Skip to main content

Topic: 2.4 i voda (Read 4828 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: 2.4 i voda

Reply #15
u letačkoj praksi sam primjetio nešto, sada imam i video zapis FPV streama
pa ne moram puno objašnjavati, pametnome dosta pogledati film:

ista lokacija,
ista visina u metar,
jednako udaljen od mene,
ja se nisam micao, niti FPV stup
a ono razlika u signalu nebo i zemlja  :P
nema do field testa, krivac je na kraju filma :)

malo prakse o vodi i 2.4-5.8G radio signalu, teoriju ostavljam stručnajcima ;)




Odg: 2.4 i voda

Reply #16
Super video.

Na 5.8 Ghz, stvari postaju još drastičnije (kraća valna duljina, više refleksije/absorpcije). A ovo i nije kiša, nego totalna vodena prepreka.  ;D

Ne kažem da je test valjan, samo... ovo je drastičniji primjer od 'kišice' ili vodene površine.

LP,
milan
---

Odg: 2.4 i voda

Reply #17
praksa je rekla svoje.

imamo stup vode od par cm. ostalo čisti zrak bez ometanja.
a koliko vode ima od tebe do modela kada pada kiša? malo, ali malo po m3, a koliko je m između tebe i modela, nije samo par centimetara fontane ;)
tu je sigurnije letit na nižim frekvama, 433MHz i 1200MHz, one su dosta prodornije.
vidjeli smo na forumu nedavno kako i ljudsko tijelo(od koliko ono % vode... ) može omesti 2.4 stanicu pa model padne.
dakle ja bih rekao da voda ometa 2.4(ako se leti kroz nju, ne da je ona ispod, kao jezero ili more, to je druga priča, ponekad i nadograđena s refleksijom signala pa se dobiva multipath itd...),
drugo su stacionarne antene na koje se često poziva, koje ako malo lošije love onda ih okreneš u stranu i sve 5,
ali model ako ispadne iz veze ne okreće se uvijek kako mi želimo da bolje ulovi signal, nažalost. a nema baš ni puno vremena za korekcije ponekad, gravitacija čini svoje.

kiša
x8 skywalker + rainy and low clouds

oblaci
Above the clouds - FPV X8 flying wing - Zagreb


RF izvor od par KW, naspram 0.2W (sekile testirao nedavno kod borisa taj VTX)
Bixler long range FPV to the Medvednica mountain peak and back - Zagreb Croatia ( Sljeme )

Odg: 2.4 i voda

Reply #18
Da, to je pravi test, kada covijek to pokaze u praksi, a ne kako neki iskusniji pobjegnu proucavati wikipediju, pa se vrate kao najpametniji i ako neznaju kako zgleda tipa FPV oprema!

Odg: 2.4 i voda

Reply #19
Da i sada googlamo!

Odg: 2.4 i voda

Reply #20
A test sa fontanom i videolinkom nam govori što o RC linku?

No never mind, ne očekujem odgor, niti želim sa amaterima raspravljati o radio difuziji, ovakve rasprave na ovom forumu dovode do dokazivanja istine do besmisla.

Odgovor koji bi stvarno volio vidjeti je: koji je to motiv (potreba, egotrip,...) letjeti 30m od najprometnije gradske ulice.

Ako tome dodam ostale poduhvate (svi vidljivi na forumu) - mogao bi mirne duše zapaliti svijeću na Kamenitim vratima, do sada te sreća stvarno voljela. Pametnom dosta.

A kad nam uvale neki restriktivni zakon o letenju - ma nee pa nismo mi to nikad, nebi to mi, ma nee nikako,....
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: 2.4 i voda

Reply #21
nema ljutnje
probaj FPV, možda ti se svidi više od klasičnog letenja koje je s nama već jaaaako dugo.
meni amateru je fora. a osim sreće koju spominješ, treba i znanja, kao što ćeš vidjeti kada se upustiš u slaganje nekog FPV modela full opremljenog.
nije to samo iscentrirati servo u nulu pa u zrak  ;)

Odg: 2.4 i voda

Reply #22
Ne nema ljutnje, nikakve - i odmah sada se ispričavam ako sam potaknuo takvo što.

Rekao sam amaterima - jer meni radio difuzija je profesija.

A što se tiče FPV - sorry ali to smatram najdosadnijim oblikom letenja. Svaka druga sorta letenja ima neki izazov (termika, akro, padina, 3D, skale,...) FPV je letenje ravno (možda malo i u krug) i gledanje visokokvalitetnih snimki trave.

A što se tiče FPV tehnologije - dobar dio toga je diktiran marketingom a ne tehnologijom.

No ako se to tebi svidja i raduje te - ja sigurno nemam ništa protiv.

Ali imam protiv ako cijeli hobi naje... zbog toga što je svakome dostupan neki multi kojim će letjeti gdje god mu padne na pamet bez obzira na posljedice. Stvari su postale toliko dostupne da se sad multi prodaje u fotosohopu kao dodatna oprema za kamere - ne želim dalje ni misliti.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: 2.4 i voda

Reply #23
Iako je tema voda i njeno djelovanje na radiovalno zračenje, pitanja sigurnosti, pa i zakonitosti pojedinih načina korištenja FPVa nameću se sama. Zanimljiva rasprava vodi se na brit. forumu:
http://www.rcmf.co.uk/4um/index.php/topic,100805.0.html
Ukratko, možemo očekivati postupno uvođenje prilično restriktivne regulative u naš hobi.
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: 2.4 i voda

Reply #24
2 faldomak:

Jedna riječ: evolucija.
prihvati 21. stoljeće. 8)


a to što se prodaje na svakom uglu
ne znači da svatko može i snimati s time.
probaj pa će ti biti jasnije  ;-)