Skip to main content

Topic: RES (Read 40826 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

RES

Malo sam gledao što bi se moglo graditi preko zime i naletio na relativno novu RES (Ruder, Elevator, Spoiler) klasu koje je zapravo nastala u Turskoj i proširila sa na Njemačku i Austriju. (Insideri će znati vezu turske i njemačke).

Jedrilice su drvene (smiju imati karbonsku cijev za ramenjaču i boom, te sitne karbonske dijelove poput podložaka za vijke, horne i sl. Ali nikakvi drugi kompozitni konstruktivni dijelovi nisu dozvoljeni - sve drvo). Maks raspon 2m.

Start je sa 30m (rasteže se na 60) Bauhaus gumene špage 8mm i 100m sajle.

Leti se 6 minuta (radno vrijeme 9) i slijetanje u točku. Bodovanje je -1 za svaku sekundu ispod 6min, -3 boda za svaku sekundu preko 6min i -1 za svakih 10cm od točke slijetanja ( njemci su tu još zakopmlicirali sa kutom modela u odnosu na liniju slijetanja). Nema zajedničkog starta nego se ispucava sukcesivno ovisno o broju guma. Jedan mjerač komotno odradi dva letača.


Malo sam pričao s letačima na livadi i pokazani interes je zanimljiv.

Ukratko zanima me postoji li interes medju nama koji se ionako vidjamo po kanalu, preljevnici itd. za jednu malu ligu - sve neobavezno, garnirano dobrom zabavom uzbudjenjem i pobjedničkom pivom.


Par primjera modela, zanimljivo je da i stari tradicionalni modeli konkurentno lete.

Cnc kitovi su na razini 100€ ali u domaćoj radinosti ide i sa puno manje.

[attach=1]

[attach=2]

[attach=3]

[attach=4]

[attach=5]


if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: RES

Reply #1
Zanimljiv prijedlog koji bi unio dodatnu draz u vikend letenje i da se podjetim kako sam nekad dobro joticario :)

LP,
      Sasa

Odg: RES

Reply #2
+1 (nije da sam jotičario ali sam za)

Odg: RES

Reply #3
Dakle start je bungee, nebi vjerovao, ali to nije baš uvijek lako izvesti, evo jedne snimke od prije valjda xx godina sa juniorom: iscurio sam sa drvenjakom ko' papak nakon 1 minute ! 30 metara 'narkomanke' i oko 100 m flaksa, vidi se moment kada se bungee odvoji - pada zastavica.

+1 ako u RES nije uvjet 'S', jer mi se neda ugrađivati spojler !  :D

Damir

http://www.youtube.com/watch?v=EesitzCHmi4


Odg: RES

Reply #4
Ovo je zanimljivo, i ja sam za
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: RES

Reply #5
@Diogen - naravno da S nije uvijet - to je ionak na tvoju štetu  :D

Dobro si ga izvukel na gumi.

Ideja je: jednostavno, jeftino, zabavno - svi imaju istu teoretsku visinu starta a dalje kud koji mili moji. I sve bez koliko A pa prop, pa timeri limiteri, pa flapsevi, faze leta, kompoziti bla bla bla.

E da i nema zapikavanja   Zapikavanje = 0 bodova.

Budem prevel njemačka pravila pa skrižamo kaj je viška i ostavimo razuman okvir.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: RES

Reply #6
Dobra je to ideja, dečki, zememo naše stare pile, 2-3 serva, lipo+bec i vozi Miško!
Ajmo se potruditi?
Damir

Odg: RES

Reply #7
Eto i mene sa ZA!
Zadnji put sam se tekmal sa A-1 i slobodnoletećima sobarima prije 30-tak godina ;D ;D ;D
Ajde link za kakav kit!
Spektrum DX8
Predator 650,Robocat 270,Dji Mavic air,Omei2000EP,Flamingo,Cyclone-E,Curare 40,Nemesis 60,MPX funracer,Mustang,WotXL,Meridian

Odg: RES

Reply #8
Ajde link za kakav kit!
Ma koji kit Dražen, sljepi Clark-Y ili SD4083 od stiro+balsa, napravi trup od malo špere i balse , stabovi mogu biti od 4 mm pune balse i to je to. Tjedan dana zezancije i na banđiju si !
 ;)
Damirt

PS. Faldomak, može li Guppy ako skinem krakove elise ili ih slijepim sa power tape uz trup da se ne mogu vrtiti? :-\


Odg: RES

Reply #10
Spisak modela sa RCNetwork Wiki (nije ažuran)

http://wiki.rc-network.de/index.php/Kategorie:RES-Modelle

Forum

http://www.rc-network.de/forum/forumdisplay.php/262-RES


Meni je nekak za oko zapel: RESi

http://www.modellbau-thiele.de/

_________________________________________

Kak se dogovorimo - zakaj ne i elektro jedrilica ako je motor odštekan (prop zaljepljen ili tak nekaj) - naravno ako elektro krilo izdrži bungee.



if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: RES

Reply #11
RES je ono što je naša nacionalka trebala biti, drvenjača s tri (četiri) serva. Svatko ju može izrezat i zalijepit, materijal je lako dobavljiv, a cijena razumna. Ostaje samo vještina izrade i letenja kao stvarno mjerilo modelarskog uspjeha.
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: RES

Reply #12
Ajde mi prvo objasnite kaj je zapikavanje pa bumo sredili ostalo.
Spektrum dx7s i razni modelčeki


Odg: RES

Reply #14
Jel mi možete poslat nekakav plana krila 1600-2000 mm, upravo mi je palo na pamet da napravim krilo drveno za dinamica maknem motor batku regler Sve! imam jedan bec i malu 2s taman.
Hvala diogen na objašnjenju.
Spektrum dx7s i razni modelčeki