Skip to main content

Topic: Napajanje servomotora i prijemnika (Read 994 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Napajanje servomotora i prijemnika

Pozdrav svim modelarima  :)
Molim za vase misljenje odnosno komentar o nacinu – pristupu napajanja prijemnika i servomotora  kod većeg motornog modela . Konkretno radi se o pristupu poznatog modelara iz susjedne drzave kod izrade Hellcata :
http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,4909.135.html
Citiram « ………. Baterije neću menjati i ovaj put kupujem Duracel NiMh od 2650 mAh. U svim modelima koje sam leteo i sada letim, imam ove baterije i služe me savršeno.
Za prijemnik koristim dve petoćelijske, za Match Box (na njemu su programirani flapsovi i može da se napaja samo on sa posebnom baterijom) takodje petoćelijsku i za svetla (led diode) troćelijsku bateriju.
Zenoah GT 80 je sa magnetnim paljenjem, pa mi za njega ne treba baterija.
Ni na jednom modelu nemam regulator napona i zagovornik sam teorije da što manje nepotrebnih elemenata to bolje, jer je manja šansa da nešto otkaže pa da budete u problemu.
U Hellcatu ima 13 servoa:

- 2 za elerone - Hitec HS 654 MG
- 4 za flapsove - Hitc HS 645 MG
- 2 za horizontalac - Hitec HS 645 MG
- 1 za vertikalni stabilizator - Hitec HS 645 MG
- 1 za gas - Futaba 3001
- 1 za sugh - Futaba 3001
- 2 za klapne (jedan servo Futaba 3001 za klapnu ispod trupa  i jedan servo Graupner 5077 za otvaranje klapni na kapotažu)

Servoi za elerone su na V kabelu, servoi za klapne takodje, flapsovi su na Match Box-u.
Servoi za horizontalce idu svaki u svoj kanal pa su miksovani, a ostali servoi idu svaki u svoj kanal na prijemniku.
Time sam "potrošio" svih 9 kanala na stanici……….. «    završen citat
     
 Vase misljenje me zanima , jer bi moj iduci projekt ( model ) trebao biti slicnih karakteristika :
Tezina modela oko 15 kg , motor nitro 60 cc , ukupno 10 servomotora ( 2 digitalna ) ,MatchBox za flapove (zasebno napajanje) ,  napajanje elektronske jedinice za upravljanje elektricnim  retraktima ,  svijetla i eventualno dodatni ventilator za rashladu motora (zasebno napajanje).
Pozdrav iz Rijeke  :)