Skip to main content

Topic: Budućnost autonomije leta: Dronovi na vodik će letjeti satima (Read 4968 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Budućnost autonomije leta: Dronovi na vodik će letjeti satima

Reply #15
A možda su na slici brushless motori tek okvirni prikaz. Možda će biti neki sistem motora sa turbinom, gje će vodena para pokretati lopatice, nakon što vodik izgori. Nešto kao jet ili turbojet ili.. nešto slično. Tko bi ga znao koja tajna se krije iza tog projekta i dali je isti ostvariv.

LP,
milan
---

Odg: Budućnost autonomije leta: Dronovi na vodik će letjeti satima

Reply #16
Kad vodu h2o idemo raditi elektrolizu svi znamo da dobijamo vodik i čisti kisik koji jako pospješuje izgaranje. Naime ako su izmislili novi elektrolizor koji je jako mali a daje puno vodika i kisika, što nije nemoguće u današnje vrijeme isključivo mogu ići na jett pogon. Naravno i neki novi tip batke lagane male i pune energije. Ako postoje mikro dronovi veličine pol upaljaća(neznam kako i gdje su sve strpali) nije nemoguće napraviti drona na vodik. Vjerujem da će zaživjeti ta tehnologija i u početku će biti jako skupa kao i sve u svojim počecima uz dobru reklamu.
Nekad su bile parne lokomotive a danas su svemirski brodovi od vlakova, ma imamo milion primjera koje u to vrijeme nije moglo biti nezamislivo ali vrijeme sve gazi tako da do napretka mora doci. Trenutno nama nezamislivo ali za par godina će nam se smijati naši mladji na čemu i kako smo sve letjeli....
Poslano sa mog starog HP compakt koristeći jedva vidljivu tipkovnicu!!!

Odg: Budućnost autonomije leta: Dronovi na vodik će letjeti satima

Reply #17
Gogy, problem sa elektrolizom je taj da se stvaraju plinovi (kisik na jednoj elektrodi, vodik na drugoj), koji pri nukleaciji (stvaranju mjehurića plina) - reduciraju aktivnu površinu elektrode. To je zato što su ti plinovi praktički izolator. Da bi se proces elektrolize poboljšao i ubrzao, potrebno je maknuti nekako te mjehuriće što dalje i što prije. Kod recimo pocinčanog lima, proces elektrolitičkog nanošenja cinka se radi tako da se čelične ploče vibriraju, tako da se stvoreni plinovi brzo otklanjaju. Jedno od rješenja je vibracija elektroda ultrazvukom - ultrazvučni transducer bi trebao biti spojen sa obadvije elektrode - anodom i katodom. Drugi način je prisilna (re)cirkulacija elektrolita (u slučaju pocinčavanja čelika, to je napravljeno "mučkanjem" elektrolita kada se same ploče vibriraju).

Za baterije ne znam. Ovo što je nama dostupno su dosta dobre baterije (mislim na LiPo), no vjerujem da postoje i bolje, ali isklučivo za vojne svrhe. Dobar primjer je Black Hornet.:

https://www.youtube.com/watch?v=4o7mRg74qcY

Samo 16 grama helikopter, a leti 15 do 20 miuta! Mislim da su to uspjeli reduciranjem nepotrebnih dijelova, kao što su vodovi od baterije do konektora, omot baterije, skratili žice između svih komponenti, izradili tijelo hellikoptera od izdržljivog, a opet laganog materiala itd.

Kad pogledaš recimo KK2 flight controller, teži 18.5 grama. Skineš LCD ekran, skineš nepotrebne konektore (trebaju samo oni koji se koriste), skratiš žice, reduciraš broj komponenti koje obavljaju zadatak stabilizacije leta, napišeš dobar i "zgužvan" firmware... mislim da bi se težina smanjiti na nekih 5 grama. Sama KK2 ploča (PCB) je vitroplast, iliti stakloplastika, koja je jako teška. Ako se stanji i napravi na savitljivoj podlogi (kapton materijal), uštede na težini su velike.

Naravno, nitko na ovom forumu, a i šire nema tih novaca da si priušti to iz zabave. Ako me pamćenje ne vara, cijeli komplet (punjač, FPV oprema, dva helikoptera) košta oko 60 000 dolara. Nama je to neisplativo, ali vojsci je to neprocjenjivo (za izviđanje terena).

Isto tako sve ostale napredne tehnologije, malo toga ćemo imati prilike ugrađivati u naše letjelice. Možda tek neka kopija sa lošim svojstvima, ali nikada "pravu stvar".

LP,
milan
---

Odg: Budućnost autonomije leta: Dronovi na vodik će letjeti satima

Reply #18

Samo 16 grama helikopter, a leti 15 do 20 miuta! Mislim da su to uspjeli reduciranjem nepotrebnih dijelova, kao što su vodovi od baterije do konektora, omot baterije, skratili žice između svih komponenti, izradili tijelo hellikoptera od izdržljivog, a opet laganog materiala itd.

Kad pogledaš recimo KK2 flight controller, teži 18.5 grama. Skineš LCD ekran, skineš nepotrebne konektore (trebaju samo oni koji se koriste), skratiš žice, reduciraš broj komponenti koje obavljaju zadatak stabilizacije leta, napišeš dobar i "zgužvan" firmware... mislim da bi se težina smanjiti na nekih 5 grama. Sama KK2 ploča (PCB) je vitroplast, iliti stakloplastika, koja je jako teška. Ako se stanji i napravi na savitljivoj podlogi (kapton materijal), uštede na težini su velike.

Naravno, nitko na ovom forumu, a i šire nema tih novaca da si priušti to iz zabave. Ako me pamćenje ne vara, cijeli komplet (punjač, FPV oprema, dva helikoptera) košta oko 60 000 dolara. Nama je to neisplativo, ali vojsci je to neprocjenjivo (za izviđanje terena).

Isto tako sve ostale napredne tehnologije, malo toga ćemo imati prilike ugrađivati u naše letjelice. Možda tek neka kopija sa lošim svojstvima, ali nikada "pravu stvar".

LP,
milan
---
Ovo san se sebe sitia kad san nekidan premješta komponente u modelu i kratia žice,olakša san ga za ravno 30 grama  :D
Koliko su bitne i neke "nebitne" stvari.

I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Budućnost autonomije leta: Dronovi na vodik će letjeti satima

Reply #19
Ante, upravo tako. Sve ovo što mi koristimo, a nađe se na tržištu je napravljeno kao višenamjensko (all purpose). Jedino ovisi o korisniku koliko je voljan petljati s tim stvarima. U tvojem slučaju, 'nagradio' si avion (ili quad, svejedno) sa olakšanjem od 30 grama (koliko god je cijeli avion/quad težak), a time i produljenjem leta, odnosno trajanja baterije.

Dobra ti je poanta oko bitnih i nebitnih stvari. Uglavnom, prvo se napravi da 'stvar' funkcionira, a onda se ide na optimizaciju. (Definitivno bi bilo lijepo da forum ima "thumbs up", da dam Anti veliki plus).

LP,
milan
---

Odg: Budućnost autonomije leta: Dronovi na vodik će letjeti satima

Reply #20
 ;D
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form