Skip to main content

Topic: Jel se kuži tko u FreeNAS (Read 6369 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: Jel se kuži tko u FreeNAS

Reply #15
E, moja greška, FreeNAS nije Linux nego BSD, pa čitanje što će FreeNAS učiniti sa "guest userom" ide ovako:

cat  /usr/local/etc/smb4.conf | grep -i guest

..trebalo bi se dobiti nešto slićno::

  map to guest = bad user
   usershare allow guests = yes
guest ok = yes
;   guest ok = no
..što bi u konkretnom primjeru značilo da dopušta goste, ali samo za prvi share (drugi ne).

Na ovo ide politika dozvola, pa su tako guest users najčešće omogućeni samo za čitanje, ali ne i za pisanje/brisanje fajlova.

..problem je vjerojatno na strani WIN10


Postoji još jedan način da se vidi kako se na sharingu ponaša "zločesto računalo": na onim ispravnim računalima sherati neki folder po izboru i onda provjeriti da li će "zločesti" vidjeti te dijeljene foldere.
Naravno, trebaju biti u istom homegroup (workgroup)

Odg: Jel se kuži tko u FreeNAS

Reply #16
Cit:
"BTW, imam i MyBookLive, WD mrežni disk, koji cijelo vrijeme radi (ali sporo i ima samo jedan disk, pa sam mislio da će FreeNAS pomoći)."

FreeNAS će pomoći ako postoje barem dva računala u mreži koja dijele veću količinu podataka. Uobićajeni windows share (poznatiji i kao Samba) je zapravo najslabije i najmanje što se može očekivati od NAS-a, FreeNAS i slićni mogu puno više (automatski backup, torrent client, HTPC storage...popis nema kraja..)
RAID10 koji si konfigurirao je obećana zemlja kaj se tiće sigurnosti i brzine, ali u praksi se nije opravdao: gubi se 50% prostora  a sigurnost ima zajedničku slabu točku - matičnu ploću. Obzirom da ga se može napraviti sa najmanje 4 diska, predložio bi da probaš RAID5 , gdje se gubi oko 22% prostora. Teoretski sigurnost bi bila slabija jer možeš izgubiti 1 disk (kod raida10 možeš i do 2 diska) no zajednička slaba točka (SPOF) učiniti će ih jednako sigurnima. Brzina je isto dobra.

Odg: Jel se kuži tko u FreeNAS

Reply #17

cat  /usr/local/etc/smb4.conf | grep -i guest


Eh Damir, pa necemo se samo tako razbacivati CPU resursima

# grep -i guest /usr/local/etc/smb4.conf
je ispravan nacin  ;D
MAK Zapad

Odg: Jel se kuži tko u FreeNAS

Reply #18

[quote author=robi1kenobi  link=action=profile;u=6 ]

Eh Damir, pa necemo se samo tako razbacivati CPU resursima
[/quote]

awk '/guest/ {print $1,$2,$3,$4,$5}' /usr/local/etc/smb4.conf

 ;)

Odg: Jel se kuži tko u FreeNAS

Reply #19
Davor nadam se da nebus zamjerio jos malo offtopica (ne kuzim se u FreeNAS i jos manje u Windowse pa nazalost nemrem pomoc)

Napravio sam relativno velik file da malo to istestiram i izgleda da je awk definitivno "najoptimiziranija"  :D varijanta, ali me zacudilo da u cat pa pipe grep varijanti nema uopce gubitaka (100% sam siguran da sam prije to testirao na starijim kernelima i da je stvar bila znacajno sporija)
Ne znam jel stvar u kernelu ili CPU-u (ili necem trecem):

$ time cat /tmp/1 | grep flv

real    0m0,518s
user    0m0,012s
sys    0m0,044s

$ time grep flv /tmp/1

real    0m0,518s
user    0m0,013s
sys    0m0,045s

$ time awk '/flv/ {print $1,$2,$3,$4,$5}' /tmp/1

real    0m0,602s
user    0m0,048s
sys    0m0,047s
MAK Zapad

Odg: Jel se kuži tko u FreeNAS

Reply #20
Razumijem da picajzlirate, znam unixa toliko, obje naredbe gore daju isti rezultat.
Mislim da je shell na linuxu toliko dobar pa zato nema gubitaka.
Kao da uspoređuješ neki algoritam napisan u C-u i pythonu i čudiš se zašto interpreter radi jednako brzo ko i kompajler ...
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Jel se kuži tko u FreeNAS

