Skip to main content

Topic: Prerada kineskog RC katamarana - pitanja (Read 15930 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Prerada kineskog RC katamarana - pitanja

Bok!

Frend mi ima RC brodić sa brushed motorima, pa bi sad željeli to preraditi na brushless motor i da to ide malo bolje :D Radi se o ovakvom brodiću:



A sadašnja elektronika u njemu izgleda ovako nekako:



Dužina trupa je oko 60 cm. Razmišljali smo o jednom motoru i kormilu. E, sad pošto se ja ne razumijem baš u brode, dolazimo do brdo nepoznanica i nama novih stvari, kojih kod aviona nema, pa bih vas molio malo za pomoć... :D

A neke od nepoznanica su koji setup odabrati i malo oko vodenog hlađenja. Gledao sam slike malo, čitao nešto i shvatio da nema nikve pumpe za cirkulaciju, nego voda kruži sama. E, sad vidi se po slikama da ide neka cijev na kormilo, da li je to ulaz ili izlaz vode? Ako je to ulaz, gdje montirati izlaz?

Koji motor odabrati? Nešto oko 500 - 600W? Znam da snaga ovisi o propeleru i obrtajima motora, sad opet pitanje koji propeler i koliko KV motor. Imate li neku preporuku?

Pošto bi išao jači motor, mjenjali bi i osovine koje vode do propelera, jer smatram da su ovi plastični kardani možda preslabi za jače snage.

Kormilo bi išlo preko servo motora, samo opet pitanje koliko duboko mora biti u vodi, pošto je brodić tipa katamaran - u sredini je nešto više iznad vode.

Odg: Prerada kineskog RC katamarana - pitanja

Reply #1
Pozdrav...

točno si primjetio.. nema pumpe za hlađenje motora...
postoje dvije izvedbe sustava hlađenja... jedna je kako si primjetio da se ulaz vode nalazi na kormilu.. više se koristi kod brzih čamaca... voda ulazi u cjevčicu zati što se čamac kreće... i čim brže ide.. bolje se hladi...  izlaz rashladne vode se izvede negdje na bok ili na krmu čamca.
druga verzija je da se cjevčica izvede malo ispred propelera... i propeler dok se vrti stvara potlak i povlači vodu.. tada je to izlaz vode.. a ulaz se stavi negdje na dno. ovo riješenje je više za sporije brodove  jer da bi ulazilo dovoljno vode trup mora većinom biti  u vodi na ulaz nebi uvlačio zrak.

znači za gliser , a pogotovo ako propeler viri izvan krme je preporučljiva ova varijanta sa usisom na kormilu....

prop postaviš u sredinu.. a kako se danas radi većinom o poluuronjenim propovima ne smeta što ti čamac ima tunel na sredini....
kormilo postaviš izvan centra... i time poništavaš izboj krme koji je posebno izražen jer je samo pola propelera uronjeno u vodu.. znači ako se prop vrti u lijevo onda kormilo staviš na lijevi trup katamarana i obratno....



Odg: Prerada kineskog RC katamarana - pitanja

Reply #2
Hvala ti na pojašnjenju! Vidio sam oba sustava na slikama, pa mi tek onda nije bilo jasno, a sam nisam mogao shvatiti  ;D

Uzet ću u obzir te stvari o položaju propelera i kormila.  :)

Odg: Prerada kineskog RC katamarana - pitanja

Reply #3
postavljanja kormilasa boka :  to se radi kod V hull i rigera.... ako si gledao malo slike filmiće po netu obično katamarani imaju u komadu kormilo i shaft holder tak da ti je kormilo na njima u sredini pošto je i osovina ide po sredini...

hlađenje: nema ti veze kako ga ti postaviš ili koji tip glavno da hladi.... sve kaj je iznad 3s bi bilo dobro staviti hlađenje....

vidim da si napisao da bi stavio jedan motor..... hmm ja sam rasturio high wind da to napravim i sad mi je žao... ako imaš neku bolju stanicu pri ruci kupi sve po dva (motor,esc....naravno brushless) u toj vrijednosti koju si mislio odnosno da samo pripašeš na postojeće nosače.... jer i onako ja nebi sprobavao sa tom takozvanom jogurt čašom vratolomije sa skupom elektronikom....

osovine i prijenos naravno moraš mijenjati.... to ti je isto kao i sa rc autičima koji imaju plastične zupčanike ; možeš ti staviti jači brushed motor ali brushless na plastiku fakat mislim da neide...

Odg: Prerada kineskog RC katamarana - pitanja

Reply #4
kolko vidim imaš dosta mjesta za brushless motore ... nabavi flex osovine koje ti pašu u postojeće shaftove i nabavi shaft holdere.....  imaš na e bay, r2 hobbies.....

