Skip to main content

Topic: Raketni motor (Read 16020 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Raketni motor

Reply #15
E i baš ni jednu sliku nemogu naći, al budem pa kasnije postavim, možda Vuk ima pa ga molim da stavi ako ima! No uglavnom S-4 je kategorija (A ili B motor- neznam) slobodnoleteči raketoplan- mala jedrilica s raketnim motorom! Prije smo ih radili sa fixnim krilima i motor se izbacivao nakon što odleti u zrak( na kraju putanje) a model bi nastavljao let koji se najčešće ograničavao determom ( komad vrlo sporogorečeg "fitilja" određene dužine koji je kad dogori do kraja oslobađao komadić olova i tako modelu promijenio težište i prisilno ga spustio da ne odleti predaleko!) naravno isto za 3 starta 2 modela i neki maximum leta i opet moguči fly-off!Kako su modeli bili predviđeni za kruženje u letu, dosta je teško bilo dobro izreglirati model za let pod motorom i kasnije za slobodan let jer pod motorom model nesmije izvoditi akrobacije nego što pravilnije letjeti(dozvoljena je spirala), pa zatom izbaciti motor u točnom trenutku i po mogučnosti nastaviti let!
Pametni ljudi su se dosjetili sklopivog krila; dakle krilo najčešće sa centroplanom i uškama, uškke se prvo preklope na donjaku centroplana pa se sve skupa zarotira da bude paralelno s uzdužnom osi modela( nadam se da kužite, kad nađem sliku biti če sve jasnije)i tako zadrži sa špagicom ili gumicom; motor poliječe vertikalno i nakon što odradi traser, odbojno punjenje pregara špagicu i krilo se rasklapa sa gimicama u normalan položaj! Tako je model puno "ravnije" i više odletio, a i krila su večeg raspona pa se model lakše stabilizira gore i nastavlja let!Mislim da su smanjili motore na A (2,5 Ns) jer su takvi modeli odlazili dosta visoko i bili teški za pračenje!
Sve u svemu izgleda jako zanimljivo!
Btw Pz, a jeste vidli gyrokoptere?

Odg: Raketni motor

Reply #16
Ako misliš na rakete koje umjesto padobrana ili  trake izbace nešto kao krilca rotora -jesam ..A  ako misliš na modele imam par nacrta od Dave Fritzke-a rc gyrokopter...
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: Raketni motor

Reply #17
Da,da na rakete mislim! Našao sam slike ali se borim sa uploadom!

Odg: Raketni motor

Reply #18
super je ovo i bilo bi dobro napraviti bell x-1 na radio upravljanje s nekim klasicnim pogonom i jos dodati raketni motor, ali da motor ima malo duzi potisak od ovih koji su na videu.

http://en.wikipedia.org/wiki/Bell_X-1
struja zakon, nitro USTAV

Odg: Raketni motor

Reply #19
e ja se ispricavam na cekaju mom imam dosta posla pa nestignem bas stalno biti an forumu
Evo da odgovorim kolegi Nisde oko S8-E kategorije

ovo je koliko ja znam nemogu vam puno strucno reci a i potruditi cu se da stavim pokoju sliku iako u zadnje vrijeme na forumu nemogu da stavljam slike

S8-E najcesce se koristi motro FI800, za slobodnoletece raketoplene odnosno raketoplane sa mekanim i tvrdim krilima se koristi FI50
Sto se tice raketoplana zasad se najcesce proizvode u samogradnji ali ima i kupiti ce ali odvojeno djelove znaci : krila,trup,rep se mogu kupovati odvojeno.Slovenci su zasada najaci i najbolji modeli su im od: Jezgra od Stirodura presvucen sa staklom i Smolom,trupovi su im od cijevi carbona i prednji dio staklo i plastika iz kalupa

za juniorsku konkurenciju ogranicenja su: 2 KANALA dubina i pravac,Slijetanje na traku odnosno sto vise paralelno na traci,raspon je 135cm za juniore i motor na natjecanjima nesmije biti Domace izrade zbog regularnosti odnosno KOLICINE POTISKA koriste se najcesce motori iz srbije i FAI motori iz Italije

Eto neznam ako jos sta vas interesuje pitajte ja cu rado odgovoriti :)
E.M.M
i daska ce letjeti ako stavimo motor


Odg: Raketni motor

Reply #21
svaka cast vuk-t  ti to jako dobro krijes od nas, ja sam godinu dana na aerodromu skoro svaki vikend, nikad nisam vidio da nesto tako slicno drizis u ruci ili da letis!  daj pokazi mi napokon nesto sto si napravo sam, pa da zajedno poletimo, bas me zanimaju takvi modeli!

