Skip to main content

Topic: vitopereno krilo (Read 9207 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vitopereno krilo

imam problem, kupio sam polovnog dexa prije nove godine, i krlo mi je vitopereno pri letu mi stalno naginje u ljevo. mislio sam da mi nije dobro uravnoteženo, ali je. kako bi to mogao ispravit, krilo je iz stiropora presvučeno staklom?

Odg: vitopereno krilo

Reply #1
imam problem, kupio sam polovnog dexa prije nove godine, i krlo mi je vitopereno pri letu mi stalno naginje u ljevo. mislio sam da mi nije dobro uravnoteženo, ali je. kako bi to mogao ispravit, krilo je iz stiropora presvučeno staklom?

Ak nije tajna od koga?
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO


Odg: vitopereno krilo

Reply #3
kako je izvitopereno,odmah iz korjena ili kako i koliko ako moze u mm ?
ili slika


Odg: vitopereno krilo

Reply #5
to su te slike od kud vam, meni je te iste poslo fly? ako mislite da je zbog peglanja, nije, bilo je i prije nego sam peglo.
Ivane:  krilo je vitopereno oko 1mm, vidi se kad se spoje krajevi elerona , na sredini ima odstupanje po 1 mm sa svake strene, to mi je reko još instruktor iz Broda kad je vidio u letu sta se dešava i kad je pogledo krilo. tad mi je bio testni let. slika namam trenutno, ali cu slikat ako budem sutra u klubu

Odg: vitopereno krilo

Reply #6
ako je samo milimetar,ne mogu vjerovati da ti model jako "vuce" na jednu stranu,mora nesto vece biti ne samo to,
to bi trebalo da mozes sa kormilom pravca kompenzirati,
pogledaj simetriju krila u odnosu na trup,
da otklonis sa malo rada ovaj nedostatak a kako imas dva sarafa na krilu pa ti uopste nece biti tesko uraditi tako da to krilo gurnes naprijed na koju ti stranu skrece i bit ce u redu,

pozdrav

Odg: vitopereno krilo

Reply #7
pri velikim brzinama (ispucavanju) baca ga u valjak i prema dole. kormilo smjera je fiksirano jer ima samo 3 serva, 2 na eleronima i 1 za dubinu. ja njega natrimam eleronom, on opet naginje u ljevo, kao da je ljevo krilo teže od desnog.

Odg: vitopereno krilo

Reply #8
pri velikim brzinama (ispucavanju) baca ga u valjak i prema dole. kormilo smjera je fiksirano jer ima samo 3 serva, 2 na eleronima i 1 za dubinu. ja njega natrimam eleronom, on opet naginje u ljevo, kao da je ljevo krilo teže od desnog.

ali nisi vagao da li je stvarno jedna polovina teza a i ako jeste to ne bi bio razlog ja bi gurnuo malo naprijed tu stranu krila u koju vuce to mora pomoci kod slobodno letecih motornih to se i radi da bi kompenzirao vucu motora u stranu a tada dobijes planiranje nakon prestanka rada motora u krugovima,
pokusaj,odstrani jedan saraf i vezi krilo gumom,pomoci mora

Odg: vitopereno krilo

Reply #9
Ivane znam da mislite samo najbolje, ali to je teško izvedivo bez dodatnog raskopavanja modela, model je cijeli iz kalupa, ako ista radim evo težine, model je malog raspona i svaka težina mu škodi. ležište na kojem je krilo se nemoze micat jer nema matice na koju se šarafi vijak, na trup je dodatno izliven dio sa smolom i mikrobalonima u koji se uvrće vijak za metal, jako komplicirano za mrdat, ako oštetim odnosno ishabam ležište mogu se slikat s modelom. uskoro stavljam slike, vidit će Te koja mu je konstrukcija i sve detalje, jako zeznuto. još ću probat sa fenom grijat i zavijat suprotno od sadšnjeg vitoperenja, možda uspije, ako ne na zid i za ukras.... svejedno hvala Vam puno na odgovoru, vidit cu sta se može napravit...

Odg: vitopereno krilo

Reply #10
Izgleda da se tu možda radi i o jednom drugom problemu: Foker,pogledaj da li ti lijeva i desna strana krila imaju jednaku otporost na torziju. Opipljiva razlika znači da to krilo treba zamijeniti... ili model postaje ukras.
Imao sam takvih krila: sve izgleda Ok, no ćim se brzina poveća, ne možeš ga izbalansirati taman da si čarobnjak.
Damir

 

Odg: vitopereno krilo

Reply #11
hm....
ajmo po redu.....

dex ima na oba 2 polovice krila rupu za štift, ona služi da se u nju stavi štift za bacanje ovisno dal si ljevak ili dešnjak....

ona prazna rupa, u koju nejde štift, služi da se u nju zaljepe kuglice olovne sačme, po potrebi, da se krilo fino izbalansira u težištu....

ako je krilo krpano, balansiranje u težištu je posebno bitno...

