Skip to main content

Poll

Podržavate li donošenje zakona o sustavima bespilotnih zrakoplova?

  • Za
    52 (55.3%)
  • Protiv
    42 (44.7%)

Total Members Voted: 89

Voting closed: February 27, 2015, 07:40:44 pm

Topic: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova (Read 252641 times) previous topic - next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #105
Ajde Coljo, lijepo sjedi i još jednom pročitaj pa ćeš vidjeti da se na tebe odnose samo čl. 11 i čl. 12 (ok i čl. 10 kao
opći), osim ako u međuvremenu nisi hobi pretvorio u komercijalu.

Prema čl. 11 i dalje lijepo možeš letjeti i na preljevnici i na Čustiću, itd. Prema čl. 12 možeš fino i legalno
letjeti FPV i to je to, svi članci nakon toga se odnose na komercijalu.


Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #106
Znači po novom pravilniku oni su u totalnom prekršaju
DJI MAVIC PRO

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #107
kako se moze fino letjeti fpv prema clanku 12? citavih 300 metara uokolo?
"Pridruženi promatrač dužan je tijekom cijelog leta održavati neprekidni vizualni kontakt s bespilotnim
zrakoplovom..."

ako mi treba spoter za letenje koji ce gledati non stop u avion dok ja imam ekran pred ocima.....za tu udaljenost koliko spoter vidi okom ne vidim cemu bi sluzio FPV.

 

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #108
A gdje bi ti to isao dalje od 300-500m sa FPV-om?
Na drugu livadu?
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #109
i dalje se slažem sa coljom i sa storm9a, i isto se pitam kakve ima koristi fpv ako ćeš letit fpv u krugo od 300m


znači nekom se digne k... idem sad letit i žta moram zvat kolegu aj odi s menom idemo letit daleko 300m - idijotarije, pa ako će biti osiguranja sa čime se slažen onda mmogu i dalje pa ako šta razbijem će se napravit kao i do sada


reda mora biti ali ovo je očigledno da se zakon radi po velikim igračima kojima ovo odgovara...


netko iz hobija si može nešto posnimit poslikat za sebe naravno nesmije jer spada u komercijaliste, radi šačice takovih rade se budalaštine


a ni jedan zakon neće nekog spriječit da radi pizdarije i riskira svoj i tuđi život...


kakvih nabrijanih auta ima na cesti koliko ljudi voze preko ograničenja i dali je takove spriječio zakon i znak na cesti nije e neće ni tu


i jednostavan je zaključak - ZAKON SE RADI ZA VELIKE I VELIKI SU TO PREDLOŽILI....

kako su oni jadni sad odjednom brižni za pojedince da im nešto ne pade na glavu :D :D :D
Leti samo leti :-)

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #110
Cinjenica je ako prođe ovaj pravilnik kako sad stoji nitko vise nece moci letjeti na dosadasnjim letistima (na vecini)... te price da to nitko nece kontrolirati su za malu djecu...
Dovoljno je da nekome zujanje ide na zivce i da okrene broj policije ljudi na letistu ce se 101% naci u problemu (imali smo mi u ZD lipih problema prije par godina i bez ovog pravilnika)
Zakon mozda je prepisan od Austrijanaca ali ko god je pogledao mogao je vidjeti da je nas prijedlog zakona solidno postrozen pogotovo po pitanju mase modela i jos nekim nebulozama
Osobno sam se prijavio za radionicu zajedno s jos jednim kolegom i svakako cu uputiti i primjedbe na adresu agencije.
Sigurnost bi trbala biti na prvom mjestu i tu dileme nema ali budimo realni ovdi se malo pretjeruje jer jos uvik su ti puno vece sanse da te neka budala ubije s autom nego netko s dronom pa se za auta ne cjepidlaci toliko... i uzasno mi je retardirana cinjenica da svaki let s kamerom se karakterizira kao komercijalni... da mi je samo vidjeti debila kojem je to palo na pamet... pa to je isto kao i da sad kazu da svak ko ima dslr aparat treba ili raditi za neku firmu ili otvoriti svoj foto obrt da bi slikao iz hobbia.

U svakom slucaju u ovome treba sudjelovati i mozda bi bilo najbolje da se klubovi i modelarske udruge maksimalno ukljuce ... nekako imati predstavnike ili voditelje sekcija jer ako se ne oglasimo u vezi ovoga onda se kasnije nemamo sto zaliti.
Tko leti vrijedi, tko vrijedi leti, tko ne leti, ne vrijedi.
A ja letim :)) DJI Quad... i Yuneec typhoon H http://www.youtube.com/user/NiramZD
skype: niram_zd

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #111
Gospon Coljo,
mene jako zanima tko su ti pojedinci i rođaci?
Ako nesto znate,dajte podjelite s nama pa da ih javno lincujemo i stavimo na stup srama.
Ja bi osobno volio da bude sve po starom jer sada ako budem morao nesto raditi na trgu Bana Jelacica u startu ce me kao firmu to kostati jako puno...
Ova nasa usrana drzava je u jos usranijoj EU a ta ista EU trazi od Nase usrane drzave da imamo zakon...
Price o rođacima i velikima mi ne drze vodu.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #112

Ja ne vidim da je igdje propisano da ne smijem za svoj gušt snimati iz zraka, niti da mi za to treba obrtnica, firma, ili bilo što.

