Skip to main content

Topic: FPV experimenti (Read 249272 times) previous topic - next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Odg: FPV experimenti

Reply #240
Evo i videa,nisam ga ništa ubrzavao pa traje...
Ovaj put sam prevalio ukupno isto 48,9 km kao i do Sutle ali sam odmah letio ravno bez kruženja.I potrošnja je ista(7,7Ah).S obzirom da su uvjeti bili vrlo povoljni(dobra slika i bez vjetra) vjerojatno sam mogao doletit i do 25 km.Uvijek me uhvati frka kad vidim da mi potrošnja prelazi 4,5Ah makar znam da u odlasku trošim oko 60% a u povratku samo 40%.Obično praznim bateriju do 8Ah(80%) ali moglo bi i do 8,5Ah.U videu opet ima jello efekta izgleda zbog antene VTXa koja je teža od prethodne i više u lijevo pa pri nekim brzinama jače drma stabilizator.
http://www.youtube.com/watch?v=Wi2LooS46s8
http://www.youtube.com/watch?v=-L23SD7f7uk
http://www.youtube.com/watch?v=2CpsZnuWaus


Odg: FPV experimenti

Reply #241
Slike aviona nakon akcije-bila je rosna trava pa je kod slijetanja pokupio i sjemenke.
Evo i najnovijeg izgleda bazne stanice.


Odg: FPV experimenti

Reply #242

Kupio sam još jednu 6 kanalnu "plastičnjaču" stanicu samo za fpv zagija.Inače iznutra je prilično uredno složena a i domet je preko 500m.
Izbušio sam straga rupu i provukao kablić za napajanje UHFa i sve spojio.
[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]



Provjerio sam još jednom sve spojeve,odspojio napajanje(dc/dc konverter) i izmjerio napone,maknuo propeler(!).Video izlaz sam kablom spojio direkt u tv da mi se ne grije VTX kod podešavanja STORMA.Zagija sam stavio u vaservagu,resetirao gyro,centrirao serva,stavio elevon linkage function na Y,podesio RSSI sa uključenom i isklj. stanicom i UHFom,RTH ALT HOLD stavio na N ...
Konačna podešenja će se obaviti na livadi kad se najprije podesi stabilan let u ručnom modu,možda će se morati mijenjati i položaj CG...
[attach=5][attach=6][attach=7][attach=8][attach=9]




Odg: FPV experimenti

Reply #243
Obzirom da je loše vrijeme pa se ne može letit padaju mi na pamet razne ideje ali najviše me sada kopka solarni pogon, nakon teme Solar ZAGI koju je otvorio Zlatcom u rubrici BIRTIJA.Na milimetarskom papiru :D  nabacio sam potencijalni nacrt aviončića promjera krila 3m(oko 95 dm2) i dužine oko 1.8m na kojeg bi smjestio foto-naponski panel.Najveći problem je veliki raspon krila za ovu "tehnologiju" izrade sa stiroporom i letvicama pa sam se sjetio da sam negdje vidio da je netko koristio LEXAN(polikarbonatne ploče).Mislim da bi se krilo moglo napraviti kao sendvić stiropor-lexan-stiropor tako da lexan bude u sredini i daje krilu žilavost.S obzirom da ima komore, unutra se mogu uvući i letvice,karbonske šipke(cijevi) razni vodovi(npr. za serva,solare i sl.).Probao sam na lexan zalijepiti stiropor i balzu i pokazalo se iznimno uspješnim.Kao ljepilo koristio sam PU MAX i to tako da sam brusnim papirom ohrapavio površinu ploče,pobrisao i na tanko razmazao kap ljepila,stavio komadić balze i stiropora i opteretio.Sutradan više nisam mogao odstraniti ni jedno ni drugo bez skalpera.Inače masa 1m2 lexana od 10mm je 1,7kg ali u krilo od npr. 1m duljine bi bilo dosta staviti ploču 0,2 x 1m(0,2m2---340g).

Odg: FPV experimenti

Reply #244
Evo zaboravio sam skicu kako bi se lexan trebao smjestiti u stiropor.Znači ako ide u sredinu koriste se dvije ploče stiropora u koje se dubi prostor za lexan.

Odg: FPV experimenti

Reply #245
bolje ti je ovak nekaj... umjesto špere možeš probati i saćasti lexan uvaliti, ali ne znam čime ćeš ga kvalitetno zalijepiti
aj baš probaj komadić stiropora PU-om zakljeit na lexan.. pa podijeli zapažanja s nama.. pusti ga da se osuši pa ga malo optereti na torziju ......
zanima me hoće li se oljuštit...


