Skip to main content

Topic: rusenje mlaznog aviona (Read 73201 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #30
Nema tu Krpanja,sve moze obicno da stane u Plasticnu Vrecicu,
bavim se Modelarstvom 55 godina pa mi to dodje kao normalna posljedica ili greske Pilota ili Elektronike

poz.Iv

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #31
Au. Ma mislio na turbinu. To je ipak najvredniji/najvažniji dio :)

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #32
U mom selu se kaze:
Ne se*i tamo gdje jedes.

HVALA TAKODJER !
pa ti si tamo i znas da je tako ili ?
poz.Iv
Odosmo u off topic.
Ja sam na sve i jednom forumu koji sam nasao. Ne ocjenjujem rad foruma. Forume koristim kao mjesto, alat, da pronadjem informacije koje mi trenutno trebaju i zatrazim/pruzim pomoc kolegama.
Mislim da sve ostalo ne spada u tematiku foruma i kao takvo ne treba na njemu ni da bude.
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #33
[attach=1]
 Mlaznica m. motora mora biti stabilno napravljena , jer je tamo ogroman protok usijanog zraka i velikog pritiska .Losa napravljena  mlaznica ima veliki utjecaj na rad mlaznog motora  ::) 8)
[attach=2]
 Moj aparat za tackasto zavarivanje , moze RVS limove debljine do o,5 mm sigurno da zavaruje, on je neophodan za izradu turbinskih konponenata  8)
[attach=3]
 Ovo je moj alat za busenje turbinskih kola , jedan alat je za 66mm turbinsko kolo a drugi je za 70mm t. kolo .Busenje pocinje sa vidija busilicom 'na promjer ,7,5mm onda se rupa poravnava sa napravljenim tokarskim nozem od dobre busilice za beton , konacno se sa brusenjem dobiva precizna rupa od 8mm (rupa mora tako da je izbrusena ,da turbinska osovina malo teze ide unutra)  naravno sve radnje se vrse na tokarskom strojou , Na takav nacin mi amateri dobivamo odlicne rupe turbinskih kola (ni profesionalne rupe nisu nista bolje od ove opisane)  ::) ??? 8)

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #34
[attach=1]
 Javila se greska kod moga tipkanja  >:( :'(, tekst o mlaznici pripada ispod ove slike  8)

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #35
Jedan od razloga zašto sam u ovom hobiju jest i tehnologija i tehnološki izazovi koji se postavljaju pred graditelja letjelice. Ma, kad vidim ovako nešto odmah mi dodje toplo oko srca  :). Cvetko, tvoje iskustvo i znanje o turbinskim tehnologijama pod hitno treba pretvoriti u neki manual, knjigu, tutorial.... svaka čast!
MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #36
Jedan od razloga zašto sam u ovom hobiju jest i tehnologija i tehnološki izazovi koji se postavljaju pred graditelja letjelice. Ma, kad vidim ovako nešto odmah mi dodje toplo oko srca  :). Cvetko, tvoje iskustvo i znanje o turbinskim tehnologijama pod hitno treba pretvoriti u neki manual, knjigu, tutorial.... svaka čast!


Slazem se s tobom,
rijetko se nadje netko tko deset Godina izradjuje Motore,
Cvetko je ovdje Kapital !
Iv

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #37
Jedan od razloga zašto sam u ovom hobiju jest i tehnologija i tehnološki izazovi koji se postavljaju pred graditelja letjelice. Ma, kad vidim ovako nešto odmah mi dodje toplo oko srca  :). Cvetko, tvoje iskustvo i znanje o turbinskim tehnologijama pod hitno treba pretvoriti u neki manual, knjigu, tutorial.... svaka čast!
  sa postovanjem , zamolio bih vas da mi ne saljete pitanja na moj privatni  mail nego da na ovome sajtu diskutiramo , pa ce od te diskusije da ima koristi sira publika , s postovanjem cvetko  8)

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #38
Fantastičan probni stol!!! Izvrsno mi je to kaj na tim stiolivima ima toliko crijeva, žica, prekidača baterija i onda to moraš smestiti sve u model.....kako neobjašnjivo!! Dobro, ne baš sve manometre i ostalo, ali ima toga.
Cvetko...svaka čast drago mi je što si se pojavio na ovom forumu!

