Skip to main content

Topic: Zagi FPV concept cigla (Read 4648 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Zagi FPV concept cigla

Zdravo svima!


Eto došao taj dan da pokažem što sam radio proteklih par tjedana...

Ideja je bila napraviti Zagija za FPV. Kako je gradnja tekla tako sam vidio sve više i više da postaje više concept nego pravi primjenjivi javijon jerbo se sa prvim korakom, ostakljivanjem dodalo previše težine. Kada prestane ova kiša će imati svoj maiden ali blago gospodu sumnjam u njegovo ponašanje u stvarnom svijetu...

Inovacija na samom Zagiju sa moje strane baš i nema jer sve je to već viđeno ali sam pokušao primjeniti što sam naučio na forumu u zadnjih 6 mjeseci. Budite blagi sa kritikama jer sam prvi put letio u proljeće...

Ono što čini ovaj Zagi meni zanimljivim je:

- Plavi 140 cm krila
- Ostakljen cijeli
- Metalni panti na elevonima
- Od epoxi/stakla poklopac za struju
- Wingleti ala X8 ali naravno bez postepenog savijanja
- FPV
- Alumijski nosač za motor
- Karbonske šipke u krilima radi čvrstoće (ko da mi je trebalo uz ostakljivanje, ko daska je krilo...)
- Sve žice provedene ispod kože
- Nula armirane trake korištene

I na kraju, iako vjerojatno neće letiti kvalitetno, znam točno što od ovoga primjenjujem na idućeg a što ne!!!

Eto! Komentirajte da još nešto naučim iz ovog čuda i držite fige da leti kad bude prilike!!!


Odg: Zagi FPV concept cigla

Reply #1
koji motor i bateriju si stavio? jer ako je tezak, to ce i baterije trosit

Zagi FPV concept cigla

Reply #2
Ma daj?! Ja cu bit sretan ak poleti! :)

Motor 2200
Batka 2150

E da, i znam za grijanje fpv i esc komponenata, sad krojim na poklopcu proreze za hlađenje.


Zagi FPV concept cigla

Reply #4
Haha hvala! I to je bolje nego nos u zemlju!

Odg: Zagi FPV concept cigla

Reply #5
super izgleda, nadam se da će letiti,
nego, čini mi se da je 1.2 FPV TX definitivno preblizu i OSD GPS senzoru i 2.4 RC RX-u.
sve je na nekih 15-20cm...

[attach=1]

trebalo bi tx na jedan vinglet,
a rc rx na drugi, gps u sredini ili prema rc rx-u.
no probaj, ako budeš zadovoljan dometom, super  :)

obavezno napravi rangetest,
to možeš i sada dok pada kiša, negdje se prošetaš 50m od stanice s modelom u rukama, prvo upališ mikro mod.
kako ti je okrenuta 2.4 antena? nije vodoravno?

2200 Kv je puno za FPV model, gutat će A a za malo potiska. s toliko lete mali klasični zagiji bez opreme na sebi.
idući radi s < 1000 KV a većom elisom.

koliko je težak AUW s batkom točno?

Zagi FPV concept cigla

Reply #6
Probao sam tu u hali, radi kroz cca 80 m plehnatih zidova?!

Odg: Zagi FPV concept cigla

Reply #7
što, rangetest u mikromodu ili u full poweru?

Odg: Zagi FPV concept cigla

Reply #8
By Tomislav_ZG

idući radi s < 1000 KV a većom elisom.

Istina, veća efikasnost ( potisak ) za isto štroma

Cigla??? Cigla po cigla ............

Odg: Zagi FPV concept cigla

Reply #9
super izgleda, nadam se da će letiti,
nego, čini mi se da je 1.2 FPV TX definitivno preblizu i OSD GPS senzoru i 2.4 RC RX-u.
sve je na nekih 15-20cm...

trebalo bi tx na jedan vinglet,
a rc rx na drugi, gps u sredini ili prema rc rx-u.
no probaj, ako budeš zadovoljan dometom, super  :)


Aaa kužim da je, pogotovo kada sam vidio tvoj review onog stavljanja 2 m razmaka na X8. Primljeno na znanje, na idućem stavljam potpuno na suprotne strane. Naručio sam si i onaj alat za stavljati konektore pa ću moći to finjak posložiti. Misliš da gps senzor smeta nećemu? Pa on je samo primaoc, zar ne?! Ili misliš da on smeta nečemu?

obavezno napravi rangetest,
to možeš i sada dok pada kiša, negdje se prošetaš 50m od stanice s modelom u rukama, prvo upališ mikro mod.
kako ti je okrenuta 2.4 antena? nije vodoravno?


Testirao sam u micromodu i čini mi se sve okej. U full power cijeli setup radi uredno po hali, onak kak sam napisao. Iznenadila me malo snaga fpv opreme, kamo god se šećem po firmi, drži se signal super.
Antena 2.4 je vodoravna, provedena ispod kože ravno od receivera. Misliš da ju je trebalo drugačije staviti?

2200 Kv je puno za FPV model, gutat će A a za malo potiska. s toliko lete mali klasični zagiji bez opreme na sebi.
idući radi s < 1000 KV a većom elisom.


Obećajem poslušat savjet, surfam po netu za prikladnim motorom i propom. Da li preporučuješ koji? Rado bi stavio folding prop ko na tvojem X8... Što misliš o tome?

koliko je težak AUW s batkom točno?


