Skip to main content

Topic: Procedura nabavke stanice iz inozemstva (Read 7284 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Procedura nabavke stanice iz inozemstva

Da li netko može opisati kakva je procedura uvoza stanice iz npr. USA?

Da li se isplati ..... ili  je bolje  "uvesti iz slovenije ili austrije" ? :)

Odg: Procedura nabavke stanice iz inozemstva

Reply #1
Koliko znam,sasvim je svejedno odakle uvozis,
ako na carini dodje u "prave" ruke operusat ce te bilo iz slovenije ili tunguzije,
americke stanice su jace nego evropske a cijena je tu negdje,nesto jeftinije iz amerike,

sacekaj dok ti se netko javi ko je vec to radio,
pozdrav

Odg: Procedura nabavke stanice iz inozemstva

Reply #2
mi imamo neki glupi zakon,npr ako je stanica specificirana kao daljinski upravljc nema problema,medjutim ako je specificiran kao radio stanica,tad mogu nastati komplikacije u smislu atesta.na srecu nije ucestalo ali moguca opcija.

Odg: Procedura nabavke stanice iz inozemstva

Reply #3
ja narucio iz njemacke u sloveniju kod frenda kojemu je doslo na kucna vrata pa mi onda to on donesao u hrvatsku.
struja zakon, nitro USTAV

Odg: Procedura nabavke stanice iz inozemstva

Reply #4
To je najbolji nacin,
ali na zalost nema svatko frenda,
ja ga imam u Sloveniji

Odg: Procedura nabavke stanice iz inozemstva

Reply #5
Procedura prema hrvatskim zakonima glupa je ko cipela, a Otprilike ide:
1. Potrebno je ishodovati suglasnost za uvoz pri ispostavi ministarstva Prometa i veza za stanicu koja se namjerava uvesti. Pri tome je potrebno navesti točnu marku, tip i  frekvenciju na kojoj bi stanica radila.
2. Po primitku poiziva za carinjenje, ponijeti suglasnost i dokaz o plačanju stanice, pa onda na carini ispljunuti još cca 40 % od deklarirane cijene (zači: prvo ti naplate 22% PDV, a onda na cijenu+PDV još lupe 14% carine)

Tako otprilike izgleda to zadovoljstvo, pe ćeš mrziti tu stanicu i prije nego je počneš koristiti
Sve što uzleti prije ili kasnije sleti (samo je pitanje kako)

Odg: Procedura nabavke stanice iz inozemstva

Reply #6
A do sada nam je uglavnom prolazilo kroz carinu.
Kazes da je to samo daljinski za avion i netreba atest.

Mislim da po zakonu 35 i 40 MHz mozes uvesti, a i 2.4 do 150mW DBI, bez ikakvih dozvola i sl.

Budem iskopao negdje u Narodnim Novinama ima.
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: Procedura nabavke stanice iz inozemstva

Reply #7
lako ti kazes sto hoces,ali ako je roba specificirana kao radio predajnik.............komplikacije do boli.

Odg: Procedura nabavke stanice iz inozemstva

Reply #8
Cijenjena gospodo, ovo što sam tu gore napisao rekao mi je carinik osobno. Činjenica je da carinska služba nije u svim gradovima jednaka. Naročito u manjim mjestima gdje takvih specifikuma kao što je stanica, carinik nikad do tad nije vidio, ali u gradu kao što je Rijaka ili Zagreb, Split gdje stanice i djelovi za modelare različitih područja (avio, brodo, autići) dolaze svaki dan, tu će se malo teže provući stanica pod daljinski. Pred tjedan dana kad sam bio podići servače iz Hong Kong-a, uz moj paket bila su još 4, sve sa sličnim stvarima.
Sve što uzleti prije ili kasnije sleti (samo je pitanje kako)

Odg: Procedura nabavke stanice iz inozemstva

Reply #9
Kaj nebi i kod nas trebao vrijediti ona CE certifikat?
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: Procedura nabavke stanice iz inozemstva

Reply #10
Vidim da se dosta može zakomplicirati ta jednostavna radnja  :), jer kako mi se čini nije jasno definirano što je zapravo "TO"

Odg: Procedura nabavke stanice iz inozemstva

Reply #11
Hrratska reatestacija ili kako se to po novom zove "homologacija" jest upravo izmišljotina hrvatskog državnog aparata. Sve što se uvozi u dragu nam Državu, bez obzira na mjersto proizvodnje, a tiče se bilo kakve tehnike, podložno je "homologaciji", od stanica, pa prekao motornih vozila itd. S tim da kad to uvoze firme kao npr. Agrokor (Todorić) na veliko, radi se samo jedan tipski atest, dok kad to uvozi privatna osoba treba atestirati svaki komad.
Drugim rijećima "papi-lova". Pa neće  mi nitko dokazati da hrvatski "stručnjaci" moraju atestirati npr. brand new Mercedes bilo koje klase. Naši "stručnjaci" ga neznaju niti otključati ili dignuti haobu, ali zato znaju dobro naplatiti atestaciju, pa se Državni proračun puni... :'(
Sve što uzleti prije ili kasnije sleti (samo je pitanje kako)

