Skip to main content

Topic: pitanje pouzdanosti (Read 2197 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pitanje pouzdanosti

danas sam bio kod jednog kolege modelara i krenula je rasprava o motorima za modele, jedna od teza koja je bila iznesena i s kojom su se neki slozili je da su glow motori pouzdaniji od benzinaca i jednostavniji za koristenje....
mene to malo zaskocilo pa da cujem misljenja...
iskustvo je ono šta dobiješ kad ne dobiješ ono šta hoćeš, ono dolazi iz losih prosudbi, a iz iskustva dolaze dobre prosudbe

Odg: pitanje pouzdanosti

Reply #1
hm, meni se čini obratno, je tek ulazim u ovakve modele motora i čini mi se da je zgodnije benzince, nekako mi oni metanolci teže pale, opet napominjem da sam novi s njima pa još ne znam dobro oko njih, meni je muka upalit i štelat ;)
Necu zvake, vrati kusur
Team LAHOR

pitanje pouzdanosti

Reply #2
ja sam u auticim bio neko vrijeme, benzinca upalis i uvijek isto. povuces 2 puta na cok, onda spustis cok i kresne ko mina. bilo toplo, hladno, kisa, nije bitno, radi dok ima goriva.
nitraci su mika isusova bili, stelaj hsn, lsn, mjenjaj svijecicu prema temp vani, pa se pregrijava jer je suh, pa se gusi jer je otvoren, pa mu nis ne pase jer je jucer bilo 5 stupnjeva toplije... uzas.
e kad sam jucer cuo da su metanolci pouzdaniji i to od aviomodelara, nisam nis reko jer nisam imao zivaca za rasprave ali moja iskustva govore totalno suprotno.
iskustvo je ono šta dobiješ kad ne dobiješ ono šta hoćeš, ono dolazi iz losih prosudbi, a iz iskustva dolaze dobre prosudbe

Odg: pitanje pouzdanosti

Reply #3
Kod benzinca trebaš dodatno napajanje za struju ili ako je magnetno to je dodatna težina uz već teški motor, paziti moraš da je prijemnik čim dalje od visokog napona za struju svjećice.
Za manje avione je to problem dok za veće avione je benzinac u prednosti. Kod večih aviona težina nije problem, ima mjesta za sve smjestit i napraviti raspored po želji, Manja potrošnja u odnosu na nitraće od 20 i više kubika i jeftinije gorivo.
Nitrać kad se jednom poštela radi ko urica, samo trebaš grijač svjećice i starter, ne moraš rukom verglati, nema straha da se bu ugasil ak si zaboravil napuniti batku od napajanja bobine, ili si na livadi zaboravil ugasiti napajanje bobine pa nestane štroma baš kad poletiš.
Kod velikih aviona još je jedan problem,  kako ih dofurati do livade.
Eeeh ka d bi imao benzinca od max 1,6m raspona krila to bi bilo super ili 1,5m još bolje a tu je taj problem težine motora  i cjelog modela. Kak zgurati motor pod haubu. Veći avion od toga moram šlepati za sobom na livadu.
Nitro avioni su u konačnici puno jeftiniji pa ako se ne leti puno onda ni skuplje gorivo nije problem.

Odg: pitanje pouzdanosti

Reply #4
ja imao na heliću prvo nitro, to nije nikak radilo, par puta stao u zraku, nikak nije palilo, možda ga nisam znao naštelati.

totalni preporod je benzinac, NIKAD problema, čok, dva-tri puta, pali ko vurica, radi, gore dolje, mrak...
motor je teži (ima magnet)

heheeee, a tek elektro ;-)

Odg: pitanje pouzdanosti

Reply #5
Moja Yamada pali čim joj pokažem starter.
MAK Zapad

pitanje pouzdanosti

Reply #6
mjesta ima savrseno. motor stane ko rukom u rukavicu, elektronika od motora kompletna ima svoj pretinac....
iskustvo je ono šta dobiješ kad ne dobiješ ono šta hoćeš, ono dolazi iz losih prosudbi, a iz iskustva dolaze dobre prosudbe


pitanje pouzdanosti

Reply #8
pa i je sad benzinac. duzina i raspon oboje 175
iskustvo je ono šta dobiješ kad ne dobiješ ono šta hoćeš, ono dolazi iz losih prosudbi, a iz iskustva dolaze dobre prosudbe