Skip to main content

Topic: FPV experimenti (Read 255555 times) previous topic - next topic

0 Members and 9 Guests are viewing this topic.

Odg: FPV experimenti

Reply #210
Jučer sam dostigao 22186m s NOSAČEM što je zasad moj rekord.Letio sam s Preljevnice sjeverozapadno,malo sjevernije od Šenkovca.
[attach=2][attach=5]
OSD slika je prilično loša u odlazu i bolja u povratku.Za lošu sliku krivim biqad antenu na RXu ali i smještaj klasičnog dipola na avionu gdje mu vlastiti koaksialac ometa predaju u odlasku.
[attach=3][attach=4]
Biqad sam negdje na 14.km u odlasku zamijenio s yagicom što je popravilo sliku ali ne kakva bi mogla biti.Vratit ću natrag koaksialni dipol a i snaga TXa bi ipak trebala biti veća od 500mW.
Inače prosječna brzina aviona je bila oko 50 km/h a potrošnja 7,7Ah tj .oko 6,35km/Ah.Evo i OSD videa dok se priprema video s mobiusa.
http://www.youtube.com/watch?v=lut368esJI8


Odg: FPV experimenti

Reply #211
Bravo!Cestitam na novom rekordu :),ovo je vec ogromna udaljenost al posto vidim da ciljate na long range da vas pitam koji vas faktor limitira,vidim da UHF drzi ok na toj udaljenosti,video nije bas kristalno cist kakav bi mogao biti,ali pretpostavljam da su baterije najveci problem,s jedrilicom bi trebalo biti bolje?

Odg: FPV experimenti

Reply #212
Pozdrav Experthr,hvala na čestitki!
Najviše me muči video(neki put je neočekivano dobar i na 20km a nekad zeza već na 10km) pa eksperimentiram s raznim kombinacijama antena,RXovima,usmjeravanjima antena...Do sad mi se najbolje pokazala yagica i koaksialni dipol na avionu i to direktno spojen u TX(bez iole dužeg kabla) i ne smije ništa dodirivati.Za veći domet morat ću staviti i jači TX(barem 1000mW).
UHF, Dragon Link se dobro drži(imao je 55% rssi kod okreta na 22km)i bez dodatne antene.Ova baterija od 10 Ah bi vjerojatno uz pažljiviju vožnju i povoljan vjetar bila dostatna i za 25 km.Baterije zapravo i nisu problem-kolko staviš tolko voziš pod uslovom da avion to može ponijeti.Ovaj moj NOSAČ može ponijeti 1,5kg(i više) samo mu se masa poveća na 4 kg.
Možda najveći problem je lokacija gdje letjeti 30+ km a da ne smetaš i tu je još psihički faktor-strah da će se srušit.
Evo i videa s mobiusa:
http://www.youtube.com/watch?v=kTghcq98hAg

Odg: FPV experimenti

Reply #213
Dare vrhunski rezultat s 500mw na dipol u tx grani i manja usmjerena antena na rx strani....


Odg: FPV experimenti

Reply #214
Pozdrav 4tm,hvala! :)
Stvar je i u tome da yagicu nisam koristio odmah od početka već sam ju zašarafio kasnije pa nisam baš dobro usmjerio,tukla je previše prema zemlji a i smjer nije bio idealan...



Odg: FPV experimenti

Reply #215
Vjerujem da cete rijesit probleme s videom i da cemo jos rekorda vidjet.Budnim okom pratim,samo naprijed!

Odg: FPV experimenti

Reply #216
Vidim da imaš volje za probati nešto novo na prijemnoj strani.
Ja sam svojevremeno radio (prije 10god.) na 23cm sbfa antenu autora s53mv, bilo je desetak primjeraka koji su godinama radili na paket radiu i to po brdima....
Ima varijanta i za 2.4ghz i 5.8ghz.
Nedavno sam počeo praviti za 5.8ghz pa kada je završim i premjerim te istestiram objavim rezultate.
Bilo bi zanimljivo ako ti se da da ti složiš za 23cm(1.2ghz) pa da je premjeriš i usporediš s dosadašnjim.... ;)
Evo linka za istu......
https://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjSyY3rwqDMAhXqA5oKHf_lDEYQFggcMAA&url=http%3A%2F%2Flea.hamradio.si%2F~s53mv%2Fwumca%2Fsbfa.html&usg=AFQjCNFVmhe5oLSeBshMQw_xB4FQ42Xa4A

