Skip to main content

Topic: Vremeplov - Na današnji dan... (Read 15883 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Vremeplov - Na današnji dan...

Reply #30
Da, istina.
No baš zato ih i trebamo spominjati i ne dozvoliti da padnu u zaborav.


I zato, evo još jedna slikica, nek se zna, za spomen na našeg viteza, pilota Antuna Radoša.

Odg: Vremeplov - Na današnji dan...

Reply #31
Evo u  čast današnjeg dana, prije točno 50 godina, (moj rođendan !!!  :)    ) kada su 20. srpnja, Armstrong i Aldrin sletjeli  u "More tišine"i postali prvi ljudi na površini Mjeseca !!

Tom prilom njihov lunarni modul, "Eagle"  proveo je 21 sat i 31 minutu na površini Mjeseca dok je Collins orbitirao oko mjeseca u komandnom modulu Columbia.

Hvala Bogu sve je dobro prošlo, no evo jedna zanimljivost, jedan tekst, koji je bio pripremljen za Nixona
u slućaju da dođe do havarije i pogibije astronauta prilikom njihove misije ...

Odg: Vremeplov - Na današnji dan...

Reply #32
Evo naletjeh na nešto ....

Mes, ovoga se mooožda i Ti sječaš? :)


ovo bi sasvim lako moglo upasti u rubriku ''vjerovali ili ne?''



Na današnji dan 30.11. daleke 1956. godine dogodila se možda jedna od najbizarnijih avionskih nesreća na našim prostorima,
na Splitskom Lovrincu tada još zvanom i Trščenica sudarili su se ni manje ni više nego vojni mlažnjak i biciklist!

Bio je petak 13 sati i 13 minuta kada je vojni mlažnjak Talijanskih zračnih snaga tipa F-86E Sabre prinudno sletjeo
na cestu i nažalost usmrtio nesretnog Antu Živaljića (39) oca četvero djece, radnika poduzeća „Željezo“ koji je neometano vozio bicikl.

Talijanski pilot Ferdinando Cazzolino nije ni slutio što će mu se dogoditi toga kobnoga dana,
iz zračne baze Brindisi poletjeo je u pravcu Rima u 12.30 no uslijed nevremena i kvara na navigacijskim
instrumentima izgubio je orijentaciju te je neočekivano završio na Istočnoj obali Jadrana odnosno poviše Splita.

Prvotno je namjeravo spustiti avion niz Sirobuju u pravcu Stobreča no primjetio je kamion na cesti
(to je bio kamion „Jadran Kamena“ koji je u tom trenutku prevozio osam osoba i vijence za pogreb jednog radnika),
pilot zatim podiže avion, okreće ga u pravcu Splita te neposredno prije spuštanja izvršava katapultiranje i biva neozlijeđen!

Zrakoplov se pri dodiru sa tlom umsrtivši nesretnog Živaljića i rušeći krilima ograde sa strane ceste na kraju teško oštećen
i zapalio te su ga ugasili splitski vatrogasci. Treba napomenuti da je tada Sirobuja bila jedna od rijetko uređenih cesta
odnosno bila je popločana betonskim pločama a promet je bio nezamislivo rijedak.

Pravih slika s tog događaja nažalost NEMA. :)

dragi Pero ,onda sam imao 9 godina ,ali sam bio ''lud'' za avionima.Ima dosta netočnosti u tadašnjem izvješću.Kao dječarac sam dotrčao do Sirobuje(4 km od moje kuće),ne znajući da je prilikom prinudnog slijetanja Talijan,uz veliki napor , ''preskočio'' kamion firme ''Industrija Kamena''pun radnika iz Pučišća,za čijim je volanom bio moj brat Vinko.!!! Nažalost pilot je tim ''skokom'' izgubio brzinu(stall) i nijemogao izbjeći nesretnog biciklistu.I sada mi je u nosnicama miris sirove gume (komadić sam uzeo za uspomenu) sa kabine mlaznjaka Thunderjet F-84 , a ne Sabre F-86 , Fotografiranje je zabranila ondašnja , Narodna Milicija ....nikako ih se riješit  :-X Note: Naknadno sam doznao da su instrumenti na taljanskom avionu bili ispravni ,ali da se mladi pilot izgubio radi guste magle (istina ..nikada nakon te nesreće nisam doživio tako intenzivnu maglu), po meni i straha jer je ''Željezna Zavjesa'' započinjala kod Visa...a završavala u Sibiru.Oprosti mi na cinizmu,ali ne mogu odolit.
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Vremeplov - Na današnji dan...

Reply #33
@ Mes
Hvala što Si podijelio ove detalje i uspomene s nama.


lp u Split  ;)


Odg: Vremeplov - Na današnji dan...

Reply #34
Eto ponovo ću iskoristit' ovu temu da ne otvaram novu ...



Svim sadašnjim i bivšim pripadnicima Hrvatskog ratnog zrakoplovstva
vojnicima, dočasnicima i časnicima, povodom 28. obljetnice osnutka
želim čestitati i poželjeti sretan 12. prosinca, dan HRZ -a !!

Odg: Vremeplov - Na današnji dan...

Reply #35
Pridružujem se čestitkama.
Kudikamo je bolje znati o svakoj stvari ponešto nego o jednoj sve.

 

Odg: Vremeplov - Na današnji dan...

Reply #36
Na današnji dan 1990. godine službeno je proglašena Zastava Republike Hrvatske,
jedan od državnih simbola Republike Hrvatske koja se sastoji od triju jednako širokih vodoravnih pruga
crvene, bijele i plave boje s grbom Republike Hrvatske u sredini !!