Skip to main content

Topic: MPX FunCub topic (Read 15193 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

MPX FunCub topic

pozz funcub ekipi

odlucio sam ukrasiti hangar s ovim modelom, pa molim savjete što i kako.

prvenstveno me zanima koju motorizaciju preporučujete za njega da bude zvijerka. čitajmo, da ne pati od nedostatka vitamina. pogotovo što će biti u dvostrukoj varijanti tj. zemlja/voda. iako neki kažu da funcub dosadi, nekako mi se čini da je on nešto kaj se mora imati u hangaru jer su nam lokacije za letenje upravo takve da kada sve drugo nije za u zrak funcub će odletjeti svoj krug.
pogotovo što su oko mojih letališta velike vodene površine i žao mi je da nemam ni jedan vodeni model. stoga funcub, kao i što ću twinstara preraditi u amfibiju. pa da malo tjeram patkice po jezercima  :D

isto tako preporuka za servače. želim si složiti dobrog i kvalitetnog funcuba pa su savjeti iskusnih vlasnika dobro došli. RCgroup ima topic s preko 1000 strana no da sam našao kaj korisnoga, neznam ni sam.

ima li korisnika mpx power tunig seta za funcub-himax 5322-0990-znači jači power pack? vrijedi li taj setup tih novaca ili..

koje servače za koju funkciju preporučate?

a kaj se tiče ostaloga, build log slijedi, kao i sve ostalo vezano uz ovaj model.

također budite slobodni i postajte vaše funcubove ovdje, iskustva i ostalo vezano uz funcub  ;D
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: MPX FunCub topic

Reply #1
Odlican model za allround !
Cestitam na dolasku u klub  ;)

Imam kratko jednog, ali sa "puno" letova.
Marjan je svog doradio, a ja sam prekopirao neke djelove dorade i dobio puno ozbiljniji model. Budem pofotkao da vidis i mozda prihvatis. Najbolje je na novom kitu to raditi.
Moj motor i prop daju 450W i to je dovoljno i previse za taj model. Jedino jos planiram u krila ugurati barem 8mm karbonsku sipku, da mi krila ne pljescu kad radim lupinge.

Sretno!
Futaba T14SG & T10CP / MXS EXP 64" / Xperience 132" / Spirit V2 80" / DLG Vortex 60" / NAN Nelly 72" / FPV Quad 500 & 290 &250 & 190 size / FS Dominator / MXS hybrid 49" / Hummer EPP 40"
https://sites.google.com/site/trenutakuvremenu / https://sites.google.com/site/deepskyhunters

Odg: MPX FunCub topic

Reply #2
Imam FC već dvije godine i definitivno je stvar koja se "mora imati".

Jedina zamjerka (na starijoj seriji) je montaža motora (firewall). Nova serija ima aluminijski firewall i super je - pa kad kupuješ pripazi na to.


FC može biti apsolutni trener - smanjeni otkloni i 150W je sve što treba - kladio bi se da leti sa speed400 i getribom.

Za pravo uživanje ti treba 400+ wata. Znači 3S i do 40A (ajde 45A :) ).

Nemam Multiplex pogon i po mom mišljenju se NE isplati. Za pola para se dobije HK pogon ili za skoro iste novce Hacker ili AXI.

Možeš ići na motor oko 850kV i elise 13x4 - vrlo sporo (oko 40km/h) i beskonačno potiska - debelo preko 2kg. btw FCi su teški  kilu i malo.

Ili na motor oko 1000kV i elise 12x6 - meni puno draža kombinacija. Ima bolji raspon brzine, više nego dovoljno potiska i "agilniji" je na gasu.

Letio sam FC sa vode (mora) i snijega - ako imaš priliku letiti s vode obavezno uzmi FC plovke - beskonačna zabava i montaža plovaka je manje od 2 min. i ne može potonuti - čak i kad sletiš naopačke.

FC izvodi SVE što ti padne na pamet - s jednom napomenom ako ga pošteno ustoliraš treba visine (par metara) za oporavak.

