Skip to main content

Topic: Domet JR 9303 i Spectrum AR 9000 (Read 15479 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Domet JR 9303 i Spectrum AR 9000

Reply #15
Isprobali jučer na Kanalu ja i Marijom: 1488 metara bez i najmanjeg 'glitcha' , a dalje mi se nije išlo.
Onda je Marijomi 'sakrio' prijemnik iza haube..i opet je delalo bez problema.
I to sa 'burek' Corona kompletom 8 ch DSSS od niti 200 kuna modul+rx.
Jazavac, javi se da probamo zajedno.
Damir

Zaboravio sam staviti citat u prošlom postu.

Znaći, Diogen i Marijom su ispitivali a Toni i ja smo smetali.
A to da nema veze što su ostali uređaji u blizini nije točno, pogotovo ako dijele isti opseg.

Odg: Domet JR 9303 i Spectrum AR 9000

Reply #16
Isprobali jučer na Kanalu ja i Marijom: 1488 metara bez i najmanjeg 'glitcha' , a dalje mi se nije išlo.
Onda je Marijomi 'sakrio' prijemnik iza haube..i opet je delalo bez problema.
I to sa 'burek' Corona kompletom 8 ch DSSS od niti 200 kuna modul+rx.
Jazavac, javi se da probamo zajedno.
Damir

Zaboravio sam staviti citat u prošlom postu.

Znaći, Diogen i Marijom su ispitivali a Toni i ja smo smetali.
A to da nema veze što su ostali uređaji u blizini nije točno, pogotovo ako dijele isti opseg.

PLAVI, istovremeno u zraku je LETILO  75 modela i svi na 2,4 i na aeromitingu gdje je bilo veoma mnogo publike caa. 2.000 a mobilnih dragi Bog zna koliko,
elektro kao i sa SUS motorima,niti najmanja smetnja nije zabiljezena,to je ujedno i svijetski rekord,
njemci su ga pokusali oboriti,nisu mogli skupiti vise od 60 modela,takodjer na aeromitingu i pred mnogo publike,
napominjem,svi su radili na 2,4 i raznih proizvodjaca i SVI istovremeno.
          

Odg: Domet JR 9303 i Spectrum AR 9000

Reply #17
Evo da se i ja prikljucim!
Danas sam testirao svoju dx6i stanicu i ar6200 prijemnik.
Narucio sam s Hobby Wireless-a video link 2.4g od 1W i video prijemnik Duo diversity 2400 od 250$.
Sve skupa montirano na easystar, s tim da je vide link montiran na rep easyja sto dalje od receivera koj je naravno u nosu aviona.
Testiranje je bilo na nasipu iza king crosa.
Na krov auta sam stavio stanicu dx6i i Duo diversity video prijemnik, a easy sam drzao u ruci i udaljavao se pjesice od auta po nasipu.Vec nakon nekih 70m dolazi do ogromnih smetnji na videu (slika je crno-bijela, bjezi i stalno je neka crna debela crta preko slike), ali nastavljam dalje da vidim kolki je domet stanice.Isao sam do nekih 1200m udaljenosti i led dioda u recieiveru od easyja je stalno svijetlila bez prekida s tim da je video link cijelo vrrijeme bio ukljucen.Na 1200m sam skinuo video link s repa i poceo ga priblizavati prema receiveru od aviona i na nekih 35 cm udaljenosti led dioda u receiveru se gasi, znaci da je pozeljno video link imati udaljen barem 40cm od receivera.
E sad, sa dometom stanice sam i vise nego zadovoljan, ali video link od 1w i video prijemnik od 250$ s dvije antene da nemogu vise od 70m funkcionirat to je nemoguce.
Neznam u cemu je greska, stvano nisam pametan.

Odg: Domet JR 9303 i Spectrum AR 9000

Reply #18
Udalji se od auto to je prvo nemoj testirati na autu jer radi smetnje.
 
