Skip to main content

Topic: Ode nam pola vojne "flote" (Read 43495 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Ode nam pola vojne "flote"

Reply #30
ne znam u kojim bi snovima jna bila jedna od najjacih armija svijeta? mozda po broju sinjela koje su izjeli moljci ;)

to je bila jugo propaganda, a poslije je i nama dobro dosla za podizanje morala u stilu: "krsimo trecu armiju europe" iako je to daleko od istine. prije bih rekao da je jna bila izmedju 10-15 sile u europi.

nije istina... zbilja su bili 3. armija u Europi i 5.(ako se ne varam) u svijetu... u to sve se ubrajaju ljudstvo, logistika, broj zračne potpore, PZO, broj kopnene vojske, broj mornarice i dalje kak to već ide... JNA je bila iza Njemačke i Francuske(ako se ne varam) i ispred Italije, Španjolske, Švedske i ostale kompe... u svijetu su prvi dvoje bili Ameri i Rusi(iako bi ih ja oboje stavio na 1. mjestu) pa ovih dvoje iz Europe, Kina pa onda JNA... možda i najvjerojatnije nisam dobro svrstao sve, ali JNA definitivno nije bila 10.-15. po spisku iliti redu
to nije istina. kvantiteta nista ne znaci ako oruzje nije kvalitetno i u skladu s vremenom. npr. jna je imala 2000 tenkova od cega su 500 komada bili M84, 1000 komada T55 osnovna verzija (dakle kanta) i 500 komada T34 i jos neke kante iz WWII.  400 komada zrakoplova od kojih su dominirali jastrebovi i orlovi, a mig 21 je vec 70.-ih bio daleko zaostao. poljska je recimo u isto vrijeme imala oko 1000 T72 tenkova, 2000 komada moderniziranih T55 tenkova i hrpu naprednih ruskih zrakoplova kojih je bilo vise nego nasih starih migova.

da samo nabrojim zemlje koje bi nas pogazile 1990. (samo koje su mi pale na pamet): sssr, USA, GB, kina,  francuska, japan, obje njemacke, brazil, irak, iran, indija, pakistan, turska...

i dalje tvrdim da je jna bila izmedju 10.-15. mjesta na svijetu ako ne i nize od toga.

u znanstvenom clanku jednog povijesniccara ima dosta o tom mitu:

http://hrcak.srce.hr/file/26479
struja zakon, nitro USTAV

Odg: Ode nam pola vojne "flote"

Reply #31
povlacim se iz teme ....


prošao sam rat i znam što je bila JNA ....


politika me ne zanima vec samo posao i kruh.


s obzirom da nažalost stalno radim u privatnom sektoru i firme propadaju i mijenjam ih i ne znam kaj bude sutra ..., imam dijete koje nema gdje u vrtic a u školu cu je morati voziti par kilometara jer ova koja je blizu nema mjesta i rade u 3 smjene pogađa me trošenje miliona na gluposti.


oko prvoga nebi htio ulaziti u rasprave jer znam da neke stvari ne smijem govoriti tako da šutim na vrijeme

oko drugoga se svi slažemo

što se tiče trećega, ja ne radim nigdje, tražim posao, ali ga naći ne mogu... zasad je tako i nadam se da neće potrajati duže jer je i ovo previše... što se tiče trošenja miliona na gluposti... gluposti su ako su ti susjedi fini, pristojni, dobronamjerni i cool... ali ako su lopovi i vucibatine koje štete tebi i tvojoj kući, mislim da je vrijeme da nabaviš psa koji će ti kuću čuvati... tako je i s ovim

oko ovog zadnjeg nam nece pomoci 10 novih zrakoplova. ja sam protiv toga da se ukine mlazna komponenta naseg zrakoplovstva, ali sada nije vrijeme za trosenje milijardi eura na nesto toliko skupo i u ovom trenutku nepotrebno.
struja zakon, nitro USTAV

Odg: Ode nam pola vojne "flote"