Odg: Prerada kineskog RC katamarana - pitanja

Reply #5
a sad kaj se tiče motora.... kaj ti bolje paše.... imaš sad i na HK-u brushless outrunnere sa vosenim hlađenjem ako te zanima.... meni su inače outrunneri bolje sjeli nekako kod čamaca.... možeš ga staviti i na airboat a i na zatvoreni tip.... a sad....
ti malo pogledaj kaj bi ti kupil pa ti budemo probali pomoći....
 za početak ti je bitno: prvo kolko hočeš da ti taj čamac ide (naravno bez vratolomija)
                                  drugo kolka bi bila cca težine gotovog jer prema toma računaš snagu motora

Odg: Prerada kineskog RC katamarana - pitanja

Reply #6
Hvala na trudu i pomoći! Pa ako bi trup bio preslab, može se ojačati stakloplastikom, tako da u tom pogledu mislim da bi trebao izdržati, jedino pitanje dal se neće prevrnuti kod vratolomija s većim gasom.  ;) Pa ono izvedba sa jednim motorom mi se čini jeftinije, možda i jednostavnije, jedino što treba zatvarati postojeće rupe od osovina i bušiti novu..

Naručen je ovaj set kormila, osovina i dodataka..
http://www.r2hobbies.com/32-3-rc-ep-epoxy-fiberglass-godspeed-u-catamaran-racing-boat-hardware-kit-rudder-shaft-propeller.html

Sad što se tiče motora i mase gotovog brodića neznam, al mislim da cca 1,5 - 2 kg. Pa ono na HK pod kategorijom brodski motori sami inrunneri, pa sam gledao ovaj:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__17715__XK3665_B_3190KV_Brushless_Inrunner.html

Motor bi ostao u tome brodiću, ja sam složio svoj Airboat sa outrunerrom od zagija i stvar funkcionira, jedino se još malo mučim sa vodom u trupu, pošto nisam sve zabrtvio kak treba  ;D

Možda je 1200W previše malo, ali bi se možda išlo na 2S bateriju, pa neki propeler s manjim korakom, pa je tu negdje  ;D Treba probati..

Odg: Prerada kineskog RC katamarana - pitanja

Reply #7
kolko sam čuo ti čamčići nisu baš namjenjeni za vratolomije/odnosno nisu baš stabilni na velkim brzinama, a sad ako ti imaš volju probati.... setup ti je odličan  za CATAMARAN, a za ovaj tvoj neznam.... možda malo prevelik broj okretaja al ok ako si ga već naručio....

jako ti je bitno za stabilnost paziti kako budeš to sve posložio unutra....

ako si mislil voziti na 2s mislim da ti se nije isplatilo uzimati tak dobar motor, jer takvi motori praktički pište za željom za jačim batkama.....

u svakom slučaju niko ne veli da na 3s nemožeš voziti, samo vjerojatno nebudeš mogel iskoristiti punu snagu motora baš radi nestabilnosti...

Odg: Prerada kineskog RC katamarana - pitanja

Reply #8
Naručen je ovaj motor:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__17716__XK3665_B_2500KV_Brushless_Inrunner.html

Znači 2500 KV, 1000W, 3S

i ESC 90A ovaj:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__28223__HobbyKing_90A_Boat_ESC_4A_SBEC.html

i još par sitnica, tipa stabilizatori neki..

Imam ja 3S bateriju, frend ima 2S, pa ćemo probati kako radi na 2S i 3S.

Hvala na savjetima, sada vrijedi probati kad stigne to što je naručeno, pa vidjeti kako će se ponašati  ;D

Odg: Prerada kineskog RC katamarana - pitanja

Reply #9
stabilizatori za catamaran???


Odg: Prerada kineskog RC katamarana - pitanja

Reply #11
tkz turn fins....kak bi rekel čovjek, za lakše skretanje

odnosno znala su se dešavati izletavanja modela kod veće brzine + naglog skretanja   ;D

Odg: Prerada kineskog RC katamarana - pitanja

Reply #12
Ajmo ovak....

ostaviti kineske igračke djeci kome su i namjenjene. Od fićeka nemožeš napraviti bolid formule 1 ma kakve mu spoilere, motor.. ovjes ili bilo koji drugi sustav ugradio.

Ovo je modelarski forum i ima i nacrta i savjeta i build logova i sveg ostalog potrebnog za složiti pravi model koji je od starta jurilica.. i kad se sve zbroji ne ispadne ništa skuplje od prerade azijskog uratka.
pozz K.

Odg: Prerada kineskog RC katamarana - pitanja

Reply #13
dada....slažem se za sve što si rekao u tom smjeru ako hoče formulu

jedino se ne slažem oko ovoga kaj si rekel za cijenu.... nebre biti isto ako radiš formulu ili preradu fičeka u "formulu"

ovaj kineski možeš staviti hobby staff a u formulu nebreš. neće biti formula 1 al bi mogao dogurat ajd recimo do nekvog coupe-a..... a za jeftine pare.