Odg: Raketni motor

Reply #22
Nažalost google mi ne daje nikakve rezultate o motorima FI800 a ni za FI50! Koji je to proizvođać? Taborski, Jelinek ili iz susjedne nam države? Vidim ove motore Delta na slici, i te znam, ali za ove neznam; koliki je to ukupni a koliki srednji potisak?
I koliki je raspon minimalni za seniore, pošto sam prije dosta godina prestao biti junior?
E  sori sad sam vidio motori iz italije, to su valjda ti fi800, koji je to proizvođać? Barutni ili kompozitni?


Odg: Raketni motor

Reply #24
Bok!
Ak je moguče, ja bih pitao kakva je cena ovih raketnih motora (18).
LP
S.Valek iz SLO



Odg: Raketni motor

Reply #27
Dobar dan/dobra večer, dragi kolege i ako ima kolegica… drago mi je što sam našao ovaj forum da mogu izmijeniti mišljenja i stavove sa kolegama i ljudima iz svog jedinog hobija… vidim da vam dosta toga nije jasno pa bih htio krenuti sa objašnjavanjem, ako nitko nema ništa protiv… kao prvo i osnovno, ne postoji vinkovačka reprezentacija(to je svima jasno, ali…) jer u Republici Hrvatskoj postoji samo jedna i jedina reprezentacija i to ona državna… dok sam ja živ, Hrvatska će pripadati Slavoniji i Slavonija Hrvatskoj… nadalje, kod nas nitko ne leti RC raketoplane jer ih još nemamo… imamo dvije RC jedrilice s kojima letimo ako imamo vremena i to je u Borovu pod nadzorom… što se tiče obitelji Krajnović… ja ne znam nijednog člana obitelji Krajnović da se bavi raketnim modelarstvom… posebno ne pod imenima Darko, Edi, Tomislav… ne znam dali ta obitelj uopće postoji u VK… znam za Darka Krajinovića koji je osnovao Aero klub ''Fenix'' iz Cerića te njegova 2 sina, Edija i Tonyja od kojih je Edi trenutačno u klubu svakodnevno,a Tony se lagano odvojio od toga i posvetio sviranju… također jako dobro poznajem sve članove kluba i sva prezimena u njemu tako da sa sigurnošću mogu reći da nijednog Krajnovića u klubu nema… ne želim da se itko naljuti na ovo moje rečeno, ali istinu sam morao reći jer ja šutiti ne mogu… nisDe, vidim da si nešto sam rekao o pravilima, nešto si pitao pa ću ja ovdje odgovoriti ili se nadovezati na tebe… nadam se da nemaš ništa protiv… nisDe, mislim da bi bilo najbolje i najkorisnije da ti o raketnom modelarstvu i RC raketoplanima govori raketni modelar…  RC raketoplan se kupuje u dijelovima(trup, vertikalac i horizontalac) i krila napraviš sam po svojoj želji(nemoj me držati za riječ, ali mislim da je minimum raspona krila 1,2 metra)… ako imaš vremena i volje, možeš i vertikalac i horizontalac napraviti sam što znači da ti ostaje kupiti samo trup…  motor se koristi od 10.01 N/s do 20 N/s… više se ne slijeće na crtu kao prije nego se ide na ''zapikavanje''… zašto je tako, ne znam…  maxa je još uvijek 6 minuta ili 360 sekundi i svaka sekunda više-manje je negativni bod i isto se boduje  i odstupanje od cilja… moraš napraviti 3 takva starta i tek tada se ide u fly-off… naravno, ovo govorim o S-8-E/2… što se tiče S-4 ili slobodno letećih raketoplana , za njih se ne govori bez razloga da su najteža kategorija… mi trenutačno imamo nekih problema sa konstrukcijom, ali će se i to riješiti… raketoplani mogu imati fiksna ili rasklopiva krila, mogu biti klizači koji  su doslovce pričvršćeni za malu raketicu dok motor ne odradi do kraja… kad motor odradi, klizač se odvaja od rakete(ili obratno) te raketa pada trakom dolje… također može biti i krilo(preklapa se na pola) koje se stavlja u klasični trup rakete… motor odradi barutno i izbaci krilo, a trup pada na zemlju sa trakom… kad kažem krilo, doslovce i mislim na krilo… ništa drugo nego krilo koje ima aeroprofil… i to je raketoplan(ide gore kao raketa i spušta se kao avion ili jedrilica) … što se tiče motora, mi imamo od Micka… naručimo koliko nam treba, dobijemo i pucamo…  što se tiče žirokoptera(gyrocoptera), tu se nema šta pametovati(ok, priznajem, za mene se nema što pametovati ni u jednoj kategoriji, al ok… tako je to kad si stari lisac u svemu tome, a još pelene nosiš) jer je sve isto kao sa strimerima ili padobranima samo što su umjesto njih elise…  htio bih se nadovezati na ove slike koje ste postavili od Slovenaca… to na slikama su Blaž(mislim da je to on), Kristijan i dvojica braće Žgajner, Mitja i Matjan… Mitja doslovce spava sa modelom u zraku… mi se još ne bavimo sa RC raketoplanima zbog nedostatka kuna i eura, ali se nadamo da će se i to promijeniti jer želimo imati bar jednu ekipu u RC-ima… nadalje, nitko se do sada nije bavio RC-ima jer nije postojala ta kategorija u našoj državi, a i žirokopteri su došli tek prije 3 godine… o visincima ne morate ni pitati… mislim da je to dovoljno što sam rekao da se zaključi koliko su nas gospoda iz Zagreba unazadili i bacili u jamu da se snalazimo sami… ne samo mi u klubovima nego i vi koji ste slobodni modelari i letači… inače, te raketoplane (S-4)koje vidite na slikama(prva dva) imamo i danas, ali smo mi znatiželjni pa smo njih ostavili sa strane i krenuli sa inovacijama i drugim konstrukcijama… također imamo i preklopni,a  sad ćemo raditi i klizača… mislim da bi to bilo sve od mene za sada… ako vam nešto nije jasno ili imate pitanja, slobodno me pitajte jer ništa ne skrivam od nikoga… pozz od mene i ekipe iz kluba