Odg: FPV experimenti

Reply #246
Evo probao sam odvojiti onaj komad stiropora koji sam zalijepio prije neki dan(savijanjem i uvijanjem) i eto rezultata.Morao sam ga doslovno iščupati s tim da je donji sloj stiropora ostao čvrsto sljepljen tako da bi ga valjda jedino skalperom uspio počistiti s lexana a balza se primila još bolje.Ja mislim da bi krila od stiropora mogla biti i dosta tanja s lexanom.Kad nabavim veću ploču(ima ih za kupiti u dimenziji 1,2 x 1m) izrezat ću je na trake prikladne širine pa isprobati pod opterećenjima.Ima tog lexana i 2mm debljine-koristi se kao zamjena za staklo.Možda bi trakice takvog mogle poslužiti i za ojačanja na površini krila.

Odg: FPV experimenti

Reply #247
rezultat ljepljenja super ..
.. moj dodatak glede lexana:  jos davno sam iskoristio neki komad lexana u deproncu tako da sam oko njega zamotao depron i dobio neki kvazisimetricni profil, a lexan sam zgrijao iznad plinskog spareta da ga savinem u dihedral, djelove koje nisam htio da se zgriju sam zastitio papirom :) i alufolijom .. zagrijao, savinuo, ohladio pod vodom .. depronac se jos sprema poletjeti sa ormara ali onako odokativno djeluje solidno .. vidjet cemo kako bu to pod punim opterecenjem, ali stvarno ne znam kada .. eh da, za 1m krilo 10mm lexan mislim da 4 illi 5 komora ..
.. lexan: www.polikrbonati.hr, kupovao sam 2m komade za "ostakljivanje" vrata u sobi
.. razmatranje nosivosti: uglavnom svi materijali koje koristimo u modelarstvu osim stiropora su sposobni nositi dovoljno velika naprezanja, ali kad su tanki i postavljeni na mjesto gdje je tlacno naprezanje gube stabilnost i na taj nacin gube nosivost, odnosno tada nosi stiropor koliko on to moze .. lexan sa svojim komorama je super jer rebra koja ima ukrucuju tanku stijenku i odgadaju pojavu gubitka stabilnosti (naravno najbolje kad je raspon za savijanje uzduz komora), tako da je ovaj "panflute" lexan zapravo sasvim ok po svojem obliku, druga stvar je njegova elasticnost koja zapravo daje mozda malo nedovoljno kruto krilo .. s druge strane "panflute" presjek je dobar jer je povelik i "zatvorena kontura" te time efikasno preuzima torziju .. ja bi gledao uzeti dovoljno debeli komad ovog "panflute" lexana i time spasiti donekle krutost krila .. ideja postavljanja samo traka lexana bez "panflute" komora mi se cini losa jer je sam po sebi lexan prilicno tezak, a ako stavljamo tanke trake (a ne oklopimo cijeli profil) onda smo opet blizu onog problema sa pocetka i gubljenja stabilnosti jer jedino sto spreceva njegov gubitak stabilnosti na tlacno naprezanje je interakcija sa stiroporom, sto istina nije za zanemariti npr balza-stiro krilo je po toj logici, ali kod lexana mislim da je logicnije ici na vecu debljinu lexana, a proizvodac daje negdje tablice nosivosti i progiba iz kojih se da opterecenje svesti  na upotrijebljenu sirinu trake leksana i onda to preracunati na opterecenje koje krilo nosi pa se vidi cca koliko to putuje bez nekog posebnog racunanja ..  .. da nema gubitka stabilnosti u tlaku bio bi dovoljan samo selotejp oko stiropora

Odg: FPV experimenti

Reply #248
Pozdrav Hrvojehrvoje, drago mi je da imaš iskustva s lexanom i fino si to objasnio.Misliš da je malo previše elastičan?Ja bih zato uzeo i dvadesetak komora(oko 20 cm širina panela) i još bi u dvije komore uvukao karbonske cijevi ili drvene letvice(možda 3).Mislim da bi lexan bio manje elastičan kad mu se dvostrano zalijepi stiropor i (ili) balza pa bi krilo bilo dovoljno kruto.Ja bi zapravo radio krilo 3m raspona iz tri dijela(po 1m)koji bi se štekali jedan u drugi.Krilo bi bilo potpuno ravno pa možda ne bi smetalo da se krajevi krila u letu malo savijaju prema gore.Trebam veći raspon da mogu na svako krilo smjestiti po 15 segmenata solara pa sam čak mislio foto naponske članke zalijepiti direktno na lexan.Između segmenata bi zalijepio rebra i sve prekrio prozirnom folijm za peglanje(staklenik  :D ).Samo ne znam kolika bi unutra bila temperatura?A napon solara pada s temperaturom...Svaki konstruktivni savjet bi vrlo dobro došao...
Evo skice s lexanom kao bazom i rebrima od balze.Prednja i zadnja komora lexana bi se otvorile i u njih bi se zalijepila tvrda balza.