Reply #32
Skupo je ako plačaš gotovinom.
Ako plačaš robnom razmjenom onda je računica puno povoljnija, a tu su i drugi učinci na industriju a ne samo puko zapošljavanje kapaciteta, kao što je uvođenje novih tehnologija. JNA je bila jako dobra u tome, dobar dio svojih troškova je za vrijeme bivše juge pokrivala vojnom industrijom. Mnoge firme su kroz vojne programe unaprijedile svoje tehnološke procese na standard koji je tada vrijedio u najrazvijenijim zemljama (ovdje već spominjana jugoturbina, poslije plinske turbine, IRB, DALIT moja bivša firma, RIZ i dosta drugih) i radile većinom za izvoz. I u Hrvatskoj stvari idu na bolje, ima firmi koje žive od vojne industrije ili su posredno vezane uz vojnu industriju. Takvima bi trebalo pomoći upravo kroz offset programe, bilo za zrakoplovstvo ili mornaricu. Vojna industrija je unosan posao, a ulaznica su offset programi. Počne kao vid otplate i nastavi se kroz proširenje suradnje i nakon završetka offset programa. Ako ukinemo lovačku eskadrilu, što je sljedeće? Petra Krešimira u rezalište? Nabava novog lovačkog zrakoplova treba biti izvedena tako da koristi imamo mi a ne samo onaj tko prodaje.
Za to postoje službe u MORH-u koje ako odrade posao kako treba, u suradnji sa privrednom komorom mogu značajno utjecati na stanje industrije u Hrvatskoj.
 
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Ode nam pola vojne "flote"

Reply #33
ne znam u kojim bi snovima jna bila jedna od najjacih armija svijeta? mozda po broju sinjela koje su izjeli moljci ;)

to je bila jugo propaganda, a poslije je i nama dobro dosla za podizanje morala u stilu: "krsimo trecu armiju europe" iako je to daleko od istine. prije bih rekao da je jna bila izmedju 10-15 sile u europi.

nije istina... zbilja su bili 3. armija u Europi i 5.(ako se ne varam) u svijetu... u to sve se ubrajaju ljudstvo, logistika, broj zračne potpore, PZO, broj kopnene vojske, broj mornarice i dalje kak to već ide... JNA je bila iza Njemačke i Francuske(ako se ne varam) i ispred Italije, Španjolske, Švedske i ostale kompe... u svijetu su prvi dvoje bili Ameri i Rusi(iako bi ih ja oboje stavio na 1. mjestu) pa ovih dvoje iz Europe, Kina pa onda JNA... možda i najvjerojatnije nisam dobro svrstao sve, ali JNA definitivno nije bila 10.-15. po spisku iliti redu
to nije istina. kvantiteta nista ne znaci ako oruzje nije kvalitetno i u skladu s vremenom. npr. jna je imala 2000 tenkova od cega su 500 komada bili M84, 1000 komada T55 osnovna verzija (dakle kanta) i 500 komada T34 i jos neke kante iz WWII.  400 komada zrakoplova od kojih su dominirali jastrebovi i orlovi, a mig 21 je vec 70.-ih bio daleko zaostao. poljska je recimo u isto vrijeme imala oko 1000 T72 tenkova, 2000 komada moderniziranih T55 tenkova i hrpu naprednih ruskih zrakoplova kojih je bilo vise nego nasih starih migova.

da samo nabrojim zemlje koje bi nas pogazile 1990. (samo koje su mi pale na pamet): sssr, USA, GB, kina,  francuska, japan, obje njemacke, brazil, irak, iran, indija, pakistan, turska...

i dalje tvrdim da je jna bila izmedju 10.-15. mjesta na svijetu ako ne i nize od toga.

u znanstvenom clanku jednog povijesniccara ima dosta o tom mitu:

http://hrcak.srce.hr/file/26479

Ewan je u pravu svi su se busali u prsa u Yugi kak smo neka sila, glomazni vojni aparat, neučinkovit, trom zastario i naj važnije neobučen u večini dovoljno.
 
Osim toga jedno je previlo u svakom ratu da iza svake puške mora biti čovjek
 
Yuga je koliko toliko bila spremna voditi neki obrambeni rat, znači ratuješ na svom terenu i već si u lošoj poziciji.
 
