Skip to main content

Topic: Pilatus PC-9 M "Krila Oluje" (Read 101439 times) previous topic - next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Odg: Modelarska akro grupa "Krila Oluje"

Reply #90
evo ima i od 5mm

Odg: Modelarska akro grupa "Krila Oluje"

Reply #91
imam ti ja 5mm legiranog čelika,garantiram da se trap nebu spopigal 8)

Odg: Modelarska akro grupa "Krila Oluje"

Reply #92
Hvala decki, obratiti cu vam se kad dođem do toga ali prvo moram za ovaj veliki PC-9 pronaci pouzdan elektro mehanizam za uvlacenje kotaca, zatim noge trapa i na kraju i same kotace da bude sve to kompatibilno i izgledalo koliko toliko scale. Ali kao sto sam vec ranije rekao trenutno sam u jednom drugom projektu (2 elektro jotice), pa kad to zavrsim prelazim na Krila Oluje...  ;D

Odg: Pilatus PC-9 M "Krila Oluje"

Reply #93
Polako se pocelo raditi na modelu. Kao što sam mislim vec spomenuo ovaj ce model biti u mjerilu 1:5 tako da mu je raspon krila iduljina trupa nesto malo preko 2m, pa ga kao takvog mogu uz djecju sjedalicu transportirati u karavanu. Posto je kit izrađen u
verziji "A", prvo cu krenuti sa vizualnim modifikacijama u verziju "M" kojih najvise ima na repu, ali ima puno posla i na trupu odnosno kabini posto je model u osnovi predviđen za benzinski pogon.
Jos uvijek nisam odlucio dali cu ici na 10 ili 12S, posto ovdje glavnu ulogu ima odabir motora (a kojih u velicini ~6063 te mase 650-750gr. nema bas previse na 12S) te naravno i konacna masa modela (pogonske celije, napajanje, elektro podvozje...) :-k

 Krenuo sam preradom horizontalnog stabilizatora. Završetke repa verzije "A"  jednostavno sam odrezao te uljepio nove blokove od balze tako da cu izraditi nove zavrsetke u odgovarajucem mjerilu.

 Nastavljam "grubim" radovima na trupu... kao prvo morao sam odrezati unutrasnji dio kabine tako, da ce biti isti demontazni i samim time pogonske batke moci ce se mjenjati kroz gornji otvor trupa otvaranjem kabine. Naravno taj otvor na trupu morat cu sada dodatno pojacavati, dok cu na unutrasnjem izraditi neke vrste okvir na koji ce fiksirati poklopac kabine te koji ce se onda u cijelosti otvarati. Ostalo je izraditi jos nekoliko dodataka na vertikalnom repu tipa dodatni trokutasti prelaz iz trupa na vertikalni stabilizator te dva malena horizontalna stabilizatora na gornjem dijelu. Sada slijedi ostakljivanje dodataka 25gr. staklom, kitanje i konacno brusenje, ali jos prije toga  na trupu cu zaljepiti prednja trokutasta prelaza horizontalnog stabilizatora  :praskam:

















Odg: Pilatus PC-9 M "Krila Oluje"

Reply #94
napredujem puževim korakom.... posla ima ogromno, dok se napredak se skoro pa i ne vidi...:-k ipak uspio zam završiti modifikaciju repnog dijela trupa. Za razliku od predviđenog originalnog rješenja gdje je horizontalni prijelaz na rep prekriven folijom te naknadno zalijepljen na trup, ja sam več u toj fazi zalijepio ova trokutasta prijelaza te kao i sve ostale "dodatke" ostaklio i zakitao prijelaze prije konačnog bojenja tako, da bude moj model u konačnici vizualno nešto dovršeniji od originala... 






Odg: Pilatus PC-9 M "Krila Oluje"

Reply #95
Model je prava mrcina zato i sporo ide sa gradnjom . Brzo ce tu biti vidljivi rezultata samo naprijed. Gledao sam jednog istog ali sa turbopropom i covjek je imao problema sa stajnim trapom zato vise paznje obrati na pojacavanje nosaca mehanizma za tockove. Sretno i polako

Odg: Pilatus PC-9 M "Krila Oluje"

Reply #96
Končno je nabavljen elektro stajni trap, nogice i kotači tako da mogu nastaviti sa radovima na krilu. Ležište mehanizma u samom krilu trebalo je mrvicu pripasati i pojačati. Nakon toga usljedilo je ljepljenje bajoneta, izrada i montaža centrirnih "štiftova" uz pomoč pomočnog rebra te na samom kraju ljepljenje uški na centroplan.
Sada slijedi opet nešto kitanja, brušenja, pokusna montaža trapova u krilo te konačno presvlačenje krila folijom...  :zeham:


Pomočno rebro za bušenje rupa i montažu centrirnih "štiftova"


Vježbu ponavljam na centroplanu


Spajanje krila u cjelinu PU ljepilom


Dvostruki V-lom


Pokusno pripasavanje ležišta mehanizma


"SLR" el. uvlačeći trap sa nogicama + ER Controler

Odg: Pilatus PC-9 M "Krila Oluje"

Reply #97
Pa to te pitam...svaka čast!

