Skip to main content

Topic: Položaj motora na Cessni 182 (Read 7566 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Položaj motora na Cessni 182

Reply #15
Kako moze otici u LIJEVI Kovit ako komandujes DESNI,

oduzmes Gas, blago ga navuces i sacekas dok mu se brzina smanji,
tada ga NAVUCES full i PUNA NOGA DESNO

ako je dobro Regliran kada pustis Komande u neutralu SAM se vadi van !

Odg: Položaj motora na Cessni 182

Reply #16
Ivane; pogledajte sliku kako je postavljen motor! Umjesto da je u desno u smijeru leta, motor je u lijevo, znači kad ga baci iz ruke, okretni moment motora baca model u lijevo, a i sam način na koji je postavljen motor ga vuče još više u lijevo! Ako nezna letjeti baš najbolje, sporija mu je reakcija i sigurno ga nemože uputiti na desnu stranu!

Odg: Položaj motora na Cessni 182

Reply #17
Ivane; pogledajte sliku kako je postavljen motor! Umjesto da je u desno u smijeru leta, motor je u lijevo, znači kad ga baci iz ruke, okretni moment motora baca model u lijevo, a i sam način na koji je postavljen motor ga vuče još više u lijevo! Ako nezna letjeti baš najbolje, sporija mu je reakcija i sigurno ga nemože uputiti na desnu stranu!

u pravu si,
nisam citao od pocetka,mislio sam na Kovit direktno ako je vuca Motora ispravna,
pa sam se pitao zasto u lijevo,sada je druga Slika !
zurio sam pa nisam procitao od pocetka sve Komentare !

Odg: Položaj motora na Cessni 182

Reply #18
Ok, više sam lud ko šlapa radi ove Cessne! Vatra već gori, samo počupam motor i servače dole i ide u vatru bez grama srama. Da li netko zna točni COG za ovaj model Cessne, ne mogu pronaći po netu, po informacijama koje sam dobio o COG-u kad sam model kupio, sad mi je avion u težištu i ravno stoji. Po zadnjemu letu bi rekel da mi je tail heavy i model je bil neupravljiv. Da li mogu na neki način izračunati točni COG ? Više ne znam kaj da radim . Motor sam složil na desno i malo prema dole i više ne znam kaj da mu radim..... Sad kužim zakaj je tak brzo išel u prodaju....

Odg: Položaj motora na Cessni 182

Reply #19
A di ti zivis inace? Mislim mozda u blizini ima neka dobra dusa da ti pomogne!


Odg: Položaj motora na Cessni 182

Reply #21
Ok, više sam lud ko šlapa radi ove Cessne! Vatra već gori, samo počupam motor i servače dole i ide u vatru bez grama srama. Da li netko zna točni COG za ovaj model Cessne, ne mogu pronaći po netu, po informacijama koje sam dobio o COG-u kad sam model kupio, sad mi je avion u težištu i ravno stoji. Po zadnjemu letu bi rekel da mi je tail heavy i model je bil neupravljiv. Da li mogu na neki način izračunati točni COG ? Više ne znam kaj da radim . Motor sam složil na desno i malo prema dole i više ne znam kaj da mu radim..... Sad kužim zakaj je tak brzo išel u prodaju....

imaš u dijelu sa oglasima jednu takvu cesnu mislim na prodaju, pa kontaktira vlasnika

ili probati odokativnom metodom na ca 1/3 krila, gledano od napadne ivice

radije ga stavi naprijed nego natrag

Odg: Položaj motora na Cessni 182

Reply #22
 ;) Tu nešto nije dobro sa geometrijom krila i horizontalca. Težište na 1/3 od napadne ivice krila. Proveri da ceo trup uzdužno nije uvijen. Moj savet je da sve pogleda iskusan modelar, ovako možemo nagađati, a ti kao početnik praviti greške i lupati model. Ja lično uvek polećem sa punom snagom, znači gas do kraja. Ako se poleće sa zemlje gas dodavati postepeno, kako bi se izbeglo skretanje, a iz ruke, pun gas i napred. Onaj koji baca model bolje je da ga baci i malo nosem na dole. Ako si poletao sa pola gasa i model otišao u stranu, znači nije imao dovoljnu početnu brzinu, a dok motor nije prihvatio punu snagu, model je bio krilom na zemlji. Pri malim brzinama lako dolazi do sloma uzgona, a tada model odlazi u nepovrat.
Pozdrav,