Većinom je to bila propaganda, kao Yuga smo bili mala zemlja, Tokio napr. ima više stanovnika nego kaj je imala Yuga.
 
Jedna jeftina zolja može uništiti skupi tenk, isto tako jeftini stinger, Igla može srušiti skupi avion. Bespilotne letjelice koje bi mogle označiti cilj na zemlji itekako imaju smisla.
 
O čemu pričamo da su nam susjedi kojim slučajem Pakistanci ili indijci bez beda bi pregazili Yugoslavensku velesilu.
 
Kao maloj zemji jedino dobro obučena, dobro opremljena i tehnički jaka vojska ima smisla ostalo je trošenje novaca.
 

Odg: Ode nam pola vojne "flote"

Reply #34
davor,

jel znas mozda koji su programi ponudjeni hrvatskoj i ako znas daj nam malo opisi svaki s prednostima i manama ako nije problem
struja zakon, nitro USTAV

Odg: Ode nam pola vojne "flote"

Reply #35
Skupo je ako plačaš gotovinom.
Ako plačaš robnom razmjenom onda je računica puno povoljnija, a tu su i drugi učinci na industriju a ne samo puko zapošljavanje kapaciteta, kao što je uvođenje novih tehnologija. JNA je bila jako dobra u tome, dobar dio svojih troškova je za vrijeme bivše juge pokrivala vojnom industrijom. Mnoge firme su kroz vojne programe unaprijedile svoje tehnološke procese na standard koji je tada vrijedio u najrazvijenijim zemljama (ovdje već spominjana jugoturbina, poslije plinske turbine, IRB, DALIT moja bivša firma, RIZ i dosta drugih) i radile većinom za izvoz. I u Hrvatskoj stvari idu na bolje, ima firmi koje žive od vojne industrije ili su posredno vezane uz vojnu industriju. Takvima bi trebalo pomoći upravo kroz offset programe, bilo za zrakoplovstvo ili mornaricu. Vojna industrija je unosan posao, a ulaznica su offset programi. Počne kao vid otplate i nastavi se kroz proširenje suradnje i nakon završetka offset programa. Ako ukinemo lovačku eskadrilu, što je sljedeće? Petra Krešimira u rezalište? Nabava novog lovačkog zrakoplova treba biti izvedena tako da koristi imamo mi a ne samo onaj tko prodaje.
Za to postoje službe u MORH-u koje ako odrade posao kako treba, u suradnji sa privrednom komorom mogu značajno utjecati na stanje industrije u Hrvatskoj.

To je ono čemu bi Hrvatska trebala težiti, vlastitim znanjem i rukama stvoriti učikovito moderno oružje.
 
Primjer je Tenk Degman izrađen u Hrvatskoj a može parirati najboljim tenkovima u svijetu. Jedan takav vrijedi više od 20 starih T34.
 
Samo da se pohvalim vozikao sam se u T34, T55. T84 nisam vozio ali sam imao prilike pregledati. Nisam bio tenkist, frend mi je bio zapovjednik posade tenka pa sam ga nažicao par puta đir, mogu samo reći da to treba znati voziti i kad izađeš van iz T34 masni si i zauljen od glave do pete.
 
Šta reći između T34 i T55 je ogromna razlika a dalje nema ni potrebe komentirati.
 
Dobar je primjer i HS200 kako zaraditi novce na običnom pištolju, ali sa pištoljima se ne vodi rat. Zamislite koja se lova zaradi na nekom tenku.

Odg: Ode nam pola vojne "flote"

