Skip to main content

Topic: Osiguranje od privatne odgovornosti (Read 10914 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Osiguranje od privatne odgovornosti

Bok

Malo sam se u međuvremenu raspitao o osiguranju o odgovornosti tj. ako model napravi štetu prema 3-ćemu (nenamjernu naravno).
Polica tj cijena je informativnog izračuna. U uvjetima o osiguranju obratite pozornost na članak 5 (2 str).

Pozz
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Osiguranje od privatne odgovornosti

Reply #1
izgleda ok , koliko sam skuzil model moze biti do 20 kg mase , ili....
dx9-xd8-gobac630

Odg: Osiguranje od privatne odgovornosti

Reply #2
To uopće nije loša stvar,dapače!
Spektrum DX8
Predator 650,Robocat 270,Dji Mavic air,Omei2000EP,Flamingo,Cyclone-E,Curare 40,Nemesis 60,MPX funracer,Mustang,WotXL,Meridian

Odg: Osiguranje od privatne odgovornosti

Reply #3
25kg poletne tezine.
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Osiguranje od privatne odgovornosti

Reply #4
piše amatersko, znači da komercijalni letovi (letačke operacije) su po nekoj drugoj tarifi,
tj. samim time se osiguranje ne priznaje jer letenje unutar grada/naselja nije amatersko, već može biti samo komercijalno s dodatnim odobrenjima,
...osim na drondan svake godine  ;D


ili ne?
 

Odg: Osiguranje od privatne odgovornosti

Reply #5
Tao je, striktno sam postavio zahtjev za amatersko ili hobby.Ne bavim se komercijalnim tako da nisam nivpitao.
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Osiguranje od privatne odgovornosti

Reply #6
Evo danas dobio na mail prijedlog police osiguranja za Hobby letače za modele do 20kg

  VRSTA LETJELICA                  MTOM (kg)                          OSIGURANA SVOTA                           PREMIJA    
                                                                                                 SDR                   EUR                                    KN

Zrakoplovni modeli                   do 20                                10.000               11.300                              429,40                                        
                                                      do 20                               
20.000               22.600                              566,81      

Na taj iznos se obračunava popust 10% ukoliko nije bilo štete u protekloj godini po polici i popust 10% za gotovinsko plaćanje.

Znaći ova veća ako sam dobro pohvatao bi bila:

566,81kn - 10% za prvu godinu što ukupno iznosi 510,12kn  ondnosno za jeftiniju varjantu 386,46kn

A od druge godine bi bilo 510,12kn - 10% što iznosi 459,11kn odnosno za jeftiniju varijantu 347,81 kn

Mišljenja sam da su ovi iznosi prihvatljivi.

lp
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: Osiguranje od privatne odgovornosti

Reply #7
Jarun, ova "tablica" je jako razbijena pa se ne vidi iščitati iz nje baš. Mene konkretno zanimaju gorrnji iznosi do kojih bi osiguranje pokrilo štetu.


lp
"Ko leti, vrijedi, ko vrijedi, leti, ko ne leti, ne vrijedi."

Odg: Osiguranje od privatne odgovornosti

Reply #8
Jarun, ova "tablica" je jako razbijena pa se ne vidi iščitati iz nje baš. Mene konkretno zanimaju gorrnji iznosi do kojih bi osiguranje pokrilo štetu.


lp

uredio sam je
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: Osiguranje od privatne odgovornosti

Reply #9
Opet malo glupo plaćati policu za model do 20kg, kada mi je najteži model 5.5kg, mislim da nema smisla i da bi trebalo biti vise kategorija! Isto tako me zanima sto bi tu ulazilo u osiguranje? Kod nas se na prste nabroje modeli koji su tezi od 6kg, a većina leti modele do 1kile!

Odg: Osiguranje od privatne odgovornosti

Reply #10
E tek sad vidim da mi nije PDF prošao s uvjetima police.
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: Osiguranje od privatne odgovornosti

Reply #11
 Evo ponesto prepiske sa maila:
 
Poštovani
Kao predstavnik agencije za zastupanje u osiguranju nazočio sam radionici CCAA 17.2.2015.
Sa nekim kolegama sam već ugovarao police osiguranja, a neki su mi poslali svoje police i razmišljanja kako bi one trebale izgledati.
Čuo sam razmišljanja kako bi iznosi osiguranja trebali biti veći, te da je većini interesantno da polica glasi na osobu a ne na modele letjelica.
Jedan kolega mi je poslao i informacije kako se police ugovaraju u Austriji.
Proslijedio sam te informacije i zahtjeve kolegama u osiguravajuća društva s kojima surađujemo i čekam njihov odgovor.
Ukoliko imate dodatnih prijedloga ili polica koje ugovaraju vaši kolege van Hrvatske slobodno ih pošaljite.
 
