Skip to main content

Topic: Art-Tech Alpha-Jet EDF 64mm (Read 20405 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Art-Tech Alpha-Jet EDF 64mm

Reply #30
@srepfler
Otkloni su 100 %, Expo 30%

@toni
Nije nam to prvi EDF, već se toga bacalo , ajme, bez posljedica. Očito nešta, ko zna šta, nije bilo dobro.
A meni se baš taj model sviđao :)
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: Art-Tech Alpha-Jet EDF 64mm

Reply #31
Tim više je bolje otkriti uzrok jer da se opet ne ponovi a onda je šteta i frustracija  još veća. Ipak, to je mali model, visokorilac i za EDF i relativno spor model. Ako je pravilno bačen možda CG nije bio dobar? 

lp
Toni

Odg: Art-Tech Alpha-Jet EDF 64mm

Reply #32
Ma ko će ga znat, sad je gotovo...vidjet ćemo na slijedećem letu šta će se dogodit.
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: Art-Tech Alpha-Jet EDF 64mm

Reply #33
ako nekome pomogne, evo mog skromnog iskustva sa EDF-om (stock polu skala jetovi)

edf-ovi su atraktivni, i to je činjenica :)

pretpostavljam da ih zato i ima toliko na tržištu,što izgledaju atraktivno a imaju neke specifičnosti zbog kojih ih ekipa brzo "troši", a kinezi samo štancaju :)

da, prati ih fama da su "teški za letiti", "nestabilni", ovakvi, onakvi, i  sve je to dijelom točno, ali koliko sam shvatio ima i tu pomoći :)

ovo je neko moje iskustvo, pa ako nekome pomogne

1. snaga turbine ključ svega

svi smo navikli na propelere  koji  su 3 puta veči od onog u turbinici (64 mm prema 6 inča za usporedbu) i super je stvar da kad dodaš gas, model ide, i ide odmah

kod ovih  "skala" edf-ova sa stock  setupima, to baš i nije slučaj

uz to imaju još neke karakteristike koje osim atraktivnog "strelica" ili  "raketa" izgleda ne pomažu u mirnom letu i lakoj upravljivosti, a to su
- relativno mali raspon i površina krila u odnosu na dužinu
- relativno velika težina, opet za taj raspon
- relativno "velika" brzina koja mu je potrebna za bilo kakav let osim level flighta

ovo gore kad se poklopi sa "malim" propelerom, daje (bar kod mene) slijedeće,

bilo kakva izvanredna situacija, model počne curiti, ti ga poravnaš, ali sad je on već blizu zemlje, i ako nemaš instant "šus", a sa većinom stock setupa ga nemaš..., čestitamo :) upravo si zalijepio model u travu

znači, pokušajte doći do omjera mase i potiska bar blizu 1:1 , model će vam duže trajati


2. preveliki preporučeni otkloni u manualima, barem u ova dva koja sam ja čitao i onda tako postavio na modelu

i onda model krene svuda samo ne tamo gdje bi ti htio,
svaka mala korekcija zahtjeva "okretanje glave" :)  i tu nakon par trzaja imamo situaciju opisanu pod 1. :)

smanjite ih bar na pola, ako ne i na 1/3, naravno, postavite žicu što bliže servu na servo ručici, kao što ja rijetko radim :)


3. pre mali radijus kruga kod skretanja,

to kod drugih modela nije toliki  problem, ali ovdje ako nije u punom gasu, to je recept za... vidi pod 1. :)

to "ovakvi" edf-ovi jednostavno ne vole, jer opet se vraćamo na početak, pre slabi motor + mala krila, on iscuri u sekundi, i to je to , jedrilica će se nagnuti, zagija ćeš još malo "povući" i on će zajedriti, trener će se ispraviti sam , a ovaj... će se zaustaviti u zemlji

znači veeeeliki krugovi, pokušajte si prvih  par letova "planirati" samo velike krugove i naravno povedite nekoga da vam pomogne potrimati ga