Reply #36
Skupo je ako plačaš gotovinom.
Ako plačaš robnom razmjenom onda je računica puno povoljnija, a tu su i drugi učinci na industriju a ne samo puko zapošljavanje kapaciteta, kao što je uvođenje novih tehnologija. JNA je bila jako dobra u tome, dobar dio svojih troškova je za vrijeme bivše juge pokrivala vojnom industrijom. Mnoge firme su kroz vojne programe unaprijedile svoje tehnološke procese na standard koji je tada vrijedio u najrazvijenijim zemljama (ovdje već spominjana jugoturbina, poslije plinske turbine, IRB, DALIT moja bivša firma, RIZ i dosta drugih) i radile većinom za izvoz. I u Hrvatskoj stvari idu na bolje, ima firmi koje žive od vojne industrije ili su posredno vezane uz vojnu industriju. Takvima bi trebalo pomoći upravo kroz offset programe, bilo za zrakoplovstvo ili mornaricu. Vojna industrija je unosan posao, a ulaznica su offset programi. Počne kao vid otplate i nastavi se kroz proširenje suradnje i nakon završetka offset programa. Ako ukinemo lovačku eskadrilu, što je sljedeće? Petra Krešimira u rezalište? Nabava novog lovačkog zrakoplova treba biti izvedena tako da koristi imamo mi a ne samo onaj tko prodaje.
Za to postoje službe u MORH-u koje ako odrade posao kako treba, u suradnji sa privrednom komorom mogu značajno utjecati na stanje industrije u Hrvatskoj.

To je ono čemu bi Hrvatska trebala težiti, vlastitim znanjem i rukama stvoriti učikovito moderno oružje.
 
Primjer je Tenk Degman izrađen u Hrvatskoj a može parirati najboljim tenkovima u svijetu. Jedan takav vrijedi više od 20 starih T34.
 
Samo da se pohvalim vozikao sam se u T34, T55. T84 nisam vozio ali sam imao prilike pregledati. Nisam bio tenkist, frend mi je bio zapovjednik posade tenka pa sam ga nažicao par puta đir, mogu samo reći da to treba znati voziti i kad izađeš van iz T34 masni si i zauljen od glave do pete.
 
Šta reći između T34 i T55 je ogromna razlika a dalje nema ni potrebe komentirati.
 
Dobar je primjer i HS200 kako zaraditi novce na običnom pištolju, ali sa pištoljima se ne vodi rat. Zamislite koja se lova zaradi na nekom tenku.



true, true... koliko je meni poznato, kao narod smo jako pametni i visoko kvalificirani po pitanju ideja i realizacija istih... kako u vojnoj industriji tako u svakoj drugoj... problem je što puštamo mozak na pašu i dopuštamo da nam drugi vode politiku, a sami smo puno sposobniji

Odg: Ode nam pola vojne "flote"

Reply #37
ne znam u kojim bi snovima jna bila jedna od najjacih armija svijeta? mozda po broju sinjela koje su izjeli moljci ;)

to je bila jugo propaganda, a poslije je i nama dobro dosla za podizanje morala u stilu: "krsimo trecu armiju europe" iako je to daleko od istine. prije bih rekao da je jna bila izmedju 10-15 sile u europi.

nije istina... zbilja su bili 3. armija u Europi i 5.(ako se ne varam) u svijetu... u to sve se ubrajaju ljudstvo, logistika, broj zračne potpore, PZO, broj kopnene vojske, broj mornarice i dalje kak to već ide... JNA je bila iza Njemačke i Francuske(ako se ne varam) i ispred Italije, Španjolske, Švedske i ostale kompe... u svijetu su prvi dvoje bili Ameri i Rusi(iako bi ih ja oboje stavio na 1. mjestu) pa ovih dvoje iz Europe, Kina pa onda JNA... možda i najvjerojatnije nisam dobro svrstao sve, ali JNA definitivno nije bila 10.-15. po spisku iliti redu
to nije istina. kvantiteta nista ne znaci ako oruzje nije kvalitetno i u skladu s vremenom. npr. jna je imala 2000 tenkova od cega su 500 komada bili M84, 1000 komada T55 osnovna verzija (dakle kanta) i 500 komada T34 i jos neke kante iz WWII.  400 komada zrakoplova od kojih su dominirali jastrebovi i orlovi, a mig 21 je vec 70.-ih bio daleko zaostao. poljska je recimo u isto vrijeme imala oko 1000 T72 tenkova, 2000 komada moderniziranih T55 tenkova i hrpu naprednih ruskih zrakoplova kojih je bilo vise nego nasih starih migova.

da samo nabrojim zemlje koje bi nas pogazile 1990. (samo koje su mi pale na pamet): sssr, USA, GB, kina,  francuska, japan, obje njemacke, brazil, irak, iran, indija, pakistan, turska...

i dalje tvrdim da je jna bila izmedju 10.-15. mjesta na svijetu ako ne i nize od toga.

u znanstvenom clanku jednog povijesniccara ima dosta o tom mitu:

http://hrcak.srce.hr/file/26479

Ewan je u pravu svi su se busali u prsa u Yugi kak smo neka sila, glomazni vojni aparat, neučinkovit, trom zastario i naj važnije neobučen u večini dovoljno.
 
