Skip to main content

Topic: RES (Read 40732 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: RES

Reply #90
pozdrav svima i da se ukljucim u temu i da pohvalim sve koji su radili na ovoj temi i na ovoj klasi da se nesto napokon pokrenulo, ali i ja imam par pitanja i zamjerka zasto uopce stavljati karbon u remenjace jer sa karbonom se da napravit vrhunska remenjaca koju znaju samo neki napravit, zasto se nestavi sve jednostavno od drveta da bude krilo full drveno bez karbona i kompozita  i zasto bi se uopce radio stakleni ili plasticni trup  kad se moze ljepo napravit od drveta i ljepo ce izgledat i tada ce svi moci napravit nesto jer neki ljudi koji cuju za karbon odma odustaju jer znaju da sa drvetom nemogu postici tu cvrstocu krila ko sta se moze napraviti sa karbonom .
i nerazumijem sta vama spada pod naziv spojler jel ta rijec ima u jedrilicarstvu puno znacenja sve ovisi kako ko gleda na to i svida mi se sta nema elerona tek ce se tada vidjet ko zna letit hehehehe.
 :D :D :D :D

Odg: RES

Reply #91
i da naravno zaboravio sam ako sve to bude kako treba mi vec za vikend pocinjemo radit model  :D :D :D :D

Odg: RES

Reply #92
Ja i dalje tvrdim da svi trebamo rokat po istim nacrtima, bit ce zabavnije :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Odg: RES

Reply #93
ma nije to problem ako cemo radit sve po istim nacrtima onda je samo stvar podesavanja tezista i tezine modela  a ja sam ta to da svi rade po svojem ili nekom nacrtu ali bez imalo kompozitnih stvari iskljucivo drvo kako se nekad radilo i ja mislim da je to naj jeftinije za sve i svi mogu doc do balze i sper ploce

Odg: RES

Reply #94
Pa nek radi ko kak hoće. Ak se ljudima ne da radit model, neka si kupe koji im paše. Ako im se rezbari, nek si rade. Ograničiti upotrebu kompozita na ramenjaču i tailboom i to je to, ne vidim neki problem. Model će preživjeti bungee i bez kompozitne ramenjače tako da nije sad to neka prednost pred ostalima.

Na taj način bi ipak bila određena raznovrsnost da nisu svi ko jaje jajetu.

Odg: RES

Reply #95
Model će preživjeti bungee i bez kompozitne ramenjače tako da nije sad to neka prednost pred ostalima.
Ako model ne preživi bungee zato jer nema karbona u ramenjači onda nemaš ni model, ono što ostane nakon takvog loma je za potpalu roštilja !
Bungee je vrlo nezgodan start i ako se umjesto pravilnog startanja desi tzv 'slingshot' komadići su impresivno maleni kod drvenjaka !
Jedan mali ustupak karbonu i imati ćemo trajnije i sigurnije modele!
Damir

Odg: RES

Reply #96
ja vam zelim rec da neznaju svi baratat karbonom i bas ti ljudi ce odustat od te kategorije i nakraju ce to sve spast na par ljudi i nista se nije postiglo time, po meni je to zanimljiva kategorija i znatno bi bas htio da bude bez ikakvog kompozita i jeftinija bi bila ako se nebi koristili kompozitni matrijali, jer ako dozvolimo karbonske remenjace onda smo opet otvorili filozofiranje oko nacina izrade posto je na tom modelu remenjaca sve ako prezivi start a po meni ako se bratimo unazat nekoliko godina kada nije bilo karbona samo tako za nabavit ljudi su letili na  pracku i bez karbona i modeli su izdrzali

Odg: RES

Reply #97
Ako malo bolje pogledaš modele koji se koriste za RES shvatiti ćeš da je karbonska ramenjača dopuštena samo zbog jedne stvari a to je korištenje obične karbonske cijevi. Iako nije zabranjeno, nitko ne gradi niti  koristi karbonske ramenjače a la Drela.

Obična (iz bilo kojeg modelarskog dućana) pultrudirana karbonska cijev 10/8 je više nego dovoljna, omogućava jednostavnu, laku i brzu konstrukciju dostupnu svima. Rebra, cijev, izlazna ivica i karbonska štanga (ili okrugla letvica) na napadnoj i gotovo krilo. Bez vertikal weba bez d boxa bez cap stripova - jednostavno do boli i garantira uspjeh.