Reply #21
A gle tek na pravoj masini:

time grep vlc /tmp/1

real    0m0.003s
user    0m0.000s
sys    0m0.000s

time cat /tmp/1 | grep vlc

real    0m0.004s
user    0m0.000s
sys    0m0.000s
MAK Zapad

Odg: Jel se kuži tko u FreeNAS

Reply #22
Skuzio sam zakaj, nema veze sa shellom ni kernelom, vec ga jebe context switching ako imas samo jedan CPU core.Prije sam to testirao na single core virtualnim serverima pa nemre dost brzo radit context switching, ak imas vise threadova cat si uzme jedan thread a grep drugi.Evo to smo rijesili, sretno s FreeNASom, tj Windowsima, pratim razvoj dogadaja
MAK Zapad

Odg: Jel se kuži tko u FreeNAS

Reply #23
Glede FreeNAS a i win10 1909, nije to. Ovaj koji je radio, a bio je 1903, sad je 1909, i svejedno radi. Znači nije stvar u verziji windowsa.
Možda topografija mreže?
Ovaj koji radi s FreeNAS-om je na istom switch-u. Da pojasnim.
Mreža kreće od Technicolor (TC7200.20) AP-modema koji je isporučio VIP (Wi-Fi je ugašen), a koji ima switch 10/100, na koji su spojena dva ASUS AP-a (RT-N12+B1) koji isto imaju 10/100 4 portni switch i 802.11 nešto, konfigurirani kao network extenderi.
Ovaj koji neće je preko wifija spojen na isti AP na koji su preko switch-a spojeni FreeNAS i ovaj koji radi.
Probat ću spojit ovog koji bojkotira isto preko kabela na taj switch.
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Jel se kuži tko u FreeNAS

Reply #24
Jel mozes nekako pogledat arp-ove na Windowsima?Probaj upisati arp -a u CMD na tom stroju kaj zeza
MAK Zapad

Re: Jel se kuži tko u FreeNAS

Reply #25
Jel mozes nekako pogledat arp-ove na Windowsima?Probaj upisati arp -a u CMD na tom stroju kaj zeza
Arp-ovi ne pokazuju ništa sve dok se windoza ne zakači za NAS.  Evo probao sam sa 1903 na 4 različita NAS-a u kućnoj mreži i ide od prve. I dalje mi nije jasno što je zločku: nakon prvog pokušaja pristupanja NAS-u u exploreru, tipa: \\192.168.x.xxx uz eventualni usr/passwd sve bi trebalo proraditi, dozvoliti i mapiranje sherane particije

@robi1kenobi: awk je reporting jezik i nemre se mjeriti sa bash-om i slićnim shell-ovima.
Usput, mjerenje vremena na Linuxu nije baš neka sreća i daje samo okvirne rezultate, pa je u slućaju nekakve instrumentacije ili pravih mjrenja potrebno ići na HW poput RTC i sl.

@davor ako je u pitanju topologija mreže, može se skinuti besplatni nmap ili još bolje grafička verzija zenmap i sa strane zločka preskenirati što on i kako vidi na mreži.

Re: Jel se kuži tko u FreeNAS

Reply #26
Da, i ja sam uspio na još dva računala sa 1909 dobit freenas share bez problema.
Problem je jedino što ga ne vidi, moraš ručno unesti ime servera i share direktorija.
To je prije radilo preko directory discoveryja ili tako nekako se zvao servis, koji na 17xx nije radio kak treba, a od 18xx ga više nema.
Kao možeš koristiti microsoftov cloud za lokalnu mrežu. Pederi.
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Re: Jel se kuži tko u FreeNAS

Reply #27
Just for record ...
Reinstalirao windoze na inkriminiranom računalu i sad radi kak treba. Ko će ga znat što je bilo ...
Eto, hvala svima na pomoći :)
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Re: Jel se kuži tko u FreeNAS

Reply #28
Reinstalirao windoze na inkriminiranom računalu i sad radi kak treba. Ko će ga znat što je bilo ...
 
 
Opet se ponovilo pravilo: mali problem - restartaj, veliki problem -reinstaliraj!
:-)
Sada se možeš poigrati sa freeNAS-om i pl(j)ug-innovima..torrent client, Plex server, neki su uspjeli ubaciti i access point na njega..