Drugo udalji video link od stanice bar min 5 m  bolje 10 m pa onda probaj koristi patch antenu sa što većim kutem.
 
Ja neznam kakv ti je to link moj sa range videa i sa anteno malom od 2 ili 3 decibela ima domet na 2,3 km i  to na zemlji.
Neznam zašto tebi isto nebi funkcioniralo na daljinu od 1000 metara meni radi i stanica i vide link savršeno bez ijedne smetnje.
 
Probaj promjeniti kanal na linku i pali prvo link pa stanicu pa avijon ili helikopter šta već imaš.
 
Trebalo bi raditi bez problema samo udalji jedno od drugoga na barem 5 m na zemlji jer ako si blizu jedno drugom smeta.
 
 

Odg: Domet JR 9303 i Spectrum AR 9000

Reply #19
Udalji se od auto to je prvo nemoj testirati na autu jer radi smetnje.
 
Drugo udalji video link od stanice bar min 5 m  bolje 10 m pa onda probaj koristi patch antenu sa što većim kutem.
 
Ja neznam kakv ti je to link moj sa range videa i sa anteno malom od 2 ili 3 decibela ima domet na 2,3 km i  to na zemlji.
Neznam zašto tebi isto nebi funkcioniralo na daljinu od 1000 metara meni radi i stanica i vide link savršeno bez ijedne smetnje.
 
Probaj promjeniti kanal na linku i pali prvo link pa stanicu pa avijon ili helikopter šta već imaš.
 
Trebalo bi raditi bez problema samo udalji jedno od drugoga na barem 5 m na zemlji jer ako si blizu jedno drugom smeta.

AH, nesto nije u redu sa tom stanicom,
sve te uvjete mozete zaboraviti,mobitela moze biti koliko hoces isto tako i blizina auta ili sta drugo,
MINIMUM 4.000m a isli su u mome klubu i do nepunih 8.000m i sta jos !!!

Odg: Domet JR 9303 i Spectrum AR 9000

Reply #20
udalji dx6i do Duo diversity bar 5 m ali još bolje 10 i probaj bili koji drugi kanal na vide linku mora radit.
 
I da na modelu vrijedi isto što dalje jdn od drugog to bolje meni je na heliću 30 cm i imam domet na 1000 m.bilo bi bolje još dalje.
 
 
Samo udalji ovo šta sam ti reko bar 5 m i trebalo bi raditi bez problema ako ne onda probaj još promijeniti kanal bilo koji drugi.

Odg: Domet JR 9303 i Spectrum AR 9000

Reply #21
Udalji se od auto to je prvo nemoj testirati na autu jer radi smetnje.
 
Drugo udalji video link od stanice bar min 5 m  bolje 10 m pa onda probaj koristi patch antenu sa što većim kutem.
 
Ja neznam kakv ti je to link moj sa range videa i sa anteno malom od 2 ili 3 decibela ima domet na 2,3 km i  to na zemlji.
Neznam zašto tebi isto nebi funkcioniralo na daljinu od 1000 metara meni radi i stanica i vide link savršeno bez ijedne smetnje.
 
Probaj promjeniti kanal na linku i pali prvo link pa stanicu pa avijon ili helikopter šta već imaš.
 
Trebalo bi raditi bez problema samo udalji jedno od drugoga na barem 5 m na zemlji jer ako si blizu jedno drugom smeta.

AH, nesto nije u redu sa tom stanicom,
sve te uvjete mozete zaboraviti,mobitela moze biti koliko hoces isto tako i blizina auta ili sta drugo,
MINIMUM 4.000m a isli su u mome klubu i do nepunih 8.000m i sta jos !!!

To nije istina da radi na tom dometu jedino sa pojačalom nema teoriji da se leti na toj daljini možda se uspije zakačit ali na mijetu a ne u pokretu sa standardnom opremom i na 2,4 nema domet 4km kažem možda se uspije zakačit na mijetu ali u pokretu ili okretu nema šanse.
 
