Skip to main content

Topic: 1.2 GHz video link za neupućene... (Read 4331 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

1.2 GHz video link za neupućene...

Kud svi tu i mali Mujo, pa evo i mene neupučenog u FPV-u....

Da sam kupovao kupio bi video na 5.8 GHz ali igrom slučaja došla do mene oprema na 1.2 GHz i kaj sad da radim ?

radi se o:
12CH 1.2G Wireless AV Receiver FOX-R02 i pripadajući Tx sa stock antenama.
http://www.alibaba.com/product-detail/Wireless-FOX-R02-FPV-1-2G_1980883313.html

Mini OSD System w/GPS Module
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__29798__Mini_OSD_System_w_GPS_Module.html
 
normalno stanica mi je na 2.4 GHz

pa imam par pitanja:
pošto se 1.2 i 2.4 nikako ne vole našao sam da postoji Low Pass Filter 1.2GHz ima li stvarne koristi od tog filtera ili baš i ne?
Za nus pojavu da se Tx puno jače grije s tim to sam pročitao...
 
Ili mi je bolje da nabavim još jednu stanicu na koju bi stavio LRS 433MHz modul?

Ili je ono gore navedeno stvarno "žmnj" i najbolje da ne gubim vrijeme na to?
 
I još jedna misterija na početku:
Sliku s kamere mogu dobiti samo ako su mi Tx i Rx na 7 i 4 kanalu (može i obrnuto) i slika je ok,
zar nebi trebali Tx i Rx biti na istom kanalu npr. oba na 4-om ??
 
Hvala svima na bilo kakvom savjetu   ;)

Odg: 1.2 GHz video link za neupućene...

Reply #1
Malo ti je to relativno!!
Ja sam sa FrSky na 2.4GHz i video linkom SunSky od 1.2GHz od 800mW isao preko 2200m na 300metara visine (model paraglidera)... prosle godine!!

Eto, ove sam godine na 800m izgubio signal - paraglider ostao zakljucan u termici  digao se na ....m i otisao 12 km daleko (vidio sliku i dalje preko video linka - na modelu bio i OSD sa GPS-om)
....spustio se u sumu (planina Ivanščica) nikad ga nisam nasao (steta oko 400EUR)!
Imao sam i LowPass filter ... doma, koji nikada nisam stavio na njega :)

E, sad ako imas kakav OSD sa RTH... nije problem pa mozes istestirat koliko daleko ide - na kojem kanalu su namanje smetnje itd...


LP, Chris
LP,  Chris
... gravity always wins ....


Odg: 1.2 GHz video link za neupućene...

Reply #3
Po mom mišljenju bilo koja frekvencija radi smetnje e sad treba testirat koliko, a po mom iskustvu slažem se sa kolegom Chrisom sve ovisi o položaju tih dviju antena o području u kojem letiš....


nisam imao 1.2 ali sam imao i još mlao koristim 900mhz, zma se desit da prije pukne video link nekad se zna desit da puknu kontrole i to se desava ovisi na kojem području letim, dali ima gsma nema... da ne duljim nek kolege koji više znaju kažu svoje


šta se teče Tx-a i Rx-a ne mora značit da je ista frekvencija na kanalu br 5,može biti to što si upravo reko, pojedini Tx i Rx nemaju isto kanala


gledajući u ovaj opis sa linka kojeg si naveo


SpecificationsFeatures: FPV 1.2G 1.3G 800mW A/V system.
Stock range with this set-up on FPV plane is 3km Frequency: 1080/1120/1160/1200/1240
[size=78%]Features:[/size]
FPV 1.2G 1.3G 800mW A/V system.Stock range with this set-up on FPV plane is 3kmFrequency: 1080/1120/1160/1200/1240/1280/1320/1360

Vidi u manualu kojeg si dobio sa video linkom na kojem kanalu ti je koja frekvencija i tako poriktaš

NPR  frekvencija na Tx je   kanal br 5 frekvencija 1200, a RX kanal br 3 frekvencija 1200 - ta dva kanala igraju

Leti samo leti :-)

Odg: 1.2 GHz video link za neupućene...

Reply #4
i zaboravio sam naisat kao i kolega najbolje stvar ako je moguce je gps tj osd sa RTh-om pa si donekle siguran u slučaju gubitka nekog od signala
Leti samo leti :-)

Odg: 1.2 GHz video link za neupućene...

Reply #5
a da li je netko isprobao taj Low Pass Filter?

Odg: 1.2 GHz video link za neupućene...

Reply #6
Probao sam ja Low pass filter bas na 1.2GHz, tek sam krenuo sa FPV letovima, pa se ne razumijem, ali nemam nikakvih problema oko prekida rada stanice, samo mi je slab domet.. :)

Odg: 1.2 GHz video link za neupućene...

Reply #7
Evo ja danas testirao FrSky i 1.2GHz (bez LowPass filtra) na jedrilici ASW28 islo do 3km, covjek nebi vjerovao  8)
... ostaje u zraku sat vremena sa 4S 5000mAh, divota -- sad vidim da mi je i 3km premalo!!!!
eto malo video sa mobitela


http://www.youtube.com/watch?v=Qc7m93LpeYk


LP
LP,  Chris
... gravity always wins ....

Odg: 1.2 GHz video link za neupućene...

Reply #8
Ako trebate testirati lowpass filtere a nemate mjernu opremu posaljite meni pa cu vam to izmjeriti na profesionalnoj opremi.
Naime, dvije osnovne karakterestike filtera su gubici koje unosi u propusnom podrucju i gusenje u nepropusnom podrucju te kutna frekvencija.

Ako je gusenje u propusnom podrucju (dakle ono sto zelis prpustiti tj. 1.2Ghz) veliki onda je sam izlazni signal oslabljen za te gubitke.
Filteri ovako malenih dimenzija znaju imati dosta veliko gusenje (dosta veliko = 2-3dB). To u praksi znaci da ako imas TV odasiljac snage 800mW, poslije filtera koji ima 3db gusenje imas samo 400mW koji idu na antenu. Dakle polovica. To su obicno SAW filteri koji imaju odlicnu frekventnu karakterestiku ali i velike gubitke.
LTCC filteri znaju imati upola manje gubitke ali i nesto losiju frekventnu karakteristiku. To je kompromis.

Jako bitna karakteristika filtera je maximalna RF snaga koju izdrze. Kod SAW filtera ona nije velika, reda 10-15mW sto zna u konacnici imati za rezultat jako lose prilagodjenje na 50oma pa se uslijed toga i odasiljac moze jako grijati i na kraju dolazi do pregaranja i unistenja odasiljaca ako se koriste vece snage od nominalno deklariranih.

Za istovremeno koristenje 1.2 i 2.4 Ghz podrucja, pozeljno je koristiti lowpass 1.2GHz na predajniku i 2.4GHz highpass filter na prijamniku.
Lowpass 1.2 bi trebao pomoci i kod smanjenja smetnji kod GPS prijema.

Takvi filteri u praksi mogu biti jako maleni, velicine 2 SMA zenska konektora. Takvu konfiguraciju koristim kod svog ADS-B prijemnika za 1090MHz gdje sam uspio ugurati 2 filtera unutar srednjih krajeva 2 SMA konektora te napravio bandpass filter.

pozdrav