Posebno zadovljstvo je letenje po vjetru (bolje podnosi vjetar u zraku nego na zemlji) - spustiš flapsove za 90 i model ide u rikverc.

Isto tako FC odšlepa u zrak jedrilicu do 1kg bez ikakvih problema - isprobano jučer - čisto zadovoljstvo.

Za polijetanje ti treba - pazi sad - 40cm. A slijeće sam - ugasiš motor, spustiš flapsove max. i samo korigiraš pravac - sam sleti.

Da, kod naglih lupinga se krila pigaju - ali ugrađivanje karbonske cijevi je pogrešno.

Piganje nije problematično - nigdje nisam čitao u pucanju FC krila.

Karbonska cjev je toliko kruta da nagrize elapor na krajevima i napravi rupe. Iskustvo sa EasyGlidera.

Eto - ako kaj fali - pitaj
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: MPX FunCub topic

Reply #3
svaka čast. drago mi je da klub funkcinira. i ima iskusne pilote. probat ću i ja biti takav  ;D

ova informacija mi je kao pljuska..o novim modelima s alu firewallom jer sam ja upravo naručio plovke i naravno, metalni firewall jer kažu da je must be stvar za mpx modele..no kad ga budem uzimao(kit) vidjet cu koji je model pa ako bude viska, to je firewall za mnogo mpx modela..od acromastera nadalje pa ce nekome sigurno trebati  :)

kaj se tiče motorizacije, znam da s hk možeš dobiti ok ponudu,čitaj jeftinu, no nekako mi vjeruj da bi si htio priuštiti nekaj boljega.do sada ionako baratam s motoricima ranga 10-15$, i nisam nezadovoljan. no kako čitam, i pratim kaj se leti za ozbiljno, vjerujem da cu uzeti nekaj ozbiljnijeg..a i tvoje preporuke nisu nikaj jeftinije od mpx seta..no dovoljno su dobre za razmisliti o njima :)

fakat ga se guštam jer kad god su ga letali oko mene nekako sam ga gledao ispod oka priželjkujući te ogromne kotače i lakocu letenja s njime..a kako za sada nemam vremena da se posvetim vjezbanje 3d-a, ionak trebam nekaj pitomoga u zraku da odmorim oci i glavu u velikom plavetnilu iznad nasih glava.

naravno da cu mu staviti i svjetlo. biti ce to vodena krijesnica za jarun i preljevnicu. fakat ga se gustam..


ajmo malo i o tehnikalijama. znači, motor oko 850-1000kv i 400injak W.kaj bi s HK bilo kulturno ugurati u cubov nosic?ili kako rekoh, kaj se od ozbiljnjih firmi preporuca..

i cisto savjet za servace. kaj za visinu/dubinu a kaj u krila? i pretpostavljam da za flapsove ne treba neka nauka od servaca.

i nisam bas skuzio ovaj dio s karbonom i rupama..kako bi mogla nagristi elapor?od svijanja napravi rupe ili?

a slike su dobro dosle..od svih.pokazite tu svoje cubove.ja budem  ;D
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: MPX FunCub topic

Reply #4
naravno, ako tko ima setup (motor,esc) na lageru, sve cemo se dogovoriti  ;)
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: MPX FunCub topic

Reply #5
Motorizacija:

ako ideš na skuplji pogon:

Multiplex  (Himax) 3522-0990 se trži za oko 70€ (pogledao u DMT)

Za 85€ dobiješ

Hacker A30 8XL ili 10XL
AXI 2820 /10 ili /12

razlika je neopisiva - iz iskustva.

Ako ideš na HK

recimo:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__18121__Turnigy_Aerodrive_SK3_3548_1050kv_Brushless_Outrunner_Motor.html

razlika - dva puta neopisiva - isto iz iskustva.

Ali u konačnici svi oni rade i lete - koliko para toliko muzike.

Ja imam u FC jeftilin Turnigy 3639-1100 i zadovoljan sam.