Ako to tvrdiš dokaži ili još bolje daj da se nađemo ja ču ponjeti gps pa da vidimo taj domet sa standardnom opremom ali čisto sumnjam u to jer sam probo 4 stanice niti jedna ne ide preko 2 km a čisto sumljam da su sve sjebane.
 

Odg: Domet JR 9303 i Spectrum AR 9000

Reply #22
Udaljio sam stanicu i video prijemnik 1m i upalio prvo video pa onda stanicu, al ocito nisam dovoljno razmaknuo probat cu drugi put kak ti velis.Inace video transmiter je isti ko i tvoj (bar mislim, jer isto izgledaju) a na prijemniku su obicne duck antene koje dodu s njim orginal, al i s njima bi trebalo bar 1-2 km lovit.Nis moram pricekat do preksutra pa ponovo na testiranje.

Odg: Domet JR 9303 i Spectrum AR 9000

Reply #23
Udalji se od auto to je prvo nemoj testirati na autu jer radi smetnje.
 
Drugo udalji video link od stanice bar min 5 m  bolje 10 m pa onda probaj koristi patch antenu sa što većim kutem.
 
Ja neznam kakv ti je to link moj sa range videa i sa anteno malom od 2 ili 3 decibela ima domet na 2,3 km i  to na zemlji.
Neznam zašto tebi isto nebi funkcioniralo na daljinu od 1000 metara meni radi i stanica i vide link savršeno bez ijedne smetnje.
 
Probaj promjeniti kanal na linku i pali prvo link pa stanicu pa avijon ili helikopter šta već imaš.
 
Trebalo bi raditi bez problema samo udalji jedno od drugoga na barem 5 m na zemlji jer ako si blizu jedno drugom smeta.

AH, nesto nije u redu sa tom stanicom,
sve te uvjete mozete zaboraviti,mobitela moze biti koliko hoces isto tako i blizina auta ili sta drugo,
MINIMUM 4.000m a isli su u mome klubu i do nepunih 8.000m i sta jos !!!

To nije istina da radi na tom dometu jedino sa pojačalom nema teoriji da se leti na toj daljini možda se uspije zakačit ali na mijetu a ne u pokretu sa standardnom opremom i na 2,4 nema domet 4km kažem možda se uspije zakačit na mijetu ali u pokretu ili okretu nema šanse.
 
Ako to tvrdiš dokaži ili još bolje daj da se nađemo ja ču ponjeti gps pa da vidimo taj domet sa standardnom opremom ali čisto sumnjam u to jer sam probo 4 stanice niti jedna ne ide preko 2 km a čisto sumljam da su sve sjebane.

mi u klubu svi imamo Futabe ali to nije odlucujuce,
ovo sto ti pisem je kao AMEN u Crkvi,

Odg: Domet JR 9303 i Spectrum AR 9000

Reply #24
Futabu nisam probo ali prbat ču i nju kada se je domognem pa javim što je bilo.

Odg: Domet JR 9303 i Spectrum AR 9000

Reply #25
Zaintrigiralo me ovo '8000 metara' pa sam malo gnojio po RF-calculatoru.. ispada da bi moglo, samo kome to treba za RC?  Uzeo sam u račun TX od 100 mW i tipičnu osjetljvost prijemnika za RC-igračkice od -100 dbm (napisao sam -97 jer je onda oko 50% manje)i ispada da je stvar negdje unutar granice za SOM (system operating margin). Ako se uzme da je TX 150 a ne 100 mW, to je ....c razlika od samo 1,8 dbm-a, pa dodješ skoro na isto. Šteta što je danas nevera, pa ne mogu sa lokalnog brda isprobati u praksi ovu priču..
U prilogu izračuna kalkulacije...


Damir

Odg: Domet JR 9303 i Spectrum AR 9000

Reply #26
Ma jedno je to ovako a drugo u praksi na livadi.
 