Lijep pozdrav!
 
Hrvoje Sremić
RS grupa d.o.o.
Mobitel: 091/5698050
Email: hrvoje.sremic@rsgrupa.hr
Semel pro semper
 
 
A ja odgovaram
 
Meni je logicno da se iznos osiguranja veze na masu letjelice .. ne moze depronac od 500gr napraviti neku stetu ko bespilotna od 10kg …
… ima na FF jedan post sa osiguranjem za letjelicu do 20kg i to na neke iznose stete 500.000,00 kuna, premija nesto preko 300Kn … pa di ce depronac napravit takav urnebes .. moze biti steta od par tisuca kuna ako bas netko zavrsi u bolnici jer je dobio propeler u glavu, eventualno razbijen prozor ili farba na autu … ali za 20kg koje lete po zraku nije problem da naprave totalku na autu, autobusu, ili prilicnu stetu na zgradi a mogu i nekog spremit „na spavanje“ tako da u tom slucaju iznos stete moze biti isti kao za osiguranja od autoodgovornosti …
 
http://www.flyfreak.net/fpv-i-ap/osiguranje-od-privatne-odgovornosti/msg180992/?highlight=osiguranje#msg180992
 
 
… dakle treba razlikovati sta leti jer stete mogu biti vrlo razlicite, a time i premije osiguranja … mislim da je dovoljno neke tri –cetiri kategorije .. ali grupirane kod manjih tezina
cca:
do 1kg … mislim da je vecina modela u toj kategoriji i tesko da moze napraviti stetu preko 50.000,00Kn … (ostecen auto, razbijena glava, odsteta) … uzmimo i da bude 100.000,00  … premija sigurno manje od 100Kn godisnje (pogotovo ako gledamo proporcionalno prema ovoj polici od gore koja je objavljena na FF … 500.000,00 za 316,78Kn)
do 2kg (ili 5kg)
do 5kg (ili  odmah do 20kg)
do 20kg … ovo kao za autoodgovornost … 20kg avioncek srusi zid na kuci ako se posteno zaleti ;)
 
… osiguranje vezano na osobu u svakom slucaju jer imam 10tak razlicitih aviona a samo je jedan pilot  … osiguranje „dimenzionirano“ prema najvecem modelu kojeg se zeli letjeti
 
 
I kaze:
 
 
Poštovani gospodine Rajković,
Bio sam na sastanku sa dr.sc. Mišom Mudrićem sa Katedre za pomorsko i općeprometno pravo na Pravnom fakultetu.
Razgovarali smo izradi modela općih uvjeta i modela police osiguranja od odgovornosti za korisnike bespilotnih letjelica. Svjesni potreba i mogućnosti korisnika, kao i razvoja situacije i rizika na području interesa te uvjeta koje nude osiguravatelji u inozemstvu, nastojat ćemo unificirati policu koja bi odgovarala korisnicima koji bespilotnim letjelicama upravljaju iz hobija i onima koji lete komercijalno.
Sa kolegama iz osiguravajućih kuća sam također u kontaktu i radim na tome da se uvjeti/premije korigiraju.
Osiguranje od odgovornosti koje se spominje u mailu je osiguranja privatne odgovornosti koje, gotovo svatko tko je osigurao stvari kućanstva, ima ugovoreno u paketu – vjerojatno većina toga nije niti svjesna. A na taj način su zapravo pokrivene sve letjelice kojima upravlja, a čija je masa prilikom uzlijetanja manja od 20 kn. Za hobi čisto dovoljno. Međutim za bilo kakvu komercijalnu djelatnost ono je isključeno. Pitanje je da li će Agencija takvu policu smatrati valjanom, obzirom na prijedlog Pravilnika koji kaže: „Operator mora ishoditi policu osiguranja u skladu sa propisom kojim se uređuju obvezna osiguranja u prometu“. Za sada, najoptimalnije što sam pronašao je ponuda čiji je okvirni izračun ovdje prikazan, zajedno sa općim uvjetima, a koji udovoljava zahtjevu Pravilnika.
VRSTA LETJELICA             MTOM (kg)        OSIGURANA SVOTA      PREMIJA
                               SDR        EUR       KN
Zrakoplovni modeli        do 20     10.000   11.300   429,40
                do 20     20.000   22.600   566,81
Na taj iznos se obračunava popust 10% ukoliko nije bilo štete u protekloj godini po polici i popust 10% za gotovinsko plaćanje.
 
