Skip to main content

Topic: Snimanje iz zraka kao obrt, odvojena tema (Read 10792 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Snimanje iz zraka kao obrt, odvojena tema

Pozz!
Napravio sam ovu temu odvojeno od glavne da bude manje komplicirano, a vjerujem da ima ovdje dosta ljudi koje upravo ovo zanima.
Dakle, imam quadcopter, ispod 5 kg, i kao dodatni posao katkada snimam mladence u parku, aute na parkingu, neke radove itd..
Plan je otvoriti obrt koji bi povremeno imao posla, znači nitko zaposlen, tek toliko da snimanje bude legalno naplaćeno.

1. Koliko sam shvatio trebao bih imati identifikacijsku naljepnicu na modelu.
2. Također bi trebao složiti i potpisati izjavu da znam letjeti i sve to, te ju poslati u Agenciju.
3. Moram imati neki operativni priručnik uza se cijelo vrijeme (isprintam s neta?)
4. Za svaki let moram ispuniti neku papirologiju, kao neki dnevnik letenja.
5. Za letenje negdje van grada(lokacije klase 1 i 2) nije potrebno imati 6 ili više motora, tj padobran.
6. Ukoliko bi letio u gradu, park npr. lokacija klase 3, tada moram imati barem hexu ili quad s padobranom, sve ispod 5 kg.

Jesam li nešto propustio?

Odg: Snimanje iz zraka kao obrt, odvojena tema

Reply #1
što se obrta tiče... raspitaj se o doprinosima, to ti je najbitnije, ovo ostalo je manje bitno što si naveo

Odg: Snimanje iz zraka kao obrt, odvojena tema

Reply #2
u obrtu je odgovorna osoba ona koja ga je otvorila, dakle sav dug koji se stvori tjekom poslovanja podmirit če osoba koja ga je otvorila, znači teretit če se na imovinu i biti blokirani svi računi sve dok se dug ne podmiri neče biti mira, obrtnici nisu mali ljudi nego ljudi koji imaju velik prihod i dobro uhodan posao

Odg: Snimanje iz zraka kao obrt, odvojena tema

Reply #3
Nikako obrt zakopat češ se.
Sve se to da ugurat u udrugu/klub, treba  ti samo još dvoje ljudi i kreativan statut udruge,
 naime tako to rade naši političari pa smatram da nije ludo prepisivati od njih


 8)

Odg: Snimanje iz zraka kao obrt, odvojena tema

Reply #4
Nema doprinosa, nema nikog zaposlenog. Ja posao imam i plaćene doprinose, dakle radi se o paušalnom obrtu. Imam viška par tisuća kn i voljan sam ih riskirati u godišnja davanja za takav obrt pa da pokušam legalno, kao neki dodatni izvor zarade, ipak, iz Osijeka sam, a ovdje moraš radit 2 ili 3 posla da bi došao na prosječnu hrvatsku plaću -.-
No, nastranu sad jel to obrt, doo, udruga ili štogod..bitno mi je da točno skontam ove zakone

Odg: Snimanje iz zraka kao obrt, odvojena tema

Reply #5
A zašto već u startu prije nego otvorili obrt razmišljate ako ostanete duzni ode sva lova i nekretnine gazdi obrta, misljenja sam ako vec sada vidite da budete ostali duzni ili Vam biznis ne ide moja je sugestija nemojte nista otvarati, a isto tako i na firmi ako napravite dug morate ga platiti isto kao i u obrtu, danas svi traze zaduznice s jamac platac tako da vam je to isti k. a kaj se tice udruge ona je neprofitabilna organizacija i tu mozete raditi,ali novfce nemrete sebi isplačivati tako da to otpada.

Lp
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: Snimanje iz zraka kao obrt, odvojena tema

Reply #6
ja sam u postupku istom kao i ti  ;) j.d.o.o. je bolje rješenje
MAK Zapad   -    ZK Rode Prelog  - 
https://www.facebook.com/progressof/?ref=bookmarks
Quad micro+mini, Hamer X-8, Dex min, T-Rex 500, Tarot650Ironman X8 Futaba 14SG

Odg: Snimanje iz zraka kao obrt, odvojena tema

Reply #7
Ljudi, molim vas, manimo se sada te tematike oko obrta, udruge i toga...
Da ne zatrpavamo temu sporednim stvarima...
Htio bih da sve bude jasno po pitanju zakona jer ima ljudi koji isto traže ovu informaciju, a na onoj glavnoj temi ju je teško pronaći među 15 stranica

Odg: Snimanje iz zraka kao obrt, odvojena tema

Reply #8
Da ali trenutno je ovo prijedlog zakona, tako da iz ovog svega dok se ne definira teško je reći sto je kako je, jer se sve stvari mogu tumačiti na više načina
Trebalo bi možda pričekati poslije radionice, možda će mo svi biti imalo pametniji
Lp
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: Snimanje iz zraka kao obrt, odvojena tema

Reply #9
Sigurno hoćemo, ali ne bi bilo loše sve ovo pohvatati pa možda uputiti kakv pametan prijedlog ne bi li se zakon malo prilagodio i bio liberalniji.
Ipak, kopiramo neke vanjske zakone, valjda, a kod nas nema previše modelara, posebno ne onih koji imaju fpv i snimaju iz zraka.
Vjerujem da u Austriji, Njemačkoj, UK, Americi, ima puno više ljudi koji su mogu priuštiti razne letjelice, stoga su i opasnosti od materijalne štete, narušavanja privatnosti itd. puno realnije nego kod nas.

Odg: Snimanje iz zraka kao obrt, odvojena tema

Reply #10
ovdje nečeš naći pravi odgovor

Odg: Snimanje iz zraka kao obrt, odvojena tema

Reply #11
Sve je drugo bolje, samo nemojte otvarati obrt. Svaka tri  mjeseca morate plaćati komori i svaki mjesec svojoj općini. Ako ne radite u firmi onda morate plačati i svaki mjesec mirovinsko i još puno nameta za koje i ne znam da postoje. To sve plaćate dali imate posala ili nemate. Otvaranje obrta se nikako ne isplati. Nađite nekoga ko već ima obrt za snimanje, slikanje i slično pa se dogovorite s obrtnikom da snimate iz zraka za njega i napravite ugovor o djelu. To Vam je isplativije, a sve je legalno. 8)


Odg: Snimanje iz zraka kao obrt, odvojena tema

Reply #13
Hm .. ja sam u procesu otvaranja obrta za dizajn i fotografiju i ugurao bi i to snimanje iz zraka, ali nigdje na popisu obrta ne vidim snimanje iz zraka:
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2007_06_58_1870.html




tp ti je pod "fotografske djelatnosti"
MAK Zapad   -    ZK Rode Prelog  - 
https://www.facebook.com/progressof/?ref=bookmarks
Quad micro+mini, Hamer X-8, Dex min, T-Rex 500, Tarot650Ironman X8 Futaba 14SG

Odg: Snimanje iz zraka kao obrt, odvojena tema

Reply #14
napravite ugovor o djelu. To Vam je isplativije, a sve je legalno. 8)

hmm, ugovor o djelu.... jeste upoznati s tim da se državi daje još toliko novaca koliko je isplaćeno "na ruke" čovjeku. Ne mislim stvarno na ruke nego ono što čovjek dobije. Ako je dogovoreno 2000kn čovjeku, državi se mora dat još 2000. Tako da ne znam koliko je isplativije.