evo  još neka zapažanja

1. jednom podešen, može leti izuzetno lijepo i relativno je precizno upravljiv, naravno pod uvjetom da imaju dosta gasa :)
2. slijetanje nije toliki problem, većina njih, ako su dobro potrimani će super lijepo sletiti bez ili sa minimalno gasa, samo ih pustite da sami slete,lagano držati elevator, ako ide 50 metara dalje, pusti ga, radije prošeći nego da ti se prevrne preko krila jer si htio baš sletiti pod noge
3. polijetanje iz ruke je moguće i poželjno, neka vam ga netko drugi baci i neka ga baci ravno, naravno, ako ste u prilici
4. maknite kotače, osim ak se ne radi o maksimirskoj travici poletiti  sa kotačima promjera 20mm polijetanje će biti jako teško/nemoguće, a slijetanje ..., pa ajmo reći da bolje klizi po travi BEZ kotača :)
5. i naravno, zvuk dobre turbine je nešto što će prop teško zamijeniti :)

gore sve napisano odnosi se na iskustvo sa 2 modela ca metar duljine 70 cm raspona i težine oko/ispod kilu

da sad dalje ne gljivim ovdje, ako se sjetim još nečega napišem, odnosno kad naučim nešto novo javim :)

Art-Tech Alpha-Jet EDF 64mm

Reply #34
Citam ovaj review, i bash me ovaj model podsjeca na MIG-21, ovako kako pisete po letnim svojstima. Ja sam amater, al imam takav osjecaj. Pogotovo kako opisujete zaokrete, manevre i slijetanje. Mislim MIG je na slijetanju brutalno brz zbog povrsine krila i tome se divim. Imao sam prilike vidjeti par slijetanja uzivo. U biti, nemam kritike, nego samo svoje misljenje iznosim. Svaka cast vama koji letite edf-ove....samo naprijed....lijepo ih je vidjeti...cuti i uzivati u letenju...
Lp,
Alex

Odg: Art-Tech Alpha-Jet EDF 64mm

Reply #35
sjetio sam se :)

naravno da sam zaobravio dvije najvažnije stvari, koje su univerzalno primjenjive  :)

1. NE idite letiti po vjetru - vjetar možda već sutra stane, a ako ga "fino" podrobiš, nećeš ga uspijeti do sutra složiti
ili odgodite let, ili letite sa nekim drugim modelom, ovakav model +vjetar =... odlazak u dućan  po ljepilo :)

2. ne radite "još samo jedan" krug/prelet :)

Odg: Art-Tech Alpha-Jet EDF 64mm

Reply #36
Joj joj. Dalo bi se tu dosta pisati. Al evo samo na ovo zadnje. EDF-ovi obožavaju vjetar i kod polijetanja i slijetanja. S obzirom da su u pravilu brzi i takve konnstrukcije lako prolaze kroz vjetar. A vjetar kod delta modela uvijek možeš iskoristiti i za AOA na malom gasu što je uvijek atraktivno za vidjeti. A ako imaš brži prilaz na slijetanju vjetar će ga dodatno usporavati, uostalom kao i svaki drugi model.  ;)  

lp
Toni

 

Odg: Art-Tech Alpha-Jet EDF 64mm

Reply #37
Joj joj. Dalo bi se tu dosta pisati. Al evo samo na ovo zadnje. EDF-ovi obožavaju vjetar i kod polijetanja i slijetanja. S obzirom da su u pravilu brzi i takve konnstrukcije lako prolaze kroz vjetar. A vjetar kod delta modela uvijek možeš iskoristiti i za AOA na malom gasu što je uvijek atraktivno za vidjeti. A ako imaš brži prilaz na slijetanju vjetar će ga dodatno usporavati, uostalom kao i svaki drugi model.  ;)  

lp
Toni


dopusti mi jednu analogiju što se tiče vjetra

je, zabavno je voziti na snijegu sa zadnjim pogonom... na parkiralištu
a na cesti kad po snijegu odjednom otpizdiš u krivom pravcu sigurno  je još zabavnije... not

vjetar... kao što ima prednosti, ima i mane, malo vjetra uvijek ima i on kao i svim modelima pomaže u polijetanju i u slijetanju, ali čim je  malo jači, u kombinaciji sa ovakvim modelima ja vidim više mana nego prednosti

kod nas većinom na kanalu kad puše, puše na mahove i to nije nimalo ugodno

je, ide  takav model kroz vjetar, super sve, dok te na slijetanju ili niže pri zemlji na manjoj brzini ne hiti i baj-baj avionček

ispravi me, ali kad u Zagrebu prognoza najavi 35km/h vjetar, još nisam vidio da netko poziva na zabavno okupljanje na Domovinskom, tako da...

