Skip to main content

Topic: Muke po quadu (Read 4714 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Muke po quadu

Znači skuburili mi to, ja mislio da sam sve iskonfigurirao, odem van na dvorište (1:30) i polako ja dodajem gas i taman kad pomislim da bi se mogao odvojit od poda, dodam pola gasa (navika s helija) i quad se lansira jedno 10 metara u zrak, napravi flip i rokne na pod  :D To čudo ima toliko snage da nemrem vjerovat.
Uglavnom, preglup sam za složit to i ne znam kaj ga muči, jako wobbla, trese se i čim se malo odvoji od poda napravi flip unaprijed... Ne znam ljudi kaj da više radim, please help
Ovo su trenutne postavke:
[attachimg=1]

Pločica je MultiWii Cirius, probao sam smanjivati PID (full full nisko sam bio) i puno se manje tresao ali imam osjećaj da bi također napravio flip čim poleti.
Gdje griješim, kaj ne valja?

Sve direkcije kaj se žira tiče su OK, sve je reversano kak se spada, Quad X konfiguracija je, napravim svaki put žiro kalibraciju i acc kalibraciju, magnetometar je isključen (da li to treba uključit možda?) autolevel je isključen... Težište je OK. Lud sam više, help please...
MAK Zapad

Odg: Muke po quadu

Reply #1
Heh, uglavnom... Ma ne da mi se ni pisat (izgleda da sam uspio prebacit u Quad+, ili nisam više ni sam ne znam), uglavnom tražim nekog u ZG da mi pomogne za neku naknadu jer ja nemam ni volje ni živaca se *ebat s ovim glupostima, već sam 3 helija mogo složit i maidenat
MAK Zapad

Odg: Muke po quadu

Reply #2
Ma nemre đubre bit pametnije od mene, evo složio, uspio hoverat, malo wobbla al nije strašno i mrvicu drifta na rudderu.
Sutra (tj. danas) ću se probat još malo pozabavit time.
Koristio sam za X, Y, Z ove PID:
P: 2.8 I: 0.030 D: 0, za rudder (yaw) 8 nešto nešto ne znam napamet
Quad je DeXov, zaboravio napomenut
Nisam ga probao letit jer je noć i malo je dvorište  :D A i ljudi spavaju jel  ::)
Nadam se da će sutra bit uspješno, javim kaj se izrodilo iz svega

Nego, nikad baš nisam volio multije, ali kad sam vidio koliko ovo malo đubre ima snage... Ufff, sranje kaj sam zagrizao i u ovo  :D
MAK Zapad


Odg: Muke po quadu

Reply #4
ak misliš da su to muke i komplikacije kaj bi rekao na ovo,sa tim se ja moram nosit....ArduCopter2  :'([attachimg=1]
Some days you feel like the Wright Brothers.
And some days you're Icarus.

Odg: Muke po quadu

Reply #5
ne znam kak je na 1.9 softu, ja sam još na 1.7 jer mi je prelazak na 1.8 bil koma, soft je bil totalno zasran, pa sam ostavil 1.7koji mi radi savršeno

sumnjam da su PID i ostale vrijednosti iste na 1.7 i 1.9, ali zamisli da imaš 1.7 soft gore, pa da probam dati savjet  ;)

P ti je premalen ako se na 2,8 zaustavil sa zibanjem, na čemu ti je pločica, obavezno ju stavi na spužvu(po mogućnosti onu crnu za oblaganje cijevi, ona savršeno upija vibracije) meni je P 3,6 išlo bi i prek 4 ali kod brzog leta počne trest.... ako ti je P mali, gubiš tvrdoću lebdenja i letenja pa model jako pliva u svim stranama i moraš da stalno mrdat
P za yaw (opet ne znam kak je kod 1.9) kod 1.7 moram imati 8, ide i više od toga (10 ili 12) ali kod brzog leta je čudan....  ako je premali P na yawu, model jako drifta
pogotovo ak je kak na slici RATE "upaljen"


I imam 0,35 za roll i pitch a 0,45 za yaw
D ak si stavil na pitch i roll 0 onda imaš napeti pištolj pred sobom  ;)
D je 0 obavezno samo za yaw, jer tu nećeš kašnjenje....
D je kod mene za pitch i roll 13 (mislim da je 15 po defaultu), velim ne znam kak su vrijednosti na 1.9 softu, ali ako digneš D(recimo na 20) jako kasni reakcija po toj osi ako smanjiš na 10, prenasilno motori reagiraju kod kompenzacije i onak sve postaje napeto i nestabilno(kaj je ponekad dobro pogotovo za akro)

kod acc-a (level) P dišeš čim više, tak dok ti sa upaljenim acc-om model ne počne trest, mislim da je 3,2 malo, meni je 12, ali opet ne znam kak je kod novog softa....
bolje da ti malo trese sa acc-om jer njega nebuš palil osim u panici, a kod panike hoćeš da model ide u horizontalu čim brže i čim tvrđe....
nemoj leteti pod acc-om, pogotovo ak si letel heliće prije, model leti koma čudno


