Skip to main content

Topic: DIY CNC (Read 26308 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: DIY CNC

Reply #16
Bok

Moji troskovi otprilike za stroj 50x100cm radne povrsine:

Linearni sku16 lezajevi su 5usd komad. Treba 12 komada.

Navojne sipke za sve tri osi cca 200usd
Kontroler 2m542 svaki cca 45 usd.
Power supply 36v cca 40usd

A materijal za izradu osi i postolje nisam racunao.

Ne zaboravi da na ovaj stroj trebas platiti carinu i pdv.
MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7

Odg: DIY CNC

Reply #17
Može se stavit laser, kako ne . Samo je pitanje kakav i kolko perja.
Za početak budem stavil onu žutu mašinu za graviranje koja se vidi na slici , ima prihvat za 3.17mm glodala.
Za vitroplast bu čist dost za početak , al ne vjerujem da bu to dugo radilo pa bum na e-bayu uzel neko kvalitetnije  i jače glodalo.
Zahvaljujem kolegi skazicu na dealu s motorima i nekim egzotičnim dijelovima koji su mi uvelike olakšali izradu i poboljšli kvalitetu stroja. :D
Hvala i drugi put.... ta se egzotika uvijek najde kod mene u radioni
Samo ti slaži kak si zamislil, meni se jedino ne dopadaju oni nosači ležajeva i z osi....pa to moremo zrezati od aluminija...


Odg: DIY CNC

Reply #19
Pozz svima..

Evo imam par pitanja u vezi djelova za CNC..

Gdje u HR ima za kupiti Linearnih ležajeva i Linearnih vodilica .. (Kao na SLICI dolje)

A da cijene nisu AJME MAJKO.. jer ne narucuje mi se to baš sa EBAY-a..




HVALA


Odg: DIY CNC

Reply #21

Malo sam slagal nešto , pa se projekt bliži kraju .Kupio sam METABO 500W 7000-27000 o/min  frezer koji stiže kroz 2-3 tj.


Maknul sam onaj papr koji sam stavil za nosače i stavil hrastove ploče koje sam izradil.








Odg: DIY CNC

Reply #22
lijepo izgleda, nažalost to je jedini kompliment koji mogu udijeliti jer se ne kužim u cnc strojeve (iako bih volio ali ponestaje mi jedno 48 sati na dan da stignem sve što želim hehe)

Odg: DIY CNC

Reply #23
Poz, koja navojna vretena ćeš koristiti za sve tri osi?
Neznam zašto ne idete na remene za pogoniti strojeve ovoga tipa  :o
Proizvodnja je zakon, ostalo je čista zabava.

Odg: DIY CNC

Reply #24
Remeni nisu dovoljo precizni , a neznam ni di bi to zel. Nabavil sam dupla navojna vretena s plastičnim maticama M14 korak 6 mm . Čekam da se istokare pa da mogu stavit

Odg: DIY CNC

Reply #25
Remeni nisu dovoljo precizni , a neznam ni di bi to zel. Nabavil sam dupla navojna vretena s plastičnim maticama M14 korak 6 mm . Čekam da se istokare pa da mogu stavit

Uf Uf Uf "Remeni nisu dovoljno precizni"

Radio sam i upravo radim na stroju 2000x1500mm sa remenima i 4 motora naravno - preciznost na tu duljinu i širinu je 0.01
Mislim da u ovome hobiju nema potrebe za većom preciznošću na te veličine.

Naravno kontrolirani sa skupljim i kvalitetnijim driverima a ne intergriranim pločama i toshibom TB6560.

Mislim pitam pošto se dobije puno veća brzina rafinga i obrade pjenastih materijala, a dok je potrebno obraditi nešto tvrđe tipa (alu itd) i tako svi skidamo brzine na 1200 - 2000mm/m na nekih 16micro/step.

Dobro je ako su 6mm korak vretena - imat ćeš brzine a i točniji će biti stroj, pošto će raditi manje micro/stepova. na večim brzinama
Proizvodnja je zakon, ostalo je čista zabava.

Odg: DIY CNC

Reply #26

Zmontirana su vretena i stigla mi mašina :))))))))))
500W 7000-27000 o/min






Odg: DIY CNC

Reply #27
Još sitnica pa gotovo  , malo se odužilo :)

Odg: DIY CNC

Reply #28
Joj kada se sjetim suza krene.........
To sam ja mislio da sam gotov kada sam napravio cnc ali usljedio je niz promjena koje skontaš tek kada počneš raditi nešto konkretno sa njime.
Neznam šta misliš rezati na cnc ali nekoako imam dojam da ti je y os pre visoko i da češ tu dosta popušiti na krutosti stoja što je nebitno ako režeš sitopor ali nešto tvrđe uz neko koliko toliko normalnu brzinu piganje je tu neizbježno.
Vijeruj mi moj cnc je rađen sa profilima 50 x 50 pa ima piganja .
Opet kaže ovisno koliko brzo i što režeš.
Očekujemo neki vide kako dela mada sve zna oko toga i pre dobro. :)

Odg: DIY CNC

Reply #29
Odlicno kolega.Same pohvale,ja sam sebi doma slozil 3-osni cnc ali radne površine 1.5x1.5.Što se tiće dijeolva (steperi i glavno radno vreteno,itd... ) mogao si proći jeftinije... Čitam dalje što ekipa piše i dosta naletih na čuda:Najme prijenos gibanja najprecizniji je sa remenjem ali je dosta skupa oprema.Od motora pa do svega ostalog. Linearne vodilice se ne isplate osim ako ne tražiš preciznost u stotinku milimetra,a to ti vjeruj mi ne treba. Ovako kako si izveo vodilice je savšeno iako postoji jednostavnijih rješenja. Vretena si trebao uzet trapezna (veća preciznost )ali nema beda i ovako je dobro. sve u svemu odlično samo me zanima kako češ riješit stezanje za radni stol. Ja sam stavio debelu ivericu,isto kao ti samo izbušio i upustio rupe u koje sam ubacio matice za namještaj (one koje se uglave) i sve sam to prekrio tankim limom koji je imao izbušene rupe na jednakim mjestima kao i drvena ploča. Napravio sam si L profile  (stege ) koje na jednom kraju imaju navoj za (rupe u ploči-stolu) dok na drugom kraju imam stezanej preko navojnog vretena (M 10 ) nešto tipa kao što je kad stežeš lampu za stol.