Odg: Procedura nabavke stanice iz inozemstva

Reply #12
Moje iskustvo je bilo, sa zakašnjenjem možda, da sam isto morao dobiti potvrdu od Agencije za sve i svašta. Prvo sam morao naći Declaration of Conformity, nije bilo teško, ima i na netu, a ima i ljudi koji to već imaju. To pošalješ njima i oni ti izdaju potvrdu nakon što im uplatiš 200kn. Tu potvrdu koristiš kad god uvoziš ponovo TU stanicu.

Carini sam morao platiti  samo PDV, carinu ne jer spada pod hobi.

Odg: Procedura nabavke stanice iz inozemstva

Reply #13
Svoja pitanja i nedoumice u vezi carinjenja robe možete pročitati ovdje:
http://www.carina.hr/Putnici/Postupak.aspx
posebno pogledajte dio POSTUPAK CARINJENJA POŠTANSKIH POŠILJAKA
inače, osnovna razlika između carinjenja u poštanskih pošiljaka (kad ti dođe paket) i u putničkom prometu (kad voziš servače iz Švagija u autu) je to da u poštanskom prometu NEMA OSLOBOĐENJA.
U putničkom prometu možete ostvariti oslobođenje na robu do vrijednosti 300 kn ukoliko je ona za osobne potrebe... princip je ovaj: otišao sam u inozemstvo na službeni put, nisam uzeo fen za kosu sa sobom, kupio sam ga vani i vraćam se sa novim fenom, carinik to oslobađa od carinjenja.
U poštanskom prometu nema takve vrste oslobođenja, jer nema osobe koja nosi svoje osobne stvari u vrijednosti do 300 kn preko granice, nego dolazi paket koji netko (firma) šalje nekome (privatnoj osobi). Stoga je SVE podložno carinjenju, ukoliko je novo, i ukoliko postoji račun uz pošiljku, koji je firma pošiljatelj dužna poslati.
Carini se vrijednost robe na računu + troškovi dostave, i na sve to se obračunava carina, + poštanski manipulativni troškovi, tako da postoje slučajevi u kojima su ukupni troškovi (carinski + poštanski... obratite pažnju, to su dva različita pojma, prvi ide u proračun, a drugi u HP), a carina ne poznaje pojmove poklon, hobi, i slično, nego isključivo nova roba kupljena u inozemstvu, ili korištena roba koju jedna osoba šalje drugoj, za koju se može primijeniti oslobođenje od carine... npr. ako kupiš nove servače u švagiju za 100 kn koji dolaze poštom, plaćaš carinu, ako Hans šalje Marku rabljene servače poštom u vrijednosti 299 kn, nema carine...Za robu preferencijalnog porijekla iz EU stopa carine je 0%, za robu iz npr. USA, ili Kine, ona se carini po tarifnoj stopi za tu robu (obično 10%), + PDV...
Pitanja uvijek možete postaviti na
http://www.carina.hr/Glasnogovornik/Glasnogovornik.aspx
gdje se na svako pitanje odgovori... možete pogledati dosadašnje odgovore, možda je na neko vaše već odgovoreno...
Moj post možete koristiti kao rule of a thumb, kao posljedicu poznavanja problematike, što ne znači da se nešto od mog zadnjeg informiranja po tom pitanju nije promijenilo, a ne mišljenje Carinske uprave, za konkretan problem najbolje je stvarno postaviti pitanje glasnogovorniku.[/color]
[/font]
return of Spadalica!!!
http://www.rc-book.com/hr/user/dabeast
za pregled profila potrebno je otvoriti profil na
http://www.rc-book.com/

Odg: Procedura nabavke stanice iz inozemstva

Reply #14
Eh, da... naravno, ovo nije odgovor na tvoje pitanje, jer tebe zanima konkretno stanica kao sprava koja emitira elektromagnetske valove, pa je stoga interesantna ministru pomorstva, prometa i veza i kako se još zove..., a kojih carinik mora biti svjestan kod uvoza, ali nadam se da će moj prethodni post koristiti i za sva ostala pitanja  ;D
return of Spadalica!!!
http://www.rc-book.com/hr/user/dabeast
za pregled profila potrebno je otvoriti profil na
http://www.rc-book.com/