Ako se mislim  time komercijalno, profesionalno, ili na bilo koji drugi način baviti, koji nije vezan uz hobi, onda moram udovoljiti
svemu što je nabrojano.

Malo ću karikirati, ali... uvijek možeš pozvati ljude u kuću i nahraniti ih, ali ako to hoćeš naplatiti moraš otvoriti restoran...

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #113
Ja nisam protiv ovog pravilnika a priori, ali neke stvari mi nisu jasne. Ovdje govorimo o komercijali i hobistima, ali to tako nije postavljeno u pravilniku. U pravilniku piše da svatko tko nakelji kameru na model spada u stroža pravila za koja mi ovdje neispravno kažemo da su za komercijalce.  A tko danas leti bez kamere, pa makar i nije FPV? Zašto je letjelica opasnija s kamerom nego bez kamere?


I ovo vođenje dnevnika letova. S tim se isto ne slažem. Ispada da ako imam letjelicu s kamerom moram voditi papirologiju svaki put kad poletim na 10 minuta?

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #114
Ajde lijepo copy/past napravi iz tog pravilnika gdje to piše, pa da svi to vidimo.

Iza čl.12 dolazi dio 3 - izvođenje letačkih operacija - to znači da se to odnosi isključivo na
komercijalu a ne na mene kao modelara, hobistu ili zovi me već kako ti se sviđa.

Isto tako nigdje ne piše da ja kao modelar moram voditi bilo kakav dnevnik, itd...., ponovo
to se odnosi na one koji se time komercijalno bave i iz toga vuku novce, a ne za modelare

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #115
čl. 2 st. 3


Letačke operacije: upotreba sustava bespilotnog zrakoplova, bez obzira da li se prima naknada ili ne, kada se bespilotni zrakoplov koristi za potrebe radova iz zraka (kao na primjer snimanja iz zraka, oglašavanja iz zraka, nadzora iz zraka, protupožarnu zaštitu, pokretanja lavina, znanstveno istraživačke letove, letove za potrebe televizije, filma i vijesti, letovi za potrebe posebnih događaja uključujući zrakoplovne priredbe, natjecateljske letove i slično);




Snimanje iz zraka je letačka operacija.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #116
poslikam sta hocu stavim na istock, klijenta uputim na link plati preko paypala i svi zadovoljni sve legalno
ili mu jednostavno prodam polovni memorijski stick sa kojeg sam "zaboravio" obrisat svoje snimke

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #117
Ono što me dalje zabrinjava je sljedeće:


U tehničkim zahtjevima za izvođenje letačkih operacija piše da za let u naseljenom području "s kamerom" mora postojati Kodirani digitalni prijenos podataka, umjetna stabilizacija te navigacija s povratkom kući (RTH). Ja to na svoj letjelici nemam jer se ne radi o klasičnom modelu. I nemogu to niti kupiti jer nitko ne proizvodi RTH i stabilizaciju za moj model kakav ja imam.


A dao bih ruku u vatru da je moj model s kamerom deset puta sigurniji nego razni multirotori s RTH i ostalim fensi šmensi glupostima koje je programirao neki lik u slobodno vrijeme i koje u pola slučajeva uopće nerade već prouzroče još veće sranje.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #118
čl. 2 st. 3


Letačke operacije: upotreba sustava bespilotnog zrakoplova, bez obzira da li se prima naknada ili ne, kada se bespilotni zrakoplov koristi za potrebe radova iz zraka (kao na primjer snimanja iz zraka, oglašavanja iz zraka, nadzora iz zraka, protupožarnu zaštitu, pokretanja lavina, znanstveno istraživačke letove, letove za potrebe televizije, filma i vijesti, letovi za potrebe posebnih događaja uključujući zrakoplovne priredbe, natjecateljske letove i slično);




Snimanje iz zraka je letačka operacija.
Da snimanje iz zraka je letačka operacija, ali ne kada je ti radiš za svoj gušt. Letačke operacije podrazumijevaju da se to obavlja za naknadu, ili npr. za svoju firmu kada to radi pravni subjekt, recimo
građevinska firma želi snimiti neko svoje gradilište da dobije uvid....

To što ti snimaš privatno za sebe kao privatnu (NE PRAVNU) osobu nije letačka operacija.


Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #119
Ja mislim da to tako ne piše u zakonu. To je nagađanje, a to mi neće pomoći kad me policija i uhljebi budu lovili po livadi i ispisivali prekršajne prijave.


Nemam sad vremena detaljnije pisati, kao što sam rekao budem se obratio autorima prijedloga i to sližbeno sa svim svojim prigovorima.