Skip to main content

Topic: Raspored žica ESC - motor? (Read 6100 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Raspored žica ESC - motor?

Radio sam crash test sa quadom, i imao sam takvu sreću da su mi se počupale žice iz motora (Rctimer 5010/14 360KV) i sad neznam jednostavno koja ide gdje pošto su sve tri crne koje dolaze iz ESC-a, a na motoru  su mi ostale samo licne od lakiran žice. Htio bi to pokušat spasit i spojit nanovo da mi prođe vrijeme dok stigne novi motor pošto pretpostavljam da će potrajat.

Stanje je sljedeće:





Pa molim pomoć ako može da nemoram vaditi ESC iz termobužira i proučavat manuale iako to ostavljam za opciju.



Pitanje 2, dal je tko previklavao motor a da nije profesionalac u tome? Ove 4 licne koje su najduže na slici su odmotane jedan krug jer su inače jako jako kratke pa neznam da li ću to moći uopće spojit nazad.

tnx
lp

Odg: Raspored žica ESC - motor?

Reply #1
1. Nije bitno


2. broj namotaja treba biti simetričan

Odg: Raspored žica ESC - motor?

Reply #2
To je bar jednostavno, dakle ovaj ti je motor namatan s 2 žice istovremeno, navoje koje si odmotao vrati nazad i izoliraj sve, shema spajanja je na slici, a čak i da ga cijelog premotaš ovaj motor ti nije kompliciran jer je širok i lijepo se da radit i umetat zavoje.  :)
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Raspored žica ESC - motor?

Reply #3
Ako sam dobro vidio ima 4 žice istovremeno, no probat cu odmotat jos jedan krug da vidim.  I čini mi se da postoji jos 1 žica koja nesluzi nicemu, kao da su krajevi licni svi u njoj.

Problem mi je što nemam s čime izmjerit debljinu žice, a i kad to napravim, sve trgovine po Varaždinu koje sam obišao nemaju lakiranu žicu. Idem sutra još kod čovjeka koji vikla motore pa budemo vidjeli hoće htjet prodat komad žice.


Odg: Raspored žica ESC - motor?

Reply #4
S ove slike ti bude malo jasnije.


Ako vidiš "četvrti" spoj onda ti je motor (tj. namotaji) spojen u Y (ponekad zvan i zvijezda spoj) - lijeva slika


Desno je tzv delta spoj.


Ako su ti ovi "batrljci" od žica prekratki za raditi slobodno odmotaj jedan navoj. Ti namotaji su ionak toliko neuredni da jedan navoj ne znači ništa.

if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Raspored žica ESC - motor?

Reply #5
Ok, odlično. Onda sutra letim :)


Odg: Raspored žica ESC - motor?

Reply #7
mozes bez problema za taj motor se koristi i 12 amperni esc tako da mozes sigurno  ;)

Odg: Raspored žica ESC - motor?

Reply #8
Jel ima neku vecu masu od onoga od 12A?
Jel ima kakvih razlika od toga 12A?
I ako radim quad dali moram imati sva 4 ista ESC-A?
Tj sva cetiri od 30 ili dva mogu biti od 12A a dva od 30A?

Odg: Raspored žica ESC - motor?

Reply #9
masu ti ima 100 posto vecu
ima razliku na tog si siguran da nebu zgorel od prevelikog opterecenja i nece se taj grijati
ak radis quad pa u principu nebi moral imat sva 4 ista ali jos nisam vidio da neko mijesa
za to mijesanje na quadu cekaj da ti iskusniji odgovore jer na takvo pitanje jos nisam nabasao

Odg: Raspored žica ESC - motor?

Reply #10
bok
 

 1 motor pogotovo za quad  trebaju biti istih karakteristika pa ako fali koji namotaj --to nije dobro jer motor ima
 
    drukčije karakteristike

  po slici je vidljivo da je jedna faza motana sa 4  žile istovremeno

  spoj motora je Y .
 
  ako trbaš pomoč javi na PM
Nemam snage da razmišljam.

Odg: Raspored žica ESC - motor?

Reply #11
Naručen je novi motor, iako sam skrpao ovako s jednim namotajem manje. Sad il nema toliko razlike il NAZA kompenzira dobro neznam. Uglavnom quad leti normalno, no budem zamjenio motor ipak.


Previklavo možda nekad budem, al tad sam išao linijom manjeg otpora. Htio sam letjet, a nisam mogao ni naći lakiranu žicu u Varaždinu.

 

Odg: Raspored žica ESC - motor?

Reply #12

žica se mjeri mikrometrom . NAZU kompenzira ali motor možda trpi jer nije strujno izbalansiran. tamo di fali namot imaš manju indukciju a
   time i manju snagu
Nemam snage da razmišljam.

Odg: Raspored žica ESC - motor?

Reply #13
Ja san nedavno nanovo namota jednog outrunnera,sve san lipo poslika pa bi moga jednu temu otvorit kako san to napravia i koje stivo san proucava,tako da se jednog dana mos i ti okusat u tome..nije uopce komplicirano i poseban je osjecaj kad znas da si ga napravia bas za svoje potrebe :D
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Raspored žica ESC - motor?

Reply #14
Ja san nedavno nanovo namota jednog outrunnera,sve san lipo poslika pa bi moga jednu temu otvorit kako san to napravia i koje stivo san proucava,tako da se jednog dana mos i ti okusat u tome..nije uopce komplicirano i poseban je osjecaj kad znas da si ga napravia bas za svoje potrebe :D

Bilo bi super kad bi napravio temu o tome, uz rezervne ležajeve i osovine netko tko ima volje nebi nikad morao bacati smrdane motore.   :)