Osim toga jedno je previlo u svakom ratu da iza svake puške mora biti čovjek
 
Yuga je koliko toliko bila spremna voditi neki obrambeni rat, znači ratuješ na svom terenu i već si u lošoj poziciji.
 
Većinom je to bila propaganda, kao Yuga smo bili mala zemlja, Tokio napr. ima više stanovnika nego kaj je imala Yuga.
 
Jedna jeftina zolja može uništiti skupi tenk, isto tako jeftini stinger, Igla može srušiti skupi avion. Bespilotne letjelice koje bi mogle označiti cilj na zemlji itekako imaju smisla.
 
O čemu pričamo da su nam susjedi kojim slučajem Pakistanci ili indijci bez beda bi pregazili Yugoslavensku velesilu.
 
Kao maloj zemji jedino dobro obučena, dobro opremljena i tehnički jaka vojska ima smisla ostalo je trošenje novaca.

moram reći da si u potpunom pravu... jedina stvar je u tome što je JNA propala skupa sa Yugom(gdje smo mi imali ključnu i najveću ulogu), a mi se moramo okrenuti sebi i današnjim problemima koji se mogu odraziti na budućnost i našoj djeci(ili čak na mene) jer ne vrijedi razmišljati što je bilo jučer
, a ono sutra te neće čekati... a opet ne vrijedi trčati za sutra ne gledajuči i učeći iz jučer

Odg: Ode nam pola vojne "flote"

Reply #38
davor,

jel znas mozda koji su programi ponudjeni hrvatskoj i ako znas daj nam malo opisi svaki s prednostima i manama ako nije problem


nije da se hvalim, ali ja osobno znam... ali pošto si pitao Davora, neka on odgovori(osim ak nije trik ili retoričko pitanje)

Odg: Ode nam pola vojne "flote"

Reply #39
davor,

jel znas mozda koji su programi ponudjeni hrvatskoj i ako znas daj nam malo opisi svaki s prednostima i manama ako nije problem


nije da se hvalim, ali ja osobno znam... ali pošto si pitao Davora, neka on odgovori(osim ak nije trik ili retoričko pitanje)

kakav trik? ako znas samo pisi. :)
struja zakon, nitro USTAV

Odg: Ode nam pola vojne "flote"

Reply #40
Offset programi su načelno ponuđeni od svih osim Amerikanaca, koji su poslali dokumentaciju za prednatječaj. Rusi, Francuzi, Šveđani, EADS. Najdalje u razradi su otišli Šveđani, SAAB ima ured u Hrvatskoj i često su prisutni u MORH-u. Bilo je i par intervjua na telki i hrvatskom vojniku sa direktorom ureda (nije još na nivou podružnice). Obzirom da je u pitanju dugoročna suradnja i puno novaca za koje bi mi trebali prizvesti, ne treba očekivati konkretne ponude sa ugovorima tako skoro. Sad obilaze potencijalne učesnike offset programa i potpisuju s njima pisma namjere. Znam da su bili u đuri, boarguardian-u, Podravci, riz-u, ZTZ(C)-u, a nadam se da su obišli i brodogradilišta jer je tu potencijal najveći. To je ono što sam čuo ali ja ne učestvujem u tome samo tu i tamo nešto čujem.
Mislim da se ostali kandidati ne trude baš previše, osobito Amerikanci jer misle da će cijenom nadoknaditi offset. Ali ako nemaš novaca svejedno ti je jel nešto košta 2 ili 20 mil$ kad ih nemaš. Dobar offset ima puno više šansi iako je cijena cijelog programa veća.
Ne zaboravimo da se ne radi samo o avionu, nego cijelom programu uvođenja i eksploatacije u narednih bar 20g. Dakle osim aviona, obuka pilota, obuka zemaljskog osoblja, adaptacija prostora za održavanje i eksploataciju, naoružanja, rezervnih dijelova, zemaljske opreme ...
Maverick slobodno nadoveži ...
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Ode nam pola vojne "flote"