Kada bude novosti javim se, a za sve ostale upite stojima na raspolaganju.
Lijep pozdrav!
 
Hrvoje Sremić
RS grupa d.o.o.
Mobitel: 091/5698050
Email: hrvoje.sremic@rsgrupa.hr
Semel pro semper
 
 
A moj odgovor je:
 
Nije bas na tragu onoga sto sam pisao u ranijem mailu, da se premija na neki nacin veze na „kilazu“ letjelice … smisao je da za male letjelice bude jeftinije pa da si svatko to moze priustiti … i imati neku sigurnost … jer vecina nas leti bitno manje sprave od spomenutih 20kg
 
Zatim profice i hobiste nagurati u isti kos je diskutabilno .. ja kao hobby vikend letac imam punooo manje sati leta godisnje nego neki profic, a osim toga vecinu letenja odradim negdje na livadi dovoljno daleko od bilo cega, i bilo kakve vjerojatnosti za napraviti stetu, a profici koji snimaju svadbe, reklame i sl lete cesto i blizu stvari i ljudi …
 
Dakle ovo osiguranje iz mojeg ranijeg maila „od privatne odgovornosti“ je cist ok za hobby (tu se slazemo), ali ima mjesta postati i jos jeftinije (to je moj cilj) uvazavajuci gradaciju letjelica po „kilazi“ i mozebitne velicine stete … a ovo iz Vaseg maila ako je za profice mislim da je premaleni osigurani iznos, pogotovo za 20kg koje lete
 
.. al to se opet vracam na svoj raniji mail gdje je premija 351Kn (istina za hobbyste) ali za 500.000 stete
 
Zakljucak:
Odvojiti hobby i profi letenje
Definirati tezinski 2-3 kategorije grupirano oko manjih kilaza (npr 0-1kg … 2-5kg … 5-20kg)
.. al to se opet vracam na svoj raniji mail
 
 
 

Odg: Osiguranje od privatne odgovornosti

Reply #12
dakle .. dio za hobby letace vec postoji u opcenitom osiguiranju od osobne odgovornosti, premija je cca 300-350Kn godisnje za cca 500.000 Kn stete i za letjelicu do 20kg ... kako uglavnom letimo manje modele to bi se moglo smanjiti jer manja letjelica moze napraviti manju stetu koju osiguranje mora isplatiti ... pa cak i ako velicinu stete ne uzimamo u proporcionalni odnos, ajmo to nekako priblizno proporcionalno osiguranoj svoti i cijeni police dovesti za manji model na nekih 100Kn godisnje i 200.000 osigurane svote sto je jos uvjek povoljno za osiguravatelja jer manji model ne moze uciniti toliku stetu ...

hvala

Odg: Osiguranje od privatne odgovornosti

Reply #13
Za hobby letenje, pogotovo ono na preljevnici i sličnim mjestima polica osiguranja nije potrebna, što znači
da je na svakom da procijeni da li je želi ili ne želi.


Cca 500 kuna za hobby letenje koje se čak ne odvija kroz cijelu godinu je po mom mišljenju pretjerano, i ne
mogu, ne povući paralelu sa osiguranjem auta koje ako se ne varam (a možda griješim, nije namjerno) sam
platio oko 1500 kuna, a te stvari i rizici nisu usporedivi, niti približno.


Navedeno cijena osiguranja je možda primjenjiva na operacije, komercijalnu upotrebu, ili kako već se to naziva, ali
za naše modele, lokacije gdje letimo itd, itd, itd sve preko 100 kuna godišnje (opet za one koji to žele) je čista
pljačka.


No to je samo moje mišljenje, bez želje da nekoga uvrijedim (i da platio bi da je 100 kuna, i niti lipe više).

Odg: Osiguranje od privatne odgovornosti

Reply #14
@Hrvoje , stoji da je  osiguranje za male i lagane modele visoko(SKUPO).  >:( A da li netko zna kako kako ''ide'' ili što se događa ako netko nekog pogodi sa modelom (laganim ) i napravi mu nekoliko šavova?  (koji spadaju u težu povredu ,ako se radi o glavi) .I ako se još nezna,gdje bi to i kada mogli apsolvirat..Hvala na odgovorima. LP
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes