Skip to main content

Topic: Avios Hawker Sea Fury (Read 13059 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Avios Hawker Sea Fury

Kad se model pojavio, nije mi se baš ne znam kako sviđao, OK lijep je, ali nije to Mustang ili Spitfire ili neki drugi elegantniji Warbird.
Sigurno ga ne bih nikada kupio po cijeni od 260$ da nije bilo ovoga Cyber Sale-a.
Kao što sam već negdje napisao, model je na rasprodaji koštao 90$ sa free shippingom, i budući da sam ja imao oko 70ak bonus bodova....krajnja cijena je 16$ za ovu pticu.

Pa da krenemo.
Kutija ko kutija, ogromna, jedva sam je uvukao u dječju sobu i otvorio. Sve lijepo spakovano, upute u boji sa dosta sitnim slikama, tako da je bolje otvoriti upute na računalu gdje se ipak malo bolje vidi.




Pregledom svih dijelova, ustanovio sam da je sve tu (neki su se žalili da fale propeleri, kontolne poluge...), ništa nije bilo oštećeno i sastavljanje je počelo.

Prvo, nema ljepljenja (osim raketa i scale sitnica), sve se šarafi.
Stiropor je kvalitetan, u klasi Durafly modela, no ipak ne kao E-Flite i Parkzone modeli s svojim carbon-z stiroporom koji je po mom dosadašnjem iskustvu stvarno ono pravo, čvrst, dugovječan i teško se oštećuje.

Iako oni tvrde da se model može sastaviti za sat i po to nije moguće. Potrebna su dobra 4 sata da se sve složi kako treba.
No to je meni najbolja zabava.

Trup dolazi sa ugrađenim motorom, reglerom i 2 serva za smjer i dubinu.

Nakon šarafanja rogova na sve kontrolne površine i ugradnje horizontalnog stabilizatora, nailazim na prvi problem. Šipka za smjer (rudder) je predugačka. Nema druge nego skinuti ručicu sa serva, skratiti za 1cm i napraviti novi Z-bend.
Nakon toga sve je fino sjelo.

U trupu ima mjesta za oveći zagrebački odrezak sa prilogom, pa posuđena baterija od kolege Šrepflera koja je 4S i 5000mAh izgleda mala u odnosu na rupu.







Naravno, tu je i pilot.



Krilo je iz jednog komada. sa svim servima već ugrađenima.
Preporuka je prvo sve spojiti da se serva centriraju, pa onda krenuti sa stavljanjem rogova i poluga za kontrolne površine.
Flapsovi su split tipa i iz 2 dijela, međusobno povezani, ali ipak po uputama zahtjevaju 2 poluge na isti servo.
Tu dolazi do drugog problema.
Po uputama, obje poluge trebaju ići u istu rupu na servu, koju treba malo proširiti.
No nakon proširenja rupe i uguravanja poluga, ručica se jednostavno raspukla oko rupe jer je pre malo plastike ostalo. Taj princip jednostavno nije dobar.
ono što sam ja napravio jest jednu poluku stavio na najvišu rupu, a drugu odma ispod nje.
Budući da su tada pomaci nejednaki, a flapsovi moraju raditi jednoliko, isti princip sam napravio i n rogovima flapsova.
Dakle ona poluga koja je na najvišljoj rupi na servu je i na najvišljoj rupi na rogu od polovice jednog flaps-a.
Druga pojuga koja je na 2. rupi na servu je i na 2. rupi na rogu druge polovice fplasa, i nema onda neujednačenog pomaka.

U krilima se ukupno nalazi 8 serva + 2 retrakta.
Kako 8 pitate se ?
Pa 2 ailerona, 2 flapsa, 2 za vratašca od retrakata i 2 za bacanje drop tankova.

Kako to sve pospajati sa običnim prijemnikom ? I kakav mi uopće prijemnik treba ?
Pa bit će dovoljan i 6 kanalni, ako ne mislite izbacivati te drop tankove kao bombe. Ako i to ćelite treba vam minimalno 7 kanalni.
Ono što su dobro smislili je kontrolna pločica u samom krilu koja povezuje sve elemente i omogućava jednostavno spajanje na prijemnik.
Ukratko, ta pločica miksa 2 ailerona u 1 kanal, 2 flapsa u 1 kanal, 2 drop tank serva u 1 i 2 retakta+2 serva za poklopce u 1 kanal, skupa sa sekvencerom za otvaranje poklopca. Tu je još i napajanje za scale rasvjetu na vrhovima krila.
Priloženi su i muški-muški kablovi za spajanje na prijemnik, i to je to. Sve funkcionira.
još da su to sve složili u single point connection sa nekim širokim kablom, kao što je FMS to riješio na svojim modelima bilo bi idealno.
Al dobro, ne treba cjepidlačiti.

Krilo se montira sa 3 šarafa u trup, i sve dobro naliježe, tako da ne možete pogriješiti.





Opet sam primjetio da ulijepljeni držači za krilo (u koje se šarafi) ne drže baš kako spada, malo jači pritisak i odlijepe se. Pa sam to učvrstio sa epoxy-em, da se ne bi dogodilo da mi se u letu krilo otpusti.

I na kraju, složen model je bio spreman za foto session.



















Zaključak:

Model je uistinu lijep, velik, čvrst, od kvalitetnog stiropora i jako dobro obojan i ukrašen.
Čini mi se da mu je najveća mana korištenje nekog jeftinog ljepila pri sastavljanju. Po iskustvima drugih preporuka je izvaditi retrakte i ponovno ulijepiti njihove nosače u krilo sa epoxy-em ili nečim dovoljno čvrstim jer često otpadnu, čak i u letu.
Šteta da jedna takva glupost, kao što je loše ljepilo, uništi inače jako dobar model.
Da li bih dao 260$ za taj model ?
Ne , ne bih, baš zbog gore navedenih problema sa ljepilom (kao što sam napisao da sam morao ulijepiti nosače za krila).
Kontrola kvalitete im baš nije na visokoj razini, na žalost.
Da to poprave, bio bi to odličan model.

Fora sa izbacivanjem tankova je OK, može se tu svašta smisliti.

Nadam se da će porođajne muke riješiti slijedećom serijom.

No budući da je mene model izašao 118 kn, neću previše kritizirati. Sad treba dočekati lijepo vrijeme, naručiti bateriju (nemam niti jednu 4S) od kojih 3600mAh i vidjeti kako se model ponaša u zraku. Do tada ću svakako po preporukama forumaša sa RcGroupsa, izvaditi retrakte i dobro ih ulijepiti sa epoxy-em.

Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: Avios Hawker Sea Fury

Reply #1
u jebote fakat brutalno izgleda :)

Odg: Avios Hawker Sea Fury

Reply #2
Živio Varadero , Ti fakat imaš iskustva sa ARF foam Warbirds ,a Sea Fury uistinu leti bolje od Mustanga i Spitfirea ,provjereno, iako i po mom ukusu nije dovoljno lijep (jeb... meni je i to važno).Držim da ćeš s tvojom RC pilotažom  ,onboard kamerom u kokpitu i asvaltnom pistom u Osjeku...svima nama prirediti radost...meni svakako. Ne žuri zima je pred vratima dobro sve poljepi (MPX Zack) , provjeri,posnimaj.....pa da GUŠTAM....LP

Note: i ne manje važno ..uistinu si dobro pazario... 8)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes


Odg: Avios Hawker Sea Fury

Reply #4
Varadero je šampion ARF modela. Čestitam.
Usput, odlična recenzija u stilu ''Odabrao i uredio...'' :)

Odg: Avios Hawker Sea Fury

Reply #5
Izgleda sjajno, veselim se snimkama[emoji4]

Odg: Avios Hawker Sea Fury

Reply #6
odlicno zgleda, dobro bi sjeo jedan sound system sa original zvukom  ;)


Lp Zoran

Odg: Avios Hawker Sea Fury

Reply #7
naaajs! :)

Odg: Avios Hawker Sea Fury

Reply #8
prekrasan model! :)

Odg: Avios Hawker Sea Fury

Reply #9
Hvala momci. Let će biti popraćen video uratcima.
Imamo veliku sreću što u Osijeku ima puno asfalta na aerodromu , pa nemam problema kao većina sa polijetanjem i slijetanjem na travnate površine. Naš aerodrom je idealan za malu kolekciju warbirdova :)

Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: Avios Hawker Sea Fury

Reply #10
Čestitke Varadero na odlično obavljenom poslu; 70 bodova sakupio na HK ? Pa, što si to kupovao, skalu 1:1 jumbojet  ;) ?

Imam nešto  iskustva sa pjenastim skalama, warbirdima i slićnim ljepoticama na struju. Svi pate od nekoliko tipičnih mana;

najveća je vrlo slabo učvršćenje stajnog trapa - tvrđe slijetanje i sigurno puca ili se odlijepi fiksacija trapa u krilu/trupu.
Naime, za razliku od nitrača/benzinca slijetanje je kod elektro-modela vrlo stresno zbog teške baterije koja je jednako teška puna ili prazna (kod nitraća je razlika pun-prazan rezervoar zaista mala u odnosu na ukupnu težinu, ali je i konstrukcija složenija-otpornija).
Druga mana - na istom mjestu su mali kotači, što nije smetnja samo na travi , nego i na glatkoj površini mali kotač mora u momentu slijetanja postići visoku turažu kako bi pratio kretanje modela, što jako povećava frikciju u tarnom ležaju = model pada na nos ! Veliki radijus kotača = manji broj okretaja za istu brzinu modela na pisti.
E sada , pad na nos zbog dodira sa pistom i petokraka (  :D ) elisa su malo nezgodna kombinacija jer je nemoguće postaviti elisu prije slijetanja u položaj paralelean sa krilima  kada se najmanje može oštetiti. Kod dvokrake elise to se može kočnicom na ESC i par pokušaja kreni-stani dok elisa nije paralelna pa onda sletiš ko jedrilica. Kod nitrača to ide podešavanjem fiksiranja elise i momenta početka kompresije klipa, pa ako se ugasi u zraku - opet imaš elisu paralelnu sa krilima.

Eto, to su moja zapažanja za ovakve modele, iskusan si Frik i želim ti puno (sretnih) slijetanja sa Hawkerom !
Damir

Odg: Avios Hawker Sea Fury

Reply #11
Hvala Diogen.
Sve si u pravu osim jedne male sitnice....
Warbird-niskokrilac. To se nikako ne slijeće sa ugašenim motorom, mora uvijek biti malo potiska, po mom dosadašnjem iskustvu, 25-30% gasa je potrebno za pravilno slijetanje warbirda. Nije to cessna ili neki dvokrilac koji ima veću površinu krila ili 2 krila.
Samim tim, ta mala količina gasa pri slijetanju, iskusnom pilotu pomaže da model održi u ravnini bez nose overa.
Naravno, treba pravilno upravljati elevatorom pri slijetannju i samo slijetanje ne smije biti naglo, već dosta postepeno, što opet zahtjeva dugačku pistu.
Malo sam se već ispraksirao na prethodnim mojim modelima, kao na ovome A1 Skyraideru koji ima četverokraku elisu, u 2 godine letenja s njim nisam niti malo oštetio elisu niti prednji kraj.

https://www.youtube.com/watch?v=AfsYkegeWtE
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: Avios Hawker Sea Fury

Reply #12
Super to tebi ide sa varbrdom.... ja sam, naravno zaboravio napisati najvažniju stvar  za slijetanje sa podvozjem koje nema nose-gear: ground-loop !

Izgleda da još uvijek nisu počeli misliti i na to i nisam vidio EXX model koji ima kompenzaciju skretanja modela na pisti kod rulanja. Kotači nebi trebali biti paraleni !
Ako dođe do skretanja, unutrašnji kotač postaje paralelan za pretpostavljenim smjerom i ima manji otpor od vanjskog - korigira se smjer automatski. Naročito izraženo kod jednomotornih modela. Na slici je moj Pajper i vidi se kako je trap pomaknut naprijed i kotač zakrenut 'prema unutra'.
Da li je to potrebno napraviti na tvom Hawkeru, ne znam, najbolje je vidjeti kod rulanja da li ima neku tendeciju naglog skretanja u stranu.
Damir

Odg: Avios Hawker Sea Fury

Reply #13
Lijepi model aviona :) .Jedna ideja,sklapao sam dosta maketa i kao maketar mogu ti preporučiti pošto je ovo scale model da linije tj. udubine na avionu lagano popuniš crnom uljanom bojom da bi ti se istaknuli takozvani paneli.Sam model će biti još lijepši i realniji ;) .Ali obavezno uljanom ili na bazi vode bojom jer nenagrizaju stiropor.Omjer ti je 70%vode 30% boje i tako razrijeđenom bojom ispuniš panele,krpicom obrišeš ako malo zaprljaš(pogrješiš),nije teško a promjena u scalu je odlična za vidjeti .Ja bi to napravio da imam bilo koji od takvih scale modela aviona,a na tebi je da odlučiš. Sviđaju mi se takvi scale modeli aviona.  :)

Odg: Avios Hawker Sea Fury

Reply #14
Odličan savjet!