Reply #41
Švedi za sada nude najbolje uvjete, no bojim se da će to na kraju ipak biti stvar političke odluke - bez obzira na to što kaže struka. Uncle Samu će trebati vratiti stare i one političke usluge koje će tek uslijediti. Koliko se govorilo Ameri nude svoje rabljene F-16 iz resursa Nacionalne garde. Dobilo bi ih se u startu za 0 kunicija ali bi trebalo uložiti hrpe novaca u njihovo moderniziranje i još bez offseta. S tim da je F-16 u smislu logistike i infrastrukture daleko zahtjevniji od Grippena.   
 
Sada je gotovo besmisleno govoriti o skupim vojnim strojevima kada znamo u koliko smo teškoj banani na svim područjima. No, kada bi stvari bile drugačije i kada bi nam to dopustili bilo bi dobro imati i dvomotorni lovac bombarder jednostavno kao stratešku protutežu u regiji. Znam, znam, da je i jednomotorac dovoljan, ali....u susjedstvu nam i dalje lete dvomotorci...
 
Ono što bi bilo najgore sada je da se taj rod vojske transformira na način da druge zemlje preuzmu zaštitu našeg neba i da im za to plaćamo. Uzalud onda stečeno bogato borbeno iskustvo naših vojnih pilota, što je za svake vojne snage neprocjenjivo. Prekid u obuci i letenju je nadnoknadiv ali onda sigurno i skuplji u konačnici.  
 
Slažem se s onom da nam je potrebna mala, vrhunski obučena i tehnički opremljena vojska.
 
 
lp
 
Toni      

Odg: Ode nam pola vojne "flote"

Reply #42
davor,

jel znas mozda koji su programi ponudjeni hrvatskoj i ako znas daj nam malo opisi svaki s prednostima i manama ako nije problem


nije da se hvalim, ali ja osobno znam... ali pošto si pitao Davora, neka on odgovori(osim ak nije trik ili retoričko pitanje)

kakav trik? ako znas samo pisi. :)


pošto si(ili ste) zrakoplovni modelar, sigurno čitaš časopise s tom tematikom... kako Aeroklub(ako ga još ima) pa sve do Aeronautike i ostalih... ako ne, to me malo čudi... zato mislim na trik pitanje(ja sve znam pa čekam da ti zezneš i poklopim te)... nebitno... za one koji ne znaju...

SAAB nudi svoj Gripen kroz offset račun(kao što je ponuđen Mađarima i Česima što su oni prihvatili) i traže lokacije za gradnju tvornica dijelova za Gripen(nešto se spominjao stajni trap) ako ih već nemamo... mislim, tako veliku i kvalificiranu tvornicu i tvrtku... sad je pitanje, ako trebaju stajni trap, šta ga nama uvaljuju? pa, koliko sam shvatio mile, drage i plave Šveđane, kojoj god zemlji da ponude Gripena, nude ga kroz offset i mogućnost da ta zemlja sama proizvodi dijelove aviona(što za sebe što za SAAB) te time dolazimo do toga da Mađari i Česi već naveliko rade u tvornicama(po toj njihovoj priči koju ja znam) proizvodeći dijelove... nadalje, ako proizvodiš dio za nešto kao i netko drugi, nije potrebna kupovina i trgovina nego samo zamjena jedno s drugim... također nude i stealth razarače(koje sam već spomenio 2-3 puta) uz tih 12 Gripena(8+4 školska koja mogu po potrebi borbeno djelovati) s tim da su razarači uključeni u cijenu... također, bilo je neke priče oko toga da se snizi cijena cijeloga paketa, ali o tome ne znam dalje(ako su stvari promijenjene)... također nisam siguran dali i dalje nude Gripene A i B ili su se predomislili i nude C i D(naravno, C i D su puno napredniji)