e sad dalje....
krilo ti možda izgleda izvitopereno, a moguće je da se savinuo samo vrh, tj. onaj dio gdje je štift prema izlaznoj krila, ovisno o stilu bacanja, videl sam svašta već  ;) , taj dio zna "stradati"
ako ti je samo taj dio malo otišao gore ili dolje, recimo 1mm, ti aileron poravnavaš po njemu, i odmah imaš dojam da je krilo izvitopereno....
1mm pomak je više nego dosta da model kod izbačaja napravi valjak....

tak da savijet....
probaj kontrirat pomak ailerona koji je na onoj strani krila, gdje je štift, u smjeru suprotnom valjku, tj. digni ili spusti ga za recimo 1mm....



krilo možeš poravnat, u drastičnom slučaju sa običnim fenom, griješ krilo, i dok je jako, jako toplo, savineš ga malo..... i držiš dok se ne ohladi, nakon toga ostaje u tom obliku....
nije poželjno da ga ostavljaš na jako toplom mjestu, recimo blizu peči, gdje temp. ide dosta preko 60 stupnjeva, jer se iznad smola počinje omekšavati i lako je moguće da se krilo savine, a iznad 80 je sigurna deformacija

Odg: vitopereno krilo

Reply #12
ALI taj milimetar ne moze biti uzrok jer ovo sto mu se kod izbacaja desi mora biti mnogo vece,
tu geometrija modela ne stima isto kao kad je kod auta poremecena spura i vuce u stranu,

sto Diogen misli da je "flater" sumnjam jer krila u ovom nacinu izrade su dovoljno kruta na torziju,osim toga to je mali i lagani avion sa malim rasponom,
ovo sto ga baca u zaokret ,on kod planiranja moze da se kompenzira sa eleronima ali pri vecoj brzini mu je to malo ako je iz korjena krila izvitoperen,
ja sam siguran da bi za cas sredio kada bi ga imao u rukama.

Odg: vitopereno krilo

Reply #13
hm....
ajmo po redu.....

dex ima na oba 2 polovice krila rupu za štift, ona služi da se u nju stavi štift za bacanje ovisno dal si ljevak ili dešnjak....

ona prazna rupa, u koju nejde štift, služi da se u nju zaljepe kuglice olovne sačme, po potrebi, da se krilo fino izbalansira u težištu....

ako je krilo krpano, balansiranje u težištu je posebno bitno...

e sad dalje....
krilo ti možda izgleda izvitopereno, a moguće je da se savinuo samo vrh, tj. onaj dio gdje je štift prema izlaznoj krila, ovisno o stilu bacanja, videl sam svašta već  ;) , taj dio zna "stradati"
ako ti je samo taj dio malo otišao gore ili dolje, recimo 1mm, ti aileron poravnavaš po njemu, i odmah imaš dojam da je krilo izvitopereno....
1mm pomak je više nego dosta da model kod izbačaja napravi valjak....

tak da savijet....
probaj kontrirat pomak ailerona koji je na onoj strani krila, gdje je štift, u smjeru suprotnom valjku, tj. digni ili spusti ga za recimo 1mm....



krilo možeš poravnat, u drastičnom slučaju sa običnim fenom, griješ krilo, i dok je jako, jako toplo, savineš ga malo..... i držiš dok se ne ohladi, nakon toga ostaje u tom obliku....
nije poželjno da ga ostavljaš na jako toplom mjestu, recimo blizu peči, gdje temp. ide dosta preko 60 stupnjeva, jer se iznad smola počinje omekšavati i lako je moguće da se krilo savine, a iznad 80 je sigurna deformacija

Dex pratio sam tok izrade tvoga modela dok sam bio na RCP-u kada sam "izletio van" nisi mi bio dostupan,izrada ovakovih kalupa i kalupa-formi u metalu i na ovaj nacin kojim si ti radio je moj posao u njemackoj poslednjih 39 godina,posao koji zahtijeva preciznost i strpljenje a i material koji nije jeftin,ako ne zelis improvizirati,
rado bih ti dao par sitnih prijedloga kod izrade forme kojom si radio ovaj model,
da ti olaksam posao,ako si zainteresovan !

CIBA_GEIGY proizvodi material koji je dvokomponentan i tecan kao voda,kada ga ulijes u formu on expandira slicno kao PUR pjena stim sto na zidovima kalupa-forme se stvori veoma cvrsta kora debljine ca 2mm dok sve unutra bude jako porozno,kao recimo spuzvasta guma,glatkoca povrsine je ovisna o glatkoci kalupa,farbu mozes po zelji mijesati,nikakva dalja presvlaka ne dolazi u obzir a niti staklena tkanina,forma mora imati izvjesne oduske jer material prilikom expandiranja ima veliku snagu.
pozdrav, iv

Odg: vitopereno krilo

Reply #14
@ Ivan Iowa
naravno, da sam zainteresiran za svaki prijedlog, sve je dobrodošlo  :)


do sada sam isprobao 2 vrste dvokomponentnog poliuretana,, direktno ih ulio u kalup...
jezgra ispadne ok, ali masa je bila koma  :(  5-10 puta veća od stirodurne jezgre....

nisam do sad čul za CIBIN proizvod, budem proguglal malo i pozanimal se o proizvodu, gustoći i ostalome