naravno, neke stvari su nemoguće bez vjetra, dynamic soaring, ono 30-40 km/h vjetar,jedrilica od preko 3m ide 400+km/h, ali to nema veze sa ovime...





 

Odg: Art-Tech Alpha-Jet EDF 64mm

Reply #38
Pa naravno da nećeš letjeti po orkanskoj buri to se naravno razumije, ali sve dok polijećeš i slijećeš u vjetar nećeš imati problema. Ma lete dečki po vjetru svakojakom nije to toliki bauk i sa razno raznim modelima. Onda bude zabavnije. :)

lp
Toni

Odg: Art-Tech Alpha-Jet EDF 64mm

Reply #39
Opet oko pice delate kapelicu. Dojdeš na livadu, stisneš gas, hitiš i letiš. Simple as that  :D
MAK Zapad

Odg: Art-Tech Alpha-Jet EDF 64mm

Reply #40
Ma imaš pravo Kenobi, ja sam dovoljno izreklamirao ovaj model. Nek nastave drugi.  :D

lp
Toni

Odg: Art-Tech Alpha-Jet EDF 64mm

Reply #41
:D

Ali što se vjetra tiče - imaš pravo, EDF-ovima vjetar paše i na slijetanju i na polijetanju. Pa sigurno i ovoj igračkici.
Ja isto letim jednu malo izolaciju (Thunderbolt), iako je lagan i malen, taj leti skoro po orkanskim naletima vjetra :)
Da letim samo po idealnom, mirnom vremenu, ne bih letio nikad.

Iako znam da će se vlasnici uvrijedit (tak je svaki put na forumu kad kažeš nešto loše o nekakvom komadu opreme, koliko god objektivan bio) - mislim da su ovakve stvari bacanje love. Za te novce možeš jurit s kvalitetnim modelom (prodavao se Blizzard prije par dana). Ali neka, svaka škola se plaća, i ja sam se naplaćal :D
MAK Zapad

Odg: Art-Tech Alpha-Jet EDF 64mm

Reply #42
Quote from: robi1kenobi
Dojdeš na livadu, stisneš gas, hitiš i letiš. Simple as that  :D

ma  to sam ustvari htio napisati, pa mi se zaglavilo par slova na tipkovnici :)

a konstruktivne rasprave o vjetru uvijek dizu gledanost :)

Odg: Art-Tech Alpha-Jet EDF 64mm

Reply #43
Hehe :D

Ja sam s vjetrom do sada imao samo jedno jako negativno iskustvo.
Znači prije nekih 10ak godina smo stari i ja išli na Jarun letit s jedrilicom, ne moram pričat da je vjetar bio prebrutalan, nisi ju trebao bacat, samo pustit iz ruke. Završila je preko nasipa par metara od Save, u komadima. Mali lagani čukac, nekih 1,5m, toliko je puhalo da ga uopće nisam mogao kontrolirat. Sve kaj ima motor i dovoljno potiska se probije   :D
MAK Zapad

Odg: Art-Tech Alpha-Jet EDF 64mm

Reply #44

Da letim samo po idealnom, mirnom vremenu, ne bih letio nikad.


Istina, letio sam uspjesno po svakakom vjetru, no bilo je i neuspjesnih slucajeva,
bacim s gasom model a vjetar ga samo baci nazad u stranu i gru, poliepio i drugi put ponovo.

Otezavajuci faktor je jaci vjetar, lagani povjetarac ne moze smetati, u biti skoro uvijek od nekamo piri,
samo rano ujutro i predvecer bude kratki period zatisja.

Najvise volim kad se naoblaci pa bude onaj trenutak na kratko kao da je sve proslo pa udari ( dok sam vec u zraku).