Skip to main content

Topic: Assan NIJE crko!!! (Read 3643 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Assan NIJE crko!!!

Prije par dana došel sam na ideju da na Assan predajnik stavim WiFi antenu (za 2.4 GHz) sa pojačanjem 12db i izgleda da sam s tim pokusom skuril predajnik. Sada je domet mog Assana nekih 100-200 m. Probal sam sa više prijemnika tak da sam siguran da je otišo predajnik  :'( !!! Pišem to tak da nekom nadobudnom ko ja ne padne na pamet slična ideja ;) ! Pozdrav svima koji letite, ja sam na zemlji sljedeća 3-4 tjedna  :( .

Odg: Crko Assan Tx

Reply #1
Vrlo zanimljivo iskustvo... ja imam 6 komada 2,4 modula (nisu Assan !) i koristim isključivo antenu za wi-fi (wlan) od 5 dbi, jer one koje se lifraju uz module (2 do 3 dbi)  nisu baš kvalitetne !


Možda je problem u slijedećem:  wifi antene koriste RSMA konektore, a Assan koristi SMA, što je imajući u vidu sitne dimenzije dosta lako previdjeti (onaj srednji vod  'strši' na anteni za Assana, a modul ima 'rupicu',a kod wi-.fi je obrnuto !)


Damir

Odg: Crko Assan Tx

Reply #2
Nisam to previdio, dodal sam komadić žize koji je ušo u obje srednje rupe,na anteni i tx-u. Sad razmišljam da je moguće da sam zbog toga i imal pad sa modelom ( HawkSky FPV + crash test ) a ne zbog sjene!

Odg: Assan NIJE crko!!!

Reply #3
Nakon nekoliko dana testiranja, izmjene modula Tx-a i Rx-a došli smo do zaključka da Assan radi!!! Problem je drugdje-negdje u avionu. Radi se o SkyHawku sa 4 serva (ruder, elevator i dva ailerona spojena y kablom). Mjerenja instrumentom ne pokazuju odstupanja u naponu tj. veliki pad napona na Rx prilikom korištenja serva. Regler je promjenjen. Motor radi OK, bez iznenadnih zaustavljanja, cukanja i sl. Jednostavno mi nije jasno zakaj nemam puni doseg!!!!! Slijedeće mi je izmjena serva jedan po jedan i motora. Ima ko kakvu ideju??? Kaj i kak testirati da vidim zbog čega nemam domet? Greška je konstantna-znači uštekam sve, poletim i na oko 200 m počne zezati-izgubi signal pa za 1-2 sekunde opet uhvati. Testiral sam ga na podu, 10 minuta sam imal upaljen motor na pola i radil sa svim servima i nije bilo ni jednog ispada!   :'( Više nemam pametnih ideja.

Odg: Assan NIJE crko!!!

Reply #4
Evo malog update-a. Zamjenil sam originalnu antenu sa drugom od WLAN-a i assan opet radi normalno. Na originalnoj anteni je pukla žica u zglobu antene!!! Eto,potrošil sam puno sati testiranja,izmjena modula Tx-a i Rx-a a na kraju antena. Inače, antena se lako rastavi i provjeri sa instrumentom dal je negdje puknuta žica tak da upozoravam sve Assanovce da provjere antenu prije leta! Izgleda da je i kolegi Dex-u pukla ista žica jer sam sa njegovom stanicom imal iste rezultate-još nije provjereno ali vjerujem da je tako.

Odg: Assan NIJE crko!!!

Reply #5
odgovor je pozitivan!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

masa na nateni je cijela, ali je sredina pukla, pukla je na zglobu  odmah poslje konektora, tak da izgleda da i ja već neko vrijeme letim bez antene na stanici  ;D



Odg: Assan NIJE crko!!!

Reply #7
Nisam siguran da je to najsretnije rješenje! 16dBi antena ima prilično uzak snop,to je i fora pojačanja,antena nije aktivan sklop pa nemože pojačat signal ali sužavanjem snopa dobiješ veču gustoču signala koji pokriva manji prostor. Kod tak jakih pojačanja moglo bi ti se dogoditi da model često upada u prostor bez signala. Svakako pripazi i na vrstu konektora-assan ima ženski izlaz pa trebaš muški konektor na anteni a ova antena koju si našel na ebay-u ima ženski konektor.

Odg: Assan NIJE crko!!!

Reply #8
Slažem se u potpunosti s Tompo-m : 16 dbi vertikalka ima jako malen vertikalni kut pokrivanja, heb'ga fizika..
Ja sam radio sa 8 dbi vertikalkom ( vidi ovdje: http://www.airlive.com/product/product_3.jsp?pdid=PD1217398313199  ) i jako sam trebao paziti na kut između antene i modela, vrlo često mi je odlazio u failsafe i na kraju sam odustao i vratio se na 5dbi. Ta razlika od 5 do 8 dbi je zapravo jako velika u dobitku signala, skoro duplo ( 100% )  ali je zbog smanjivanja vertikalnog kuta stvar neupotrebljiva u modelarskoj praksi.Damir

Odg: Assan NIJE crko!!!

Reply #9
Nisam siguran da je to najsretnije rješenje! 16dBi antena ima prilično uzak snop,to je i fora pojačanja,antena nije aktivan sklop pa nemože pojačat signal ali sužavanjem snopa dobiješ veču gustoču signala koji pokriva manji prostor. Kod tak jakih pojačanja moglo bi ti se dogoditi da model često upada u prostor bez signala. Svakako pripazi i na vrstu konektora-assan ima ženski izlaz pa trebaš muški konektor na anteni a ova antena koju si našel na ebay-u ima ženski konektor.

Hvala na informaciji, narucio sam dvije antene za ruter - pak sam mislio probati staviti na stanicu!!
Ipak odustajem od toga - nego gdje procitati vise o 2.4 GHz obicnim i patch antenama - sto znace ti svi silni dbi i -dbi, razlike u lijevoj i desnoj polarizaciji, u cemu je razlika u vertikalnom i horizontalnom stajanju antene!!!

pozz
LP,  Chris
... gravity always wins ....