nisam završio zahvaljujući kinezima  :(

ono što zelim na ovom modelu:
 - 170cm raspon krila
 - retrakt ( vec kupljeno -  http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=28976 )
 - benzinski motor ( DLE20cc - vec kupljen )

Plan je ovaj:   ( slika je velike rezolucije )


E sad, imam par stvari koje me muče...

1.  Napadni kut profila.
          U corelu sam potegnuo tetivu profila i produzio je. kad sam izmjerio kut izmedu tetive i osi motora, dobio sam da  je taj kut 4,4° ... Mislim da je to preveliki kut, pogotovo za ovakvu jurilicu... Da stavim 1° ?
     Ovako je to trenutno:
    

2. Remenjače.
       Oko ovog pitanja imam dosta problema...najprije zato jer želim retrakt, tako da mi onda rupa za kotač taman dolazi
       na mjesto ( ako gledamo presijek profila ) gdje je profil krila najdeblji - i tamo gdje bi trebala doći remenjaca. Pa
       sam mislio to riješit ovako: Taman iza rupe za kotač, staviti gornju/donju remenjaču ( narančasto ), te na vrh krila  
       (ispod napadne ivice) staviti još jednu jelovu letvicu ( zeleno ). Nacrtano, to bi izgledalo nekako ovako:

       

       Da li je to dobro riješenje?
       Koje debljine letvice za remenjače? 10x10mm jelovina? Mozda na gornju nešto tanje?

3. Rebra
    O obzirom da je veliki model, zanima me koji bi najbolji materijal bio za rebra krila/trupa?
    Ja sam mislio profile krila ( tamo gdje dolazi retrakt ) napravit od aviošpera 2x3mm ( zajedno sljepljena ), a
    ostale profile od balse ( koja dimenzija? ).
  

Svaki komentar je dobrodošao :)

Odg: Messerschmitt BF109 - samogradnja - pomoć

Reply #1
pozdrav.....

Ja sam pravio bf-a......i mogu ti reći da mi srce puca.
Krila imam još čitava jer sam zadovoljan izradom.Krila su 1200 mm. Rebra su napravljena od stiropora za laminat i krila su presvućena sa extrpor stiroporom.
Problematika je bila sljedeća.

Nisam naveo da je bio na elektropogon.
Poletanje, iz ruke i s retraktima je bilook......let je bio fantastićan.....jedini problem je biosletanje.(nijednom nije sletio kako sam ja htio)

Letio je izrazito brzo i precizno, ali kada god bih krenio na sletanje nos je padao u sekundi pa je većinom bio let za jedanput.
Ispostavilo se da moram sletati u praktićki brišućem letu ili u malo jaći vjetar.

Inaće kada god pogledam krila dođe mi da ga opet sastavim.....bezobzira na jednokratnu upotrebu

 :D :D :D :D :D :D

Odg: Messerschmitt BF109 - samogradnja - pomoć

Reply #2
Pozdrav, kolega da li mi možeš poslati plan na PM ili damirm57@gmail.com. Imam želju i ja da izgradim Bf-109, jedan sam napravio ali nije baš uspješan let bio pa sada "leti" okačen na zidu!

 

Odg: Messerschmitt BF109 - samogradnja - pomoć

Reply #3
svaka čast meni jedan od boljih modela. Samo problem je spuštanje modela treba imat veliku brzinu a sve ostalo je ok sluša precizno leti i izgleda super u zraku. Moj je bio raspona 160cm sa motorom 10cc malo preslab ali sam se nagušto.
novi projekt za zimu the beast sa benzincem dla 50ccm