Skip to main content

Topic: pitanje u vezi F5J kategorije (Read 2985 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pitanje u vezi F5J kategorije

pozdrav ljudi, zanima me koji se motori koriste u kategoriji koja nije F5J.N nego normalnoj, tipa u kojoj se lete modeli Xplorer, Shadow, Vision i te vrste, i kad bi gradio ista stvar, dal se određuje dozvoljena snaga prema površini ili ima neka caka, ili još bolje bi mi došo pravilnik za f5j (standard ne N), molim vas da mi pomognete oko togm jer neznam ništa o tome....

Odg: pitanje u vezi F5J kategorije

Reply #1
nisam baš neki ljubitelj elektronike, i nebaratam previše sa pojmovima wata i tih stvari, smo znam da imam brašles od 35A i da bi ga htjeo stavit u nešto da ga iskoristim, na slovenskom forumu sam vidio neke klipove sa tekmi, i tamo oni mjere sa nekim uređajem NEŠTO? oko eleise, kolko vuće, obrtaji ili slišno, a neznam šta, i gledaju li po tome snagu motora. koja je razlika u pravilniku sa unlimited i N kategorijom?
NIJE MI JASNO: ako na unlimited klasi nema ogranićenja sa motorom, a u N klasi sa zna da je jedinstveni motor klase 400 i nesmije se jaći uzet, onda praktički u toj unlimited klasi pobjeđuju oni sa većim motorima i elisama (jer mogu dospjet na veću visinu) i naravno sa velikim modelima??? ???
ZAKLJUČAK: totalno sam sad zbunjen......... :'( :'( :'( :'(

Odg: pitanje u vezi F5J kategorije

Reply #2
Karegorija F5J Unlimited ima jednu specifičnost a to je da ne pobjeđuje onaj s najačim motorom i največim modelom, nego onaj tko je najiskusniji i najbolji pilot. Stvar je u načinu takmičenja. Takmiči se na način da je ukupno vrijeme leta 600 sekundi ostvareno vrijeme je od trenutka gašenja motora do sletanja, drugi dio je preciznost sletanja.
Znači model s vrlo snažnim motorom poleti i motor radi 15 sekundi model je na 300 m i bez večih problema može ostati u zraku još 585 sekundi ukoliko sleti točno u šestotoj sekundi. Tu netreba puno znanja i vještine ako ne uzmemo u obzir da ćeš uvijek sletjeti a da ti je vrh modela unutar 100cm od zadane točke i da ti je vreme sletanja unutar 598 i 600 sekundi. Pobjeđuje se na način da ti motor radi 5 sekundi i da ćeš  sletjeti a da ti je vrh modela unutar 100cm od zadane točke i da ti je vreme sletanja unutar 598 i 600 sekundi.
U prvom slučaju ostvareno vrijeme je 585 a u drugom 595 i to je pobjeda.

Još uvijek ostaje problem da treba sletjeti idealno u prostoru i vremenu, i nakon nekoliko stotina startova to nije jednostavno, a tek odlučit se na kratki rad motora i pronači termiku da te digne i da ostvariš potrebno vrijene.
Kategorija je u klasi Formule 1, očekuje se da imaš savršeni model isto tako savršeni setup ali onda moraš imati i savršenog pilota.
Važeći pravilnici su na: http://www.aeromodelarstvo.net/pravilnici.asp

F5J Unlimited bi trebale biti ekipe a ne pojedinac i to u sastavu: direktor ekipe (recimo Pavlek iz skijaške reprezentacije), metereolog (iz America CUPa) Inženjeri aeronautike za održavanje letjelica, Inženjeri elektrotehnike i strojarstva za održavanje pogona i elektronike i na kraju pilota.

Ili napraviti obiteljski tim sličan Kosteličima. Naravno da Hrvatska ima takav tim.

To su gospoda:
Arijan Hucaljuk pilot
Milivoj Hucaljuk sve ostalo i pilot

Pogledaj video: http://www.flyfreak.net/jedrilice/ovo-se-zove-jedrenje/

U F5J Unlimited Arijan sigurno sleče između 598-600 i unutar metra, nek ga netko ulovi kad je rad motora 0 sekundi ;D .

MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO

Odg: pitanje u vezi F5J kategorije

Reply #3
Hvala Kobac na ljepom objašnjenju, sad mi je jasno, vidio sam onaj snimak još prije, znam tko su Hucaljuci, sam sam svjedočio njihovim uspjesima skoro 8 godina, Milivoj mi je bio letni instruktor nekoliko godina, a letio sam u ekipi 2 Slavonskog Broda u kategoriji f3j, a nekad kad nije bilo Josipa, i u 1. ekipi sa Milivojom i Arijanom. Jako puno su me naučili o letenju i jedrenju, smatram da sam imo savršene ljude za učenje letenja.
neznam zašto nemogu skinut ni jedan takmićarski pravilnik, otvori mi se poruka erorr on page 404, i da nije dostupna.


Odg: pitanje u vezi F5J kategorije

Reply #5
hvala na trudu, ali nećete vjerovat, neće mi otvorit na na exploreru ni na mpzili, javlja se erorr on page...
baš nemam sreće.... :(

Odg: pitanje u vezi F5J kategorije

Reply #6
Za Unlimited kakav se eksperimentalno vozio kod nas prošle sezone nemaš neka ograničenja osim investicije.
Što se tiće 'male klase' pogledaj ovo:
http://www.aeromodelarstvo.net/Forum/forums/thread-view.asp?tid=1673&start=66


Damir

Oprostite Damire što nisam odgovorio na vaš dio, u f5j-n sam upućen i o tom znam dosta i letim tu klasu. Sad , mnogi će pitat šta me nevide na tekmama?, nažalost, ograničen sam zbog posla, kuhinja preko ljeta, sezona ugostiteljstva, znate kako to ide, nema slobodnog dana a kamoli vikend, samo poso, tako da se nemogu odazvat na većinu tekmi preko ljeta, ali potrudit ću se za ove koje su u 4. i 5. mj. vrlo rado bi vas volio upoznat da malo prodiskutiramo o iskustvima i svem šta ide uz to, pa i da pivu popijemo... :)