Odg: FPV experimenti

Reply #217
dare ovo mi je vrhunski covjece koje snimke... sick...

vidimo te cesto kad letis, mi smo zadnjih dana u onoj rupi, na tvojoj snimci se vide zastave koje smo postavili na stazu koju trenutno vjezbamo...
ak hoces mozemo se dogovorit koji put pa te snimimo s minijem iz zraka da vidis kak to izgleda isto :D
mislim kad smo vec blizu... a ionak letis iznad nas :D

Odg: FPV experimenti

Reply #218
Snimka iz treceg lica bi bila perfekt,odlican prijedlog :D

Odg: FPV experimenti

Reply #219
Pozdrav Experthr,4tm i Backspin!
4tm ova antena čini mi se prilično zgodna samo što bi u mom slučaju(1,01GHz)imala malo veći promjer.
Backspin vidio sam i ja vas ili bolje reći dobro čuo zujanje vaših minija dok sam čekao da se avion vrati.Osim toga analyzer na RXu je skenirao i neke frekvencije kojih inače nema.
Snimanje bi bilo baš super da vidim kak mi izgleda kramp u letu, iz blizine i sa svih strana a možda bi i moj mobius uhvatio vaše zujalice u preletima. :)

Odg: FPV experimenti

Reply #220
Eto sljedeci put kad se sretnemo nabacimo dogfight :D haha
sala mala

u manualu na visini je dosta nezgodno lovit horizontalnu poziciju kamere, pogotovo s hd kamerom pod 45 stupnjeva, a fpv kamera i vise od tog :D
al budemo nekaj snimili... ;)

Odg: FPV experimenti

Reply #221
btw. sad cu bas bubnut u quad racing temu i u nasi najbolji fpv filmovi filmic od jucer vozio sam iza paraglajdera tak.. u manuali s tak kosim kamerama... pa mos vidjet odmah kak bi to izgledalo :D

Odg: FPV experimenti

Reply #222
Nastavljam s opremanjem ZAGIJA za FPV pa sam u tu svrhu izvadio RX iz krila zelene jedrilice.
[attach=1][attach=2]
[attach=3][attach=4]
Napravio sam nosač za ESC(80 A) koji neće biti pokriven da se bolje hladi.
[attach=5]
Zalemio sam žice između ESCa,senzora struje i napona,motora,spojio DC/DC konverter...
[attach=6][attach=7]
Kompletna shema spajanja u prilogu:


Odg: FPV experimenti

Reply #223
Leme  se žice i opleti USB kablova.USB kablovi imaju širmove od aluminijske žice pa sam na njih navukao nove širmove koji se lako leme
Na izlazne vodiće konvertera navukao sam feritne toroide da povećanim induktivitetom smanje moguće smetnje u napajanju(5V i 12V).
Mase svih napajanja i opleti USBa spojene su na "sabirnicu"(bakrena pločica)da se izbjegnu suvišne petlje i grananje žica što može uzrokovati neželjene indukcije-smetnje.


[attach=1][attach=2]
[attach=3][attach=4]


Budući da su zagijeva krila od ranije kablići za serva su izdvojeni iz USB kabla iako ima još jedna žica u njemu slobodna koja bi mogla biti signalna za servo.








Odg: FPV experimenti

Reply #224

Jučer sam spojio kamericu i usb kabel prema VTXu u lijevom krilu.Kučište kamerice je već spojeno na masu ali kablić do kamerice nije skroz oklopljen već ima samo bakrenu žicu omotanu oko žice za video(žuta).
Da ne bi bilo iznenađenja navukao sam i na taj kablić širm i spojio na sabirnicu i kučište kamerice.Audio(bijela žica)nisam spojio ali je žica ostavljena ako se predomislim i budem imao želju slušati zvukove s modela u letu.Zvuk rada motora i serva može biti važan podatak i upozorenje.Kamerica će biti učvršćena čičkom a njen nosač koji ju podupire još ću ušarafiti s bočne strane.


[attach=1][attach=2][attach=3]
[attach=4][attach=5][attach=6]