Odg: Položaj motora na Cessni 182

Reply #23
I dalje banana sa ovim modelom. Definitivno više ne znam šta napraviti.. Kolega Zero i ja danas išli na letenje, kolega Zero upravljao,ja bacao model , ipak on ima više iskustva nego ja.... Uglavnom bacio sam model, rep je odma išao prema dole, Zero dodao gas, i izgledalo je kao da će konačno biti sve u redu, model se izravnao i dobio na brzini ali onda počinje zabava.....krila modela su počela plesati gore dole, i standardno, kovit na lijevo i počinje pikiranje prema dole.....zero je potegao palicu elevatora da izravna model, ali je model bez reakcije nastavio prema dole i....... naravno krash, ode nosač motora.....

Definitivno odlična kupovina, dobro uloženi novci, i definitivno više ne kupujem rabljeno kolko god prodavatelj tvrdio da je model super i da leti odlično.....

Najgore od svega, ne znam što se točno dogodilo prije kupnje modela, pa da barem pokušam to popraviti, ovako sam više sve probao i model i dalje ne leti...

Ima 'ko kakav savjet što još probati? Krila izgledaju normalno, nisu izvitoperena, sve kontrolne površine u redu, poravnate......

Za cg sam pronašao ovu sliku, da li možda mjerim CG krivo....



LP,

Zoran

Odg: Položaj motora na Cessni 182

Reply #24
nekaj vi tu krivo radite. imam takvu cessnu, pala je i polomila se nebrojeno puta. jednom joj je puklo krilo i samo sam ga na polju polijepio s armiranom trakom i nastavio letjeti s modelom.

da vidite s cime smo u ivanicu sve letjeli... proslu jesen bivsi kolega modelar tonac je imao model koji je imao trup od dvije ukrasne lajsne od stiropora i plocu deprona za krilo. model je bio toliko razbijan i poslije svakog pada samo ljepljen armiranom trakom da je na kraju imao vise nego duplu pocetnu tezinu, horizontalac je bio nakrivljen za nekih 20 stupnjeva u odnosu na krilo, a  model je i dalje letio. jobescu je imao taco 3d model kojem je zdrobio jednu stranu krila, zabunom je napravio drugu polovicu krila s drugacijim profilom, model je razlicito zatezao na razlicitim brzinama, nije bio u stanju napraviti loop jer se usred loopa okretao i uzduzno, ali je bio letiv. moj geebee 3d je ostao  u vrucem autu par dana, izasao je iz centra, bio je sav vidljivo izvitoperen i dalje je letio iako ne kao prije. hocu reci da i dobro izraglirana daska sa pokretnim povrsinama i dovoljno jakim motorom moze letjeti...

motor ni slucajno ne smije gledati gore i desno (gledano od napred), bolje je da je skroz ravno nego tako, krila ucvrsti bolje ako plesu prilikom leta, provjeri rade li ti svi servici dobro jer moguce je da ti neki zapinje pod opterecenjem u nekom polozaju, a da to ni ne kuzis, kontrolne povrsine moraju biti horizontalno u odnosu na uzduznu os modela, teziste stavi kao na slici tj. na 55 mm nakon napadne.
struja zakon, nitro USTAV

Odg: Položaj motora na Cessni 182

Reply #25
S obzirom da sam ja danas bio taj koji je odredio sudbinu nosača motora, dužan sam napisati par riječi o svemu. Da sam iskusniji, nisam, no imam dosta sati leta, pa je valjda to presudilo  :D

Dakle, dotični model Cessne (da nebude zabune, ima ih brdo, govorimo o ovoj http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=16657) je fakat jedan *ajeban komad stirpora i sasvim je opravdana kolegina ljutnja jer od kupovine (oglas) model nije poletio.