Odg: Raketni motor

Reply #28
Sory na kašnjenju tek sad sam vidio ovo! Prvo kakav raketni motor? koliko Ns potiska? Raketne motore ti uvozi firma Aeroinžinjering iz Zagreba, a ak ti treba 1-2 imam ja nešto, imam ih fi 10mm, fi 18mm
fi 20mm; 2,5 , 5 , 10, 20 Ns! kak velika raketa, promjer, težina?
Pozdrav, Denis!


tako je... prvo treba vidjeti kakav motor treba i za što... koliko komada... što se tiče Aeroinžinjeringa... khm, khm... zavisi od tipa motora, ali ako nekome treba motor za fi-18... mislim da bi bilo korisnije da kupi sam jer je jeftinije... gorka istina, ali je istina... ili neka se meni obrati pa ću ja proslijediti dalje(ako nemam svojih motora)... što se tiče ostalih motora(posebno za fi-40) također se možete meni obratiti ako nemate poznate kontakte okolo po državi... ja se nudim kao kontakt... kome treba i žurno je, nek se javi

Odg: Raketni motor

Reply #29
Dobar dan/dobra večer, dragi kolege i ako ima kolegica… drago mi je što sam našao ovaj forum da mogu izmijeniti mišljenja i stavove sa kolegama i ljudima iz svog jedinog hobija… vidim da vam dosta toga nije jasno pa bih htio krenuti sa objašnjavanjem, ako nitko nema ništa protiv… kao prvo i osnovno, ne postoji vinkovačka reprezentacija(to je svima jasno, ali…) jer u Republici Hrvatskoj postoji samo jedna i jedina reprezentacija i to ona državna… dok sam ja živ, Hrvatska će pripadati Slavoniji i Slavonija Hrvatskoj… nadalje, kod nas nitko ne leti RC raketoplane jer ih još nemamo… imamo dvije RC jedrilice s kojima letimo ako imamo vremena i to je u Borovu pod nadzorom… što se tiče obitelji Krajnović… ja ne znam nijednog člana obitelji Krajnović da se bavi raketnim modelarstvom… posebno ne pod imenima Darko, Edi, Tomislav… ne znam dali ta obitelj uopće postoji u VK… znam za Darka Krajinovića koji je osnovao Aero klub ''Fenix'' iz Cerića te njegova 2 sina, Edija i Tonyja od kojih je Edi trenutačno u klubu svakodnevno,a Tony se lagano odvojio od toga i posvetio sviranju… također jako dobro poznajem sve članove kluba i sva prezimena u njemu tako da sa sigurnošću mogu reći da nijednog Krajnovića u klubu nema… ne želim da se itko naljuti na ovo moje rečeno, ali istinu sam morao reći jer ja šutiti ne mogu… nisDe, vidim da si nešto sam rekao o pravilima, nešto si pitao pa ću ja ovdje odgovoriti ili se nadovezati na tebe… nadam se da nemaš ništa protiv… nisDe, mislim da bi bilo najbolje i najkorisnije da ti o raketnom modelarstvu i RC raketoplanima govori raketni modelar…  RC raketoplan se kupuje u dijelovima(trup, vertikalac i horizontalac) i krila napraviš sam po svojoj želji(nemoj me držati za riječ, ali mislim da je minimum raspona krila 1,2 metra)… ako imaš vremena i volje, možeš i vertikalac i horizontalac napraviti sam što znači da ti ostaje kupiti samo trup…  motor se koristi od 10.01 N/s do 20 N/s… više