Daj javi kada budeš mislio ići da dođem i ja pa da ovo moje isto istestiramo i gotovo živo me zanima to.
 
JA sam u ZG pa samo mi javi na PM ili na mob 091 93 96 943 pa idemo skupa to testirati.

Odg: Domet JR 9303 i Spectrum AR 9000

Reply #27
Ma jedno je to ovako a drugo u praksi na livadi.
 
Daj javi kada budeš mislio ići da dođem i ja pa da ovo moje isto istestiramo i gotovo živo me zanima to.
 
JA sam u ZG pa samo mi javi na PM ili na mob 091 93 96 943 pa idemo skupa to testirati.

ne zelim da ti pokvarim zadovoljstvo Jazavac,
ali znam da je SPEKTRUM do prije otprilike dvije godine imao velikih problema pa ga je zbog toga i GRAUPNER prestao prodavati,
jednostavno nije islo a nezna nitko zasto,
ovdje u klubu gdje sam ja ima nas dvadesetak,prevladava FUTABA,niti jedan SPEKTRUM a i ja ju imam vec otprilike 7 godina,imam ukupno 4 FUTABE,ova poslednja na 2,4 do tada sam imao SIMPROP koji je tada vazio kao najkvalitetniji uredjaj,
jednom sam na RCP-u napisao nepovoljno o SPEKTRUMU i digla se "prasina"
sada necu ali kazem da ga ja ne bih uzeo.

Odg: Domet JR 9303 i Spectrum AR 9000

Reply #28
Ma joj kada bi mi to pokvarilo raspoloženje mogo bi se odma ubit.
Isprobati čemo mi sve to doćepati ču se ja futabe iako i dalje smatram da tu nešto te štima prijatelji iz njemačke imam futabu 7 kanala isto 2,4 ghz i isto kaže da nema teorije preko 2 km sad čemo vidjeti ali isto bi ja to volio vidjeti uživo jer jednostavno ne vijrujem jer znam i vido sam uživo čovijek ima pojačalo od pola wata i ima domet do nekih 5 km a sada bi jedna futaba sa 100 mw imala isti domet po kojoj osnovi onda ako je 5 puta slabija od ovoga konkretno.
Neznam onda ste vi jedini kojima je toliki domet ja neznam nikog da ima toliki domet sa 2,4 ghz.
 
JA bi iskreno volio da to radi i da ima toliki domet jer mi treba za FPV ali čisto sumljam da to radi ja kada upalim link od 1w u kuči meni niti jedna wireless mreža ne radi u cijelom stanu neznam.
 
To mi sve skupa nema smisla ali ajde da se nađemo ili nešto pa idemo napraviti range test  jer ovako mogu i ja napisati da imam recimo 82 kilo wata motor na helić i da mi radi na 2500 mAh i da letim 20 minuta.
 
To nigdje na netu  nema da radi i ono što je neko napisao je laž jer kažu da recimo sa  mojim prijemnikom i stanicom bi trebo biti domet 3,6 milja a nije.
Još bi reko da samo test napravio samo jedno i samo sa jedno stanicom.
 
Daj Bože da je to istina i kad me uvjeriš kupujem futabu odma ali nekako to sve čini "too good to be true".
Ali to je samo moje misljenje.
Dokazi su bitni nemamo što dalje razglabati o ovom dok se ne dokaže u praksi na livadi i sjednem u auto upalim gps i ravno 4 km pa da vidimo dal radi.

Odg: Domet JR 9303 i Spectrum AR 9000

Reply #29
ovdje imas izvod iz clanka u njemackom modelarskom casopisu gdje pise da Futaba zvanicno daje domet od 3.000 metara pa ako firma zvanicno taj podatak daje zasto ne bi islo i dalje,svi podatci ovakove vrste se daju sa izvjesnom sigurnosnom rezervom,poslednje rijeci to pisu
ma da to za nas nije bitno jer toliko daleko ne mozemo ici