Danas sam ja probao podignut model, poučen problemima koje sam imao sa svojim Pilatusom..savjeti koje je kolega novizagi iznio na 1. stranici su uzeti u obzir s tim da je s modela maknut stajni trap. Pri slobodnom bacanju (na suho) model je padao na nos dok je pri pokušaju leta pri 1/2 gasa ipak vukao na rep no ta 4-5 metra koliko sam ga držao na gasu avion se ispravio i počeo se penjati no tu je veselju bio kraj jer je sam od sebe početo manevrirati lijevo-desno da bi potom okrenuo i ko kamen pao na zemlju. Kolko god se ja trudio podići ga, uzalud, kod da je u zraku ostao bez duše..nažalost završilo je kak je završilo. Kontrole su sve štimale, više puta smo provjerili sve prije leta.

Šteta za nosač motora, sigurno bi u 2. laufu probali s nešto više tereta na nosu, čisto da eleminiramo pitanje CG-a...al velim, danas sam vidio "skup neobjašnjivih stvari". Znam kak izgleda taiheavy niskokrilac..nakon ovog nisam ni u to više ziher...  I još jednom se ispričavam kolegi, a i na sebe sam ljut jer sam (opet) pogazio svoje pravilo da ne letim tuđe modele. Iskreno, žao mi je kolege i jednostavno sam se morao uključiti, stoga eventualne sumnje u kolegino umjeće letenja ne dolaze u obzir! Ili obojica nemamo pojma...također, bilo bi interesantno čuti riječ dvije od kolege- trgovca kojem je model prije prodaje letio prfektno.


lp,
Marko

Odg: Položaj motora na Cessni 182

Reply #26
Model je bio od mog starog, letjeli smo sve skupa 2 batke s njim. Išao je u prodaju, jer baš i nije lagan za letjeti, ponaša se više kao niskokrilac (zrodiju sam i sam napisao da nije model za početnike), uvijek treba imati dosta brzine i ne može skretati u uskim lukovima. Budući da moj stari nije imao stanicu u rukama preko 5 godina, ovo definitivno ne bi bio model za njega.
Osim toga, to ima metar raspona, kaj možeš očekivat od komada stiropora metra raspona... Postoji i snimka leta na youtube-u kako model leti. Treba biti oprezan kod skretanja i to je to, kaj se tiče ovih padanja sam od sebe itd. ja nemam pojma o tome jer se to meni nije događalo. Pročitao sam sad cijeli topic i vidim da je i zrodiju u međuvremenu model padao.
Jedini problem koji se dogodio je da se nosač motora odvojio, znači nije pukao (loše je bio zaljepljen), pa je Pongra to pojačao epoxyjem.
I ja mislim da vi nekaj radite krivo...
MAK Zapad

Odg: Položaj motora na Cessni 182

Reply #27
Zero, nema ti kaj biti bed, složil bu se nosač pa ćemo vidjeti sljedeći put kaj se bu događalo. Hvala ti na pomoći. Da sam više lud od te Cessne , jesam i ne bu me dugo zafrkavala, slijedeći put ako ne poleti, imali bumo vatru.... Jesam početnik, ali ako sam uspel letjeti sa Su-27 edf-om (i sletjeti), onda bi i Cessna napravila 2 kruga, a ako bi se skotala nakon ta dva kruga , bar bi znal da sam ja kriv.... Ovak više ne znam ništa....

Odg: Položaj motora na Cessni 182

Reply #28
po meni jedino sto tu smrdi je ili cg ili preslab motor! 8) jer ono sto je eewan rekao da leti avion ljepljen 50puta je ziva istina,ja sam imo fokkera kojem se odljepio motor a bio sam na vikendici(blizu denisa13) i on je stavio malo duck tape-a na nos da se ne iscupa van i to je to,bacim ga motor stoji ravno a avion na sasvim drugu stranu,al je letio!

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.