RATE ovo kaj ti je 0,3 na slici kod pitch i roll stavi obavezno 0 ... to je glupost za koristit, nikad nebuš napravil valjak ili luping kak spada s tim....
RATE kod yaw ti je isto 0,3, ja to imam 0,55 ... s tim u biti direktno ubrzavaš okretanja na yawu, ali smanjuješ odmah osjetljivost tog gyra, kaj je usper kod brzog leta....
    ako pretjeraš recimo sa 0,9 ili 1 onda nema šanse da stigneš brojit okretaje po yawu u sekundi kod full pomaka  ;)

RC RATE ti je 0.62 kaj je za totalno miran let,  ja imam 1.55 i model može par valjaka u sekundi ak je potrebno... počneš nekak sa 0.9 ili 1 max i onda po želji gore ili dole....

EXPO si obavezno digni, 0,32 je puno premalo ja imam 0.65 ali komotno možeš 0.8 ili 0.85 za početak da ti hover bude miran, samo se pazi prejakog mahanja palica jer bude napravil flip jako brzo, pogotovo ak je RC RATE velik

onaj trotle pid je idto glupost, to ostavi na 0

Odg: Muke po quadu

Reply #6
a da, i ak buš gubil živce, stavi gore 1.7 verziju softa (ne traje dugo)

podloži spužvom pločicu i probaj postavke koje sam ti napisal  :)



još nekaj(zbog čega sam ja imal brdo krševa)  model se "pali" arma ili kak god to nazoveš sa pomicanjem rudera u desno, a gasi se u ljevo....
identična operacija armanja radi i na aileronima, tj. model pališ i gasiš na bilo kojoj palici....

dok radiš flip, valjak ili kak god se to zove, prije nego je model okrenut naopak oduzimaš gas i držiš palicu u željnu stranu flipa, ako radiš flip u ljevo i slučajno oduzmeš gas do kraja, a to se bude sigurno dogodilo, ugasil budeš model u zraku taman dok bude na boku ili taman dok se zavrti.....

nakon toga postupak paljenja je sljedeći :
čekaš da model padne... i onda ga armaš  ;) .... na žalost model se ne pali dok nije u horizontali  :)

ja sam nakon previše takvih situacija složil da nakon armanja modela(ler gas 1100), palim odmah prekidač koji mi digne okretaje na 1200 i u biti nikad se ne mogu naći u situaciji da mi je gas na nuli tak dugo dok ne isključim taj prekidač......

Odg: Muke po quadu

Reply #7
ak misliš da su to muke i komplikacije kaj bi rekao na ovo,sa tim se ja moram nosit....ArduCopter2  :'([attachimg=1]

Imam i ja ArduPilot Mega, pa bi volio čuti iskustva drugih  ;)
Imao sam i ja hrpu muka i komplikacija, na svu sreću, bio je tu davorvž koji mi je pomogao uvezi svega...

Odg: Muke po quadu

Reply #8
Bolje da si se otisao napit s ekipom :-)...

Sent from my HTC Desire HD using Tapatalk

 :D

ak misliš da su to muke i komplikacije kaj bi rekao na ovo,sa tim se ja moram nosit....ArduCopter2  :'([attachimg=1]

Ufff

ne znam kak je na 1.9 softu, ja sam još na 1.7 jer mi je prelazak na 1.8 bil koma, soft je bil totalno zasran, pa sam ostavil 1.7koji mi radi savršeno

sumnjam da su PID i ostale vrijednosti iste na 1.7 i 1.9, ali zamisli da imaš 1.7 soft gore, pa da probam dati savjet  ;)

P ti je premalen ako se na 2,8 zaustavil sa zibanjem, na čemu ti je pločica, obavezno ju stavi na spužvu(po mogućnosti onu crnu za oblaganje cijevi, ona savršeno upija vibracije) meni je P 3,6 išlo bi i prek 4 ali kod brzog leta počne trest.... ako ti je P mali, gubiš tvrdoću lebdenja i letenja pa model jako pliva u svim stranama i moraš da stalno mrdat
P za yaw (opet ne znam kak je kod 1.9) kod 1.7 moram imati 8, ide i više od toga (10 ili 12) ali kod brzog leta je čudan....  ako je premali P na yawu, model jako drifta
pogotovo ak je kak na slici RATE "upaljen"


