Skip to main content

Topic: Zagi FPV semi XXL (Read 4404 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Zagi FPV semi XXL

Da se pohvalim sa novim uradtkom.

Već sam mislio da će me Plavi prestići sa XXLom (ako uzmemo u obzir da sam započeo sa projektom u 1.mjesecu) ali eto danas je pao maiden.Odrađena dva leta prije kiše.Nakon poteškoća sa launcherom (izgubljena kukica za trigger mehanizam) i pola sata natazenja sa bungeem Zagi je poletio.Naravno još sitna podešavanja oko CG-a i to je to..
Više slikica tj. neki build log kad se vratim u ZG.

Napadna i izlazna ivica ojačana staklom 96g tj 48g.Krila se skidaju tako da sad mogu vozit 5 ljudi.Elevoni su od balze presvučeni staklom (48g).Donji dio trupa i njuška su presvučeni sa 160g staklom.
Crna boja je betosan, a pomarančasta je pigment.Krila presvučena selotepom.
FPV kamera dolazi u njušku,Mobius iznad, a TX i RX na svako krilo.


Tech spec.
Raspon - 1600mm (MH60)
Težina - 1200g (1400 sa full FPV)
Turnigy 1300kv L3010 420W
Turnigy 4Ah 3S
Vrijeme leta - ????

Zagi je dizajniran samo uz pomoć CG kalkulatora,Diogena i Oldtimera (ovim putem im se zahvaljujem). A malo sam i ja pridonio 8)

LP






Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250



Odg: Zagi FPV semi XXL

Reply #3
Super je Kreso.
Kak se ponaša vu zraku?
Nemrem te prestić jer mi fali još 6mj.  :D ako gledamo po rasponu

Odg: Zagi FPV semi XXL

Reply #4
Hvala
Video postoji ali iz ruke.Sutra bi trebao nakalemit Mobius gore ako Vakula dopusti  :D

Zanimalo me kako to leti tako da ću napravit kalup (ali pravi, a ne model) za trup.Mislim da ću malo povećat root i tip chord kako bi kompezirao izgubljenu površinu zbog trupa.Mislim letit će on svejedno da dodam još pola kile ali malo brže.
Trenutno razbijam glavu kako napravit launcher sličan onom za X8 ali po svojoj nekoj viziji.To je tako kada kompliciram :-\ :-\
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Zagi FPV semi XXL

Reply #5
Super je Kreso.
Kak se ponaša vu zraku?
Nemrem te prestić jer mi fali još 6mj.  :D ako gledamo po rasponu

Prvi dojmovi su vrlo dobri.Jedino me zanima zašto je jako tonuo kada su elevoni na nuli.Morao sam ih pomaknut za cca 10 stupnjeva gora da bi letio ravno.E sad nisam imao vremena podešavat CG puno jel nas je sprašila grmljavina ali na kraju je prošlo pored nas ;D ;D
Uglavnom kada sam podesio (nategnuo) elevoni čist pristojno leti/jedri.
Uglavnom kada nabijem thrust i pustim ne mijenja napadni kut tako da mi nema logike da je nos pretežak ali čekam priliku suta da vidim o čemiu se radi.
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Zagi FPV semi XXL

Reply #6
Ovisi koji profil si rezao i u kojem odnosu.
Za leteča krila treba biti refleksni profil ili ga radiš umjetno sa elevonima ali onda taj profil više nije onaj koji si izrezao jer si ga geometirijski promjenio.


Odg: Zagi FPV semi XXL

Reply #7
Kak u kojem odnosu (aspect,ratio) ili ...... vitoper?
MH60, on je refleksni, doduše toliko je tanak na izlaznoj da sam vjerovatno prilikom rezanja prejako stisnuo cekas na šablonu te time izobličio reflex.?!
Ne bi ni skužio da su elevoni po cijeloj širini ali ovako malo bode u oči.Ma ko ga........bitno da klizi.
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Zagi FPV semi XXL

Reply #8
Aspect ratio ( odnos dužine i debljine profila ), inače je MOD
I MOD može biti bolji od originalnog profila ali je opet pitanje u kojem režimu rada. Još uvijek možeš napraviti statični refleks od korjena do elevona ( zato zagiji i imaju elevone po čitavoj širini izlazna ivice )
Ti si izgubio dio funkcije elevatora i to nešto mora odraditi - eleroni, jer kod tebe su eleroni a ne elevoni

Odg: Zagi FPV semi XXL

Reply #9
Ne shvaćam ovo sa eleronima????Kaj nisu elevoni bez obzira što nisu po cijeloj širini.?Ili sam trebao cijeli profil stavit fiksno pa onda na to nakalemit elevone.
Mislim ista stvar kao na X8 npr.
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Zagi FPV semi XXL

Reply #10
@KresoZG
lep rad, nadam se da ce uspesno posluziti i priustiti dosta uzivancije.
Kako si resio spoj krila? Stavi neku fotku, ako nije problem.

Odg: Zagi FPV semi XXL

Reply #11
@KresoZG
Cestitke na uspjesnom maidenu.  :)


Odg: Zagi FPV semi XXL

Reply #12
Hvala

@zbabic
Konačno se dočepao fotića.
U krilo su ugrađene alu šipke od strijele (nisam onaj iz Međimurja)  u smreku.
[attach=1]
Smrekove "kocke" su armirane u krilo sa letvicama po obje strane koje su ujedno remenjače.
[attach=2]
U trupu su ubačene obične alu cijevi proširene sa 6mm borerom i pašu na strijele kao da sam ih tokario.
Sve to osigurano sa 4mm plastičnim šarafom - vidi se mufa.
[attach=3][attach=4][attach=5]

Nažalost trenutno ne mogu ubacit slike??????Nešto forum zeza ili moja upload veza?????Već čekam 5 minuta i ni pomaka.
Riješeno, smetnuo sam sa uma da fotić slika u 12MP pa baca 4Mb slike :-[ :-[
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Zagi FPV semi XXL

Reply #13
@KresoZG
Ponovo kazem, stvarno lep rad!
Hvala na fotkama!
Nesto slicno sam krenuo praviti, pa gledam kakvih sve resenja ima, po pitanju sklopivih krila.
Tnx jos jednom!

Odg: Zagi FPV semi XXL

Reply #14
Maiden

Zagi FPV maiden

Glide

Speed test

Videi su u 1080 rezi.
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250