Skip to main content

Topic: MAK Trešnjevka - Lučko www.mak-tresnjevka.hr (Read 89246 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.






Re: MAK Trešnjevka - Lučko

Reply #426
Presjek jednog lijepog dana u dobrom društvu.   ;)
samo zemlja je granica....



Re: MAK Trešnjevka - Lučko www.mak-tresnjevka.hr

Reply #429
Maiden od prošlog ljeta, ostao zaboravljen. FMS FOX 3000mm sa kolicima za lansiranje iz samogradnje na kojima su se pokazale kostrukcijske greške, pa je letjelica jedva poletila.  :))

http://www.youtube.com/watch?v=3osd0dfssmg
samo zemlja je granica....

Re: MAK Trešnjevka - Lučko www.mak-tresnjevka.hr

Reply #430
Da se nisu odvojila još malo brzine i poletio bi sa kolicima :))

Re: MAK Trešnjevka - Lučko www.mak-tresnjevka.hr

Reply #431
Pozdrav Karlo,
Mislim da su kolica OK. Zašto si već na samom startu povukao horizontalca? Pravac od kolica bi se mogao sa vertikalcom korigirati, zar ne? 
Pozdrav sa Hreljina, Werner
"Ne pričaj - napravi!!"
www.kamphausen.ch

Re: MAK Trešnjevka - Lučko www.mak-tresnjevka.hr

Reply #432
Pozdrav Karlo,
Mislim da su kolica OK. Zašto si već na samom startu povukao horizontalca? Pravac od kolica bi se mogao sa vertikalcom korigirati, zar ne?
Kolica su ok, osim u dijelu gdje su im uške na koje se naslanja prednja ivica krila. Na toj točki je mjesto pritiska krila aviona na kolica. Te uške sam napravio da lagano idu prema nazad ( bojeći sa da avion ne iskoči iz kolica prerano), što je bilo pogrešno i otežavalo je odvajanje aviona od kolica. Tim uškama treba promijeniti oblik da krilo aviona lakše ide prema gore u datom trenutku. Ne bi škodilo ni pomoći kotrljanju na način da se ugrade ležajevi na osovine kotača i smanji gubitak snage na trenje. Da se kolica nisu počela kotrljati po travi i zastajkivati, brijem da bi sve skupa završilo u grmlju pored ograde. :D

Upravljanje takvim kolicima? Hmm, to je dosta teška riječ u ovoj prilici. Imaju 4 kotača koje se prilično dobro drže SVOJE putanje, a vertikalac je tu nemoćan. Da se radi o trokolici sa okretnim kotačem, to bi bila druga priča. Zašto sam držao horizontalac? Pa da se digne iz kolica čim prije, mislio sam da će to biti u par metara. Heb ga, tako se skuplja neprocjenjljivo iskustvo. :)
samo zemlja je granica....

Re: MAK Trešnjevka - Lučko www.mak-tresnjevka.hr

Reply #433
Sa tim da si držao horizontalca, ja mislim da si oduzeo pritisak na prednjim točkama, zato je skrenulo prema desno. I dalje mislim, da bez toga bi ranije došao do brzine starta i onda sa kratkim impulsom horizontalca bi se lijepo odvajao od kolica. 
Pozdrav sa Hreljina, Werner
"Ne pričaj - napravi!!"
www.kamphausen.ch

Re: MAK Trešnjevka - Lučko www.mak-tresnjevka.hr

Reply #434
Sa tim da si držao horizontalca, ja mislim da si oduzeo pritisak na prednjim točkama, zato je skrenulo prema desno. I dalje mislim, da bez toga bi ranije došao do brzine starta i onda sa kratkim impulsom horizontalca bi se lijepo odvajao od kolica.

Probat ću tako sljedeći put, hvala.
samo zemlja je granica....