se ne slijeće na crtu kao prije nego se ide na ''zapikavanje''… zašto je tako, ne znam…  maxa je još uvijek 6 minuta ili 360 sekundi i svaka sekunda više-manje je negativni bod i isto se boduje  i odstupanje od cilja… moraš napraviti 3 takva starta i tek tada se ide u fly-off… naravno, ovo govorim o S-8-E/2… što se tiče S-4 ili slobodno letećih raketoplana , za njih se ne govori bez razloga da su najteža kategorija… mi trenutačno imamo nekih problema sa konstrukcijom, ali će se i to riješiti… raketoplani mogu imati fiksna ili rasklopiva krila, mogu biti klizači koji  su doslovce pričvršćeni za malu raketicu dok motor ne odradi do kraja… kad motor odradi, klizač se odvaja od rakete(ili obratno) te raketa pada trakom dolje… također može biti i krilo(preklapa se na pola) koje se stavlja u klasični trup rakete… motor odradi barutno i izbaci krilo, a trup pada na zemlju sa trakom… kad kažem krilo, doslovce i mislim na krilo… ništa drugo nego krilo koje ima aeroprofil… i to je raketoplan(ide gore kao raketa i spušta se kao avion ili jedrilica) … što se tiče motora, mi imamo od Micka… naručimo koliko nam treba, dobijemo i pucamo…  što se tiče žirokoptera(gyrocoptera), tu se nema šta pametovati(ok, priznajem, za mene se nema što pametovati ni u jednoj kategoriji, al ok… tako je to kad si stari lisac u svemu tome, a još pelene nosiš) jer je sve isto kao sa strimerima ili padobranima samo što su umjesto njih elise…  htio bih se nadovezati na ove slike koje ste postavili od Slovenaca… to na slikama su Blaž(mislim da je to on), Kristijan i dvojica braće Žgajner, Mitja i Matjan… Mitja doslovce spava sa modelom u zraku… mi se još ne bavimo sa RC raketoplanima zbog nedostatka kuna i eura, ali se nadamo da će se i to promijeniti jer želimo imati bar jednu ekipu u RC-ima… nadalje, nitko se do sada nije bavio RC-ima jer nije postojala ta kategorija u našoj državi, a i žirokopteri su došli tek prije 3 godine… o visincima ne morate ni pitati… mislim da je to dovoljno što sam rekao da se zaključi koliko su nas gospoda iz Zagreba unazadili i bacili u jamu da se snalazimo sami… ne samo mi u klubovima nego i vi koji ste slobodni modelari i letači… inače, te raketoplane (S-4)koje vidite na slikama(prva dva) imamo i danas, ali smo mi znatiželjni pa smo njih ostavili sa strane i krenuli sa inovacijama i drugim konstrukcijama… također imamo i preklopni,a  sad ćemo raditi i klizača… mislim da bi to bilo sve od mene za sada… ako vam nešto nije jasno ili imate pitanja, slobodno me pitajte jer ništa ne skrivam od nikoga… pozz od mene i ekipe iz kluba


moram ispraviti samoga sebe... postoji jedan Krajnović u klubu... Franjo... u rodu smo, a njemu je prezime bez '' i '' zbog nekih nesporazuma... dakle, Krajnović postoji, jedan od članova sa najdužim stažem u klubu i u rodu je sa Krajinovićima...