S druge strane gotovo sam siguran da bar pola današnjeg modelarskog pučanstva nije u stanju napraviti (a kamoli projektirati) drvenu ramenjaču dostojnu dobre praćke.

Znači pravila dozvoljavaju i drvo i karbon za ramenjaču pa kako tko želi. Želiš li graditi ramenjaču u tri (ili više) slojeva, dbox, cap strip, vertikal web itd - gradi. Želiš li nanizati rebra na cijev, pokapati cakom, ulijepiti napadnu i izlaznu i biti gotov s krilom za 1 sat - radi tako.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: RES

Reply #98
Cemu zamaranje oko materijala, kada na kraju ce se jednostavno zaboraviti ova tema kao i svaka druga!

To je jednostavno uvijek tako ovdje! Netko baci dobru ideju i svi malo propametuju i tema u zaborav!

Vidis da se prvih par dana pisalo kao ludo i nakon toga vise nitko!

Odg: RES

Reply #99
Svi su zauzeti gradnjom pa nemaju vremena za forum.

Pouzdano znam da je nekoliko modela u nastanku. Jednog budem si složil ( i iskreno nemam pojma kaj mi to treba ) pa makar se natjecal sam protiv štoperice.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: RES

Reply #100
Iskreno se nadam da ce ideja zazivjeti i da na kraju se necete natjecati s stopericom!

Odg: RES

Reply #101
uredu sad su mi neke stvari jasnije sta se tice remenjace dali ima vec kakvih idea kad bi se pocelo natjecat i molim da netko napise tocan i detaljan pravlnik za izgradnju modela i da se svi pridrzavamo tome jer ja bi nest napravio preko vikenda

 

Odg: RES

Reply #102
Pozdrav ekipa!

Moram priznati da se i meni sviđa ideja takve nekakve kategorije, imali smo i mi u planu pokrenut tako nešto, ali zbog nedostatka vremena i to je propalo.

Po meni, nema smisla da se ograničava upotreba materijala za izradu. Možda neko ne želi radit konstrukcijsko krilo pa napravi styro jezgre u kombinaciji sa staklom u vakuumu. Postoji način da se napravi pravilnik u kojem su svi modeli konkurentni, a to je ograničenjem minimalne težine modela i opterećenje po kvadratnom decimetru. U F5J-N imamo takvu kombinaciju pravila, 350 grama minimalna RTF masa i 12 gr/dm2 opterećenja. U takvom slučaju nitko nije zakinut jer recimo, možeš imati karbonsko krilo od 100 grama, ali moraš stavljati 50 grama olova u model da ti bude iznad minimalne mase. Jedina prednost upotrepe karbona je da se s manjom masom dobije ista čvrstoća krila kao i kod balze recimo, al ako imas zadanu minimalnu masu, to stvarno onda nije potrebno jer ipak su troškovi izrade malo veći, ali ipak ostavljaš nekome prostora - ko voli nek izvoli.

Trebalo bi napravit nekoliko verzija modela i okvirno dobit kolko bi to sve skupa bilo teško, na to dodat 20 grama kao nekavku sigurnost da svatko može napravit konkurentan model i to je to.
Life is simple; eat, sleep, FLY!

Odg: RES

Reply #103
A moglo se vec deset jedrilica slozit...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Odg: RES

Reply #104
Evo malo i statistike, odokativno:

U ovom topicu sudjelovalo oko 20 diskutanata-freakova:
-od toga za oko 15 sigurno znam da su složili barem jedna konstruktivna krila
-za 5 pretpostavljam ili znam da nikada nisu složili konstruktivno krilo.

Kako je ovdje uglavnom rasprava o tehnologiji izrade, tj. karbon da-ili ne, konstruktivno krilo od dreveta - kao glavna tehnologija - da, mogu konstatirati da oko 15 modelara ima u ovom momentu model spreman za probu. Uz male preinake, kao skinuti elisu ako je motorna jedrilica ili zalijepiti tape preko elerona i možemo napraviti probu.

Imam gumu i bungee, a i drugi to slože za pola sata nakon posjete Pevecu.

I da ponovim, nisam protiv karbona u ramenjači, pogledati prvij 15 sekundi jubita koji sam već stavio ovdje u topic :  http://www.flyfreak.net/jedrilice/res/msg141805/#msg141805

Damir