Težina je magičnih 1,6 kg sa svim on board uključujući gopro i žvaku za dobru sreću na krilu. :)
Mogao sam ga raditi od iverice, bio bi šuplji iznutra pa bi možda ispao nešto lakši... Hahahaha
Osnovni zez je bio krivi pristup ostakljivanju gdje mi je stiropor progutao epoxija do te mjere da sam morao ići kupiti još da bi imao za drugu stranu... Hahaha
Uglavnom, jučer me nazvao Plavi i kroz zajedničko smijanje objasnio kako se to radi...

No dobro, ono što primjenjujem na sljedećem:
- staklo na urezu za motor - u uglovima zbog čvrstoće i montiranja motora
- staklo po rubovima poklopca jer se super prima na stiropor i omogućava slide in poklopac
- poklopac
- razmicanje FPV TX, OSD GPS i RC RX maksimalno
- motor sa <1000 KV i većom elisom
- veća batka ili dvije u V kao što sam Stipu vidio da stavlja
- metalni panti
- drugi materijal za elevone, ovaj je premalo krut. Dobar je kad spojiš sa duck tapeom ali ne za ovo. Još neznam koji da stavim. Balza mi se čini nježna...
- karbonske šipke u krilima
- aluminjski nosač za motor
- i vraćam se na selotejp za oblaćenje krila. Iako sve što Plavi kaže oko ostakljivanja ima smisla, žao mi je usrat još jedna krila a da ne letim. Pa idem malo ipak ziheraški...



Odg: Zagi FPV concept cigla

Reply #10
dođi tam na livadu u nedjelju pa ćeš vidjeti jel sve radi kako si zamislio.
Možda bude ok za tvoje potrebe dometa, svatko radi model za sebe i svatko ima svoja očekivanja, bitno da si ti zadovoljan.
No dok ne probaš, nebuš znao.


gps prima zračenje od satelita u orbiti,
a pošto je satelit jaaaako daleko naspram video TXa udaljenog 10cm
koji radi na otprilike istom dijelu GPS spektra ~1.2GHz, može ga ometati,
bilo u pogledu preciznosti, produljenog aquisition timea ili čak do te mjere da ne može dobti ni 2D fix dok radi VTX.

[attach=1]


ne trebaju ti neka posebna kliješta za te konektore, skineš izolaciju, gurneš kabel u pin, srtisneš običnim kliještima malo da drži za dio s izolacijom,
pa onda zalemiš otvoreni dio kabela,
ja sebi sve kabele lemim, jer mi nije jednom ovaj što dođe zakrimpan ispao van... a kada je lem onda nema šanse  :)

antenu od RC linka OBAVEZNO okomito.
pošto imaš jednu, bolje da lovi signal u smjeru horizonta sve strane modela podjednako, a 'rupa' da bude ispod i iznad modela.

onako bi imao 'rupe' na dvije bočne strane ili prema naprijed i straga, ovisi kako si ju polegao.
što može biti vrlo loše kod leta na fpv, jer ideš dalje od sebe i kada se zaokreneš možeš ispasti iz dometa.
(pogotovo jer letiš na 2.4 a ne 433)

whip antene ti ovako zrače



možemo bez beda svi troje u zrak jer svatko leti na svojoj frekvi, pa ako nekome i ispadne video link,
može se u kriznim trenucima pomoći s preostalima, tipa skreni lijevo, desno, gore dole...
no s tim FPV linkom od 500mw što imaš gore, te poštenim antenama, 2.4 RC link prvi ispada, sigurno.


Odg: Zagi FPV concept cigla

Reply #11
Hvala na informacijama!

Di nabavljaš ovo tanko kablovinje za to pospajat?
A ovo za motor i prop... Koje bi mi ti preporučio?

Ideš! Nisam ni slutio ovo za antenu... Onda ju moram fiksirat nekakvom žicom da stoji okomito...  ???

Odg: Zagi FPV concept cigla

Reply #12
ma ne moraš žicom :)
antena je površinom i dimenzijama mala i na nju ne djeluje ne znam kakva sila dok model leti.
samo učvrsti kabel u trupu da aktivni dio antene bude vani i okomito.

tanke žice ima u chipoteci,
ali kupujem tu, daju na metre:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__376__377__Hardware_accessories_-Servo_Wire_Servo_Plugs.html

22AWG za serva, a 26awg za spajati prijemnik s OSD-om i slično...

što veći AWG, to tanja žica
http://en.wikipedia.org/wiki/American_wire_gauge

Odg: Zagi FPV concept cigla

Reply #13
Nego nisi mi rekao što misliš o o motoru...
Da li misliš da je tvoj setup sa X8 pretežak da ga stavim na ovo moje čudo? Tak i onak kao što znaš razmišljam o X8...
Onda kad recimo u proljeće-ljeto uzmem X8, mogu to sve prebaciti na njega.
Jedino što mi iz tvog setupa nije bistro je koji si uzeo H mount. Vidim da ih imaju sa pitchem tu i tamo, jedino neutral nije na stocku.

Zagi FPV concept cigla

Reply #14
Hej Tomislav, eto da ne kažeš da ne slušam savjete! Smontirao sam video transmiter na kraj krila i vidi antenu od rc receivera!

Još jednom hvala na posuđenom kabelu!!!