Lockheed/Martin nudi svoj Falcon(F-16) pod, meni osobno, najsmiješnijom ponudom i dokazom kretenizma... nude svoje stare oko 10 godina(ne dotrajale, ali ipak stare) 16-ice pod vrtoglavim cijenama i uslovom da je samo obuka "besplatna"... dakle, avion star 10 godina prodaju pod punom cijenom i ne plačaju ništa osim obuke(da ne govorim da su neki(ne svi) naši piloti već obučeni za Falcona još prije 3-5 godina)... naoružanje i dijelove(i ak nam još što zatreba) ćemo morati kupovati sami po potrebi... ne nude offset niti išta drugo... ne znam dali tu treba biti magistar da se vidi koliko su Ameri drski sa samim načinom prodaje i ponude... ja ih osobno preferiram(ne potpuno, naravno, ali vojnu industriju da), ali što je previše, previše je


Mikoyan i Gurevich nude svoj MiG-29 tako što ćemo mi, ako ga kupimo, imati remont apsolutno svih aviona i helića koji su u našem HRZ-u... dakle, tu su Mil-Mi-24(ako se to još može izvući), Mi-8 i ostala ekipa... nisam siguran za obuku i naoružanje, ali mislim da to uključuje cijenu... dakle, u cijeni imamo avion koji može ponijeti nuklearno naoružanje skupa sa obučenim pilotom sa raketicama s tim da će obnoviti ostatak zračne flote koliko god je moguće... oni koji poznaju Ruse i ruske letjelice, to troši goriva kao ja vode... guta kao ludo... dakle, sve super, divno i krasno, ali tko bi plaćao gorivo?

Dassault nudi svoj Mirage 2000N također pod dosta velikoj cijeni i nije uključena obuka pilota niti offset račun(iako nisam u potpunosti siguran)... avion koji si kupiš, puno te dođe i još si moraš polagati za njega... za naoružanje nisam siguran, ali me nebi iznenadilo da moramo kupovati sami


također se nešto spominjao Eurofighter... dakle, kad uđemo u NATO, dobijemo Eurofightera na poklon... kako da ne... vidim, oni su se skrbali jučer,a ne dotrajali MiG-ovi... Eurofihtera možemo kupiti ako hoćemo i imamo mali popustić jer smo u NATO-u(nije to veliki popust jer i Njemačka, Italija, Britanija i Španjolska(ako je u tome) moraju zaraditi, jel)... nisam siguran za naoružanje, ali mislim da se govorilo da je obuka uključena u cijenu...


sve u svemu, kad sam čitao ponude(što iz časopisa, što MORH-ova objavljivanja, što slušao sa strane), Gripen nam je najbolja opcija kad uzmemo u obzir da je nov, elegantan(ok, lijep je, ali to ne igra ulogu jer ne idemo na Fashion.hr), ponese dosta naoružanja(na svih 6 mjesta može staviti raznovrsno naoružanje te ponijeti 3 tankera(ako mu je baš gusto), Falcon je dotrajao i skup(to nam ponudili jer smo si kao prijatelji... mislim, jesmo, ali imamo i mi obraza), Mirage 2000N nije baš nešto, Fulcrum je super, ali malo previše za naše potrebe(iako bi ga bilo lijepo imati u garaži=hangaru), Eurofighter nuđen pa povučen(i o tome koliko je njima u interesu da se on proda)



ako kojim slučajem nisam rekao neke točne informacije, slobodno me se može ispraviti... pored onoga što nisam bio siguran sam napisao da nisam siguran tako da sam svjestan da to ne znam do kraja... za ostalo znam 100 %

Odg: Ode nam pola vojne "flote"

Reply #43
Švedi za sada nude najbolje uvjete, no bojim se da će to na kraju ipak biti stvar političke odluke - bez obzira na to što kaže struka. Uncle Samu će trebati vratiti stare i one političke usluge koje će tek uslijediti. Koliko se govorilo Ameri nude svoje rabljene F-16 iz resursa Nacionalne garde. Dobilo bi ih se u startu za 0 kunicija ali bi trebalo uložiti hrpe novaca u njihovo moderniziranje i još bez offseta. S tim da je F-16 u smislu logistike i infrastrukture daleko zahtjevniji od Grippena.   
 