 

Odg: FPV experimenti

Reply #249
veci je doprinos povecanje visine nego sirine, a dodavanje stiropora nebi puno doprinjelo

lexan je tezak, npr ako se uzme 16mm lexan sirine 20cm i raspona 3m onda je to 0.6m2 cca 1.2kg ..

Odg: FPV experimenti

Reply #250
lexan je tezak, npr ako se uzme 16mm lexan sirine 20cm i raspona 3m onda je to 0.6m2 cca 1.2kg ..
Pregledao sam malo lexan i to je vrlo upitne upotrebljivosti. Težak i dosta nezgodan za rezanje. Kako ramenjača ne treba biti jednake širine kroz cijelo krilo, tj. sužavanje prema krajevima je uobičajena konstrukcija, moglo bi se lexan stepenasto izrezati prema krajevima i tako smajiti težinu, a ne izgubiti fukcionalnost. Kao na slici ovdje, ali pošto je nemoguće žicom izrezati stepenasti utor, rezao bi se jednako širok utor, a praznine popunjavale opet rezanim stiroporom.  Ovo je sve samo ideja, jer mislim da je lexan za ozbiljniju upotrebu jednostavno pretežek , ma koliko nam bio privlačan!
Damir

Odg: FPV experimenti

Reply #251
Pozdrav Hrvojehrvoje i Diogen.Ja sam računao da bi mi krilo raspona 3m i površine 95dm2 imalo masu do 2,5kg-lexan(10 mm) ako bi uzeo 0,2x3m(0,6m2) je 1,02kg,stiropor koji bi nalijepio na lexan(prosječno 3cm debljine) doprinosi ovisno o gustoći(recimo 20kg/m3) 570g,solari oko 300g, zatim letvice ili karbonske cijevi,ljepilo i peglajuća folija-sve skupa računam do 2,5kg cijelo krilo.Ako bi još trup s batkom i repom bio isto toliko onda bi cijeli avion bio oko 5 kg.To ne bi bilo previše s obzirom na površinu krila-negdje oko 5000g/95dm2=52g/dm2(toliko mi odprilike ima i NOSAČ).Najveći problem je kako bi smjestio solare da puno ne remete aerodinamiku.Dal bi se preko njih mogla zapeglati prozirna folija da se ne unište?

Odg: FPV experimenti

Reply #252
Pošto se radi o letjelici kojoj je namjena pravocrtan let ili barem 90 posto vremena u zraku - pretpostavljam, zašto izmišljati nešto što je manje učinkovito od špera, jelovih letvica,
karbonskog rovinga i malo kevlarskog konca .

Ne usporedivo  lakše a vjerujem i čvršće od vaše ideje.

Pošto se radi o letjelici za pravocrtni let (nazovimo je tako) izvedba moze biti jako jednostavna, jer ako več u pocetku radis nesto što je 3 puta lakše  i tri puta čvršće ne moraš paziti na svaki gram smole ili špera.

Spominju se težine od kg ili više samo za lexan i sada usporedi to sa remenjacom od nekih 350 g u izvedbi karbon-drvo imaš blizu kilogram manje na avionu staviš više baterija ili što več želiš

Lp Zoran

Odg: FPV experimenti

Reply #253
Pozdrav Hrvojehrvoje i Diogen.Ja sam računao da bi mi krilo raspona 3m i površine 95dm2 imalo masu do 2,5kg-lexan(10 mm) ako bi uzeo 0,2x3m(0,6m2) je 1,02kg,stiropor koji bi nalijepio na lexan(prosječno 3cm debljine) doprinosi ovisno o gustoći(recimo 20kg/m3) 570g,solari oko 300g, zatim letvice ili karbonske cijevi,ljepilo i peglajuća folija-sve skupa računam do 2,5kg cijelo krilo.Ako bi još trup s batkom i repom bio isto toliko onda bi cijeli avion bio oko 5 kg.To ne bi bilo previše s obzirom na površinu krila-negdje oko 5000g/95dm2=52g/dm2(toliko mi odprilike ima i NOSAČ).Najveći problem je kako bi smjestio solare da puno ne remete aerodinamiku.Dal bi se preko njih mogla zapeglati prozirna folija da se ne unište?

to ti pričam  ;) , može to biti i oko 4 kg, a to je ogromna razlika

Odg: FPV experimenti

Reply #254
evo ti ideja...
jeftino... jednostavno... učinkovito...