Skip to main content

Topic: Legalno letenje iznad 120m (Read 3877 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Legalno letenje iznad 120m

Da li se može ikako dobiti dozvola za letove iznad 120m? Područje gdje letim je skoro nenaseljeno. Volio bih napraviti jednu snimku sa oko 1000m visine.

Odg: Legalno letenje iznad 120m

Reply #1
Naravno da nemozes pa komercijalni avioni meni prelete iznad kuce na 2000m dakle avioni lete na toj visini. helikopteri i ovi manji avioni i na 500m-1000m. Mozes letit do 500m i opet na svoju odgovornost.
Odes na 100m visine i vec ti je dovoljno i lijepo se vidi. Ja sam svoj let ogranicio na 100m visine ali domet sam stavio uhuhu nemam dovljno baterije koliko bih daleko.
Long range F450(30min,6km), Arial Tarot octacopter(30min, 4K gimbal), Solar wing(unlimit solar flight and 4g arduino range with no limits)

Odg: Legalno letenje iznad 120m

Reply #2
Mislim da mozes al neces dobit dozvolu za 1000m sigurno puno manje al moras imat bicon i ostala sranja da te vide na radaru. i moras prijaviti let i platit i itd. moras polozit sve ono kaj oni traze i platit osiguranje i sto cuda ko i svaki privatni pilot.
Long range F450(30min,6km), Arial Tarot octacopter(30min, 4K gimbal), Solar wing(unlimit solar flight and 4g arduino range with no limits)

Odg: Legalno letenje iznad 120m

Reply #3
OK, ništa onda. Nego imam drugo pitanje. Tu gdje letim ima brdo koje je 300m višlje od livade na kojoj letim. Piše da je dozvoljeno letjeti 50m iznad prepreke. Da li se brdo računa kao prepreka? Po mojem da jer ionako avioni nećedu letjeti ispod vrha brda. Tako da u ovom slučaju onda smijem letjeti na 350m visine od livade?

Odg: Legalno letenje iznad 120m

Reply #4
Mislim da se brdo racuna kao prepreka dok si iznad njega, ako si iznad livade onda brdo nije prepreka ako cemo striktno po tom glupom zakonu.

Odg: Legalno letenje iznad 120m

Reply #5
Poslao sam mail CCAA. Kažu da se brdo računa kao tlo i da se visina leta računa od tla. Znači, točno iznad vrha brda se može letjeti 120m iznad vrha. A u mom slučaju je to preko 400m visine od livade s koje ga letim. Super.

Odg: Legalno letenje iznad 120m

Reply #6
Super al opet na 400m iznad livade smijes biti jedino dok je model iznad brda, al u krajnju ruku to je sve tak ionak nebitno jer je zakon je prekompliciran i ko bi ga provodio, dok ne radis sranja i postujes neki osnovni zracni prostor, letis kak hoces.

Odg: Legalno letenje iznad 120m

Reply #7
Moras otvorit tamo na njihovoj stranici karte za vfr let pa vidi di smijes i di nesmijes letit. Mislim da ima negdje da mozes vidjeti trenutne letove koji su prijavljeni te se odvijaju. Pa se ravnaj po tome.
Recimo ja sam u Zagrebackoj Dubravi i spadam u kontrolirani zracni prostor. Ponekad mi skolski avion zna preletit iznad kuce. Sad zadnji put ak je letio na 2000m a mozda i manje i to komercijalni. Tak da pregledaj u kojoj si zoni i kad je koji let pa ces znati kad ti smijes i kuda i koliko. Ak te ulove preko nekakvog objavljenog video na 1000m nadrljao si. Bitno je da u krugu 10km nije nikakva pista ili kontrolirani zracni prostor a ni nikakvi ljudi itd. Ak je trenutno zrak cist opali po gasu i vrati se. Nooo pa kaj ces na 1000m visine. Jesi kad bio i vidio kak je ??? Iskreno sa te visine nevidis bas puno pa ne znam kaj mislis snimati na toj visini osim sam sebi dokazivati. Pa danas svaki malo bolji rc moze i na 2km visine al nemas kaj radit gore i pitanje je koliko ce taj rc izdrzati jer su puno jaci vjetrovi. Recimo ak na zemlji malo puse gore dere i pitanje je dal ce se vratit u komadu jer postoje sanse da ne kuzis da se bori sa udarima vjetra i nestignes se vratit jer si ostao bez baterije samo sto si dosao do gore i malo se borio. Velike su sanse da ostanes bez igracke. Do 500m visine jos ajde ak znas sta radis i imas dovljno iskustva i znanja. Nemislim samo na let vec i na pravila i gdje provjeriti sve letove itd. Sta je VFR, IFR Zone leta A,B,C i D itd.... Meni ne pada na pamet da letim na 1000m jer nista ne vidim sa te visine kak vidim sa 500m i druga stvar 80% su sanse da ostanem bez igracke. A 500m je sasvim dovljno da vidis cijeli Zagreb iz zraka.
Long range F450(30min,6km), Arial Tarot octacopter(30min, 4K gimbal), Solar wing(unlimit solar flight and 4g arduino range with no limits)

Odg: Legalno letenje iznad 120m

Reply #8
Svoju sam igracku limitirao na 500m visine i 10km daljine i to je po meni sasvim dovoljno za gustanje uz fpv i dobru zabavu i sami adrenalin. Iskreno imas na youtube-u ekipe na 1000m visine i kaj se vidi na toj slici pa bas nista. ovako mu je slika glupa i debilana analogna fpv sa prekidima u oblacima i jos 1000m. Sta je tu zabavno osim sto se boris da letis ravno. Samo preseravanje al to po meni nije gustanje. Pa nije to stroj 10 kila i 30 kila potiska pa da uziva na toj visini vec prdilica od par kila koja krivuda samo kaj se ne raspadne. Rc avioni itd su za gustanje i odlicno im je do 500m jer mogu to izdrzati a sve iznad je borba i preseravanje a svi znamo da je zujalica od 3kg potiska i bitno da dokazuje da moze. Ma moze da al jedva se nosi jer je jaci udar vjetra neg ta zujalica.
Long range F450(30min,6km), Arial Tarot octacopter(30min, 4K gimbal), Solar wing(unlimit solar flight and 4g arduino range with no limits)

Odg: Legalno letenje iznad 120m

Reply #9
ma krivo ste me skužili.. Ovih 400-tinjak metara iznad brda je sasvim dovoljno. Ne bih išao na npr 1000m bez njihove dozvole.

Odg: Legalno letenje iznad 120m

Reply #10
Ma ni nemas kaj vidjeti i steta bi bila mucio si se da sastavis i ostao bez letjelice kao neki. Velike su vibracije. upravljacke ploce jos nisu antishock odnosno dovoljno dobre da izdrze te vibracije od samih motora i udara sa svih strana. Nekima se posreci koji put al kad tad padne ko kruska. Roki pici na 500m i milina si i lijepo se vidi ;)  Ja sam prvi za kaznjavanje i oduzimanje jer znam koliko to moze biti opasno.
Long range F450(30min,6km), Arial Tarot octacopter(30min, 4K gimbal), Solar wing(unlimit solar flight and 4g arduino range with no limits)