Karbon:

Kada je u krilima fiberglas štanga (original) onda so ona lijepo uvije po cjeloj dužini i krila rade jedan lijepi luk.

Kada je unutra karbon štanga onda srednja polovina krila uopće ne radi (ravno kao laser) ali vrhovi krila i dalje rade - pa se dobiva mjesto "preloma" i tu kraj cjevi nagriza elapor.


Sevoi - sve bolje od 2kg - i na flapsovima ti trebaju najjači - flaps je ogroma površina otklopljena (kod FC) pod 90 stupnjeva.

BIlo bi pristojno staviti neki MG BB  12gramski servo.


Ako imaš volje nudim probni let.


i da - ako ti se desi da imaš dva aluminijska firewalla - kupujem.


if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: MPX FunCub topic

Reply #6
Imam ti ja 2 pogona za Funcub:
AS2814 1000 kv, ESC30A, 2200-3300mAh 3S, 12*6 ili 11*5.5
AT2826 900 kv, ESC40A, 2200-2500mAh 4S, 12*6 ili 13*4

 

Odg: MPX FunCub topic

Reply #7
zanimljiv prepravak kotača  :)

[attachimg=1]
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: MPX FunCub topic

Reply #8
i još jedan prezanimljiv uradak na temu poboljšajmo FunCuba  ;)

http://www.rcgroups.com/forums/showpost.php?p=22326026&postcount=12043

ovo je vrlo zanimljivo i izvedivo, a reza mora da je odlična. ajme,baš ga guštam...uskoro uskoro  ;D
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.


Odg: MPX FunCub topic

Reply #10
Bog,

u mom Funcubu je Himax 3522-0990 i prezadovoljan sam s motorom, polijece prakticki sa mjesta i mislim da motor vrijedi te novce, prije sam imao turnigy 3542-1000 aerodrive i kod njega me zivciralo suskanje u leru tj kad pustis gas, a cijena nije puno manja od himaxa,od serva imam hitec hs-81 na elevatoru i rudderu , za ailerone imam hitec hs-65, a za flapsove san stavio coronine mg neznam broj :), sto se tice metalnog firewalla, da dobit ces metalni, stariji modeli su imali plasticni koji je pucao.
Model leti lijepo i lagan je za letit, sto se tice trapa- on je uzas, bilo kakvo grublje slijetanje i nikad ne znas di ce se odbit :), tako ces morat nesto napravit, bar stavi dvije gumice u x da drze trap da se ne siri, ako ces slijetati na neravne povrsine, prije uhvati ruku na finoj podlozi...

pozdrav
mos mislit

Odg: MPX FunCub topic

Reply #11
thx r-st..ionak me svrbi taj tuning set  ;)

a za trap si vjerojatno mislio ovo  :)

[attachimg=1]

[attachimg=2]

vidio sam da skace ko skakavac i zna zbog toga poletit na nos stoga je srediti kotace prioritet.

a bogme je i ono drveno ojacanje odlicna stvar..vec vidim da ce ovo biti ultra modirani model u mojem hangaru ;D
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.


Odg: MPX FunCub topic

Reply #13
Bog Gradanine :)

da na takvo nesto sam mislio iako ti to nije neko najsretnije rjesenje, imas na rcgroups dosta toga o modifikacijam trapa, samo trazi pod funcub landing gear mods, ima cudo toga, ako si spretan sa lemljenjem/varenjem zice mozes napraviti cuda.

Ako ces uzimati tu policu za bateriju/ojacanje pripazi da ti moze posli stat baterija koju si namjenio koristit - to ti kazem iz vlastitog iskustva :) Ja za svoga koristim 3s 2650mAh i s njom letim cca 7 min ovisno o gasu naravno i nacinu punjenja.

pozdrav



mos mislit

Odg: MPX FunCub topic

Reply #14
Evo nešto zanimljivo s FunCubom

http://www.youtube.com/watch?v=dr9y0Lb4Mjk
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C