I imam 0,35 za roll i pitch a 0,45 za yaw
D ak si stavil na pitch i roll 0 onda imaš napeti pištolj pred sobom  ;)
D je 0 obavezno samo za yaw, jer tu nećeš kašnjenje....
D je kod mene za pitch i roll 13 (mislim da je 15 po defaultu), velim ne znam kak su vrijednosti na 1.9 softu, ali ako digneš D(recimo na 20) jako kasni reakcija po toj osi ako smanjiš na 10, prenasilno motori reagiraju kod kompenzacije i onak sve postaje napeto i nestabilno(kaj je ponekad dobro pogotovo za akro)

kod acc-a (level) P dišeš čim više, tak dok ti sa upaljenim acc-om model ne počne trest, mislim da je 3,2 malo, meni je 12, ali opet ne znam kak je kod novog softa....
bolje da ti malo trese sa acc-om jer njega nebuš palil osim u panici, a kod panike hoćeš da model ide u horizontalu čim brže i čim tvrđe....
nemoj leteti pod acc-om, pogotovo ak si letel heliće prije, model leti koma čudno


RATE ovo kaj ti je 0,3 na slici kod pitch i roll stavi obavezno 0 ... to je glupost za koristit, nikad nebuš napravil valjak ili luping kak spada s tim....
RATE kod yaw ti je isto 0,3, ja to imam 0,55 ... s tim u biti direktno ubrzavaš okretanja na yawu, ali smanjuješ odmah osjetljivost tog gyra, kaj je usper kod brzog leta....
    ako pretjeraš recimo sa 0,9 ili 1 onda nema šanse da stigneš brojit okretaje po yawu u sekundi kod full pomaka  ;)

RC RATE ti je 0.62 kaj je za totalno miran let,  ja imam 1.55 i model može par valjaka u sekundi ak je potrebno... počneš nekak sa 0.9 ili 1 max i onda po želji gore ili dole....

EXPO si obavezno digni, 0,32 je puno premalo ja imam 0.65 ali komotno možeš 0.8 ili 0.85 za početak da ti hover bude miran, samo se pazi prejakog mahanja palica jer bude napravil flip jako brzo, pogotovo ak je RC RATE velik

onaj trotle pid je idto glupost, to ostavi na 0

E još jučer prije neg sam pročital tvoj post sam se malo igrao s vrijednostima i skužio sam da je hrpa toga po defaultu bilo retardirano...
Koristio sam 2 sloja 3M 4011 trake, koja je hard mount traka i očito je prenosila sve vibracije. Tak da ću probati s nekakvom malo debljom spužvom sa svih strana, onda bi trebala biti dosta izolirana od vibracija. Ovak sam PIDove moral još više smanjivat da bi dobio nekakvo normalno ponašanje, ali i dalje su se događale nekakve anomalije tipa u brzom letu u bilo kojem smjeru rudder je znao okrenut sam od sebe, model se preokrene u inverted i slične fore.
Probat ću flashat na 1.7 i ubacit tvoje postavke, puno, puno ti hvala na ovom tutorialu!
Inače, tvoj quad je čudo, preživio je brutalne padove  :D, a događali su se zbog loše podešene pločice koja nije bila dobro dampana očito.
Inače me multiji kao modeli za letenje uopće nisu oduševili, osim ako se ne koriste za snimanja. Helić je ipak helić, a i avioni su mi zabavniji. Nije da nisu fora, ali nakon helija su mi malo dosadni :)
Velika prednost je kaj sam s jednom 2200 baterijom bio u zraku fakat dugo, a snage ima na bacanje s ovom kombinacijom motora, čudo jedno koliko je brz. I zvuk je skroz fora :)
Expo je stvarno bili malo premali, ali dalo se letit jer sam naviknut na jako agresivne modele, samo su pomaci palica bili skroz minimalni. Na yawu je bio prespor, to valjda zbog rateova
Bude tu još dosta zajebancije oko podešavanja, ali kad upucam 1.7 i stavim tvoje postavke nadam se da bu dobro.
Složit ću još jedan kanal za "ler gas" da se ne bi događalo to gašenje :)
Nego, kak se flasha 1.7?
MAK Zapad

Odg: Muke po quadu

Reply #9
Ja i Tomo smo već istestirali 1.9 i odličan je. Stvar je samo u podešavanju. Najčešće većina multija, ako se slože kako treba, zadovoljavajuće rade sa stock postavkama, ako govorimo o multiwii pločicama. U to sam se uvjerio i na posljednjoj heksi od 2 kg, koja je na njima bila skroz OK. Naravno treba ih još picaniti dok se ne dođe do sasvim željenog rezultata.
Tu i leži dio čari multiwija. Odeš lijepo na livadu s laptopom, uštekaš ga na ftdi, promjeniš postavke. Nakon toga u zrak i odmah u letu vidiš kako se ponaša. Ako što treba opet promijeniš i to je to. I nije toliko komplicirano.  ;)
lp
Toni
 