Sada je gotovo besmisleno govoriti o skupim vojnim strojevima kada znamo u koliko smo teškoj banani na svim područjima. No, kada bi stvari bile drugačije i kada bi nam to dopustili bilo bi dobro imati i dvomotorni lovac bombarder jednostavno kao stratešku protutežu u regiji. Znam, znam, da je i jednomotorac dovoljan, ali....u susjedstvu nam i dalje lete dvomotorci...
 
Ono što bi bilo najgore sada je da se taj rod vojske transformira na način da druge zemlje preuzmu zaštitu našeg neba i da im za to plaćamo. Uzalud onda stečeno bogato borbeno iskustvo naših vojnih pilota, što je za svake vojne snage neprocjenjivo. Prekid u obuci i letenju je nadnoknadiv ali onda sigurno i skuplji u konačnici.  
 
Slažem se s onom da nam je potrebna mala, vrhunski obučena i tehnički opremljena vojska.
 
 
lp
 
Toni    


apsolutno si u pravu... možda ne trebamo odmah kupovati letjelice, ali što skorije, da... dali dvomotorca ili jednomotorca... e sad... to treba otvoriti drugu temu jer su oboje dobri i kvalitetni... pitanje je koliko nama treba... da nam susjedi imaju dvomotorce, imaju i to jako ljute, ali sa dodatnim motorom imamo i veću mogućnost kolometraže što je za svaku pohvalu... nije za pohvalu što pije kao smuk... što se tiče male, ali snažne i logistički vrhovne vojske... super i to je za pohvalu... ali neka onda ne igraju ping-pong(iliti stolni tenis) za vrijeme obuke... neka se ne dovodi u pitanje dali imaju WC-papira i ostalo

Odg: Ode nam pola vojne "flote"

Reply #44
Offset programi su načelno ponuđeni od svih osim Amerikanaca, koji su poslali dokumentaciju za prednatječaj. Rusi, Francuzi, Šveđani, EADS. Najdalje u razradi su otišli Šveđani, SAAB ima ured u Hrvatskoj i često su prisutni u MORH-u. Bilo je i par intervjua na telki i hrvatskom vojniku sa direktorom ureda (nije još na nivou podružnice). Obzirom da je u pitanju dugoročna suradnja i puno novaca za koje bi mi trebali prizvesti, ne treba očekivati konkretne ponude sa ugovorima tako skoro. Sad obilaze potencijalne učesnike offset programa i potpisuju s njima pisma namjere. Znam da su bili u đuri, boarguardian-u, Podravci, riz-u, ZTZ(C)-u, a nadam se da su obišli i brodogradilišta jer je tu potencijal najveći. To je ono što sam čuo ali ja ne učestvujem u tome samo tu i tamo nešto čujem.
Mislim da se ostali kandidati ne trude baš previše, osobito Amerikanci jer misle da će cijenom nadoknaditi offset. Ali ako nemaš novaca svejedno ti je jel nešto košta 2 ili 20 mil$ kad ih nemaš. Dobar offset ima puno više šansi iako je cijena cijelog programa veća.
Ne zaboravimo da se ne radi samo o avionu, nego cijelom programu uvođenja i eksploatacije u narednih bar 20g. Dakle osim aviona, obuka pilota, obuka zemaljskog osoblja, adaptacija prostora za održavanje i eksploataciju, naoružanja, rezervnih dijelova, zemaljske opreme ...
Maverick slobodno nadoveži ...


jedino što nisam znao je to da su svi ponudili offset osim Amera... sve ostalo je istina, ali sam zaboravio reći... i spomenuti zemaljsko osoblje čija je obuka u cijeni kod Šveđana... usporedbe radi... za Gripena treba 15 ljudi(od tenkiranja, pregleda hard disca(da, HDD-a), ovjere i provjere naoružanja pa sve do glancanja kabine izvana i iznutra) dok za Falcona za sve to treba 65 ljudi ili više