Skip to main content

Topic: popravak krila od stiropora presvučenih staklom... (Read 4701 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

popravak krila od stiropora presvučenih staklom...

kako sam naveo, radi se o jednoj zanimljivoj tehnici kojom se mogu popraviti udubljenja od prstiju što je posljeduca hvatanja u ruku ili grubljeg rukovanja sa krilom modela. udubljenja su vidljiva na odsjaju svjetla, kada se gleda krilo. popravak je jednostavan: uzme se komad tkanine i natopi u vodu, stavi se potom na mjesto glje je stisnuto krilo i lagano pređe peglom. stvori se para koja u neku ruku šokira stiropor ispod stakla i lagano ga napuše. rezultat je izvrstan, udubljenja koja su manj se uopče nevise. ja sam probao na Dexu i pali, nemam neku kameru pa neznam koliko će se vidit:
prije:


Odg: popravak krila od stiropora presvučenih staklom...

Reply #2
ja bi to ovako,
na ravnu drvenu plocu sa obostrano ljepivom trakom sirine 5 cm naljepi smirgl papir,
ne obicni nego tamno crveni kod Cromosa u ulici Proleterskih Brigada, taj papir je sirine 60 cm i u beskonacnoj rolni,
taj ili takav je za smirglati poliester ili Epoxy,sa obicnim stolarskim neces daleko stici,
ploca da ti bude ca 30 cm duga,siroka ca.50mm, time ces dobiti ravne povrsine,nakon toga presvuci sa staklenom tkaninom od 27gr.m2 oslajfas samo rubove i
prekituj smjesom Epoxy i Mikrobalon ili Erosil,nanosi sto tanje,
bit ce glatko kao staklo i cvrsto

Odg: popravak krila od stiropora presvučenih staklom...

Reply #3
jedino mi nije jasno, ćemu dodavat dodatnu težinu ako nije potrebno, ovo gdje se vide crte to je od napuknuča staklene tkanine, ali je sturopor ispod nje vračen u prvobitni oblik.
nemam dobru kameru da slikam ova mala udubljenja, njih je savršeno izvuklo, a ovo na slici je udubljenje od dobrih 7 cm širine, nemogu nać klip youtubeu, ali potrudit ću se pa će bit jasnije.....

 

Odg: popravak krila od stiropora presvučenih staklom...

Reply #4
vidi zgodno  :) , dobro je dok nije oštećen bitan dio krila... pa se da ovak sanirati...

al si ga dobro lupil  ;) , imaš video možda ?

to je baš lupil nekam ili si ga lovil punom šakom pri velikoj brzini ?

Odg: popravak krila od stiropora presvučenih staklom...

Reply #5
ja bi to ovako,
na ravnu drvenu plocu sa obostrano ljepivom trakom sirine 5 cm naljepi smirgl papir,
ne obicni nego tamno crveni kod Cromosa u ulici Proleterskih Brigada, taj papir je sirine 60 cm i u beskonacnoj rolni,
taj ili takav je za smirglati poliester ili Epoxy,sa obicnim stolarskim neces daleko stici,
ploca da ti bude ca 30 cm duga,siroka ca.50mm, time ces dobiti ravne povrsine,nakon toga presvuci sa staklenom tkaninom od 27gr.m2 oslajfas samo rubove i
prekituj smjesom Epoxy i Mikrobalon ili Erosil,nanosi sto tanje,
bit ce glatko kao staklo i cvrsto

ovakva sanacija nije baš za dexa, ispalo bi preteško, puno preteško....

jezgra od dexa ima oko 17-20g ovisno o stiroduru...
staklo sa bojom ima oko 10g
karbonska remenjača ima oko 3g
mikrobaloni sa smolom kod svih rupa zajedno imaju oko 5g
krilo minimalne mase(sad je to Light vezija) ide od 47g
znači u biti na krilu može biti samo 10g smole, a na "običnoj" verziji može biti 15-17g
ja stavim 50g smole, onda izvlačim po potrebi...

ako je već potrebno skidati staklo sa dexa, ide sa skalpelom, tj. može se trgati dole više manje u komadima.... osim kod karbonske "remenjače", tam isključivo ide u jednom komadu

jedina sanacija koja bi bila ok na dexu, bi bilo kak je foker napisal, a po potrebi ako se staklo odvojilo od jezgre, ubaciti malo smole između jezgre i staklene kore....

sve ostalo je pregrubo za taj model..... ali za neke veće mislim da je jedino ispravno riješenje kak je Ivan napisal....

Odg: popravak krila od stiropora presvučenih staklom...

Reply #6
kako sam naveo, radi se o jednoj zanimljivoj tehnici kojom se mogu popraviti udubljenja od prstiju što je posljeduca hvatanja u ruku ili grubljeg rukovanja sa krilom modela. udubljenja su vidljiva na odsjaju svjetla, kada se gleda krilo. popravak je jednostavan: uzme se komad tkanine i natopi u vodu, stavi se potom na mjesto glje je stisnuto krilo i lagano pređe peglom. stvori se para koja u neku ruku šokira stiropor ispod stakla i lagano ga napuše. rezultat je izvrstan, udubljenja koja su manj se uopče nevise. ja sam probao na Dexu i pali, nemam neku kameru pa neznam koliko će se vidit:
prije:

Radili smo to nekad vrlo uspjesno na vakumiranim krilima od staklene tkanine i stiro jezgre...  ;) Preventive radi peglu obuci u neku tanku pamucnu "oblekicu".

Odg: popravak krila od stiropora presvučenih staklom...

Reply #7
vidi zgodno  :) , dobro je dok nije oštećen bitan dio krila... pa se da ovak sanirati...

al si ga dobro lupil  ;) , imaš video možda ?

to je baš lupil nekam ili si ga lovil punom šakom pri velikoj brzini ?

nemam video, model sam tako kupio , pa sanirao, ali je prvi vlasnik lovio punom brzinom...

Odg: popravak krila od stiropora presvučenih staklom...

Reply #8
Matej,izrezi taj dio van i ulijepi novi styropor.preslajfaj sa dugim komadom na kome je smirgl i presvuci sa 27gr staklom, preklop stakla napravi ca.3cm i prelaz osmirglaj i nece se niti vidjeti,
sve drugo je krparija a cistu povrsinu neces dobiti