Odg: Pilatus PC-9 M "Krila Oluje"

Reply #98
Da ne bude sve tako bajno, pobrinula se alu nogica podvozja koja mi je prilikom pokusne montaže u krilo ostala zaglavljena u mehanizmu (špina od urezanog navoja zaglavila se između noge i puše) i nije bilo druge nego otpiliti nogu,jer bi prekomjerna sila sigurno oštetila ionako osjetljiv mehanizam podvozja  :'(
Jedini spas u ovom trenutku mi je kolega modelar koji posjeduje cnc mašineriju i koji mi svaki put kad zapne spašava stvar, tako da ga budem i ovaj puta zamolio poput zlatne ribice za ispunjenje još jedne (po tko zna koje zaredom) želje... :-X
Da ne zaboravim spomenuti i kolegu Mirta, koji mi je također uskočio u pomoč te se pobrinuo za "tuning" prednje nogice i nabavio mi specijalnu 8mm osovinu za prednju nogicu, pošto se prema iskustvima ostalih modelara ove originalne  rado saviju...

[attachimg=1]

[attachimg=2]

Odg: Pilatus PC-9 M "Krila Oluje"

Reply #99
Sreca u nesreci. Bolje je da se sad desilo nego na livadi. Iskreno aluminiske noge nebi izdrzale tezinu i udare ovog modela, hoceli biti nova nogica u drugom materijalu?

Odg: Pilatus PC-9 M "Krila Oluje"

Reply #100
U međuvremenu riješen problem sa nogicom, očito sam uspio nacrati tako da sada sve paše ko' tata na mamu  :)
[attachimg=1]
[attachimg=2]

Slijedi epizoda "Zašto bi bilo jednostavno kad može komplicirano..."
Priložen "Hardware" mi se ne sviđa, niti mi se čini primjeren za model mase 10kg, stoga sam odlučio ručice za pokretanje kontrolnih površina izraditi u vlastitoj režiji od vitroplasta deb. 1,5mm. Malo crtanja u ACAD-u, zatim uskoči kolega Tadej sa svojom CNC mašinerijom i eto "profi" rezultata  8)
[attachimg=3]
[attachimg=4]
[attachimg=5]

Odg: Pilatus PC-9 M "Krila Oluje"

Reply #101
e tako to treba izgledati!! bravo!

Odg: Pilatus PC-9 M "Krila Oluje"

Reply #102
Modelarstvo kao stil života!
Sa brojem izrađenih modela, postavljaju se sve viši standardi i time modeli postaju sve bolji. Puno je skrivenih detalja na koje se potroše nebrojeni radni sati, ali pravi modelar ne prihvaća ništa manje od toga.
Bravo Ivice!
Vrijeme izrade nije bitno jer ponekad čovjeku dođe krivo kad shvati da je model završen.

Odg: Pilatus PC-9 M "Krila Oluje"

Reply #103
Blizi se polako zavrsna faza izrada modela tj. konacna ugradnja RC opreme. U medjuvremenu radilo se na presvlacenju krila, izvedbi pokretnih dijelova dakle dvostrukih odvojenih flapseva te elerona. 


Nakon toga "bezbroj" sati potrosio sam na izradu demnontaznog sistema kabine. Najprije sam ojacao samu konstrukciju trupa oko otvora kabine, da bi nakon toga izradio okvir same kabine na koji ce doci zastakljenje kabine. Na kraju dosao je na red i mehanizam za jednostavno otvaranje kabine ali slike govore vise od 1000 rijeci stoga u nastavku nekoliko fotografija same izrade:


























Odg: Pilatus PC-9 M "Krila Oluje"

Reply #104
Da bi vec u fazi izrade modela pokusao optimizirati teziste (naprijed se nalaze pogonske baterije od 12S), odlucio sam servace za repne povrsine ugraditi u rep modela. Naravno tako sam morao rezati i vertikalac i sami trup ispod horizontalca ali sam pokusao te otvore koliko je moguce minimalizirati te pojacati okvirima. Takva izvedba ima jos jednu veliku prednost, a to su kratke poluge sto bitno smanjuje zracnost pokretnih dijelova koje mogu nastupiti kod dugih poluga tipa (pull/pull, letvice...).