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #39
  [attach=1]
   ovo je moj najnoviji experimentalni difizor , frezanje je izvrseno manuelno namjenjeno za turbinu od   
   12  kg potiska kompresor je 70 mm promjera a turbinsko kolo je 66 mm promjera , nije jos                 
   u potpunosti zavrsen  :) 
  
   [attach=2]
  
   ovo je turbinski vanjski plast mi to ovdje zovemo ketel  napravljen od rvs 0,5 mm lima vrlo je stabilan pa kod jacih udesa sa avionima turbina pretrpi malo stete , ili prodje bez nje . On je naravno isto domace proizvodnje , i u usporedbi sa ketelom od gas boce koja je mekana to jest debjina lima je samo 0,35 mm kod prvog udesa sa avonom sva se deformira to sam dosta puta vidjeo u praksi kod nas .  ::) 
   [attach=3]
  ovdje se nalaze pomocni alati za izradu turbinskog vanj. plasta ukljucujuci matricu za presovanje            
  zadnjeg   poklopca i alat za presavijanje lima da bi se uklopile dvije povrsine lima na plastu osim
  toga dva velika koluta sa osovinom sluze za formiranje ,tackasto zvarivanje , i za poravnjanje
  turb. plasta na tokarskom stroju  ???
  [attach=4]
tu se nalaze pomocni alati za pravljenje ispusne dizne od 70 mm i jedne od 66 mm te konus sa al-
luminijskom konusnom presom , naravno tu se mora dosta i rucno da radi potrebno je malo vjestine
 rada sa metalom i limovima i jos nesto bez aparata za tackasto zavarivanje to se ne moze uspjesno
 da napravi za amaterske potrebe ( kako se ono veli vise puteva vode u Rim)  :)

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #40
najveći su problem, meni se čini , ovi specijalni alati koje moraš prvo napraviti da bi mogao dobro napraviti kučište, komoru i ispug i ostalo. Ja sam se koristio srugačijim metodama, limarskim trikovima koji zahtjevaju samo par alata kojima se sve piga pa se na ruke oblikuje u tiče malim plastičnim čekićima, rezultati nisu loši, ali za više komada zahtjevaju puno posla i umjetnički rad.
Lijepi konusi u svakom slučaju, ja sam za tebe cvetko što se tiče opreme potpuni amater. Nadam se da bu se to uskoro promjenilo.
BTW, koristiti ću sličan difuzoe na svojem, koncept kompresora i turbine je isti kao i tvoj..hehe. braća po motorima


Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #42
Turbina sa ovakvim difuzorom u kombinaciji sa 70mm kompresorom i turbinom daje oko 180N potiska.
Vrijedilo bi pokušati:
http://www.google.hr/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBkQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.rcuniverse.com%2Fforum%2Ffb.asp%3Fm%3D8007879&rct=j&q=ut%20160&ei=FDCzTaf8NISBOvCP8K0J&usg=AFQjCNGcgrkU1wOX1NuZ9uHsCTRyj-LhdQ&sig2=MLoIooxAC_MbdJDzCs2A9g&cad=rja
    :D :D :D .. garrett kompresor broj 179 - 0024 u kombinaciji sa 70 mm turbinskim kolom daje 18 kg  tu isto imam ( to sto si mi poslao)   a ja sam predstavio difuzor isto za 70 mm komprasor ali broj kompresora garrett 179-0022 i turbinsko kolo 66 mm  daje oko 12kg potiska , neznam dali ces to sve razumeti sto sam ti to napisao ??  ::) :D :D :D ??? 

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #43
Gerald Rutten je dobio 18KG potiska sa malo većim (74mm)kompresorom,70mm turbinom i spiralnim difuzorom.Klasičan UT160(70mm kompresor i turbina,KJ66  style difuzor)daje 16kg potiska.

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #44
Gerald Rutten je dobio 18KG potiska sa malo većim (74mm)kompresorom,70mm turbinom i spiralnim difuzorom.Klasičan UT160(70mm kompresor i turbina,KJ66  style difuzor)daje 16kg potiska.

 ??? kolega ja te ne poznam , ali sto si do sada svasta napisao ja te savjetujem da ostavis taj hoby , ili pisi nesto ozbiljno o njemu . Gos. ruttena (plagijata)znam jako dobro i njegov rad i na njega necu da uzaludno rijeci trsiti. Jos jednom ut160 kompresor garrett broj 179-0024  70mm,  turbinsko kolo 70mm vortex difuzor (novi difuzor od ut 160 )   daje 18 kg potiska  to je poznato vec 2 godine ?  neznam dali ces razumjeti to sto sam ti napisao  :D ;D :D