Odg: Muke po quadu

Reply #10
kak Toni veli, 1.9 soft je sigurno odličan, bolji od 1.7... ali meni je prelazak sa 1.7 na 1.8 soft bilo koma, ne zato jer je soft bil lošiji.....
u biti model je bolje lebdel, mirnije letel, bolje se ponašal u zraku... ali kad si počel acro letenje bil je skroz čudan i nije se dal podesiti tak fino kak je to bilo moguće na 1.7 softu, pa sam odlučil vratiti......


ako si naviknut na acro, sigurno jesi ak si letel heliće  :)

onda slobodno stavi RC RATE iznad 1, probaj sa 1,2 do 1,3.... ali obavezno expo stavi visok
recimo ja dižem RC rate do te mjere dok mi roll na mjestu ne napravi u djeliću sekunde.....
doslovce mjera za to mi je da u lebdenju lupim palicu full u jednu stranu i pustim(bez mrdanja gasa) i model mora napraviti okret na mjestu i zaustaviti se u horizontali.....
ako ne napravi puni krug, povećavam RC RATE, ak napravi više od kruga smanjujem......

onda kod "normalnog" rola ne trebam pomaknuti palicu do kraja i trebam raditi sa gasom, ali imam izbor i bez toga.....



tu se skida arduino soft za mjenjanje softa, samo paziš da odabereš pravi arduino koji imaš....
http://arduino.cc/en/Main/Software

tu skineš soft po želji
http://code.google.com/p/multiwii/downloads/list

ovabezno odabereš dobre postavke, + ili x quad, senzore koje imaš na pločici, ler gas i ostalo.....
u biti preporučil bi ti da prije nego obrišeš soft dole očitaš i pogledaš kaj je uključeno a kaj ne....
uglavnom možeš to i na netu pronaći, ali pošto već imaš na pločici, nije teško pogledati....

dobro podloži sve u unutrašnjosti modela, ne znam ak si videl kak ja imam na svojem modelu, sav je pun spužve.. jer kod udarca tak ne uništavaš ništ osim elisa

drago mi je da si zadovoljan čvrstoćom  :)
nije quad čudo, samo je čvrst i jako crash frendly  ;)

snimaj krševe ak možeš, mene uvijek razveseli dobar krš  :)
ja svoje sve snimam i skupljam, cilj mi je napraviti kompilaciju od stotinjak u jednom kratkom videu  ;D

Odg: Muke po quadu

Reply #11
Ostal bum onda na 1.9, sad prek tjedna ćemo iskemijat spužvu unutra, pa prek vikenda jedan cijeli dan na livadi da se sve fino poštela, mora letit ko curica.
Nego vidio sam trup od Funtane kojeg si prodal Maracu, svaka čast koliko je dobro napravljen, čvrst a lagan za popizdit. Šteta kaj to ne radiš u nekim manjim serijama, to bi mogao vani jako lijepo prodavat :)
MAK Zapad

 

Odg: Muke po quadu

Reply #12
odlično, poštelaj 1.9 pa mi javi vrijednosti  ;)

možda i ja onda pređem konačno na novi :)


a onaj trup stiro balza?
to sam radil za sebe, pa sam kemijal malo i zato sam tak pazil na masu....
mislim da je takav način izrade neisplativ za prodavat, bar ja nisam oduševljen tom idejom....
dalo bi se razradit nekaj na tom području iz kalupa, ali opet je upitna isplativost s obzirom na količinu posla i cijenu koju takav model može postići.....

ja ostajem za sad na multirotorima  ;)

evo kak sam ja montiral elektroniku u svoj... prvo spužva da izravna dno... onda veliki krug od spužve u kojem je urezano sve za elektroniku.... i nakon toga preko svega još 1 sloj te debele spužve tak da na to idu baterije, na baterije ide još jedna traka te spužve, tolko da se ne mrdaju.....
uglavnom FC je obložen sa spužvom sa svih strana i kod udarca ostaje na mjestu.... a ni baterija ne može daleko :)




Odg: Muke po quadu

Reply #13
Da, da, ovo je stvarno super složeno, nekaj slično sam si i ja zamislio
BTW jučer sam stavio bateriju u quada, sve žice lijepo pospremio unutra (letili smo bez poklopca) i u jednom trenutku su žice za balansiranje izletile van, propovi su strgali plastiku, žice su se kratko spojile i paf - ode bijeli dim van  :D
MAK Zapad

Odg: Muke po quadu

Reply #14
ufff!
Some days you feel like the Wright Brothers.
And some days you're Icarus.